GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

Terzi, “Adaletsiz uygulamaya son verilmelidir”

Pazartesi, Eyl.16.2019 - 10:19
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


Terzi, “Adaletsiz uygulamaya son verilmelidir”

Türk Eğitim Sen Amasya Şube Başkanı Kamil Terzi, geliştirme ödeneği dağıtımında ki adaletsiz uygulamaya son verilmelidir dedi.

Türk Eğitim Sen Amasya Şube Başkanı Kamil Terzi, geliştirme ödeneği dağıtımında ki adaletsiz uygulamaya son verilmelidir dedi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Başkan Kamil Terzi şunları kaydetti: “Bilindiği üzere sosyo-ekonomik açıdan daha az gelişmiş yerlerde ki üniversiteler bünyesinde görev yapan öğretim elemanlarına bakanlar kararı uyarınca her ay maaşlarıyla birlikte geliştirme ödeneği ödenmektedir. Bu ödenek, 2005 yılında yayınlanan bakanlar kurulu kararı ekinde yer alan il/ilçelere göre belirlenmiş katsayılar ve akademik unvana göre belirlenmiş oranlar dikkate alınarak öğretim elemanlarına ödenmektedir. Bu ödeneğin ödenmesinde, öğretim elemanlarının akademik unvanlarına göre yapılan oranlama da ise kabulü mümkün olmayan adaletsiz bir oranlama bulunmaktadır. Geliştirme ödeneği, öğretim üyelerine tam olarak ödenmekte iken, öğretim görevlilerine ise yarısı oranında ödenmektedir. Üniversiteler bünyesinde görev yapan öğretim üyelerine bu ödenek tam olarak ödenmekte iken öğretim görevlilerine yarısı oranında ödenmesi hakkaniyete ve eşitlik ilkesine aykırıdır. Aynı ortamda çalışıp aynı işi yapan öğretim üyesi ve öğretim görevlileri arasında ayrım yapılması çalışma barışını da bozmaktadır. Bu nedenle de, öğretim görevlilerine yapılan bu haksızlığa bir an önce son verilmesi ve öğretim görevlilerine de geliştirme ödeneğinin tam olarak ödenmesi gerekmektedir. 

Öğretim görevlilerine yapılan bu haksızlık Kamu Denetçiliği Kurumu’nun 23.03.2016 tarih ve 2015/2173 sayılı kararında da tespit edilmiş ve mezkûr kararda öğretim elemanlarına geliştirme ödeneğinin daha adil bir oranda ödenmesi gerektiği yönünde tavsiye kararında bulunulmuştur. Kamu Denetçiliği Kurumu’nun mezkûr kararının gerekçesinde özetle “Sonuç olarak; yukarıdan bu yana açıklanan gerekçeler, bilgiler, belgeler, yüksek yargı kararları ve tüm dosya birlikte değerlendirildiğinde; şikâyetçinin geliştirme ödeneği oranının adil şekilde belirlenmesini  istenmesinin makul ve geçerli bir talep olduğu, bu nedenle idarenin kanunun verdiği yetkiye dayanarak belirlediği geliştirme ödeneği oranının eşitlik, hukuki istikrar ve hakkaniyete uygunluk, diğer yönden söz konusu ödeneğin adil dağıtılması hususunda gerekli düzenleme yapılması gerektiği ve idarenin ret işleminde de hukuka uygunluk tespit edilememiştir.” ifadelerine yer vererek öğretim görevlilerine yapılan haksızlığı ifade etmiştir.

Türk Eğitim-Sen olarak Cumhurbaşkanlığı ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’na gönderdiğimiz yazılarda; öğretim görevlilerine yapılan bu haksız uygulamanın sona erdirilmesi, geliştirme ödeneğinin öğretim görevlilerine de tam olarak ödenmesi için mevzuatta gerekli düzenlemelerin ivedilikle yapılmasını talep ettik.” diye konuştu.

 


Bu haber 392 defa okundu.

Benzer Haberler

BARIŞ HAREKÂTLARI!

BARIŞ HAREKÂTLARI! 1974’de Kıbrıs Barış Harekâtına karar veren Bakanlar Kurulunda 6 aylık Bayındırlık Bakanı, mecliste de CHP’nin 9 aylık Adana milletvekili idim. 

Salı, Eki.15.2019 - 11:33

Vali Varol şehidimizin anne ve babasını ziyaret etti

Vali Varol şehidimizin anne ve babasını ziyaret etti

Vali Dr. Osman Varol, Şehidimiz Özcan Özen’in annesi Meliha Özen ile babası Mustafa Özen’i evlerinde ziyaret etti.


Salı, Eki.15.2019 - 11:22

Vali Varol personellerle kahvaltıda bir araya geldi

Vali Varol personellerle kahvaltıda bir araya geldi

Vali Dr. Osman Varol, OKA 2019 Yılı Mali Destek Programına ilimizden sunulan projelerin hazırlanmasında gayret gösteren personellerle kahvaltıda bir araya gelerek teşekkür belgesi verdi.


Salı, Eki.15.2019 - 11:22

Şehidimizin naşı Amasya’dan memleketine uğurlandı

Şehidimizin naşı Amasya’dan memleketine uğurlandı

Şehidimiz Piyade Onbaşı Onur Yavan’ın naaşı askeri uçakla getirildiği Amasya Merzifon Havalimanından memleketi Samsun’un Havza ilçesine uğurlandı.


Salı, Eki.15.2019 - 11:19

LGS’ye bilinçli çalışın

LGS’ye bilinçli çalışın Liseye Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında 2020’de sınava girecek 8. sınıf öğrencilerinin sayısında patlama olması nedeniyle sınavın zorluk derecesi yüksek olacağı belirtiliyor. 

Salı, Eki.15.2019 - 11:18
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.