GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

OKA 2016 Yılı teklif çağrısı proje koordinasyon toplantısı yapıldı

Pazartesi, Oca.18.2016 - 09:12
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


OKA 2016 Yılı teklif çağrısı proje koordinasyon toplantısı yapıldı

Vali İ. Halil Çomaktekin Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) 2016 yılı teklif çağrısı Amasya ili proje koordinasyon toplantısına başkanlık etti.

Vali İ. Halil Çomaktekin Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) 2016 yılı teklif çağrısı Amasya ili proje koordinasyon toplantısına başkanlık etti.

OKA Amasya Yatırım Destek Ofisi Toplantı Salonunda gerçekleşen programa Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir, İlçe Kaymakamları, çeşitli kamu kurumlarının müdürleri, OKA Genel Sekreteri Mevlüt Özen ve OKA Amasya İl Koordinatörlüğü yetkilileri katıldı.

Toplantıda ilk olarak OKA yetkilileri tarafından 2016 yılı teklif çağrısı hakkında detaylı bilgiler verildi. Daha sonra konuşan Vali İ. Halil Çomaktekin ise şunları kaydetti: “Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı, bölgesel kalkınmaya yönelik planlama ve uygulama faaliyetlerini, hızlı, sağlıklı, sürekli ve sürdürülebilir bir kalkınma hareketi ile yerel ve bölgesel aktörlerin etkin olduğu katılımcı bir anlayış çerçevesinde yürütmektedir. Bu anlamda hem yerel aktörler ile merkezin işbirliğini geliştirmeyi hedeflemekte, hem de Bölge illeri olan Amasya, Çorum, Samsun ve Tokat'ın ulusal ve uluslararası ölçekte rekabet üstünlüklerini artırmayı amaç edinmektedir. Bunun yanında uluslararası ölçekte gelişmeler yakından takip edilerek bölgenin katma değer üretme kapasitesini artırmak adına uluslararası arenada çalışmalar yoğunlaştırılmakta, işbirlikleri ile yenilikler yakalanmaya çalışılmaktadır.

Ajansımız kurulduğu günden bugüne kadar mali destek programları kapsamında 367 projeye yaklaşık 85 Milyon TL hibe desteği sağlanmıştır. Faydalanıcıların sağladığı eş finansman da dikkate alındığında 2009 yılından bu yana uygulanan projelerle yaklaşık 190 Milyon TL tutarında yatırım gerçekleştirilmiştir. Ajans sağladığı mali desteklerle bir yandan bölgede ekonomik, sosyal ve mekânsal kalkınmayı desteklerken diğer yandan kurumsal kapasitenin gelişmesine ve kurumlar arası işbirliğinin güçlendirilmesine de katkı sağlamaktadır.

Bu desteklerin devamı olarak Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı, 2016 yılı teklif çağrısı kapsamında toplamda 19 Milyon TL kaynak tahsis edilen "Turizmin Geliştirilmesine Yönelik Küçük Ölçekli Altyapı Yatırımlarına Mali Destek Programı" ve "Sivil Toplum Kuruluşlarının Güçlendirilmesi Mali Destek Programı"nı 21 Aralık 2015 tarihi itibariyle kamuoyuna duyurulmuştur.

Yeni açıklanan bu iki program hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse; İlk olarak "Turizmin Geliştirilmesine Yönelik Küçük Ölçekli Altyapı Yatırımlarına Mali Destek Programı"nın amacı; TR83 Bölgesinin kalkınma potansiyelini harekete geçirerek yerel yönetimlerin güçlendirilmesi, kentsel dokuların korunması, geliştirilmesi ve restorasyonu ile turizme yönelik kentsel altyapının iyileştirilmesine katkı sağlamaktır.

Kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler, üniversiteler ve kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının uygun başvuru sahibi olabileceği toplamda 18 Milyon TL bütçe tahsisi yapılan program kapsamında verilecek destek tutarları asgari 100.000 TL, azami 1.000.000 TL olacaktır.

İkinci olarak "Sivil Toplum Kuruluşlarının Güçlendirilmesi Mali Destek Programının amacı; Bölgemizdeki Sivil Toplumun Geliştirilmesi Stratejisi ve Eylem Planı ışığında sivil toplum kuruluşlarının harekete geçirilerek TR83 Bölgesi'nde sosyal kalkınma çalışmalarının hızlandırılması ve toplumun tüm bireylerinin sosyal refahlarının artırılmasıdır. Bölgemizde faaliyet gösteren dernek, vakıf ve kar amacı gütmeyen kooperatiflerin uygun başvuru sahibi olabileceği toplamda 1 Milyon TL bütçe tahsisi yapılan program kapsamında verilecek destek tutarları asgari 25.000 TL, azami 75.000 TL olacaktır.

Bugünkü toplantımızda yukarıda bahsettiğim Mali Destek Programlarına İlimizde sunulabilecek projelerin belirlenmesi, bu projelerin hazırlanması için gerekli koordinasyonun sağlanması amacıyla toplanmış bulunmaktayız. Amasya ilinin turizm potansiyeli dikkate alındığında, özellikle "Turizmin Geliştirilmesine Yönelik Küçük Ölçekli Altyapı Yatırımlarına Mali Destek Programı" kapsamında geliştirebileceğimiz projelerin ilimiz turizminin gelişimine önemli katkılar sağlayacağını düşünüyorum.

Toplantımız sonrasında gerekli proje hazırlıklarının yapılarak son başvuru tarihine kadar kurumlarımızca yeterli sayı ve nitelikte proje başvurusu yapılacağını ümit ediyorum. Bu bağlamda, 18 Ocak ve 25 Ocak tarihlerinde Ajansımız tarafından Amasya Yatırım Destek Ofisi'nde düzenlenecek proje hazırlama eğitimlerine ilgili personelinizin katılım sağlamasının proje hazırlığı sürecine olumlu katkılar sağlayacağına inanıyorum. Toplantının ilimiz ve Bölgemiz için hayırlı olmasını temenni ediyor, çalışmalarınızda başarılar diliyorum.”

Vali Çomaktekin’in konuşmasının ardından katılımcıların 2016 yılı teklif çağrısına ilişkin sorularının cevaplandırılması ve görüş alışverişinde bulunulması ile toplantı sona erdi.

 


Bu haber 1254 defa okundu.
Etiketler: OKA 2016 Yılı teklif çağrısı proje koordinasyon toplantısı yapıldı

Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.