GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

Bu proje ‘hayati önem’ taşıyor

Salı, Tem.30.2019 - 09:44
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


Bu proje ‘hayati önem’ taşıyor

Amasya Üniversitesi tarafından hazırlanan, Avrupa Birliği Bakanlığı Erasmus+ KA202 Mesleki Eğitim Stratejik Ortaklık Projesi olarak 2017 yılında kabul edilen “Havayolu Yönetiminde Glottik ve Ekstraglottik Alternatif Hava Yolu Yöntemlerinin Kullanımı” isimli projenin tanıtımı ve yaygınlaştırılması amacıyla bir toplantı düzenlendi. 

Amasya Üniversitesi tarafından hazırlanan, Avrupa Birliği Bakanlığı Erasmus+ KA202 Mesleki Eğitim Stratejik Ortaklık Projesi olarak 2017 yılında kabul edilen “Havayolu Yönetiminde Glottik ve Ekstraglottik Alternatif Hava Yolu Yöntemlerinin Kullanımı” isimli projenin tanıtımı ve yaygınlaştırılması amacıyla bir toplantı düzenlendi. Amasya Üniversitesi Rektörlük konferans salonunda yapılan toplantıya Üniversite Rektörü Prof. Dr. Süleyman Elmacı, Amasya İl Sağlık Müdürü Dr. Öner Nergiz, Milli Eğitim Müdürü Doç. Dr. İlker Kösterelioğlu, üniversite yönetimi ile proje ekibi, öğrenciler ve sağlık çalışanları katıldı.

Havayolu yönetimine alternatif çözümler öneriyor

Toplantının açılış konuşmasını yapan aynı zamanda projenin yürütücülüğünü de üstlenen Rektör Prof. Dr. Süleyman Elmacı; bilimsel çalışmaların adım adım ilerlediğini kaydederek tanıtımı yapılan proje ile de bu adımlara bir yenisini eklemeyi hedeflediklerini söyledi.

Sağlık alanında meydana gelen gelişmelerin insan hayatının değerinin anlaşılması noktasında en önemli adımlardan birisi olduğunu belirten Prof. Dr. Elmacı; projenin, Avrupa ülkelerinde sıklıkla kullanılan ancak Türkiye’de özellikle hastane öncesi alanda yaygın olarak kullanılmayan alternatif havayolu ekipmanlarının ülkemizde de kullanımının artırılması amacıyla yapıldığını kaydetti.

Elmacı projeyi şu sözlerle tanıtı: “Erasmus+ programı kapsamında Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen Avrupa Birliği Bakanlığı Erasmus+ KA202 Mesleki Eğitim Stratejik Ortaklık Projesi olarak yürüttüğümüz projemiz 2017 döneminde başvurusu yapılan 206 proje içerisinde kabul edilen 26 projeden birisidir. Yurt içi ortağımız Amasya İl Sağlık Müdürlüğü, yurt dışı ortaklarımız Macaristan Debrecen Üniversitesi ve Romanya Craiova Üniversitesiyle birlikte projemizin faaliyetleri devam etmektedir.

Bu proje önemlidir; çünkü, hastane öncesi alanda acil havayolu açıklığı sağlanması gereken kritik vakalarla sık karşılaşılmakta ve bu kritik hastalara en kısa sürede havalanmanın sağlanması gerekmektedir. Zor havayolu yönetimi olan hastalarda ilk seferde endotreakeal girişimde başarılı olma oranı özellikle hastane öncesi alanda müdahale için süre kısıtlılığı, hızlı müdahale gerekliliğinin vermiş olduğu stres ve mesleki deneyimin yetersiz olması gibi nedenlerinden dolayı azalmaktadır. Bununla birlikte tekrarlı denemelerle entübasyon girişimde bulunmak hastanın havalanmasını ve oksijenizasyonunu geciktirmekte ve birçok komplikasyonlara neden olup ölüm oranlarını artırmaktadır.  Bu nedenle endotreakeal entübasyon uygulaması zor olan hastalarda tekrarlı girişimler yerine endotreakeal entübasyona alternatif olarak geliştirilen supraglottik ve glottik yöntemlerin kullanılması ile hızlı ve başarılı bir şekilde havayolu açıklığını ile komplikasyonların ve mortalitenin azaltılması sağlanacaktır.’’

Projede emeği geçen herkese teşekkür eden Elmacı; projenin amacına ulaşmasını temenni etti.

Proje Sonuçları ile Ölüm Oranları Azalacak

Projenin yurtiçi ortaklarından Amasya İl sağlık Müdürlüğü adına bir konuşma yapan İl Müdürü Dr. Öner Nergiz; dünyada yapılan en önemli yatırımın insan sağlığına yapılan yatırım olduğunu kaydetti.

Ülke olarak son yıllarda sağlık alanında önemli aşamalar kaydedildiğini belirten Dr. Nergiz; ülkemizin sağlık alanında dünyayla yarışır hale geldiğini belirtti.

Hastane öncesi sağlık çalışanlarının mesleki gelişimlerinin önemli olduğunu vurgulayan Nergiz; projenin sonuçlarının komplikasyon ve ölüm oranlarını azaltması noktasında çok değerli olduğunu ifade etti.  Amasya Üniversitesi ile birlikte proje gerçekleştirmekten dolayı son derece mutlu olduklarını söyleyen Dr. Nergiz; proje ekibine ve emeği geçen herkese teşekkür etti.

Havayolu Yönetimi Dersini İlave edildi

Proje kapsamında yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Öğretim Görevlisi Arslan Say “Ulusötesi toplantılarda elde ettiğimiz bilgiler ışığında Amasya Üniversitesi Sabuncuoğlu Şerefeddin Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu İlk ve Acil Yardım programı müfradatına “Havayolu Yönetimi” dersi ilave edilmiştir. Bu derste ve Amasya’ya komşu illerimizde çalışan hastane öncesi sağlık çalışanlarına verilen eğitimlerde kullanılmak üzere ‘Alternatif Havayolu Yöntemleri’ isimli akademik yayın, Türkçe’nin yanı sıra İngilizce, Romence, Macarca dillerinde yayımlanmıştır. Projemizin sonuçlarını YÖK ve Sağlık Bakanlığı ile paylaşarak diğer üniversitelerdeki öğrenciler ve sahada görev yapan hastane öncesi sağlık çalışanlarının da faydalanması için girişimlerde bulunacağız.’’ dedi.

Proje süresinin yirmi dört ay ve bütçesinin 104 bin Euro olduğunu kaydeden Say; ‘’Üniversitemiz projeyi, yurtdışı ortakları olan Macaristan Debrecen Üniversitesi, Romanya Din Craiova Üniversitesi ve yurtiçi ortağı olan Amasya İl Sağlık Müdürlüğüyle yürütülmektedir. Proje kapsamında yurtiçi ve ulus ötesi ortaklarla bir araya gelinerek hava yolu yönetiminde kullanılan alternatif yöntemler hakkında en güncel, en yenilikçi en uygun bilgilerin açığa çıkarılması konusunda çalışmalar yapılacaktır. Bu çalışmalar sonucunda geliştirilen müfredatının İlk ve Acil Yardım Programı müfredatına entegre edilmesi, hastane ve hastane öncesi alanda hizmet veren hastane öncesi sağlık personellerin eğitilmesi hedeflenmektedir. Böylelikle daha etkili ve kaliteli hizmet verilerek acil müdahaleler esnasında geç ve etkisiz hava yolu yönetimine bağlı ortaya çıkan komplikasyon ve ölüm oranlarının en aza indirilmesi amaçlanmaktadır.’’ cümleleriyle projenin amacını özetledi.

Toplantı kokteyl programının ardından sona erdi.

 


Bu haber 229 defa okundu.

Benzer Haberler

Karahocagil: “Kurban Bayramının yeryüzüne barış ve huzur getirmesini diliyorum”

Karahocagil: “Kurban Bayramının yeryüzüne barış ve huzur getirmesini diliyorum”

AK Parti Amasya Milletvekili Mustafa Levent Karahocagil, Kurban Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı. 


Perşembe, Ağu.15.2019 - 13:21

Jandarmadan uyuşturucu operasyonu: 5 gözaltı

Jandarmadan uyuşturucu operasyonu: 5 gözaltı

Amasya’da jandarma ekiplerinin düzenlediği operasyonda 8 kilodan fazla uyuşturucu madde ve 2 bin 500 kök kenevir bitkisi ele geçirildi, 5 şüpheli gözaltına alındı.


Perşembe, Ağu.15.2019 - 09:40

Bayram namazı sonrası protokol ile vatandaş bayramlaştı

Bayram namazı sonrası protokol ile vatandaş bayramlaştı

Vali Dr. Osman Varol, bayram namazı sonrası il yöneticileri ile birlikte vatandaşlarımızla bayramlaştı.


Perşembe, Ağu.15.2019 - 09:39

Başkan Sarı, Partililer ve Ocak yönetimiyle bayramlaştı

Başkan Sarı, Partililer ve Ocak yönetimiyle bayramlaştı

Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, bayramın 2’inci günü partinin ve Ülkü Ocaklarının bayramlaşma programlarına katıldı.


Perşembe, Ağu.15.2019 - 09:38

Başkan Sarı, Ankara’da bir dizi temaslarda bulundu

Başkan Sarı, Ankara’da bir dizi temaslarda bulundu

Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, MHP Genel Başkanı Dr. Devlet Bahçeli’yi ziyaret etti.


Perşembe, Ağu.15.2019 - 09:36
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.