GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

UYGULAMALI SİYASET-5

Pazartesi, Eyl.16.2019 - 13:49
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


UYGULAMALI SİYASET-5

CHP’nin kuruluş yılı dolaysıyla bu haftaya ertelediğim bu 5. yazıyla, AK Saray’ın gelecek seçimle ilgili adımlarını ve ona karşı muhalefetin yapabilecekleri konusunu irdelemeyi sürdürüyorum.

CHP’nin kuruluş yılı dolaysıyla bu haftaya ertelediğim bu 5. yazıyla, AK Saray’ın gelecek seçimle ilgili adımlarını ve ona karşı muhalefetin yapabilecekleri konusunu irdelemeyi sürdürüyorum. Yine CHP’nin acil gündemi “2023’e doğru laik demokratik cumhuriyeti yaşatmaktır (AK Sarayı durdurmaktır)" ısrarımı, AK Sarayın attığı yeni adımlarla ilişkilendirmeye çalışacağım.

Başından beri AK Sarayın, “ikili ittifaklı” yasal oy pusulasına dayalı baskın, erken ya da zamanında yapılacak seçimde yüzde 50+1 alamayacağını herkesten önce gördüğünü söylüyoruz. Geçen hafta Devlet Bahçeli de, bundan korkusunu açıkça dile getirdi*.

Uygulamalı Siyaset-4 yazımda, bu ikili ittifak seçim sistemini değiştiremeyeceğini gördüğü için AK Sarayın öncelikli hesabının, CHP-İYİ Parti-SAADET 3’lü millet ittifakının, A. Babacan’ın kuracağı parti ile 4’lüye ve belki seçime girebilirse** HDP ile 5’liye yükselmesini önlemek, olduğunu irdeledim.

Geçen haftaki “İYİ Partinin merkez sağda bütünleşme çabaları…” haberleri ile “kulislerde, Erdoğan’ın ‘Millet İttifakı’nın bu hamlesine karşı Çiller kartını açabileceği’ konuşuluyor. Erdoğan’ın bu hamlesinin altında ise ‘2023 yılında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimleri olduğuna’ dikkat çekiliyor” haberi birleştirildiğinde de, AK Sarayın değişmeyen öncelikli gündeminin “millet ittifakını bölmek, dağıtmak, küçültmek” olduğu, bir kez daha belgeleniyor.

Daha önce özellikle CHP’liler (hatta tüm sol siyaset erkân) için ısrarla söylediğimi, bir kez daha yineleyeceğim: Başta CHP, muhalefetin acil gündemi “2023’e doğru laik demokratik cumhuriyeti yaşatmaktır (AK Sarayı durdurmaktır)”.

Bu gerçeğin tartışılmaz koşulu, o hedefe varmak için yine başta CHP’nin yönetimleri olmak üzere, soldaki siyasi önderlerin-öncülerin, cumhur ittifakı karşısında, tek ve yüzde 50+1 oyu alma gücü en yüksek olacak aday üzerinde birleşmektir.  Böyle ise herkes, siyasal ilke, hedef ve amaçları konusundaki öneri, beklenti, eğilim, görüş, istemlerini, Tek Adam'dan kurtulana kadar ertelemeleri, ötelemeleri ya da saklamaları gerekir.

Yerinde ve gerektiğinde özverili yaklaşımlar, inançlardan, ilke ve amaçlardan asla ödün vermek değil, gerçeğin ve aklın yolundan gitmektir.

Bu önerilerimi, son genel seçimde R.T. Erdoğan’a soğuk terler döktüren (erken adaylık açıklamasının sadece bir niyet olduğuna inandığım) yürekli arkadaşım Muharrem İnce’nin ve başta İstanbullular, yıllardır hakkı ve emeği yenmiş tüm halkımızın umutlarını yeşerten, başarısı ve yetenekleri tartışılamaz Başkan Ekrem İmamoğlu’nun, dikkatle ve özenle okumalarını diliyorum.

Son olarak ama önemle, başta CHP’nin üst yönetimi olmak üzere İnce ve İmamoğlu gibi öncelikli gündemi, “2023’e doğru laik demokratik cumhuriyeti yaşatmak (AK Sarayı durdurmak)” olanların, R.T. Erdoğan’ın karşısına, genişleme yolundaki millet ittifakının kazanması kesin olacak adayı çıkarabilmesi için her adım ve sözünü çok özen ve özveriyle kullanması gerektiğinin altını çizmek istedim.

Erol Çevikçe


Bu haber 126 defa okundu.

Benzer Haberler

BARIŞ HAREKÂTLARI!

BARIŞ HAREKÂTLARI! 1974’de Kıbrıs Barış Harekâtına karar veren Bakanlar Kurulunda 6 aylık Bayındırlık Bakanı, mecliste de CHP’nin 9 aylık Adana milletvekili idim. 

Salı, Eki.15.2019 - 11:33

Vali Varol şehidimizin anne ve babasını ziyaret etti

Vali Varol şehidimizin anne ve babasını ziyaret etti

Vali Dr. Osman Varol, Şehidimiz Özcan Özen’in annesi Meliha Özen ile babası Mustafa Özen’i evlerinde ziyaret etti.


Salı, Eki.15.2019 - 11:22

Vali Varol personellerle kahvaltıda bir araya geldi

Vali Varol personellerle kahvaltıda bir araya geldi

Vali Dr. Osman Varol, OKA 2019 Yılı Mali Destek Programına ilimizden sunulan projelerin hazırlanmasında gayret gösteren personellerle kahvaltıda bir araya gelerek teşekkür belgesi verdi.


Salı, Eki.15.2019 - 11:22

Şehidimizin naşı Amasya’dan memleketine uğurlandı

Şehidimizin naşı Amasya’dan memleketine uğurlandı

Şehidimiz Piyade Onbaşı Onur Yavan’ın naaşı askeri uçakla getirildiği Amasya Merzifon Havalimanından memleketi Samsun’un Havza ilçesine uğurlandı.


Salı, Eki.15.2019 - 11:19

LGS’ye bilinçli çalışın

LGS’ye bilinçli çalışın Liseye Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında 2020’de sınava girecek 8. sınıf öğrencilerinin sayısında patlama olması nedeniyle sınavın zorluk derecesi yüksek olacağı belirtiliyor. 

Salı, Eki.15.2019 - 11:18
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.