GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

ÇOCUK DOSTU

Cuma, May.15.2015 - 10:14
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


 ÇOCUK DOSTU

OKUL ÖNCESİ DÖNEM ÇOCUKLARININ BESLENMESİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

   Okul öncesi dönem, çocukların tüm yaşamını etkileyebilecek güçte birçok davranışın kazanıldığı bir dönemdir. Bu dönem çocuklarında yetersiz ve dengesiz beslenme durumunda, fiziksel gelişimin yanı sıra zeka gelişimi ve öğrenmeleri de olumsuz yönde etkilenmektedir. Yeterli ve dengeli beslenme kadar, sağlıklı beslenme alışkanlıkları da oldukça önemlidir.

   Çocuğun bu alışkanlıkları kazanmasında, anne babanın tutarlılığı ve ona iyi örnek olması en temel koşuldur. Anne babanın ısrarı, ödül ve ceza yönteminin uygulanması çocuğun yeme alışkanlıklarını olumsuz yönde etkileyecektir. Okul öncesi dönem çocuklarına, yemek konusunda ısrarlı davranmak onların yemeği tümden reddetmesine neden olabilir. Anne ya da baba yemek seçiyor ve çocuğun kendisinin yemek yemesi konusunda aşırı titiz davranıyorsa (çocuğun yemeği üzerine dökmemesi ve etrafa sıçratmaması konusunda uyarıyorsa ) çocuğun olumlu alışkanlıklar geliştirmesi zorlaşır. Çocuğun aile ile aynı masada yemek yemesi ve bu saatleri keyifli geçirmesi olumlu beslenme alışkanlıkları kazanmak için önemlidir.

   Okul öncesi dönem çocuğu bazı yiyeceklere ( genellikle sebzelere) karşı belirli ve kesin tavırlar koyabilir. Aile çocuğa karşı zorlayıcı olmamalıdır. Ya da zaten sevmiyor, yemiyor diye çocuğun sevmediği yemekleri çocuktan kaçırmamalıdır. Bu yemekleri belirli aralıklarla pişirerek kendileri tüketmeye devam ederlerse çocuk zamanla tadına bakmak isteyecektir. Çocuğunun yemek yememesinden şikayetçi olup tabağı, kaşığı eline alıp çocuğun peşinde koşturan anneler de var. Çocuğunuza karşı ısrarcı olursanız çocuğunuz yemek istemediği sürece onu yemeyecektir. Bu davranıştan vazgeçin çünkü çocuğunuz yemek istediği zaman sizi mutlaka bulur. Yemek yiyebilmek çocuk için işkence olmamalı çocuğa keyif verebilmelidir. Çocuğun kendi kendine kaşık, çatal kullanması desteklenmelidir. Okul öncesi dönem çocuklarının öğün saatleri düzenli olmalı, öğün atlanmamalıdır. Çocuk aile ile aynı sofraya oturmalı, televizyon seyrederek değil sohbet ederek yemek yenmelidir. Çocuklar, yetişkinlere göre daha yavaş yemek yiyeceği için sabırlı olunmalıdır. Kahvaltının  çok önemli  ve  atlanılmaması gereken bir öğün olduğu her fırsatta bu dönem çocuklarına anlatılmalıdır.

     Yeterli ve dengeli bir beslenme planı içinde yer alması gereken besin grupları şöyle sıralanabilir;

  1. Süt grubu: Süt, yoğurt, peynir.
  2. Et grubu: Et, tavuk, balık, yumurta, kuru baklagiller, yağlı tohumlar.
  3. Ekmek ve tahıl grubu: Ekmek, makarna, bulgur, pirinç, şehriye v.b.
  4. Sebze ve meyve grubu: Her çeşit sebze ve meyveler.

   Çocukların gerek sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmaları, gerekse büyüme ve gelişmelerini tamamlayabilmeleri için, tüm besin gruplarından besinlerin yer aldığı yeterli ve dengeli bir beslenme planı uygulanmalıdır. Besinleri hazırlarken de uygun pişirme yöntemlerinin kullanılması önemlidir.

   Sevgili anne babalar unutmayın ki!  Çocuklarınız, siz nasıl isterseniz o şekilde yetişir.

   Değerli Hocam Öğretim Görevlisi Tuncay DEMİRTAŞ’ a saygılarımla …

Kaynakça

Okul Öncesi Çocuklarda Beslenme, Sağlık Rehberi, Ankara Başkent Üniversitesi

Okul Öncesi Dönem Çocuklarının Beslenmesi, Tekirdağ Halk Sağlığı Müdürlüğü (www.thsm.gov.tr)

 Kübra İŞNAS

 Amasya Üniversitesi-Eğitim Fakültesi

 Okul Öncesi Öğretmenliği-31


Bu haber 946 defa okundu.
Etiketler: ÇOCUK DOSTU

Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.