GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

Milletvekili Karahocagil gündemi değerlendirdi

Çarşamba, Ağu.07.2019 - 09:49
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


Milletvekili Karahocagil gündemi değerlendirdi

Ak Parti Amasya Milletvekili Mustafa Levent Karahocagil gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

Ak Parti Amasya Milletvekili Mustafa Levent Karahocagil gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

Karahocagil yaptığı açıklamada, 2018 Yılı Aralık ayında meclisten geçen Sayın Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımızın Recep Tayyip Erdoğan, ‘’2019 Yılı Tasarruf Bütçesi’’ olacağını belirtmişti. Bu Kapsamda 2019 yılında harcama tasarrufu ve gelir artışı vasıtasıyla 76 milyar tl kamu kaynağı oluşturuldu.

Sürekli gündeme gelen makam araçları ile ilgili kamu hizmeti sunumuyla doğrudan ilişkisi olmayan makam aracı, lojman ve sosyal tesislere yönelik harcamalar sınırlandırıldı.

Kamudaki hizmet binaları ile alakalıda hükümet olarak, kamuda yeni idari hizmet binası yapımına ve kiralanmasına izin verilmeyeceği kararı alınmıştır.2023 Hedefleri Doğrultusunda sanayi, ekonomi, üretimin gelişmesi ve artmasının ülkemiz için önemli olduğunu belirten Karahocagil, Türk ekonomisi 2018 yılını %2,6 büyüme ile kapatmıştır. 2019 Yılında (Yep) kapsamında cari açığı azaltacak, katma değerli üretimi artıracak, milletimizin refahını yükseltecek politikalarımızı kararlılıkla uygulamaya devam edileceğini söyledi.

Sanayi ve teknolojinin ülkemiz için önemli olduğunu belirten Karahocagil, Yüksek teknoloji ürünlerinin üretileceği, büyük ölçekli yerli ve yabancı yatırımların yer alacağı, etkin yönetim modeline sahip endüstri ve teknoloji bölgeleri kurulacağını, bor başta olmak üzere madenler işlenip yüksek katma değerli ürünlere dönüştürülecek ve uluslararası piyasalara sunulacağını, 2019’un ilk altı ayında yerli ve yenilebilir kaynakların elektrik üretimindeki toplam payı %67’yi geçtiğini söyledi.

Ülkemiz için tarım’ın çok önemli olduğunu tarımın gelişmesi ve kalkınması için gerek Cumhurbaşkanımız gerek meclis çatısı altında milletvekilleri olarak yoğun mesai yapıldığını söyleyen Karahocagil, “2002 yılında sertifikalı tohumda ihracatın ithalatı karşılama oranı %31 iken 2018 yılında % 85’e, yerli tohumda yıllık üretim 145 bin tondan 1 milyon 50 bin tona çıkmıştır.

Çiftçi desteklerimiz 2019 mart ayında 2 milyar tl alan bazlı destek, 730 milyon tl buzağı desteği, 198 milyon tl hayvancılık destekleri, 80 milyon tl yem bitkileri desteği, 148 milyon tl sulama elektriği, sertifikalı tohum desteği ile toplamda 3 milyar 716 milyon tl destekleme sağlanmıştır. Tarım sektörüne 2002 yılında toplam 1,8 milyar tl destek verilirken, 2018 yılında toplam 14,5 milyar tl,

2019'un ilk altı ayında ise 12,1 milyar tl nakit destek sağlanmıştır. Seracılık kredi paketi ile %8,25 faizli yapılan yatırımın %75’ine kadar kapsayan toplamda 7 yıla kadar vadeli 2 yıla kadar ödemesiz 10 milyon tl’ye kadar olan yatırımlar için hazine desteği ile uygun şartlarda ürün üretmek ve tarıma katkı sağlaması amacıyla yatırımcı çiftçi ve iş insanlarımızın hizmetine sunulmuştur. 2019 Yılı bütçesinden yatırım ödenekleri dahil tarıma ayrılan kaynak toplamı 26,5 milyar tl olarak oluşturulmuştur. 2018 Yılı meyve ihracatımız ithalatımızın 7 katı gerçekleşerek 3,4 milyar dolar dış ticaret fazlası vermiştir.

Kobi değer kredisiyle, imalat ve ihracat yapan firmalara 1 milyon tl, diğer sektörlere ise 500 bin tl olmak üzere toplamda 82 bin firmaya 25 milyar tl'lik kredi desteği verildi. Kobi değer 2 kredisiyle, imalat ve ihracat yapan firmalara 5 milyon tl, diğer sektörlere ise cirolarına göre toplamda 44 bin 615 firmaya 20 milyar tl'lik kredi desteği verildi” diye konuştu.

 


Bu haber 1269 defa okundu.

Benzer Haberler

BARIŞ HAREKÂTLARI!

BARIŞ HAREKÂTLARI! 1974’de Kıbrıs Barış Harekâtına karar veren Bakanlar Kurulunda 6 aylık Bayındırlık Bakanı, mecliste de CHP’nin 9 aylık Adana milletvekili idim. 

Salı, Eki.15.2019 - 11:33

Vali Varol şehidimizin anne ve babasını ziyaret etti

Vali Varol şehidimizin anne ve babasını ziyaret etti

Vali Dr. Osman Varol, Şehidimiz Özcan Özen’in annesi Meliha Özen ile babası Mustafa Özen’i evlerinde ziyaret etti.


Salı, Eki.15.2019 - 11:22

Vali Varol personellerle kahvaltıda bir araya geldi

Vali Varol personellerle kahvaltıda bir araya geldi

Vali Dr. Osman Varol, OKA 2019 Yılı Mali Destek Programına ilimizden sunulan projelerin hazırlanmasında gayret gösteren personellerle kahvaltıda bir araya gelerek teşekkür belgesi verdi.


Salı, Eki.15.2019 - 11:22

Şehidimizin naşı Amasya’dan memleketine uğurlandı

Şehidimizin naşı Amasya’dan memleketine uğurlandı

Şehidimiz Piyade Onbaşı Onur Yavan’ın naaşı askeri uçakla getirildiği Amasya Merzifon Havalimanından memleketi Samsun’un Havza ilçesine uğurlandı.


Salı, Eki.15.2019 - 11:19

LGS’ye bilinçli çalışın

LGS’ye bilinçli çalışın Liseye Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında 2020’de sınava girecek 8. sınıf öğrencilerinin sayısında patlama olması nedeniyle sınavın zorluk derecesi yüksek olacağı belirtiliyor. 

Salı, Eki.15.2019 - 11:18
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.