GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

Önem Öğrenci Koçluğu uyarıyor

Çarşamba, Kas.25.2015 - 09:26
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


Önem Öğrenci Koçluğu uyarıyor

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) kapsamındaki 1’ci dönem ortak sınavları 25-26 Kasım tarihlerinde yapılacak. 

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) kapsamındaki 1’ci dönem ortak sınavları 25-26 Kasım tarihlerinde yapılacak. 1 milyon 174 bin 427 8’ci sınıf öğrencisi hayalindeki liseyi kazanmak için ter dökecek. 1’ci TEOG sınavının sonucu Ocak 2016 tarihinde açıklanacak. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Amasya Önem Öğrenci Koçluğu Eğitim Danışmanı Mehmet Menekşe şunları kaydetti: “Öğrenciler 25 Kasım’da Türkçe, matematik, din kültürü ahlak bilgisi, 26 Kasım’da ise fen ve teknoloji, T.C. inkılâp Tarihi ve Atatürkçülük, yabancı dil sınavlarına girecek. Öğrenciler her sınavda 20 soruya 40 dakikada cevap verecek. Her 40 dakikalık sınavdan sonra 20 dakikalık ara verilecek. Yanlış cevaplar doğruları götürmeyecek.  Çeldiricilere ve soru köklerine dikkat Önem Öğrenci Koçluğu Danışman Öğretmeni Mehmet Menekşe sınava girecek öğrencileri uyardığı açıklamasında öğrencilerin sorunun tamamını okumalarını, sorunun çeldiricisi ve soru köküne dikkat etmelerini istedi. “Kimi sorularda “doğru” cevap değil, “en doğru” cevap istenir. Öğrenciler soru inde geçen ipuçlarını, yönlendirme cümlelerini, anahtar kelimeleri fark edip, bundan çok iyi yararlanmaları gerekmekte” diyen Menekşe öğrencinin soruyu çözmesinin koşulunun soruyu doğru anlamaktan geçtiğinin altını çizdi.

Bilgi, yorum, hız Soruyu doğru anlamak kadar öğrencinin bilgi birikiminin, yorum gücü ve hızının da çok önemli olduğunu belirten Menekşe “Bütün mesele elinizdeki bilgiyi nasıl kullanacağını bilmektir. Test çözerken üç ana unsur öne çıkar, bilgi, yorum ve hızdır. Hız ile öğrencinin dikkati doğru orantılıdır” diye konuştu.  Sakin olan kazanır Öğrencilerin bildikleri halde bir soruyu yanlış yapmalarına neden olan durumların başında yaşanan aşırı kaygı geliyor. Kaygısını denetleyen öğrencilerin sınav başarıları daha yüksek olacaktır. Sınavdan en iyi sonucu alabilmek, öğrencinin sınav sırasındaki psikolojik durumuna da bağlı olabiliyor. Uzun süre bu sınavlar için hazırlanan öğrencilerin bazıları, bilgilerini sınavda verimli şekilde kullanamadığı için başarısız olabiliyor. Bu durumun önüne geçmek için bazı basit adımları izlemek gerekiyor. Önem Öğrenci Koçluğu Danışman Öğretmeni Mehmet Menekşe sınav kaygısının belli oranda olmasının gerekli olduğunun altını çizdiği açıklamasında öğrenci ve velilere önerilerde bulundu. Kaygıyı denetlemenin yolunun düşünceleri denetlemek, olumlu bir düşünce çerçevesi oluşturmak olduğunu belirten Menekşe anne babaların da yangına körükle gitmemelerini, olumlu, gerçekçi olmalarını istedi. Nasıl düşünürsek kaygılanırız?

1-Düşük puan alırsam, hiç kimsenin gözünde değerim kalmaz. 2-Yaptığım her şey mükemmel olmalı, bunun için de çok çalışmalı ve hiç hata yapmamalıyım. 3-Sınav istediğim gibi geçmezse mahvolurum. 4-Sınavda başarılı olmazsam kimsenin gözünde itibarım kalmaz, kimse beni önemsemez. 5-Denemelerde basit sorularda bile hata yaptım ki, gerçek sınavda nasıl başaracağım. 6-Herkes tarafından sevilen, sayılan, değer verilen biri olmam için çevremdekilerin beklentilerine cevap vermeliyim. 7-Bu sınavı kazanırsam mutlu bir hayatım olacak. İyi bir okul kazanamazsam, hayatta istediğim yere gelemez ve mutsuz olurum. 8-Aldığım puan ile kendimi kanıtlamalıyım. 9-Çok heyecanlıyım, heyecan yüzünden bildiğim soruları dahi yapamayacağım. 10-Arkadaşlarım kazanır da ben kazanamazsam, onların yanında değer kaybına uğrarım.” Diye konuştu.


Bu haber 431 defa okundu.

Benzer Haberler

Yeni Amasyaspor’un teknik direktörü Canlı oldu

Yeni Amasyaspor’un teknik direktörü Canlı oldu Yeni Amasyaspor’da Teknik Direktör Muharrem Canlı oldu. Yeni Amasyaspor'un Yeni Teknik Direktörü Muharrem Canlı (Mami) oldu.

Çarşamba, Ara.19.2018 - 08:38

Vekil sordu, 2019 yatırım yılı programına alındı

Vekil sordu, 2019 yatırım yılı programına alındı

Devlet Hava Meydanları İşletmesinin denetlendiği KİT komisyonu toplantısında Amasya Milletvekili Mustafa Tuncer, DHMI Genel Müdürüne, Amasya Merzifon Havaalanı terminal binasının çok küçük ve yetersiz olduğunu, insanların tıkış tıkış ayakta beklediğini, Merzifon ve Amasya otobüs terminalinin bile Havaalanı terminalinden daha büyük olduğunu, bu bağlamda Amasya Merzifon Havaalanı terminal binasının yenilenmesini ve 21.yy'a yakışır hale getirilmesi gerektiğini, soru olarak yöneltti.


Çarşamba, Ara.19.2018 - 08:37

“Şubat ayında en az 40 bin atama yapılmalıdır”

“Şubat ayında en az 40 bin atama yapılmalıdır”

Türk Eğitim-Sen Amasya Şube Başkanı Kamil Terzi, Şubat ayında en az 40 bin atama yapılmalıdır dedi.

Şubat ayında en az 40 bin ilave öğretmen ataması yapılmasını talep ediyoruz. Eğitim çalışanlarına yönelik şiddet olayları hakkında açıklama yapan Başkan Terzi: “Türk Eğitim Sen olarak bir yasa tasarısı hazırladık. Bütçe görüşmeleri bittikten sonra milletvekillerimiz marifeti ile TBMM gündemine getireceğiz. Eğitim çalışanlarına yönelik şiddet olaylarında caydırıcı önlemlerin alınmasını istiyoruz. Ülkemizi yönetenler de eğitim çalışanlarına yönelik açıklamalarında daha dikkatli bir dil kullanmalıdır” dedi.


Çarşamba, Ara.19.2018 - 08:36

Şehzadeler namağlup yoluna devam ediyor

Şehzadeler namağlup yoluna devam ediyor

Bayan Voleybol 2. Lig 7.grupta mücadele eden Amasya Şehzadeler Bayan Voleybol takımı Sivas deplasmanında Sivas Cumhuriyet Üniversitesi 3-1 yenerek, 7’de 7 yaptı.


Çarşamba, Ara.19.2018 - 08:35

“Sözleşmeli istihdam fayda değil zarar, huzur değil sıkıntı, kalite değil kaos üretiyor”

“Sözleşmeli istihdam fayda değil zarar,  huzur değil sıkıntı, kalite değil kaos üretiyor”

Eğitim-Bir-Sen Amasya Şube Başkanı Kerem Camcı, kamu görevlilerinin maaşlarının eridiğine dikkat çekerek, “Kamu görevlilerinin enflasyona ezdirilmemesi konusunda özen gösterilmelidir. Sözleşmeli istihdam fayda değil zarar, huzur değil sıkıntı, kalite değil kaos üretiyor. Eş ile iş arasında tercihte bulunma mecburiyetini beraberinde getiren bu istihdam türü tarihte kalmıştı. Bırakalım tarihte kalsın” dedi.


Çarşamba, Ara.19.2018 - 08:34
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.