GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

Öğretmen Yetiştirmek Tesadüflere bırakılamaz

Pazartesi, May.25.2015 - 09:49
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


Öğretmen Yetiştirmek Tesadüflere bırakılamaz

Öğretmen Yetiştirmek Tesadüflere bırakılamaz

Öğretmen yetiştirmek dünyanın hiçbir yerinde Türkiye de olduğu gibi tesadüflere bırakılmamıştır. Bu acı durum yıllardır yetkililer tarafından anlaşılamamıştır. Eğitimin gerçek temelinin uygulayıcısının öğretmeni olduğu unutularak yüzeysel değişikliklere gidilmiştir. Bu eğitim gerçeklerini görmemek için gözlerin kör, kulakların sağır olması gerekirdi.

Öğretmen yetiştiren eğitim fakültelerine hesapsız, kitapsız, programsız, plansız her yıl on binlerce öğrenci alınmaktadır. Okullarımızda ne kadar öğretmene ihtiyaç olduğunun tespiti yapılmadan öğretmen yetiştirilmektedir. Bu gün üç yüz elli bin öğretmen atama beklemekte, yıllardır atamaları yapılamamaktadır. Hayatları yok olmakta, nerdeyse intihara sürüklenmektedir.

Oysa Eğitim Fakültelerine ulusumuz ihtiyaçlarına göre öğrenci alınsa, bunlar modern eğitim tekniklerine göre yetiştirilerek diplomalarını alır almaz görevlerine başlasalar, açıkta kimse kalmasa memleket için daha yararlı olmaz mıydı?

Aynı durum, aynı olasılık, aynı hata eğitimin bütün kademelerinde aynen görülmekte, aynı uygulamalara devam edilmektedir. İhtiyaç fazlası binlerce ziraat mühendisleri, makine mühendisleri diğer fakültelerden mezun gençler ihtiyaç fazlası düşüncesiyle branşlarında görev alamamaktadır. Öyleyse aklı başında yöneticiler, gerçek eğitimciler tarafından Türk Eğitim felsefesinde mutlaka köklü bir reformun yapılması şarttır.

Yarının Türkiye’sini kuracak, ulusumuzu gelecek karanlıklardan koruyacak, öğretmen yetiştirme işinin ciddiye alınması gerekir. “Tesadüfen yetiştirilen öğretmenler, tesadüfen yaşayan nesiller yetiştirir” “Tesadüfen yetişen nesiller ise, tesadüflere sürüklenen, yarınından emin olmayan dümensiz bir gemi gibi deryada batmaya hazır bir Türkiye ile baş başa bırakır bizi…..”

Geçmişten ders alınarak en büyük yatırım, öğretmen yetiştirme ve eğitime yapılmalıdır. En yüksek maaş öğretmene verilmeli, en yüksek puan alan öğrenciler, eğitim fakültelerine alınmalıdır.

Öğretmen yetiştirme, eğitim konusu çok yaşamsal, çok ciddi bir konudur. Ciddi yöneticiler, ciddi eğitimciler tarafından ciddiye alınmalıdır.

Gaflet uykusundan uyanmanın, üzerimizdeki ölü toprağını atmanın, havanda su dövmekten vazgeçmenin, eğitim çalışmalarında bilimsel, psikolojik, sosyolojik, metodik gerçeklere yönelmemiz gerekmektedir. Eğitimle ilgili gecikmeleri ve gecikenleri, tarih affetmez….!

Öğretmenlik mesleği, mesleklerin en az kazanç getireni, fakat insanı en çok mükafatlandıranıdır. Bir kimse ki onu sevmiyorsa asla ona girmeye cüret etmemelidir. Öğretmenlik büyük ekseriyetle ne servet, ne şöhret vaat eder.

Fakat sırf kendi hatırı için sevenlerine asalet unvanını bahşeder. Meşhur pedagoglar yeni eğitim sistemleri kurarlar. Fakat bunları öğrencilere anlatan, yol gösteren öğretmenlerdir. Ne yazık ki sıkıntılarla yaşar, güçlüklere gönül rızası ile katlanır. Onların kapısının önünde arabalar durmaz, müzikaller çalınmaz, madalyalar verilmez. Onlar karanlıkların önünde nöbet bekleyerek cehaletin ve cinnetin siperlerine hücum eder. Vefalarında, uyuşuklara hareket, uysallara cesaret, dengesizlere istikamet verirler. Gelecek yıllarda bizzat kendi yollarını aydınlata bilmek için, öğrencilere haz verecek meşaleleri ateşlerler.

Hanry VANDYKE

“Adsız kahraman önünde saygıyla eğiliyorum.”

Hüsamettin ÇITIR

Emekli İlköğretim Müfettişi

 

 


Bu haber 1467 defa okundu.
Etiketler: Öğretmen

Benzer Haberler

81 ilde 63 bin 829 ücretli öğretmen görev yapıyor

81 ilde 63 bin 829 ücretli öğretmen görev yapıyor

Türk Eğitim Sen ve Türkiye Kamu Sen Amasya Şube Başkanı Kamil Terzi, 81 ilde 63 bin 829 ücretli öğretmenin görev yaptığını söyledi.


Pazartesi, Şub.27.2017 - 08:31

Zübeyde Hanım Üçler İlkokulu Öğretmen ve Öğrencileri Portekiz’de

Zübeyde Hanım Üçler İlkokulu Öğretmen ve Öğrencileri Portekiz’de Amasya Zübeyde Hanım Üçler ilkokulu, Avrupa Birliği ve Türkiye Ulusal Ajansı tarafından desteklenen Erasmus + Stratejik Okul Ortaklıkları, ‘’ Movere, Docere, Delectare Through Reading’’ adlı proje kapsamında öğretmenler Melike Celep, Sevilay İnan Önen ve öğrenciler Berke Kaplan, Nefise Kumsal Biçen, Elif Tusem Ünek projenin ikinci hareketliliği olan Portekiz-Macedo de Cavaleiros kentine ulusötesi eğitim faaliyetine katılmak üzere gittiler.

Çarşamba, Şub.22.2017 - 07:58

Terzi: Öğretmen alımı 20 bin değil, 50 bin olmalıdır

Terzi: Öğretmen alımı 20 bin değil, 50 bin olmalıdır Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Amasya Şube Başkanı Kamil Terzi, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın 20 bin öğretmen alımı yapacaklarına ilişkin açıklamasını değerlendirdi.

Cumartesi, Şub.11.2017 - 09:37

Keşvelioğlu, öğrenci ve öğretmenlere başarılar diledi

Keşvelioğlu, öğrenci ve öğretmenlere başarılar diledi

Amasya İl Müftüsü Abdülkadir Keşvelioğlu Hacı Tevfik Efendi Camii ve kuran kursunda okuyan dört altı yaş grubu öğrencileri ziyaret etti. Keşvelioğlu öğretmen ve öğrencilere başarılar diledi.


Cumartesi, Şub.11.2017 - 09:30

Zihinsel engelli öğretmeninden skandal paylaşım

Zihinsel engelli öğretmeninden skandal paylaşım Amasya'da zihinsel engelli öğretmenliği yaptığı iddia edilen Ç.K. adlı kadın öğretmenin paylaştığı video sosyal medyada tepki topladı. Ç.K. tarafından kayda alınan videoda zihinsel engelli bir öğrenciye 2 Aylık Stajer Öğretmen G.Ç. tarafından yapılan muamele yer alıyor. 

Cumartesi, Ara.17.2016 - 10:14
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.