GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

Dümen: “Sağlık kurumlarında Mobbing en çok hemşirelere yapılıyor”

Pazartesi, Oca.18.2016 - 09:02
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


Dümen: “Sağlık kurumlarında Mobbing en çok hemşirelere yapılıyor”

Türk Sağlık Sen Amasya İl Başkanı Şemsettin Dümen, sağlık kurumlarında mobing’in en çok hemşirelere yapıldığını söyledi.

Türk Sağlık Sen Amasya İl Başkanı Şemsettin Dümen, sağlık kurumlarında mobing’in en çok hemşirelere yapıldığını söyledi.

Fedakarlık, direnme ve fiziksel direnç gerektiren bir meslek olan hemşirelik, hastalara daha yararlı olabilmeleri için ve fiziksel ve ruhsal yönden sağlıklı olmaları gerekmektedir diyen Dümen konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Hemşireler, uzun süre ayakta, yoğun ve düzensiz uyku saatlerinde çalışmaktadırlar. Hemşirelik sabır, özveri ve fiziksel dayanıklılık gerektiren bir meslektir. Hemşireler hastalarına faydalı olabilmek için kendi sağlıklarına özen göstermelidirler. Hemşirelik vardiyalı çalışma sistemi içerinde iş yükü yoğun olan, yetersiz dinlenme olanaklarına sahip bir meslektir.

Mobbingle (Bir astın veya grup olarak astların üstlerine, kendilerine yapılan mobbing sonucunda, kişisel anlaşmazlıklar sonucunda veya politik oyunlar sonucunda kasıtlı olarak psikolojik tacizde bulunarak, işten ayrılmadan ziyade üstün hiyerarşik pozisyonunu bozmayı hedeflediği bir yıldırma eylemidir.) Mücadele Derneği tarafından yapılan araştırmaya göre, Türkiye’de en çok Sağlık Bakanlığı’na bağlı kurumlarda mobbing yaşanıyor. İkinci sırada ise Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı kurum ve okullar geliyor. Araştırmada hemşirelerin yüzde 85’inin, öğretmenlerin de yüzde 75’inin iş yaşantısında en az bir kez mobbingle karşılaştığı ortaya çıktı.

Türkiye’de asistan, pratisyen, uzman doktor, ebe ve hemşirelerin yer aldığı toplam 1771 kadın sağlık çalışanı üzerinde yapılan anket, sağlık kurumlarında çalışan kadınların psikolojik baskı ve fiziksel şiddetten yoğun olarak şikayetçi olduğunu ortaya koymaktadır.

En yüksek oranda maruz kaldıkları mobbing davranışları olarak fiziksel şiddet uygulanması, başkalarının yanında aşağılayıcı ve onur kırıcı konuşulması, sorumlu olmadığı konularda suçlanma, hakkında asılsız söylemlerde bulunulması, ortak yapılan işlerin olumsuz sonuçlarından yalnızca kişinin sorumlu tutulması olduğu, Mobbingin hemşireler üzerinde yarattığı etkilerin en yüksek oranda, kendini stresli ve yorgun hissetme, baş ağrılarının olması, iş dışındaki hayatının olumsuz olarak etkilenmesi, yapılan düşmanca davranışları hatırladığında şiddetli üzüntü duyma ve iş yerinde kimseye güvenmeme olduğu, Hemşirelerin mobbingden kurtulmak için daha planlı ve daha çok çalıştığı, eleştiri almamak için işine daha çok özen gösterdiği, uğradığım haksızlığı ilgili kişiyle yüz yüze konuşarak çözmeye çalışmaktadır.

Hastanede Çalışan Hemşirelerin Mobbinge Maruz Kalma Durumları ve Stres Durumlarının Değerlendirilmesi İş yaşamında sıklıkla karşılaşılan fakat çalışanlar tarafından çok fazla bilinmeyen ve mücadele etmekte zorlanılan mobbing görüldüğü kurumlarda iş stresine neden olabilmektedir. Mobbing ve iş stresi kurumlardaki iş verimi, çalışan motivasyonu, iş ilişkileri gibi kurumsal faktörleri olumsuz etkileyebilen ve kurum içerisindeki çalışma ortamı ile çalışanlar arasında çalışma barışını bozabilen olgulardır. Hastaların taleplerini ve ihtiyaçlarını karşılamaya çalışan devasa kurumlar olan hastanelerde çalışan hemşireler iş yerinde ciddi düzeyde mobbing ve iş stresine maruz kalabilmektedirler” diye konuştu.


Bu haber 1269 defa okundu.
Etiketler: Türk Sağlık Sen Amasya İl Başkanı Şemsettin Dümen

Benzer Haberler

Aktürk: İhbarları anlık değerlendiriyoruz

Aktürk: İhbarları anlık değerlendiriyoruz

Amasya’ya elektrik hizmeti veren YEDAŞ Genel Müdürü Rıdvan Aktürk, ihbarları anlık değerlendirerek, müşteri memnuniyetini sağlamayı hedefliyoruz dedi.


Pazartesi, Nis.24.2017 - 15:46

Asfalt yama çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor

Asfalt yama çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor

Amasya İl Özel İdaresi, Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü ekiplerince köy yollarında bakım ve onarım çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor.


Pazartesi, Nis.24.2017 - 15:45

Başkan Özdemir’in gol sevinci görülmeye değerdi

Başkan Özdemir’in gol sevinci görülmeye değerdi

23 Nisan Pazar günü oynanan Yeni Amasyaspor Merzifonspor maçında Yeni Amasyaspor'un golünden sonra Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir görülmeye değer bir gol sevinci yaşadı.


Pazartesi, Nis.24.2017 - 15:43

Enerji Kimliği olmayan yapıların alım ve satımı yapılamayacak

Enerji Kimliği olmayan yapıların alım ve satımı yapılamayacak 2 Mayıs 2017’den itibaren mevcut binalar için “Enerji Kimlik Belgesi (EKB)” zorunluluğu başlıyor. 
Enerji Kimliği olmayan yapıların alım ve satımı yapılamayacak.

Pazartesi, Nis.24.2017 - 15:41

Protokol maça yoğun ilgi gösterdi

Protokol maça yoğun ilgi gösterdi

Amasya Valisi Salih Işık Yeni Amasyaspor ile Merzifonspor arasında oynanan Bölgesel Amatör Lig Play Out müsabakasını izledi.


Pazartesi, Nis.24.2017 - 15:39
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.