GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

Gündem Siyaset Ekonomi Spor Dünya Medya Sağlık Yaşam Kadın


YÖK Başkanı Saraç, Amasya’da söyleşiye katıldı - Video

httpswwwfacebookcomAmasyaObjektifvideos1882290485388454

Yüksek Öğretim Kurumunun Kültür Sanat Söyleşileri kapsamında YÖK Başkanı Prof Dr. Yekta Saraç, Amasya Üniversitesinde düzenlenen Prof Dr. Tufan Gündüz’ün anlatımıyla “Osmanlının kayıp halkaları Şehzadeler” adlı söyleşiye katıldı. Programa Milletvekili Mustafa Tuncer, Bölge Rektörleri, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay ve çok sayıda öğrenci katıldı. Rektör Orbay’ın açılış konuşmasının ardından bir konuşma yapan YÖK Başkanı Saraç şunları kaydetti: “Amasya kültür sanat tarihimiz bakımından önemli şehirlerden birisidir. Yetiştirdiği her biri alanında isim sahibi şahsiyetleri düşündüğümüzde aklımıza ilk gelen isimler; hüsn-i hatta bir zirve olan Şeyh Hamdullah, yine hattat Cemal Amasî, Celalzade Muhyiddin Amasî; “bir aşk kütüğü yaktık, diyâr-ı Rûma attık” iltifatına mazhar olan ve Tövbe yâ Rabbi hatârâhına gittiklerime Bilip ettiklerime bilmeyip ettiklerime” 
beytiyle şöhret kazanan Abdürrahîm-i Rûmî; klasik şiirimizin önce gelen kadın şairlerinden Mihrî Hatun; Amasya Tarihi eseriyle tanınan tarihçi Hüseyin Hüsameddîn Yasar; Osman Fevzi Olcay; AhmedEmrî Yetkin… Saymaya kalsak listenin uzayıp gideceği hepimizce malumdur. 
Amasya denildiği vakit aklımıza ilk gelen özelliklerden biri de Şehzadeler şehri olmasıdır. Manisa, Kastamonu, Trabzon, Kütahya gibi diğer şehzade şehirleri ile tarihimizde bu özelliği ile yer almaktadır. Şehzadeler siyasi ve tarihi bir konu olarak daima tartışılan bir konu olmuştur. Bu konunun ayrıntılarına girmeyeceğim, Tufan Hocamız bunu ayrıntılı bir şekilde anlatacaktır. 
Olayın tarihi boyutunu geçerek kendi saham olan Klasik Türk şiirinde de eserler veren Şehzadelerin birkaçından bahsetmek istiyorum: Fatih Sultan Mehmed’in şehzadesi olan ve ömrünün son yıllarını gurbeti vatan edinerek geçinen Cem Sultan, köklü bir kültüre sahip olması ve klasik edebiyatı çok iyi bilmesinin yanı sıra Farsça’ya ve İran edebiyatına da derin vukufu sayesinde Türkçe ve Farsça Divan ve Cemsid u Hurşid isimli mesnevi kaleme almış bir şairdir. II. Beyazıt’ın oğlu Şehzade Korkut da Harimî mahlasıyla şiirler yazmıştır. Şair olmasının yanı sıra Osmanlı hanedanında şiir dışında dinî ilimler, ahlâk ve nasihat türünde eserler meydana getirmiştir” dedi.
Program Prof Dr. Tufan Gündüz’ün anlatımıyla “Osmanlının kayıp halkaları Şehzadeler” adlı söyleşiye son buldu.
Umut Yeşilyurt


Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.