GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

“Meslek kanunu çıkarılırken, 657 Sayılı DMK’dan doğan haklarımız baki kalmalıdır”

Pazartesi, Eki.07.2019 - 07:42
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


“Meslek kanunu çıkarılırken, 657 Sayılı DMK’dan doğan haklarımız baki kalmalıdır”

Türk Eğitim Sen Amasya Şube Başkanı Kamil Terzi, Meslek kanunu çıkarılırken, 657 Sayılı DMK’dan doğan haklarımız baki kalmalıdır dedi.

Türk Eğitim Sen Amasya Şube Başkanı Kamil Terzi, Meslek kanunu çıkarılırken, 657 Sayılı DMK’dan doğan haklarımız baki kalmalıdır dedi.

Önümüzdeki süreçte Türkiye Kamu-Sen yeniden yetkiyi alacaktır

Türk Eğitim Sen Amasya Şube Başkanı Kamil Terzi, Türkiye Kamu-Sen ve bağlı sendikaların başarılarına dikkat çekerek, üyemiz olsun olmasın herkesin Türkiye Kamu-Sen’i takdir ettiğini bildirdi. Olumsuz siyasi konjonktürün başladığı 2002 yılında Türk Eğitim-Sen’in üye sayısının 125 bin 863 olduğunu, son mutabakatta bu sayının 207 bin 500’e yükseldiğini ifade eden Terzi, “100 bin net artış sağladık. Kamudan ayrılanları, emekli olanları, istifa edenleri göz önüne aldığımızda 100 bin net artış, 300 bin ile 350 bin arasında yeni üye kaydı yapılması anlamına gelmektedir. Kimseye ‘Türk Eğitim Sen’e üye olursan seni müdür yaparım, Kıbrıscık’tan Bolu merkeze tayin işini hallederim, yakınını şu hastanenin taşeron firmasında işe sokarım’ demediniz. Sadece işinizi yaptınız. Adam gibi sendikacılık yaptınız ve yüz binlerce çalışanı yolculuğumuza dahil ettiniz. Bu konuda mütevazi olmayın. Elde ettiğiniz önemli bir başarıdır. İnanıyorum ki, önümüzdeki süreçte Türkiye Kamu-Sen yeniden yetkiyi alacaktır” dedi.

Türkiye Kamu Sen o masada yaşananlara şahitlik etmemiş olsa, kamu çalışanlarını öyle bir manipülasyonla karşı karşıya bırakacaklardı ki, bütün bu rezaletleri başarı gibi göstereceklerdi.

Toplu sözleşme sürecine değinen Terzi, toplu sözleşme masasında diğer sendikaları istemeyen yetkili konfederasyonun başkanını eleştirdi. Terzi şunları kaydetti: “Yetkili konfederasyon başkanı, ‘Hizmet kolunda yetkili olmayan sendikaların bağlı olduğu konfederasyonlar koltuk işgal etmesin’ dedi. Malumunuz yasa gereği Türkiye Kamu Sen’in o masada imza yetkisi yok, itiraz yetkisi yok ya da süreci Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’na taşıma yetkisi yok. Masada adeta gözlemci sıfatı ile oturuyoruz. O halde yetkili konfederasyon başkanı tarafından neden istenmiyoruz? Bu sorunun cevabı yapılan pazarlıklarda gizli. İçerideki başarısızlığın, öngörüsüzlüğün, beceriksizliklerinin ifşa olmasını istemiyorlar. Türkiye Kamu Sen o masada yaşananlara şahitlik etmemiş olsa, kamu çalışanlarını öyle bir manipülasyonla karşı karşıya bırakacaklardı ki, bütün bu rezaletleri başarı gibi göstereceklerdi. Ama Türkiye Kamu-Sen yasadan aldığı güç ile toplu sözleşme masasında oturuyor ve yaşananları ifşa ediyor. Buna kimse engel olamaz.”

Senin muhatabın işveren! Neden sendikalar ile uğraşıyorsun

Türkiye Kamu-Sen’in  2020-2021 yıllarında taban aylığa seyyanen 600 lira, ilk yıl yüzde 10+10, ikinci yıl yüzde 8+8 zam ve her iki yıl için yüzde 3 refah payı talep ettiğini söyleyen Terzi sözlerini şöyle sürdürdü: “Yetkili konfederasyon genel başkanı ‘Biz çok makul bir teklif ortaya koyduk ancak diğer konfederasyonlar afaki talepler ile masaya geldiler’ dedi.  Senin muhatabın işveren! Neden sendikalar ile uğraşıyorsun? Türkiye Kamu Sen’in bütün mali talepleri kabul edilmiş olsaydı dahi 2020 yılının sonu itibari ile ortalama devlet memuru maaşı 5 bin 750 TL olacaktı. Bizim taleplerimizi afaki diye nitelendiren malum konfederasyon başkanı Temmuz ayında 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırını 6 bin 610 TL olarak açıkladı. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu!”

Türkiye Kamu-Sen yetkili olduğu dönemde ortalama yıllık enflasyon yüzde 13.5 idi, alınan ücret artışı ise yıllık ortalama yüzde 31.4 oldu. Memur-Sen’in yetkili olduğu dönemde ise yıllık ortalama enflasyon yüzde 14.5 gerçekleşmiş, elde ettikleri kazanımların oransal yansıması ise yüzde 17.4 olmuştur

Anlaşma sağlanamadığından sürecin Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’na taşındığını, bu kurulun da hükümetin teklifini aynen kabul ettiğini hatırlatan Terzi, Türkiye Kamu-Sen ile malum sendikanın mali kazanımlar açısından arasındaki farkı anlattı. Terzi sözlerini şöyle sürdürdü: “Bilindiği gibi Türkiye Kamu-Sen yetkili olduğu dönemde ortalama yıllık enflasyon yüzde 13.5 idi, alınan ücret artışı ise yıllık ortalama yüzde 31.4 oldu. Memur Sen’in yetkili olduğu dönemde ise yıllık ortalama enflasyon yüzde 14.5 gerçekleşmiş, elde ettikleri kazanımların oransal yansıması ise yüzde 17.4 olmuştur. O halde soruyoruz: Kim daha başarılı?” Önümüzdeki 2 yılı iyi değerlendireceklerini belirten Terzi, “Bu tabloyu kamu çalışanlarına iyi anlatmamız gerekir. Bu yetkiyi Türkiye Kamu-Sen hak ediyor” dedi.

KGHK’nın yapısı mutlaka değiştirilmelidir

Önümüzdeki süreçte sendika kanunu hakkında bir takım talepleri olacaklarını bildiren Terzi, “KGHK, 11 kişiden oluşuyor ve 6 kişiyi doğrudan işveren atıyor. Dolayısıyla sadece işverenin dediği oluyor. KGHK’nın yapısı mutlaka değiştirilmelidir. Ayrıca sendika kanununda grev hakkımızın mutlaka olması lazım. Hizmet kollarının toplu sözleşmesi de genel toplu sözleşmeden ayrılmalıdır” diye konuştu.

Sadece 4 meslek grubunun ek göstergelerini yükseltip, diğerlerini

kapsam dışında bırakırsanız, çalışma hayatında huzuru bozarsınız

Ek gösterge ile ilgili açıklamalarda bulunan Terzi, bu sözün hala yerine getirilmemiş olmasını eleştirdi. Sadece 4 meslek grubunun değil, tüm kamu çalışanlarının ek göstergelerinin düzenlenmesi ve yardımcı hizmetler sınıfının ek göstergeden faydalanmasını istediklerini ifade eden Terzi, bu konuda hazırladıkları yasa teklifinin Mustafa Kalaycı marifetiyle TBMM’ye iletildiğini kaydetti. “Sadece 4 meslek grubunun ek göstergelerini düzenler, diğerlerini kapsam dışında bırakırsanız, çalışma hayatında huzuru bozarsınız” diyen Terzi, “Bu konu hakkında da sosyal medya çalışması yapacağız ve gündem oluşturmaya devam edeceğiz” dedi.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’ndan doğan haklarımız baki kalmalıdır.

Başkan Terzi, Bakanlıktan aldığı bilgiye göre Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun çıkmak üzere olduğunu söyledi. Terzi, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun çıkarılmasını desteklediklerini ifade ederken, kaygılarını da paylaştı. “Dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olmayalım” diyen Terzi, öğretmenlerin 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’ndan doğan haklarının baki kalması gerektiğini belirtti. Başkan Terzi, bu kanunda 3600 ek gösterge, adil bir yönetici atama yönetmeliği, kariyer basamakları, öğretmenlere uygulanan şiddet olayları nedeniyle önleyici tedbirlerin yer alması gerektiğini bildirdi. Terzi, “Kariyer basamakları belirlenirken 10 yılını dolduran öğretmenlere uzman, 20 yılını dolduran öğretmenlere de başöğretmen unvanı verilmelidir; yazılı sınav yapılmamalıdır” dedi. Eğitimcilere yönelik şiddetin engellenmesi için önleyici ve caydırıcı düzenlemeler yapılması gerektiğini söyleyen Terzi, Ceren Damar Şenel cinayeti davasına da vurgu yaptı. Bu davanın milat olması gerektiğini kaydeden Terzi, “Türk Ceza Kanunu'nun birinci maddesinde belirtilen önleyicilik ve koruyuculuk işlevinin sağlanabilmesi için yeni bir düzenleme yapılarak kamu sağlığının korunması amacı ile harekete geçirilmesine acil ihtiyaç bulunmaktadır. Bu noktada şikâyete bağlı kalmaksızın fail hakkında kamu davası yürütülmeli ve en ağır cezai müeyyideler verilmelidir” diye konuştu.

Yönetici atama mülakatlarına değinen Terzi, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un talimatı doğrultusunda mülakatlarda güvenlik soruşturması temiz olan adaylara yazılı sınav puanı verildiğini söyledi. Bu şekilde mülakatların işlevsiz hale getirildiğini bildiren Terzi, bunun Türk Eğitim Sen’in başarısı olduğuna vurgu yaptı ve ‘Sayın Bakan’a uyarılarımızı dikkate aldığı için teşekkür ediyoruz. Ayrıca mülakatın tamamen kaldırılması ve objektif sınav esaslı atama usulünün artık yerleşik hale getirilmesi hususunda da adım atmasını beklediğimizi ifade ediyoruz’ ” dedi.

Değerler eğitimi ile ilgili yapılan protokoller ivedilikle iptal edilmeli, bu eğitimi öğretmenlerimiz vermelidir

Değerler eğitimine dikkat çeken Terzi, “Birtakım cemiyet, dernek, vakıf v.b. oluşumlarla yapılan protokollere binaen değerler eğitimi adı altında ne idüğü belirsiz tipler okullarımızda cirit atıyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın değerler eğitimi konusunda gayretli olmasını destekliyoruz ancak bu eğitimi öğretmenlerin vermesi gerektiğini üzerine basa basa söylüyoruz. Okullarımız hiç kimsenin ideolojik arzusunu tatmin edeceği yerler değildir. Ülkemiz 15 Temmuz felaketini yaşadı. Milletimizi 15 Temmuz’da uçurumun kenarına getiren nedenlerin başında kamusal alanın bir gruba mensubiyet üzerinden tanzim edilmiş olması geliyordu. Artık bizim bir 15 Temmuz daha yaşama lüksümüz yok. Bu nedenle yapılan protokoller ivedilikle iptal edilmeli, bu eğitimi sadece öğretmenlerimiz vermelidir” diye konuştu.

İl içi tayinlerde sıra sisteminin yeniden çalıştırılması ve 50 km mesafesi ile ilçe emri uygulaması getirilmesiyle yaşanan sorunlar çözüme kavuşturulacaktır.

İl içi özür grubu mağdurlarının feryatlarına dikkat çeken Terzi, “Aralarında yüzlerce km mesafe bulunan il içi özür grubu mağduru meslektaşlarımızın feryadına aylardır kulaklar tıkanıyor. Nihayet, bir çalıştay yapılacağı duyuruldu. Aslında problem de çözüm de belli. Ama olsun; aylardır yükselen sese karşılık verilmesi de olumlu bir gelişmedir. İl içi tayinlerde sıra sisteminin yeniden çalıştırılması ve 50 km mesafesi ile ilçe emri uygulaması getirilmesiyle yaşanan sorunlar çözüme kavuşturulacaktır” diye konuştu.

Başkan Terzi ayrıca Diyarbakırlı annelerin eylemine destek verdiklerini ifade ederek, “Bölücü terörün karşısında kim duruyorsa, ona desteğimiz tamdır” diye konuştu.

 


Bu haber 184 defa okundu.

Benzer Haberler

BARIŞ HAREKÂTLARI!

BARIŞ HAREKÂTLARI! 1974’de Kıbrıs Barış Harekâtına karar veren Bakanlar Kurulunda 6 aylık Bayındırlık Bakanı, mecliste de CHP’nin 9 aylık Adana milletvekili idim. 

Salı, Eki.15.2019 - 11:33

Vali Varol şehidimizin anne ve babasını ziyaret etti

Vali Varol şehidimizin anne ve babasını ziyaret etti

Vali Dr. Osman Varol, Şehidimiz Özcan Özen’in annesi Meliha Özen ile babası Mustafa Özen’i evlerinde ziyaret etti.


Salı, Eki.15.2019 - 11:22

Vali Varol personellerle kahvaltıda bir araya geldi

Vali Varol personellerle kahvaltıda bir araya geldi

Vali Dr. Osman Varol, OKA 2019 Yılı Mali Destek Programına ilimizden sunulan projelerin hazırlanmasında gayret gösteren personellerle kahvaltıda bir araya gelerek teşekkür belgesi verdi.


Salı, Eki.15.2019 - 11:22

Şehidimizin naşı Amasya’dan memleketine uğurlandı

Şehidimizin naşı Amasya’dan memleketine uğurlandı

Şehidimiz Piyade Onbaşı Onur Yavan’ın naaşı askeri uçakla getirildiği Amasya Merzifon Havalimanından memleketi Samsun’un Havza ilçesine uğurlandı.


Salı, Eki.15.2019 - 11:19

LGS’ye bilinçli çalışın

LGS’ye bilinçli çalışın Liseye Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında 2020’de sınava girecek 8. sınıf öğrencilerinin sayısında patlama olması nedeniyle sınavın zorluk derecesi yüksek olacağı belirtiliyor. 

Salı, Eki.15.2019 - 11:18
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.