GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

Önem Öğrenci Koçluğu uyarıyor

Çarşamba, Kas.25.2015 - 09:26
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


Önem Öğrenci Koçluğu uyarıyor

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) kapsamındaki 1’ci dönem ortak sınavları 25-26 Kasım tarihlerinde yapılacak. 

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) kapsamındaki 1’ci dönem ortak sınavları 25-26 Kasım tarihlerinde yapılacak. 1 milyon 174 bin 427 8’ci sınıf öğrencisi hayalindeki liseyi kazanmak için ter dökecek. 1’ci TEOG sınavının sonucu Ocak 2016 tarihinde açıklanacak. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Amasya Önem Öğrenci Koçluğu Eğitim Danışmanı Mehmet Menekşe şunları kaydetti: “Öğrenciler 25 Kasım’da Türkçe, matematik, din kültürü ahlak bilgisi, 26 Kasım’da ise fen ve teknoloji, T.C. inkılâp Tarihi ve Atatürkçülük, yabancı dil sınavlarına girecek. Öğrenciler her sınavda 20 soruya 40 dakikada cevap verecek. Her 40 dakikalık sınavdan sonra 20 dakikalık ara verilecek. Yanlış cevaplar doğruları götürmeyecek.  Çeldiricilere ve soru köklerine dikkat Önem Öğrenci Koçluğu Danışman Öğretmeni Mehmet Menekşe sınava girecek öğrencileri uyardığı açıklamasında öğrencilerin sorunun tamamını okumalarını, sorunun çeldiricisi ve soru köküne dikkat etmelerini istedi. “Kimi sorularda “doğru” cevap değil, “en doğru” cevap istenir. Öğrenciler soru inde geçen ipuçlarını, yönlendirme cümlelerini, anahtar kelimeleri fark edip, bundan çok iyi yararlanmaları gerekmekte” diyen Menekşe öğrencinin soruyu çözmesinin koşulunun soruyu doğru anlamaktan geçtiğinin altını çizdi.

Bilgi, yorum, hız Soruyu doğru anlamak kadar öğrencinin bilgi birikiminin, yorum gücü ve hızının da çok önemli olduğunu belirten Menekşe “Bütün mesele elinizdeki bilgiyi nasıl kullanacağını bilmektir. Test çözerken üç ana unsur öne çıkar, bilgi, yorum ve hızdır. Hız ile öğrencinin dikkati doğru orantılıdır” diye konuştu.  Sakin olan kazanır Öğrencilerin bildikleri halde bir soruyu yanlış yapmalarına neden olan durumların başında yaşanan aşırı kaygı geliyor. Kaygısını denetleyen öğrencilerin sınav başarıları daha yüksek olacaktır. Sınavdan en iyi sonucu alabilmek, öğrencinin sınav sırasındaki psikolojik durumuna da bağlı olabiliyor. Uzun süre bu sınavlar için hazırlanan öğrencilerin bazıları, bilgilerini sınavda verimli şekilde kullanamadığı için başarısız olabiliyor. Bu durumun önüne geçmek için bazı basit adımları izlemek gerekiyor. Önem Öğrenci Koçluğu Danışman Öğretmeni Mehmet Menekşe sınav kaygısının belli oranda olmasının gerekli olduğunun altını çizdiği açıklamasında öğrenci ve velilere önerilerde bulundu. Kaygıyı denetlemenin yolunun düşünceleri denetlemek, olumlu bir düşünce çerçevesi oluşturmak olduğunu belirten Menekşe anne babaların da yangına körükle gitmemelerini, olumlu, gerçekçi olmalarını istedi. Nasıl düşünürsek kaygılanırız?

1-Düşük puan alırsam, hiç kimsenin gözünde değerim kalmaz. 2-Yaptığım her şey mükemmel olmalı, bunun için de çok çalışmalı ve hiç hata yapmamalıyım. 3-Sınav istediğim gibi geçmezse mahvolurum. 4-Sınavda başarılı olmazsam kimsenin gözünde itibarım kalmaz, kimse beni önemsemez. 5-Denemelerde basit sorularda bile hata yaptım ki, gerçek sınavda nasıl başaracağım. 6-Herkes tarafından sevilen, sayılan, değer verilen biri olmam için çevremdekilerin beklentilerine cevap vermeliyim. 7-Bu sınavı kazanırsam mutlu bir hayatım olacak. İyi bir okul kazanamazsam, hayatta istediğim yere gelemez ve mutsuz olurum. 8-Aldığım puan ile kendimi kanıtlamalıyım. 9-Çok heyecanlıyım, heyecan yüzünden bildiğim soruları dahi yapamayacağım. 10-Arkadaşlarım kazanır da ben kazanamazsam, onların yanında değer kaybına uğrarım.” Diye konuştu.


Bu haber 463 defa okundu.

Benzer Haberler

ZİRVENİN HAZIMSIZLIĞI

ZİRVENİN HAZIMSIZLIĞI Demokrasiyi “sadece sandık” diye anlayan ve anlatan ilk cumhurbaşkanı, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’dır. Ama artık çıplak gerçek o ki, 17 yıl sonra hem de sandık sayesinde devletin bütün güçlerini eline alan ve öylece “Tek Adamlığıyla” dünyaya meydan okuyan Recep Tayyip Erdoğan sonunda “sandıktan korkan” bir politikacı durumuna geldi.

Pazartesi, Mar.18.2019 - 17:54

Amasya Üniversitesinde Çanakkale Menüsü

Amasya Üniversitesinde Çanakkale Menüsü 18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferi anısına Amasya Üniversitesi yerleşkeleri yemekhanelerinde öğrencilere ve personele yönelik olarak Çanakkale Savaşı sırasında yokluklar içerisinde savaşan askerlerin yediği 'buğday çorbası, üzüm hoşafı ve ekmek' ten oluşan menü ikram edildi. 

Pazartesi, Mar.18.2019 - 17:52

Topsakal: Şehitlerimizi minnet ve rahmetle anıyoruz

Topsakal: Şehitlerimizi minnet ve rahmetle anıyoruz Amasya Ak Parti Merkez İlçe Başkanı Necmettin Topsakal, 18 Mart 1915 Çanakkale Zaferinin Türk tarihinde bir askeri ve siyasi başarı olmaktan öte inanç, azim ve yiğitlikle örülmüş bir destanın yaradılış tarihi olduğunu söyledi.


Pazartesi, Mar.18.2019 - 08:19

“Tedarik Zinciri Buluşması” Amasya’da yapılacak

“Tedarik Zinciri Buluşması” Amasya’da yapılacak

OKA tarafından gerçekleştirilen “Tedarik Zinciri Buluşması” toplantısının önümüzdeki dönemde Amasya’da yapılması hususunda toplantı yapıldı.


Pazartesi, Mar.18.2019 - 08:17

Sultan II. Bayezid Camii’nde Mevlid-i Şerif okundu

Sultan II. Bayezid Camii’nde Mevlid-i Şerif okundu

Çanakkale Zaferi’nin 104. yıl dönümü ve yaklaşan “18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü” sebebiyle Amasya Müftülüğü tarafından Sultan II. Bayezid Camii’nde Mevlid-i Şerif okundu. Programa Vali Dr. Osman Varol’un yanı sıra çok sayıda vatandaşımız katıldı.


Pazartesi, Mar.18.2019 - 08:16
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.