Çarşamba, 24 May, 2017

Üye Ol - Üye Girişi - Şifremi Unuttum - Favorilerim - İletişim


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

SGK yılsonuna kadar Amasya’da 7 bin ilave istihdam sağlamayı hedefliyor

Perşembe, May.18.2017 - 10:13
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


SGK yılsonuna kadar Amasya’da 7 bin ilave istihdam sağlamayı hedefliyor

Amasya Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Nurcan Yurt Şenel Sosyal Güvenlik Haftası kapsamında basın mensuplarıyla bir araya gelerek açıklamada bulundu. 

Amasya Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Nurcan Yurt Şenel Sosyal Güvenlik Haftası kapsamında basın mensuplarıyla bir araya gelerek açıklamada bulundu.

Sosyal Güvenlik Kurumunu paydaşlarına tanıtmak, sosyal güvenlik reformunu anlatmak, sosyal güvenlik kavramının toplumumuzun tüm bireyleri tarafından bilinmesini sağlamak, vatandaşlarımızı hak ve yükümlülükler konusunda bilgilendirmek, toplumda sosyal güvenlik bilinci oluşmasına katkı sağlamak amacıyla her yıl tüm yurtta 16 Mayıs’ı içine alan haftanın "SOSYAL GÜVENLİK HAFTASI" olarak kutlanması Yönetim Kurulumuzun 12.02.2009 tarihli ve 2009/73 sayılı kararı ile belirlenmiştir. 2009 yılı 11-17 Mayıs Haftasından başlayarak sosyal güvenlik haftası kutlanmaya başlanmış olup, bu yılda 15-21 Mayıs tarihleri arasında Sosyal Güvenlik Haftası çeşitli bilgilendirme faaliyetleriyle kutlanacaktır dedi.  Şenel yaptığı açıklamada Çalışma Hayatında Milli Seferberlik programı kapsamında OSB Yönetimleri, SMMM odası, Esnaf odaları ve Ticaret ve Sanayi Odalarıyla işbirliği içerisinde beraberce gerçekleştirdiğimiz toplantılarda esnaflarımız, iş adamlarımız ve sanayicilerimizle buluşarak İlave istihdam teşvikini anlattık ve işyerlerini gezerek bire bir teşvikleri anlattık istihdam seferberliğimize desteklerini istedik. Şu ana kadar 2815 ilave istihdam sağladık ve yıl sonuna kadar Amasya’da 7000 ilave istihdam sağlamayı hedeflemekte olduklarını belirtti.

Şenel açıklamasının devamında ise şunları kaydetti: “Sosyal Güvenlik Kurumu Hizmetlerinden Memnuniyet Arttı. TÜİK Anketi (22 Şubat 2017 tarihli haber bülteni) Bireylerin kamu hizmetlerinden genel memnuniyet düzeylerine bakıldığında, 2016 yılı sonuçlarına göre en yüksek artış 9,2 puan ile Sosyal Güvenlik Kurumu hizmetlerinde gerçekleşti.  En yüksek memnuniyet oranı 2016 yılında %78,4 ile ulaştırma hizmetlerinde gerçekleşirken bunu sırasıyla; %75,7 ile asayiş, %75,4 ile sağlık, %67,9 ile Sosyal Güvenlik Kurumu, %65,1 ile eğitim ve %57,9 ile adli hizmetlerden memnuniyet takip etti. 

Sosyal Güvenlik Hizmeti Vatandaşın Ayağına Götürüldü

Sigortalıların ihtiyaçlarına yerinde hizmet veren, kolay erişilebilir bir sosyal güvenlik amacıyla; yurdun dört bir yanında sosyal güvenlik merkezleri açıldı ve açılmaya da devam edildi.

 E-Devlet Hizmetleri Yaygınlaştırıldı

 Sosyal güvenlikte sunulan hizmetleri, teknolojiye taşıyarak, e-devlet portalında en fazla hizmet sunan Kurum olarak dünyada öncü seviyeyi yakaladık.   E-Devlet Kapısı’nın amacı, kamu kurumlarının e-Devlet hizmetlerini vatandaşlara, işletmelere, kamu kurumlarına güvenli, tek noktadan ve etkin şekilde sunmaktır. Hali hazırda Kurumumuzun eDevlet kapısı üzerinde genel sağlık sigortası, emeklilik, sigorta ve diğer hizmetler alanında toplam 59 uygulaması bulunmaktadır.

 Alo-170 Vasıtasıyla Vatandaşlara Hizmet Sunulmaya Devam Edildi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi ALO 170 hattı 7 farklı şehirde ( Karaman, Şanlıurfa, Sivas, Kütahya, Ankara, Trabzon, Bayburt) 910 çalışan ile vatandaşlarımıza hizmet vermektedir. Bağımsız firma (GENAR) tarafından 3-14 Ekim 2016 tarihleri arasında yapılan memnuniyet anketinde, ALO 170 sektör ortalamasının üzerinde (%82) yüksek vatandaş memnuniyeti sağlanmıştır.

Çalışma Hayatında Milli Seferberlik Projesine Yönelik Ziyaretler Gerçekleştirildi

Çalışma Hayatında Milli Seferberlik Kapsamında şehit yakınları ve gazilerimizden engellilerimize, asgari ücretle çalışanlar sigortalılarımızdan yeni ve eski emeklilerimize, tıbbi malzeme kullanan hastalarımızdan büyük küçük tüm işyerlerimize kadar saha ziyaretlerimizi gerçekleştirdik.

Lise ve üniversite mezunlarına ilave 2 yıl sağlık hizmeti sağlandı. 25 yaş altı gençlerimizin genel sağlık sigortası prim borçları silindi. Kısmi süreli çalışan sigortalılarımızın genel sağlık sigortalılık durumlarına yönelik düzenleme yapıldı. Er ve erbaşların genel sağlık sigortası kapsamına alınması sağlandı.

Genel sağlık sigortası sisteminde reform yapılarak tek kademe uygulaması ve prim oranının düşürülmesi sağlandı. 01/01/2012 tarihinden itibaren gelir testi sonucuna göre 3 kademede ödenen GSS primleri 01/04/2017 tarihinden itibaren 6824 sayılı Kanunla aylık, asgari ücretin %3 olan 53,33.- TL de sabitlenmiştir. Buna göre,  Sosyal Güvenlik kapsamında olmayanlar,  1 Nisan 2017 tarihinden itibaren ayda sadece 53,33. TL ödemek suretiyle kendisi ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin genel sağlık sigortası sağlanmış olacaktır. Gelir testi sonucu aile içinde kişi başına düşen gelirin asgari ücretin üçte birinden az olması halinde herhangi bir prim ödemeden genel sağlık sigortasından yararlanılacaktır.

Daha önce tahakkuk etmiş olan borçlar da aylık 53,33. TL den yeniden hesaplanarak güncellenmiştir. Borçlular bu primleri 31/4/2018 tarihine kadar peşin veya taksitler halinde ödeyebilecektir.

Birikmiş Borcu Olan Genel Sağlık Sigortalılarına Yönelik Kolaylıklar Sağlandı

Birikmiş borçlar, sağlık yardımı alınmasına engel teşkil etmeyecek, ancak bu borçların 31/04/2018 tarihine kadar ödenmemesi halinde 01/04/2017 tarihinden ödeme tarihine kadar gecikme cezası ve gecikme zammı ile birlikte tahsil edilecektir.

Kişilerin sağlık yardımından yararlanabilmesi için 30 gün GSS primi ödenmiş olması yeterli olup,  sağlık yardımının kesintiye uğramaması için 60 günden fazla GSS prim borcu olmaması gerekmektedir.

Emekliye Promosyon İmkânı Sağlandı

Tüm memur emeklilerinin 30 yıl üstü hizmet sürelerine ikramiye ödenmesi sağlandı.

Yurtdışı provizyon aktivasyon ve sağlık sistemi (yupass) kapsamındaki ülke sayısı artırıldı.

Kayıt dışı istihdam ile mücadelemiz kararlılıkla devam etti. Yapılandırmadan yararlanan sigortalılara/hak sahiplerine kredi ile emeklilik imkânı sağlandı. Blokeli veya hareketsiz nitelikte sigortalı/emekli aylık veya ödemelerin iadesinde kolaylık sağlandı. Köy ve mahalle muhtarlarının primleri devlet tarafından ödenmeye başlandı. 4/B kapsamındaki (bağ-kur) beş puanlık indirim teşviki getirildi. Esnaf ahilik sandığı kurulmasına yönelik düzenleme yapıldı. Prime esas kazanç üst sınırı yükseltildi. İşverenlerimizin ve sigortalılarımızın prim borçlarına yönelik ödeme kolaylığı (yapılandırma) getirildi. Yapılandırma taksit ödeme süresi uzatıldı. Terör ve afet nedenleriyle işverenlerin yükümlülüklerin ertelenmesi sağlandı. İlave 6 puan teşvik uygulaması kapsamı genişletildi. İşverenlerimize asgari ücret desteği sağlandı. İşverenlerimize prim erteleme imkânı sağlandı.  Yapılan düzenleme ile Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinde belirtilen sigortalıları çalıştıran özel sektör işverenlerinin 2016 yılı Aralık, 2017 yılı Ocak ve Şubat aylarına ait sigorta prim tutarlarını, sırasıyla 2017 yılı Ekim, Kasım ve Aralık ayları içerisinde Kurumca belirlenecek tarihe kadar ödemeleri halinde bu aylara ilişkin primlerin süresinde ödenmiş sayılmaları sağlanmıştır. Böylelikle işverenlerin üzerindeki prim yükünün belli süreler için azaltılması ve ötelenmesi amaçlanmıştır.

Teşviklerden Yararlanmaya Yönelik Yeni Düzenleme Yapıldı

 İşyerinde kayıt dışı veya sahte sigortalı tespit edilmesi halinde mevcut durumda işverenler bir yıl süreyle istihdam teşviklerinden yararlanamamaktaydılar. Yapılan düzenleme ile kayıt dışılık tespit edilmesi halinde birinci tespitte bir ay süreyle, ilk tespitten itibaren üç yıl içinde yapılan tespitlerde ise bir yıl süreyle teşviklerden yararlanamaması şeklinde esneklik sağlanacaktır. Ayrıca, 5 kişiden fazla olmamak koşuluyla çalıştırılan toplam sigortalı sayısının %1’ini aşmayan sayıda, kayıt dışılık tespit edilmesi halinde de, teşviklerden yararlanmak etkilenmeyecektir.

Yapılandırılan Borçların Ödeme Süresi Uzatıldı

6736 sayılı Kanuna göre yapılandırılan SGK borçlarının taksit ödeme süreleri 02/01/2017 tarihinden itibaren dörder ay uzatılmıştı.

Sosyal Güvenlik Kurum alacaklarına ait yapılandırmanın bozulmaması için 2017 yılı Ocak ayından Mayıs ayına ertelenen yapılandırma 2.taksitini 31 Mayıs 2017 tarihine kadar ödemeyi unutmamaları ve yapılandırmasında 1. Taksiti ödememiş olanlar içinde 1. ve 2. Taksiti birlikte 31 Mayıs 2017 tarihine kadar mutlaka ödemeleri gerekmektedir.

Amasya Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü olarak Çalışma Hayatında Milli Seferberlik programı kapsamında bu 4 aylık süreçte 450 ev, 1500 işyeri ziyareti olmak üzere yaklaşık 2000 ziyaret gerçekleştirip esnaflarımızın, işverenlerimizin, şehit yakınlarımızın, gazilerimizin, engellilerimizin, tibbi cihaz kullanan hastalarımızın, asgari ücretle çalışan sigortalılarımızın, eski ve yeni emeklilerimizin,  vefat eden emeklimizin geride kalan ailesinin yanında olduğumuzu hissettirdik sorun ve isteklerini dinledik” diye konuştu.

Umut Yeşilyurt


Bu haber 82 defa okundu.
Etiketler: SGK yılsonuna kadar Amasya’da 7 bin ilave istihdam sağlamayı hedefliyor

Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/