GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

Yaya önceliği için nöbet tuttular

Perşembe, Eki.03.2019 - 09:50
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


Yaya önceliği için nöbet tuttular

Trafikte yaya önceliğine dikkat çekmek amacıyla Amasya Yeşilırmak Ortaokulunda trafik polisleri ikişer saat yaya nöbeti tuttu.

Trafikte yaya önceliğine dikkat çekmek amacıyla Amasya Yeşilırmak Ortaokulunda trafik polisleri ikişer saat yaya nöbeti tuttu.

İçişleri Bakanlığı, trafikte yaya farkındalığı için "Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz" kampanyası başlattı. Kampanya kapsamında yaya geçidinde kolluk personelleri 2’şer saat “yaya güvenliği” nöbeti tuttu.

Trafikte sürücülerin yayalara öncelik vermelerini sağlamak için geçen yıl 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 74’üncü maddesinde bir değişiklik yapılmıştı. Bu değişiklikle “sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundaydı.

Amasya Yeşilırmak Ortaokulu önünde yapılan etkinliğe Amasya Valisi Dr. Osman Varol, Kurum Kuruluş Müdürleri, öğrenciler ve kolluk kuvvetleri katıldı.

Amasya Valisi Dr Osman Varol, “bugün burada aslında bir süredir devam ettiğimiz İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’nun önderliğinde trafikteki kayıplarımızı azaltmak için trafik kurallarının daha doğru uygulanabilmesi için bu alanda dünya standartlarını yakalayabilmek için yapmakta olduğumuz çalışmaların bir ayağı olan yaya öncelikli trafik kavramını birazcık daha oturtmak için etkinlik gerçekleştiriyoruz. Geçtiğimiz yıl içerisinde başladığımız bu çalışmalarla yıl içinde bir sürü etkinlik gerçekleştirdik. Farklı eğitim programlarımız oldu. Bu şekilde doğrudan yolda yapılan uygulamalarımız oldu. Bunlarla hep şunu hedefledik. Trafikte yayanın önceliği vardır ve yaya öncelikli trafik kavramını mutlaka toplum içerisinde yerleştirmemiz, kuralların uygulanmasını sağlamamız gerekiyor. Bunu yapmak içinde çalışmalarımızın tamamını gençlerimize, çocuklarımıza yoğunlaştırdık. Toplumsal açıdan bazı önemli kavramları önce öğrencilerimize, gençlerimize, çocuklarımıza öğretmemiz, onlara benimsetmemiz gerekiyor. biz hep onları eğittiğimiz düşünüyoruz ama öyle sanıyorum ki gelecek onların bizi eğitmesiyle geçecek. Ancak çocuklarımızın gösterdiği hassasiyetle bizi zorlamalarıyla bizde trafik bilincini kazanacağız. Onun için bizim buradaki en büyük yardımcılarımız çok kıymetli çocuklarımız, öğrencilerimiz, gençlerimiz. İşte bugün de burada okulumuzun önünde yaya öncelikli trafik kavramını gerçekten önemsediğimizi belirtmek için burada bir yaya geçidi nöbeti düzenliyoruz” dedi.

Ayrıca etkinlikler kapsamında Amasya’da 89 Trafik Görevlisi ve harici 224 Personel olmak üzere toplamda 319 Emniyet Teşkilatı mensubuyla, yaya geçitlerinin sürücüler tarafından fark edilmesi, yaya geçitlerinde yayaların geçiş üstünlüğünün vurgulanması ve yayaların yaya geçitlerini kullanmasının teşvik edilmesi amacı ile 95 farklı noktada ( okul ve yaya geçitleri üzerinde ) araç sürücüleri ve yolcuları bilgilendirilirken, 55 Okul Geçit Görevlisinin de görev aldığı etkinliklerde yayalar da bilgilendirilerek, sorumlulukları bir kez daha hatırlatıldı.

Daha sonra protokol üyeleri, vatandaşlar ve öğrenciler hep birlikte karşıya geçti. Öğrenciler yaya geçidinde durarak yayalara yol veren sürücülere öğrenciler gül verdiler. Vali Varol, öğrencilere anne babalarını uyarmaları konusunda tavsiyelerde bulundu. Vali Varol makam aracı ile yaya geçidinde durarak yayalara yol vermeyi de ihmal etmedi.

 


Bu haber 340 defa okundu.

Benzer Haberler

BARIŞ HAREKÂTLARI!

BARIŞ HAREKÂTLARI! 1974’de Kıbrıs Barış Harekâtına karar veren Bakanlar Kurulunda 6 aylık Bayındırlık Bakanı, mecliste de CHP’nin 9 aylık Adana milletvekili idim. 

Salı, Eki.15.2019 - 11:33

Vali Varol şehidimizin anne ve babasını ziyaret etti

Vali Varol şehidimizin anne ve babasını ziyaret etti

Vali Dr. Osman Varol, Şehidimiz Özcan Özen’in annesi Meliha Özen ile babası Mustafa Özen’i evlerinde ziyaret etti.


Salı, Eki.15.2019 - 11:22

Vali Varol personellerle kahvaltıda bir araya geldi

Vali Varol personellerle kahvaltıda bir araya geldi

Vali Dr. Osman Varol, OKA 2019 Yılı Mali Destek Programına ilimizden sunulan projelerin hazırlanmasında gayret gösteren personellerle kahvaltıda bir araya gelerek teşekkür belgesi verdi.


Salı, Eki.15.2019 - 11:22

Şehidimizin naşı Amasya’dan memleketine uğurlandı

Şehidimizin naşı Amasya’dan memleketine uğurlandı

Şehidimiz Piyade Onbaşı Onur Yavan’ın naaşı askeri uçakla getirildiği Amasya Merzifon Havalimanından memleketi Samsun’un Havza ilçesine uğurlandı.


Salı, Eki.15.2019 - 11:19

LGS’ye bilinçli çalışın

LGS’ye bilinçli çalışın Liseye Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında 2020’de sınava girecek 8. sınıf öğrencilerinin sayısında patlama olması nedeniyle sınavın zorluk derecesi yüksek olacağı belirtiliyor. 

Salı, Eki.15.2019 - 11:18
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.