GAZETELER

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

Önem Öğrenci Koçluğu uyarıyor

Çarşamba, Kas.25.2015 - 09:26
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


Önem Öğrenci Koçluğu uyarıyor

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) kapsamındaki 1’ci dönem ortak sınavları 25-26 Kasım tarihlerinde yapılacak. 

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) kapsamındaki 1’ci dönem ortak sınavları 25-26 Kasım tarihlerinde yapılacak. 1 milyon 174 bin 427 8’ci sınıf öğrencisi hayalindeki liseyi kazanmak için ter dökecek. 1’ci TEOG sınavının sonucu Ocak 2016 tarihinde açıklanacak. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Amasya Önem Öğrenci Koçluğu Eğitim Danışmanı Mehmet Menekşe şunları kaydetti: “Öğrenciler 25 Kasım’da Türkçe, matematik, din kültürü ahlak bilgisi, 26 Kasım’da ise fen ve teknoloji, T.C. inkılâp Tarihi ve Atatürkçülük, yabancı dil sınavlarına girecek. Öğrenciler her sınavda 20 soruya 40 dakikada cevap verecek. Her 40 dakikalık sınavdan sonra 20 dakikalık ara verilecek. Yanlış cevaplar doğruları götürmeyecek.  Çeldiricilere ve soru köklerine dikkat Önem Öğrenci Koçluğu Danışman Öğretmeni Mehmet Menekşe sınava girecek öğrencileri uyardığı açıklamasında öğrencilerin sorunun tamamını okumalarını, sorunun çeldiricisi ve soru köküne dikkat etmelerini istedi. “Kimi sorularda “doğru” cevap değil, “en doğru” cevap istenir. Öğrenciler soru inde geçen ipuçlarını, yönlendirme cümlelerini, anahtar kelimeleri fark edip, bundan çok iyi yararlanmaları gerekmekte” diyen Menekşe öğrencinin soruyu çözmesinin koşulunun soruyu doğru anlamaktan geçtiğinin altını çizdi.

Bilgi, yorum, hız Soruyu doğru anlamak kadar öğrencinin bilgi birikiminin, yorum gücü ve hızının da çok önemli olduğunu belirten Menekşe “Bütün mesele elinizdeki bilgiyi nasıl kullanacağını bilmektir. Test çözerken üç ana unsur öne çıkar, bilgi, yorum ve hızdır. Hız ile öğrencinin dikkati doğru orantılıdır” diye konuştu.  Sakin olan kazanır Öğrencilerin bildikleri halde bir soruyu yanlış yapmalarına neden olan durumların başında yaşanan aşırı kaygı geliyor. Kaygısını denetleyen öğrencilerin sınav başarıları daha yüksek olacaktır. Sınavdan en iyi sonucu alabilmek, öğrencinin sınav sırasındaki psikolojik durumuna da bağlı olabiliyor. Uzun süre bu sınavlar için hazırlanan öğrencilerin bazıları, bilgilerini sınavda verimli şekilde kullanamadığı için başarısız olabiliyor. Bu durumun önüne geçmek için bazı basit adımları izlemek gerekiyor. Önem Öğrenci Koçluğu Danışman Öğretmeni Mehmet Menekşe sınav kaygısının belli oranda olmasının gerekli olduğunun altını çizdiği açıklamasında öğrenci ve velilere önerilerde bulundu. Kaygıyı denetlemenin yolunun düşünceleri denetlemek, olumlu bir düşünce çerçevesi oluşturmak olduğunu belirten Menekşe anne babaların da yangına körükle gitmemelerini, olumlu, gerçekçi olmalarını istedi. Nasıl düşünürsek kaygılanırız?

1-Düşük puan alırsam, hiç kimsenin gözünde değerim kalmaz. 2-Yaptığım her şey mükemmel olmalı, bunun için de çok çalışmalı ve hiç hata yapmamalıyım. 3-Sınav istediğim gibi geçmezse mahvolurum. 4-Sınavda başarılı olmazsam kimsenin gözünde itibarım kalmaz, kimse beni önemsemez. 5-Denemelerde basit sorularda bile hata yaptım ki, gerçek sınavda nasıl başaracağım. 6-Herkes tarafından sevilen, sayılan, değer verilen biri olmam için çevremdekilerin beklentilerine cevap vermeliyim. 7-Bu sınavı kazanırsam mutlu bir hayatım olacak. İyi bir okul kazanamazsam, hayatta istediğim yere gelemez ve mutsuz olurum. 8-Aldığım puan ile kendimi kanıtlamalıyım. 9-Çok heyecanlıyım, heyecan yüzünden bildiğim soruları dahi yapamayacağım. 10-Arkadaşlarım kazanır da ben kazanamazsam, onların yanında değer kaybına uğrarım.” Diye konuştu.


Bu haber 404 defa okundu.

Benzer Haberler

Yeni Amasyaspor'da hesaplar üç puan üzerine

Yeni Amasyaspor'da hesaplar üç puan üzerine Spor Toto Bölgesel Amatör liginde bu hafta Amasya 12 Haziran stadyumunda 1957 Ünyespor ile karşılaşacak olan Yeni Amasyaspor'da hesaplar üç puan üzerine yapılıyor.


Cumartesi, Eki.20.2018 - 09:37

“Türkü Türkü Türkiyem” projesi UDS tarafından ödüllendirildi

“Türkü Türkü Türkiyem” projesi UDS tarafından ödüllendirildi

Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü eTwinning Türkiye Koordinatörlüğü tarafından 2009 yılından bu yana yürütülen "eTwinning Avrupa Okul Ortaklıkları Programı" kapsamında gerçekleştirilen projelerin kalite etiketleri, ulusal çapta ‘Ulusal Kalite Etiketi’, Avrupa çapında ise ‘Avrupa Kalite Etiketi’ ile ödüllendirilmektedir. Bu bağlamda Merkez ilçe Atatürk İlkokulu İngilizce Öğretmeni Tuğçe Batmaz, yapmış olduğu çalışmalarla UDS tarafından ‘Ulusal Kalite Etiketi’ ile ödüllendirildi.


Cumartesi, Eki.20.2018 - 09:36

“Türk milli kimliğine alerji duyan bu ayrılıkçılara geçit verilmemeli”

“Türk milli kimliğine alerji duyan bu ayrılıkçılara geçit verilmemeli”

MHP Amasya il Başkanı Erhan Demir8 Ekim 2013’te Türk'üm diyemeyen zihniyetler tarafından kaldırılan Öğrenci Andı, Danıştay’ın kararı ile geri döndü” dedi.


Cumartesi, Eki.20.2018 - 09:34

“Muhtarlarımızın 19 Ekim Muhtarlar Gününü kutluyorum”

“Muhtarlarımızın 19 Ekim Muhtarlar Gününü kutluyorum”

Ak Parti Amasya İl Başkanı Mehmet Ünek 19 Ekim Muhtarlar Günü münasebetiyle bir mesaj yayımladı.


Cumartesi, Eki.20.2018 - 09:33

“Muhtarlar, devletimizin her mahalle ve köydeki kurumsal temsilcileridir”

“Muhtarlar, devletimizin her mahalle ve köydeki kurumsal temsilcileridir”

Vali Dr. Osman Varol, "19 Ekim Muhtarlar Günü" nedeniyle bir kutlama mesajı yayımladı.


Cumartesi, Eki.20.2018 - 09:32
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.