GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

Robotik ve kodlama atölyesinde incelemelerde bulundu

Çarşamba, Tem.24.2019 - 10:06
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


Robotik ve kodlama atölyesinde incelemelerde bulundu

Vali Dr. Osman Varol, MİSKOD projesi kapsamında ilki 2018 yılında Macit Zeren Fen Lisesi’nde açılan, ikincisi de bu yıl içinde Şehit Hüseyin Hatipoğlu İmam Hatip Ortaokulu’nda açılacak olan mekanik, robotik ve kodlama laboratuarında incelemelerde bulundu.

Vali Dr. Osman Varol, MİSKOD projesi kapsamında ilki 2018 yılında Macit Zeren Fen Lisesi’nde açılan, ikincisi de bu yıl içinde Şehit Hüseyin Hatipoğlu İmam Hatip Ortaokulu’nda açılacak olan mekanik, robotik ve kodlama laboratuarında incelemelerde bulundu.

Vali Varol laboratuvar hakkında İl Milli Eğitim Müdür Vekili Doç. Dr. İlker Kösterelioğlu’ndan bilgi aldı.

MisKod projesi 2018 yılının şubat ayında Amasya İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün başlatmış olduğu kodlama ve robotik eğitimi hareketliliğidir. Proje kapsamında 3 ayrı hizmet içi eğitimle 60 öğretmene kodlama ve robotik eğitimleri verilmiştir. Düzenlenen birer haftalık eğitimlerde öğretmenlerimiz tükettiğimiz malzemelerin atık ambalajları ile robotik projeler hazırladılar. Eğitimler proje odaklı ve uygulamaya yönelik etkinliklerle zenginleştirilmiştir. Eğitimler sonrasında ortaya çıkan ürünler sergilenmiştir.

Başlatılan bu eğitim hareketliliğinin öğrencilere kazanım olarak dönmesi amacıyla 2017-2018 ve 2018-2019 eğitim-öğretim yılları sonunda birer kodlama festivali düzenlenmiştir. Festivallerin içeriğinde robotik ve kodlama alanlarında ilkokul, ortaokul ve lise düzeylerinde öğrenciler hazırladıkları projeleri sunabilme imkanı bulmuşlardır. Vali Dr. Osman Varol tarafından açılışı yapılan MisKod kodlama festivallerinde sunulan projeler ödüllendirilmiştir. Projeye katkı sunan öğretmenler günün anısına plaketle ödüllendirilmiştir.

MisKod kodlama festivalleri halka açık olarak gerçekleştirilmiştir. Amasya halkının teveccühü ile gerçek bir şölen tadında gerçekleşen kodlama festivalleri, katılımcı öğretmen ve öğrencilerin büyük özverili çalışmaları ile kendinden söz ettirmiştir.

MisKod Projesinin Vizyonu

MisKod ilimiz bilişim öğretmenleri tarafından benimsenmiş başarılı bir projedir. Kısa zamanda bir araya gelerek belirlenen hedefler çerçevesinde organize olabilmiş özverili öğretmenlerin ellerinden yükselmiş bir projedir.

Her öğretmen iyi bir öğrencidir. Öğretmen araştırır, planlar, uygular ve öğretir. Öğrenmeyi öğrenmiş ve bildikleri çerçevesinde aktarabilme becerisine sahip bu eğitim topluluğunun laboratuvar ve malzeme gereksinimleri proje kapsamında açılan MisLab fabrika laboratuvarı ile karşılanması planlanmıştır.

Oluşturulan MisLab laboratuvarında bir projeyi prototipleyecek tüm imkanlar mevcuttur.

Laboratuvarda; Lazer kesim ve kazıma makinesi, CNC makinesi, Torna makinesi, Kıl testere makinesi, Tepsi testere makinesi, Muhtelif el aletleri, 3D yazıcı, Robotik setler, Bilgisayarlar ve tabletler, Elektronik setler bulunmaktadır.

Elde edilen bu imkanların verimli bir şekilde kullanılması ve hedeflenen iyi geleceğin inşasında etkin rol oynayacak başta öğrencilerimiz olmak üzere 7’den 77’ye herkesin bir şeyler üretebilmesi için bir planlama yapılmıştır.

MisKod Ne Yapar: 1- Öğretmen eğitimleri düzenler 2- Her yaş grubundan öğrencilere eğitimler düzenler

3- Uygulama projesi üretmek isteyen herkese destek sağlar. 4- Kodlama ve robotik projelerine danışmanlık yapar. 5- Kodlama ve robotik festivali düzenler. 6- Ödüllü yarışmalar düzenler. 7- Yıl sonu bültenleri hazırlar

8- Teknoloji gezileri düzenler. 9- Okullarda teknoloji tanıtımı yapar. 10- İl düzeyindeki sosyal faaliyetlerde yer alır. 11- Robotik ve kodlama alanı ile ilgili araştırma projeleri yapar (Tübitak, OKA vb.)

Öğretmen Eğitimleri: Bilişim teknolojileri, kodlama ve robotik alanda çalışma yapan veya çalışma yapmak isteyen öğretmenlerden branş gözetmeksizin bu alanlarda istekleri doğrultusunda eğitim alabilmeleri hedeflenmiştir. Eğitim süreçlerini tamamlayan katılımcılar istedikleri takdirde MisLab bünyesinde öğrenci eğitimleri planlayabileceklerdir. Böylelikle eğitimde yaygın etki sağlanmış olacaktır.

MisKod kapsamında öğretmenler için hazırlanan kurslar şu şekildedir. İş güvenliği eğitimi, 3D tasarım ve 3D yazıcı kullanımı, Robotik (Lego, Mbot, Microbit), Arduino (Temel, ileri seviye), Programlama (Android, 3D oyun, masaüstü), CatCam programı, CNC ve lazer kesim makineleri kullanma, 3D animasyon hazırlama

Sanal gerçeklik. Eğitimlere katılacak öğretmenler 20’şer kişilik gruplar halinde gönüllülük esasına dayanarak seçilecektir. Talepler ön yeterlilik koşulları gözetilerek, öncelik sırasına göre değerlendirilecektir. Eğitimler içeriğe bağlı olarak, eğitim-öğretimi aksatmayacak şekilde ortalama 30 saat olarak planlanmaktadır.

Öğrenci Eğitimleri: İlkokul, ortaokul ve lise gruplarına yönelik hazırlanan eğitimler toplanan talepler doğrultusunda 20’şer kişilik öğrenci gruplarına uygulanacaktır. Eğitimler proje odaklı olup eğitim sonunda öğrencilerin ürün çıkarmaları sağlanacaktır. Eğitimler MisKod eğitimlerinde başarı göstermiş öğretmenler tarafından gönüllülük esasına göre uygulanacaktır.

MisKod kapsamında öğrenciler için hazırlanan kurslar şu şekildedir; Blok kodlama, 3D tasarım ve 3D yazıcı kullanımı, Robotik (Lego, Mbot, Microbit), Arduino (Temel, ileri seviye), Temel elektronik, Drone ve model uçak, Programlama (Android, 3D oyun, masaüstü), Cad/Cam programı, CNC ve lazer kesim makinelerini kullanma, 3D animasyon hazırlama, Sanal gerçeklik. Eğitimler içeriğe bağlı olarak, eğitim-öğretimi aksatmayacak şekilde ortalama 52 saat olarak planlanmaktadır.

Proje Desteği: MisLab fırsatlarının 7’den 77’ye herkes tarafından kullanılabilmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda 08.00 – 17.00 saatleri arasında, alanında yeterlilik sahibi eğitici kadrosu ile MisLab’a gelen misafirlere, proje desteği ve makinelerin kullanımı konularında teknik destek sağlanacaktır.

Proje Danışmanlığı: MisLab öğrencilere proje danışmanlığı yaparak, hazırlanan projelerin katılabileceği yarışmalara kayıtların yapılmasında destek olur. Projenin geliştirilmesi ve raporlaştırılmasında öğrencileri bilgilendirir ve projelerine danışman öğretmen olarak destek verir.

Kodlama Festivali: MisKod projesi kapsamında her sene eğitim-öğretim yılının sonunda bir festival düzenlenir. Festivalde kodlama ve robotik alanında yarışmalar ve proje sergileri olacaktır. Gelen misafirler için eğlenceli küçük atölye etkinlikleri yaptırılacaktır.

Ödüllü Yarışmalar: Gelenekselleşen MisKod festivalinde öğrencilerimizin yapmış olduğu kodlama ve robotik projeleri yarışma kapsamında değerlendirilerek ödüllendirilecektir.

Yıl Sonu Bültenleri: Yıl boyunca yapılan çalışmalar, yıl sonunda bir bülten içinde toplanarak paydaşlara dağıtılır.

Teknoloji Gezileri: MisKod geleceğin mucitlerini teknolojinin üretildiği işletmeler, fabrikalar, yarışmalar ve fuarlara götürerek, ilgili alanda farkındalıklarını arttırmayı hedeflemektedir.

Okul Tanıtımları:MisKod okullarda proje, kodlama ve robotik alanında tanıtım, öğrencinin teknolojiyle buluşması etkinlikleri düzenler.

Sosyal Faaliyetler: MisKod ilde düzenlenen sosyal faaliyetlerde tanıtım ve teknoloji etkinlikleri yapar. Örneğin orman haftasında tematik bir robot, ağaç sular. Böylelikle hayatın her alanında teknolojinin kullanımı anlatılmış olur.

Destek Projeleri: MisKod ulusal bazda proje çağrılarını takip eder. Kendi alanı ile ilgili olan projelere rapor yazar ve başvuruda bulunur.

Temsil: MisKod ulusal ve uluslararası platformlarda, teknoloji eğitimi alanında başarılı bir proje olarak sunum yapar.

 


Bu haber 234 defa okundu.

Benzer Haberler

Karahocagil: “Kurban Bayramının yeryüzüne barış ve huzur getirmesini diliyorum”

Karahocagil: “Kurban Bayramının yeryüzüne barış ve huzur getirmesini diliyorum”

AK Parti Amasya Milletvekili Mustafa Levent Karahocagil, Kurban Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı. 


Perşembe, Ağu.15.2019 - 13:21

Jandarmadan uyuşturucu operasyonu: 5 gözaltı

Jandarmadan uyuşturucu operasyonu: 5 gözaltı

Amasya’da jandarma ekiplerinin düzenlediği operasyonda 8 kilodan fazla uyuşturucu madde ve 2 bin 500 kök kenevir bitkisi ele geçirildi, 5 şüpheli gözaltına alındı.


Perşembe, Ağu.15.2019 - 09:40

Bayram namazı sonrası protokol ile vatandaş bayramlaştı

Bayram namazı sonrası protokol ile vatandaş bayramlaştı

Vali Dr. Osman Varol, bayram namazı sonrası il yöneticileri ile birlikte vatandaşlarımızla bayramlaştı.


Perşembe, Ağu.15.2019 - 09:39

Başkan Sarı, Partililer ve Ocak yönetimiyle bayramlaştı

Başkan Sarı, Partililer ve Ocak yönetimiyle bayramlaştı

Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, bayramın 2’inci günü partinin ve Ülkü Ocaklarının bayramlaşma programlarına katıldı.


Perşembe, Ağu.15.2019 - 09:38

Başkan Sarı, Ankara’da bir dizi temaslarda bulundu

Başkan Sarı, Ankara’da bir dizi temaslarda bulundu

Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, MHP Genel Başkanı Dr. Devlet Bahçeli’yi ziyaret etti.


Perşembe, Ağu.15.2019 - 09:36
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.