GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

PORTRELER 2 BİLGE ALPEREN: MUHSİN YAZICIOĞLU

Perşembe, Ara.03.2015 - 09:09
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


PORTRELER 2  BİLGE ALPEREN: MUHSİN YAZICIOĞLU

Sevgili Dostlar,

Siyasî ve dünyevî hayatını sonlandıran bir şahsiyetten, bilge bir alperenden, hubbül vatan minel iman sırrı ile dar-ı bekaya yolculuk eden bir nizam-ı âlem, ila-yı kelimetullah sevdalısından bahsetmek istiyorum. Siyasî kimliğinin üstünde bir karizmaya sahip olan Muhsin Yazıcıoğlu’ndan bahsetmek her fikirden, her cenahtan insanın kolayca el uzatabileceği bir alandır kanısındayım. Yani soldan, sağdan, merkezden herkes onun şahsiyetine, siyasî kimliğinden daha fazla sevgi beslerdi. Bu yüzden bir insan ondan sevgiyle bahsederse, hiç kimse tarafandan yaftalanmazdı. 

Sevgili Dostlar,

Siyasî ve dünyevî hayatını sonlandıran bir şahsiyetten, bilge bir alperenden, hubbül vatan minel iman sırrı ile dar-ı bekaya yolculuk eden bir nizam-ı âlem, ila-yı kelimetullah sevdalısından bahsetmek istiyorum. Siyasî kimliğinin üstünde bir karizmaya sahip olan Muhsin Yazıcıoğlu’ndan bahsetmek her fikirden, her cenahtan insanın kolayca el uzatabileceği bir alandır kanısındayım. Yani soldan, sağdan, merkezden herkes onun şahsiyetine, siyasî kimliğinden daha fazla sevgi beslerdi. Bu yüzden bir insan ondan sevgiyle bahsederse, hiç kimse tarafandan yaftalanmazdı.

İşte ben de bu vadiden yürüyerek içimden geldiği gibi bir portre çizmek istiyorum, onun için.

Karlı bir aralık ayında Sivas’ın Şarkışla ilçesinde gözlerini dünyaya açan Muhsin Yazıcıoğlu, yine karlı bir mart ayında Kahramanmaraş’ta bu dünyaya gözlerini yumdu.

1954 yılında doğup 54 yıl sonra hayata veda eden Muhsin Başkan’ın en büyük emeli, nizam-ı âlemi tesis etmiş alp’ler alp’i bir Türk devleti ve ila-yı kelimetullahı en ücra yere kadar yayan erenler ereni bir Türk yüreği inşa etmekti.

Dostlar,

Sizi bilmem ama ben onun şehadetini öğrenince şöyle dedim: Cennete yürüyen bir alperen daha bu dünyadan hareket etti. Onun cenazesi peşinde, Gazi Üniversitesinden Kocatepe Camiine kadar gözümden yaşlar, kalbimden dualar, gökyüzüne yükselen sesimden tekbirler eksik olmadı. İnsanın ölüme isyanının tersine bir haleti ruhiye herkesin yüzünden nur nur yayılıyordu. Hepimiz sanki ölümün güzelliğinin peşine takılmış, gözyaşlarımız aktıkça içimizdeki dünya kirlerinden kurtuluyor, ahiret âleminden misk kokuları alıyorduk. Hayatımız boyunca mağrur bir siyasi kimlik sahibi olamamanın gururu ile yürüyorduk. Biliyorduk ki, İslam bu dünyaya mahzun geldi, mahzun gidecekti. Önemli olan şu dünya kubbesinde hoş bir sada bırıkmak ve iman eri olup iman erleri yetiştirmekti. İşte bir liderin, bir gönül insanın, bir mahzun yüreğin, bir bilge alperenin arkasında ölüme gülüseyerek, gözlerimiz yaşlı, kalbimiz sürurlu yürüyorduk.

Dostlar,

Eğer dünyada doğruları savunurken şeytanî yöntemler kullanmalıyız diyorsanız, Muhsin Yazıcıoğlu ile aynı yolda yürüyemezdiniz. Eğer nizam-ı âlem için yollarda bir ömür tüketmeyi göze alamıyorsanız, onunla kol kola yürüyemezdiniz. Eğer Allah’ın emrini tüm insanlığa yaymak gibi bir kızıl elmanız yoksa, onunla Ahmet Yesevî’ye doğru yürüyemezdiniz.

Sevgili Dostlar,

Küçük dünyevî hesaplarla büyük bir dava yürütülemez ve bu yolda yorulup geri kalanlar veya terk edenler görülebilir. Benim şehsen Muhsin Yazıcıoğlu’ndan  aldığım en büyük ders şu konuşmasıdır: “Şurada ayakta duranın da, oturanın da garantisi yok. Yani, ruh bir saniyeliktir. ‘Küf’ dedi mi gitti. Bunun da nerede geleceği, nasıl geleceği, ne şekilde yakalayacağı belli değil. Bir saniyenize bile hakim değilsiniz. Bir saniyesine bile hakim olamadığınız, hükmedemediğiniz bir hayat için, bir dünya için,  fırıldak olmanın anlamı yoktur.

Düz yaşayacağız, düz duracağız, düz yürüyeceğiz. Dik duracağız, doğru gideceğiz. Allah’ın izniyle hayatım boyunca hep böyle gittim.”

İşte Dostlar,

Ölüm bizi bulduğu gün, bu sözlerin aynısını kalbimizden geçirip; ben de düz yaşadım, düz durdum, düz yürüdüm, dik durdum, doğru yürüdüm diyebilirsek ne mutlu bize.

Bizler, alp olmayı Alparslan gibi, Fatih gibi, Kanunî gibi, Abdülhamit gibi, Atatürk gibi, Muhsin Yazıcıoğlu gibi yiğit olmak, dik durmak ve doğru bildiği yolda yürümek olarak,

Bizler, eren olmayı Ahmet Yesevî gibi, Yunus Emre gibi, Hacı Bektaş-ı Veli gibi, Mevlana gibi, Abdülhakim Arvasi gibi, Muhsin Yazıcıoğlu gibi kalp kazanmak, gönül almak olarak düşündük.

Dostlar,

Düşüncemizde hep daha güzel bir gençlik hayali vardı; bir elinde teknik bir elinde Kur’an olan bir gençlik olan bir nesildi hayalimiz. Bu hayalin gerçekleşmesi için belki birkaç Muhsin gelmeliydi dünyaya. Ne mutlu ki o Muhsin’lerenden birincisi Yazıcıoğlu idi. Bakalım yeni Muhsin’ler kimler olacak? 

Dostlar,

Alperenler hesap adamı değil, gönül adamıdır; söylediği sözü gönülden geldiği gibi söyler. Sonunda, yaftalanacakmış, makamından, mevkiinden olacakmış; yanlış anlaşılacakmış, hayalperest görülecekmiş; turancı, milliyetçi, Türkçü olmakla suçlanacakmış; İslamcı militan görülecekmiş hiç ama hiç umurunda olmaz onun. Çünkü o, hak bildiği yolda, doğru bildiğini söylemekten çekinmez. Çünkü o, haksızlık karşısında susan, dilsiz şeytandır, sözünü aynel yakin bilir.

Göz pınarlarıma söz geçiremediğim anlar yaşatan bir şiirin dizeleri ile sözlerimi tamamlamak istiyorum. Yeni yetişecek bilge alperenlerin kıymetinin bilinmesi dileğiyle: Onun şiiri:

ÜŞÜYORUM

Bir coşku var içimde bugün kıpır kıpır 
Uzak çok uzak bir yerleri özlüyorum 
Gözlerim parke parke taş duvarlarda 
Açılıyor hayal pencerelerim 
Hafif bir rüzgar gibi, süzülüyorum 
Kekik kokulu koyaklardan aşarak 
Güvercinler ülkesinde dolaşıyor 
Bir çeşme başı arıyorum 
Yarpuzlar arasında kendimi bırakıp 
Mis gibi nane kokuları arasında 
Ruhumu dinlemek istiyorum 
Zikre dalmış her şey 
Güne gülümserken papatyalar 
Dualar gibi yükselir ümitlerim 
Güneşle kol kola kırlarda koşarak 
Siz peygamber çiçekleri toplarken 
Ben çeşme başında uzanmak istiyorum 
Huzur dolu içimde 
Ben sonsuzluğu düşünüyorum 
Ey sonsuzluğun sahibi, sana ulaşmak istiyorum 
Durun kapanmayın pencerelerim 
Güneşimi kapatmayın 
Beton çok soğuk, üşüyorum.

 

Muhsin Yazıcıoğlu / Metin Hakverdioğlu

 


Bu haber 2135 defa okundu.

Benzer Haberler

Yabancı uyruklu kadınlara kanser taraması yapılıyor

Yabancı uyruklu kadınlara kanser taraması yapılıyor

Ülkemizde yaşayan sığınmacı ve mülteci çocukların Çocuk Hakları İl Çocuk Komiteleri aracılığıyla topluma uyumlarının sağlanması ve Türk çocuklar ile yabancı uyruklu çocuklarımız arasında karşılıklı diyaloğa ve bilgi alışverişine olanak sağlayacak bir platformun oluşturulması amacıyla Bakanlığımız Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve UNICEF Türkiye Temsilciliği işbirliğinde “Sosyal Uyum Programı” kapsamında çalışmalar başlatıldı.


Cumartesi, Ara.15.2018 - 09:39

Toplum yararına çalışacak 20 kişi kura ile belirlendi

Toplum yararına çalışacak 20 kişi kura ile belirlendi

Amasya Orman İşletme Müdürlüğü çalışma alanlarında istihdam edilmek için Toplum Yararına Çalışma Projesi kapsamında  İŞKUR Amasya İl Müdürlüğüne müracaat eden 162 kişi arasından alımı yapılacak 20  kişi kura ile belirlendi.


Cumartesi, Ara.15.2018 - 09:37

Şehit ailelerine ziyaretleri devam ediyor

Şehit ailelerine ziyaretleri devam ediyor

Amasya Merkez ilçe nüfusuna kayıtlı Piyade Uzman Onbaşı Ferhat Erdin, 15 Ekim 2008 tarihinde Şırnak ili kırsalında bölücü terör örgütü mensupları ile girilen silahlı çatışmada şehit olmuştu.


Cumartesi, Ara.15.2018 - 09:36

SGK personellerine “etkili iletişim ve insan ilişkileri” semineri verildi

SGK personellerine “etkili iletişim ve insan ilişkileri” semineri verildi Amasya SGK İl Müdürlüğü personellerine Prof. Dr. Ertuğrul Yaman tarafından personellerin iş ve özel hayatlarında daha mutlu ve başarılı olmaları ve vatandaşlara Sosyal Güvenlik Kurumu vizyon ve misyonuna uygun hizmet verebilmek amacıyla ‘’Etkili İletişim ve İnsan İlişkileri’’ konulu seminer düzenlendi.


Cumartesi, Ara.15.2018 - 09:35

Köprü korumalıkları aşağı uçmasını engelledi

Köprü korumalıkları aşağı uçmasını engelledi

Amasya’da meydana gelen maddi hasarlı trafik kazasında darbe alan aracı ırmağa uçmaktan köprü korumalıkları kurtardı.


Cumartesi, Ara.15.2018 - 09:34
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.