GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

Yapı denetimi değerlendirildi

Salı, Oca.20.2015 - 10:54
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


Yapı denetimi değerlendirildi

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nde, 4708 sayılı Yapı Denetimi Hakkında Kanun ve Yapı Denetimi Uygulama Yönetmeliğinde yapılan değişiklikler, 4703 Sayılı Ürünlere İlişkin Teknik Mevzuatın Hazırlanması ve Uygulanmasına Dair Kanun, Yapı Malzemeleri Yönetmeliği ve mevzuatta belirtilen hususların uygulamasına ilişkin olarak bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Toplantıya Amasya, Gümüşhacıköy, Merzifon, Taşova, Göynücek Belediye Başkanlığı İmar Şube Müdürlüğünde çalışan teknik elemanlar, İl Özel İdare Müdürlüğünde İmar ve Ruhsat Şube Müdürlüğü teknik elemanları, İlimizde faaliyet gösteren Yapı Denetim Firmalarından  Aksu Yapı Denetim LTD. ŞTİ., Kılavuz Yapı Denetim LTD. ŞTİ., Dk Yapı Denetim LTD. ŞTİ., Yapı Denetim Şube teknik personelleri ve Yapı Denetim Komisyonu Başkan ve üyeleri katılmışlardı. Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Bolat, yaptığı açılış konuşmasında 2014 yılının genel bir değerlendirmesini yaparak; ‘’Müdürlüğümüz Laboratuarında 2014 yılında 428 takım Beton basınç deneyi,  55 takım çelik çekme deneyi ve PGD içinde 24 adet beton numunesi alınarak deneyi  yapılmıştır. 2015 yılında ilimizdeki denetim altında bulunan beton santralarının PGD numunelerinin tekrar  şantiye sahalarından alınacağını belirtmiştir. Ayrıca; İlimizde Aksu Yapı Denetim LTD. ŞTİ, Kılavuz Yapı Denetim LTD. ŞTİ, DK Yapı Denetim LTD. ŞTİ, Kurtuluş Yapı Denetim LTD. ŞTİ ve Hattuşa Yapı Denetim LTD. ŞTİ olarak toplam YİBF 766 adet şantiye, 1.305.919m2, 157 adet şantiye ve 17 adet büro olmak üzere denetimler yapılmıştır.

 İlimizde 2014 yılında 2910 geçici ustalık belgesi ve 694  kişiye de müteahhitlik yetki belge numarası verilmiştir. 2015 yılında beklentiler ise; yönetmelik gereği inşaatlarda ustalık belgesi olmayan işçilerin çalıştırılmaması, iş güvenliği ve işçi sağlığına şantiyelerde azami dikkatin gösterilmesi ve uyulması zorunludur. Enerji verimliliği ve enerji kimliği (binalarda ısı yalıtımı ve çevreye duyarlı olması) , özürlülerle ilgili yapılan binalarda (asansör, wc, rampa, vs.) dikkat edilmesi gerektiği belirtilmiştir. Binaların yapım uygulaması aşamasında proje ve detaylarına (mimari, elektrik ve sıhhı ve ısı tesisatı) dikkat edilmesi gerekmektedir. Kullanılan malzemelerin standartlara uygun mukavemeti yüksek, yönetmelik esaslarını sağlayan ve kaliteli olmasını belirtmiştir. Binaların aplikasyonlarında, imar mevzuatlarına dikkat edilmesi gerektiği, cephe ve saçak kotu açısından imar kirliliğine neden olmayacak şekilde yapılması, yapılaşmanın ise şehir kimliğine ve genel mevzuat hükümlerine uygun olması gerekmektedir. Binaların inşaatında uygulanan proje ve teknik-malzeme sürdürülebilir, ekonomik ve ihtiyaçlara cevap veren çağdaş, konforlu, nitelikli yapılar olması gerektiğini belirtmiştir. Daha sonra; Yapı Malzemeleri ve Yapı Denetimi Şube Müdürü Şemsettin YAVUZ 4708 Sayılı Yapı Denetimi Kanunu ve 4703 Sayılı Yapı Malzemeleri Kanunu ve Yönetmeliklerinde yapılan değişikliklerle ilgili sunum yapmıştır. Yapılan bu sunumun ardından karşılıklı soru cevap ve temenniler bölümüne geçilmiştir’’ dedi.     


Bu haber 713 defa okundu.
Etiketler: Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nde , 4708 sayılı Yapı Denetimi Hakkında Kanun ve Yapı Denetimi Uygulama Yönetmeliğinde yapılan değişiklikler , 4703 Sayılı Ürünlere İlişkin Teknik Mevzuatın Hazırlanması ve Uygulanmasına Dair Kanun , Yapı Malzemeleri Yönetme

Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.