GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

Karne korkusuna dikkat

Pazartesi, Oca.18.2016 - 09:19
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


Karne korkusuna dikkat

Menekşe, “Öğrenci karnesindeki zayıf nottan değil, anne babasının nasıl tepki göstereceğinden korkar”

Menekşe, “Öğrenci karnesindeki zayıf nottan değil, anne babasının nasıl tepki göstereceğinden korkar”

Eğitim öğretimin birinci dönemi 22 Ocak Cuma günü sona erecek. Yaklaşık 15 milyon öğrenci ve 450 bin öğretmen iki hafta sürecek yarıyıl tatiline girecekler. Karne günü karnesinde kırık notu olmayan öğrenciler için mutluluk kaynağı olurken karnesinde kırık notu bulunan öğrenciler için korku ve mutsuzluk kaynağı olacak. Karnesinde kırık notu olan öğrencilerin anne ve babaları da çocuğunun zayıf derslerinden dolayı endişe ve kaygı duyacak. Önem Öğrenci Koçluğu karnesinde kırık notu bulunan velileri uyarırken, zayıfı olmayan öğrencilerin de ödüle boğulmasının yanlış olacağını belirtti.

Önem Öğrenci Koçluğu Danışmanı Mehmet Menekşe alınan düşük notların değil anne ve babanın karnedeki zayıflara göstereceği olumsuz tepkinin çocukta karne korkusu oluşturduğunun altını çizdi. Menekşe alınan karnenin çocuğun yanında eğitim sistemini, aileyi, okulu, öğretmenlerin durumunu da yansıttığına vurgu yaptı.

Başarısızlık Bir Sonuçtur

Başarı da başarısızlığın da bir sonuç olduğunu, başarısızlığın doğru önlem ve yöntemlerle giderilebileceğini, önemeli olan durumun anne baba çocuk iletişimi olduğunu belirten Menekşe şu görüşlere yer verdi; “Başarı kadar başarısızlıklar da doğaldır e bir sonuçtur. Bu durumu kabul ettiğinizde sorunlara daha gerçekçi ve doğru çözümler bulabilir, daha etkili önlemler alabilirsiniz. Her başarısızlık daha sonraki başarılar için bir yol göstericidir, bir uyarıdır. Bu uyarıyı doğru değerlendirir, gerçek nedenleri bulabilirseniz sorunu çözersiniz. Her başarısızlık yeniden değerlendirmeyi gerektirir. Bu değerlendirmede okul, öğretmen, anne baba ve öğrenci eksiklerini görmeli ve bu eksikleri gidermek için yeni planlamalar ve çalışmalar yapmak için harekete geçilmeli. Zira başarısızlıklar doğru önlem ve yöntemlerle giderilebilecek bir durumdur. Bu nedenle de başarısızlık durumu anne babanın çocuğu ile iletişiminin önüne geçmemeli, çocuğun özgüvenini sarsıcı eylem ve söylemlerden uzak durulmalı.”

Başarısızlık Nedenlerini Sorgulayın

Karnedeki notlar ile çocuğun kişilik değerinin birbirinden farklı olduğunu, çocuğun karnesinde kırık not olsa da sevildiğini, güvenildiğini hissettirilmesi ancak derslerindeki düşük notların sebebinin de doğru bir dil ile konuşulmasının gerektiğinin altını çizen Menekşe baskı ve şiddetin, cezanın gelinen noktada sorun çözmediğinin altını çizdi. Menekşe “Çocuğun kişiliği değil başarısızlık nedenleri sorgulanmalı. Karne sonrasında ailelerde eğer öğrencinin notları düşükse genellikle bu durumdan öğrenci sorumlu tutulur, eleştirilir, suçlanır. Oysa yapılması gereken, karnedeki düşük notların nedenlerinin ana-baba-çocuk üçgeninde değerlendirilmesidir. Herkes sorumluluğu çerçevesinde başarısızlık nedenlerini fark eder ise daha doğru ve etkili önlemler alınmış olur.” dedi.

Karne Korkusuna Dikkat

“Çocuklar karnelerindeki kırık notlardan değil, anne ve babalarının kırık notlara gösterecekleri tepkiye kaygı duymaktalar” diyen Menekşe, “Baskıcı ve katı tutumlu ve yüksek beklenti içinde olan ve çocuklarını sürekli başka çocuklarla kıyaslayan ailelerde çocuklar karne korkusunu daha yoğun yaşamaktalar. Baskıcı, katı tutum, yüksek başarı beklentisi çocuğun özsaygı geliştirmesini, kendine güven duymasını tehlikeye sokuyor. Destekleyici, anlayışlı ve sorumluluk yükleyen, paylaşan, her şeye rağmen psikolojik desteğini sürdüren anne baba tutumu kaygıyı ve karne korkusunu azaltıyor” diye konuştu.

Karne Ödülünü Abartmayın

Ders çalışmanın, derslerden iyi not almanın çocuğun sorumluluğu olduğunu, çocuğun sorumluluğunu yerine getirdiği için abartılı ödül verilmesinin yanlış olduğuna dikkat çeken Menekşe anne babalardan karne ödülünün abartılmamasını istedi. Başarıların mutlaka ödüllendirilmesi gerektiğini, ödülün öğrencinin moral ve motivasyonunu olumlu etkilediğini ancak gerçek yaşamda hiç kimsenin sorumluluğunu yerine getirdiği için ödüllendirilmediğine dikkat çekti. Karne ödülünün abartılmaması gerektiğinin altını özellikle çizen Menekşe, çocuğun yaşına ve gelişim dönemine uygun ödül verilmesi gerektiğini belirtti.

 

Çocuğun Karnesini İnceleyen Veli Ne Yapmalı

Çocuğunun karnesini inceleyen anne ve babaları uyaran Önem Öğrenci Koçluğu Danışman Öğretmeni Mehmet Menekşe şu bilgileri verdi: “Çocuğunuzun karnesiyle ilgili duygularınızı, çocuğunuzun kişiliğini incitmeden net bir şekilde anlatın. Onun başarılı olabilmesi için onun arkasında olduğunuzu ona hissettirin. Başarısızlık utanç verici bir durum değildir. Çocuğunuzun karnesinde zayıf notu varsa, bu onun kişilik değerinin azaldığını göstermez. Çocuğunuzun karnesini elinize aldığınızda öncelikle bir-iki zayıf dersi, düşük notu görmeyin. Öncelikle yüksek notlarını ve zayıf olmayan dersleri görün ve bunun için onu kutlayın. Daha sonra o derslerin neden zayıf olduğunu konuşun ve ikinci dönem bu zayıfları ortadan kaldırması için alınacak önlemleri görüşün. Zayıf dersleri de başarabileceği konusunda cesaretlendirin. Her şeye rağmen ona güvendiğinizi, ilgi ve sevginizin hiç bir şekilde azalmayacağını söyleyin. Kesinlikle çocuğunuzu suçlayıp yargılamayın, arkadaşlarıyla, kardeşleriyle, komşularınızla kıyaslamayın. O herkesten farklı kendine benzeyen bir bireydir unutmayın. Ona kesinlikle ‘tembel, tavuk, geri zekalı’ gibi isim, lakap takıp aşağılamayın.  ‘Seni kaportacıya işçi olarak göndereceğim’, ‘okuldan alacağım’ gibi tehditler savurmayın. Çocuğunuzu kesinlikle aşağılamayın hele arkadaşlarının yanında buna hiç kakışmayın. Onun kendine olan güven duygusunu zedelemiş olursunuz. Çocuğun kendi karnesiyle ilgili anlattıklarını dinleyin. Onun düşüncelerine önem verin. Her ana-babanın çocuklarıyla ilgili bazı beklentileri vardır. Bunları onunla konuşun. Çocuğunuzun karnesi zayıf olabilir. Ona açık bir kapı bırakın, kendini affettirebilmesi için bir yol gösterin. Çocuğunuzun ders başarısızlığının giderilebilmesi için beraber çözüm yolları arayın. Çocuğunuza karnesinin iyide olsa kötüde olsa sizin onu seveceğinizi ve onun arkasında olduğunuzu ona hissettirin” diye konuştu.


Bu haber 1265 defa okundu.
Etiketler: Karne korkusuna dikkat amasya

Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.