GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

2019 -2020 Eğitim ve öğretim yılına bakış

Salı, Eyl.10.2019 - 09:10
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


2019 -2020 Eğitim ve öğretim yılına bakış

Atatürkçü Düşünce Derneği Amasya Şube Başkanı Yaşar Kara, 2019-2020 eğitim öğretim yılı ile ilgili bir açıklama yaptı. 

Atatürkçü Düşünce Derneği Amasya Şube Başkanı Yaşar Kara, 2019-2020 eğitim öğretim yılı ile ilgili bir açıklama yaptı. Kara yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Bu yılda okullar açılırken eğitim ve öğretim yılında geçen yıllara göre değişen bir şeyler var mı?

Tek kelime ile yanıtlarsak sanmıyorum. Açılışlarda yine konuşmalar yapılacak, güzel sözcüklerle pembe tablolar çizilecek bir takım başarılardan söz edilecek ama değişen hiçbir şeyin olmadığı öğretim yılı soncunda anlaşılacak.

Eğitim sistemi değişmediği sürece yıllar sonra aynı şeyler tekrarlanacak. Önemli olan nasıl bir insan görünüşü amaçlanacak. Bu sorunun yanıtlanması gerekiyor.

Verilecek eğitim ve öğretim programlarında:

1-Çağdaş bilimden yana tavır alan pozitif bilimlerini öne çıkaran bir neslin yetişmesi mi amaçlanacak.

2-Demokratik ve laik bir eğitim mi isteniyor.

3-Demokrasiye. İnsan haklarına, cinsiyet ayırımı yapılması amaçlanmayan bir eğitim mi amaçlanıyor?

4-Yurtsever geçmişini bilen geleceğine umutla bakan, hak ve özgürlüklere inana bir eğitim mi?

5-Devletin ve milletin çıkarlarını kendi öz çıkarlarından üstün tutan bir nesimli yetiştiriyoruz.

6-Evrensel hukukun ve adaletin üstünlüğünü kabul eden, her kesin hukuk ve adalet önünde eşit olduğunu kabul eden nesillerimi amaçlıyoruz.

7-T C devletinin kuruluş ilkeleri olan Atatürk ilke ve devrimlerini benimsemiş ve bu ilkelerden asla vaz geçmeyen insanlar mı yetiştirmeyi amaçlıyoruz.

8-Tarihini iyi bilen olaylara objektif bakabilen, bundan dersler çıkaran bir nesil mi yet itiştirmeyi amaçlıyoruz..

9-Atatürk ün  *Yurtta barış, Dünyada barış *ilkesine inana tam bağımsız bir Türkiye için mücadele eden nesiller mi yetiştirmeliyiz.

10-Ülke kaynaklarına sahip çıkan ekonomik bağımsızlıktan yana olan bilim ve teknoloji üreten kalifiye nesiller mi yetiştirmeliyiz.

11-Eğitimin her kademesinde çağdaş demokratik laik bir eğitim almış inançlı ulusalcı ama asla gerici yobaz olmayan nesiller mi yetiştirmeliyiz. Bu soruların yanıtı iyi bir eğitim sistemi ve bu sisteme  uygun okullar dan geçiyor. Ülkemizde en büyük sorunlardan bir tanesi eğimdir: Eğitimin belirli bir düzene oturtulmaması ve sürekli değişen sınav sistemleri. Hem öğrenciler üzerinde olumsuz etkiler bırakmakta hem de velileri eğitim sisteminin kalitesi hakkında şüpheye ve sorgulamaya düşürmektedir.

İyi bir eğitim sisteminde okullar nasıl olmalıdır?

İyi bir eğitimin olmazsa olmazlarından olan okullarımız. İlkokuldan itibaren üniversite de dâhil her aşamada yeterli donanımlarla hizmet vermelidir. Örneğin; fen dersleri için laboratuarlar, beden eğitimi dersleri için spor salonları. Resim dersleri ve müzik için atölyeler yer almalıdır. Öğrenciler yetenekleri doğrultusunda yönlenebilecekleri tiyatro salonları gibi tüm olanaklar verilmelidir. Özellikle ilkokullarda öğrenciler kademelere ayrılarak iyi orta kötü diye sınıflara ayrılmamalı. Bu eğitimdeki fırsat eşitliğine aykırıdır. Okullarda öğrencilerin psikolojik sorunları ile ilgilenen, onlara her konuda destek olan danışmanlar ve rehberlik yapan uzmanlar olmalı. Öğrencilere alan ve  dalın da uzman bilgili öğretmenler verilmeli eğitimim kalitesi artırılmalıdır. Üniversitelerde ise eğitim kalitesi en üst seviyede olmalıdır. Bilimsel çalışmalarda özel bir yapıya kavuşturulmalı, dünya standartlarına uygun ülke kaynaklarının üretimi ve kullanımında öncü rol oynamalıdırlar. İyi bir eğitim sistemi nasıl olmalıdır? Diye düşünüldüğünde okullardan sonra akla gelecek etmenlerden biride, öğrenci ve öğretmen ilişkisidir. Öğretmenlere bu nokta büyük görevler düşmekte. Toplumun yapısına uygun, soru sormaktan çekinmeyen bireylerin yetişebilmesi öğretmenlerle mümkün olmaktadır. Bu yüzden öğretmen öğrencisini iyi tanımalı her zaman destekçisi olmalı ve yeri geldiğinde ailelerle de öğrenci hakkında iletişim için de olmalı. Bu ilişkile sevgi saygı çerçevesinde olmalıdır.  Eğitim sistemini toplumda ki diğer dinamiklerden bağımsız düşünmek mümkün değildir.Bilgi ve bilginin aktarılması ile ilgili yeni görüşler eğitim programlarında öğrenme süreçlerinde bir takım değişiklikler yapılması zorunludur,davranışçı yöntemlerin yetersizliği gözlenmiştir..Öğrenmenin bilişsel ve duyusal yönleri ön plana çıkmıştır.Çağdaş eğitimin amacı problem çözme yeteneği gelişmiş,bilgiye ulaşma yöntemlerini tanıyan,analitik düşünme becerisi kazanmış.bilgilenme istekliliğini sürekli  canlı tutan öğrenciler yetiştirmek öğrenciyi ekip çalışmasına yöneltmek tüm öğrenme sürecinde öğrencinin aktif olmasını sağlamaktır. Bu dileklerle tüm öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin, tüm akademisyenlerimizin yeni Eğitim ve Öğretim yıllarının başarılı geçmesini diliyor en içten başarılar diliyorum.” Diye konuştu.

 

 

 


Bu haber 169 defa okundu.

Benzer Haberler

Ahi felsefesi yüzyıllar boyunca Anadolu insanı için sarsılmaz bir ölçü olmuştur

Ahi felsefesi yüzyıllar boyunca Anadolu insanı için sarsılmaz bir ölçü olmuştur

Ak Parti Amasya Milletvekili M. Levent Karahocagil Ahilik Haftası ile ilgili bir kutlama mesajı yayımladı.


Çarşamba, Eyl.18.2019 - 09:33

Amasya turuncuya büründü

Amasya turuncuya büründü

Amasya Şehzadeler Gezi yolunda "Dünya Hasta Güvenliği Günü" nedeniyle farkındalık yaratmak amacıyla kale, kral kaya mezarları ve yalı boyu evleri turuncu renge büründü.


Çarşamba, Eyl.18.2019 - 09:27

Ziraat Bankası Bölge Müdüründen Vali Varol’a ziyaret

Ziraat Bankası Bölge Müdüründen Vali Varol’a ziyaret

Vali Dr. Osman Varol, Ziraat Bankası Bölge Müdürü Mustafa Sarıkuş ile Amasya Merkez Şube Müdürü Özlem Varlıoğlu’nu kabul etti.


Çarşamba, Eyl.18.2019 - 09:07

Vali Varol, şehitlerimizin aileleri, gazimiz ve koruyucu aileleri makamında konuk ederek ihtiyaç ile sorunlarını dinledi

Vali Varol, şehitlerimizin aileleri, gazimiz ve koruyucu aileleri makamında konuk ederek ihtiyaç ile sorunlarını dinledi

Vali Dr. Osman Varol, şehitlerimizin aileleri, gazimiz ve koruyucu aileleri makamında konuk ederek ihtiyaç ile sorunlarını dinledi.


Çarşamba, Eyl.18.2019 - 09:06

Vali Varol, Ahilik Kültürü Haftası dolayısıyla kutlama komitesi üyelerini kabul etti

Vali Varol, Ahilik Kültürü Haftası dolayısıyla kutlama komitesi üyelerini kabul etti

Ahilik Kültürü Haftası dolayısıyla kutlama komitesi üyelerini kabul eden Vali Dr. Osman Varol, Ahilikteki prensiplerin bugün modern prensiplere dönüşerek dünyanın birçok yerinde uygulanmakta olduğunu belirtti.


Çarşamba, Eyl.18.2019 - 09:06
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.