GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

“Sağlık çalışanlarının en temel sorunlarının başında şiddet var”

Pazartesi, Tem.22.2019 - 10:12
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


“Sağlık çalışanlarının en temel sorunlarının başında şiddet var”

Sağlık Sen Amasya Şube Başkanı Recep Eliaçık,  Sağlık çalışanlarının en temel sorunlarının başında şiddet var dedi.

Sağlık Sen Amasya Şube Başkanı Recep Eliaçık,  Sağlık çalışanlarının en temel sorunlarının başında şiddet var dedi.

Sağlık-Sen, sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının gören gözü, işiten kulağı, yükselen sesi olmayı, kararlılıkla sürdürecektir diyen Eliaçık, ekip arkadaşlarımızla, bunun için gece gündüz çalışacağız. Neticede bu iş ekip işidir. Hiçbir başarı kendiliğinden yakalanamayacağı gibi hiçbir sendikal mücadele de bireysel yürütülemeyeceğini söyledi. Sağlık çalışanlarının yaşadığı sorunlara değinen Başkan Eliaçık, “sağlık çalışanlarının yaşadıkları sorunların başında şiddetin geldiğini” söyledi. Her gün birkaç yerde sağlık çalışanına yönelik şiddet vakalarının haber konusu olduğunu hatırlatan Eliaçık, en son Mardin’de Dr. Davut Sakız ve eşi Dr. Ayşe Sakız’a kendilerinden usulsüz rapor isteyen kişiler tarafından saldırıda bulunulduğunu kaydetti. Başkan Eliaçık, şiddetin sebebi ne olursa olsun makul görülmemesi gerektiğini ifade ederek şiddetle mücadele edilirken; “şiddeti ortadan kaldıracak unsurların hayata geçirilmesi” gerektiğini vurguladı.

Sağlık hizmetlerinde büyük bir değişim ve dönüşüm süreci yaşandığını aktaran Eliaçık, “Bu değişim ve dönüşümün getirdiği iyilik ve yararlara rağmen, bir takım zorlukları da beraberinde getirmektedir” dedi. Sağlık çalışanlarının evinde, ailesiyle geçirdiği zamandan daha çoğunu iş yerinde geçirdiğini dile getiren Eliaçık, iş yoğunluğunun fazlalığı ve çalışma sürelerinin uzunluğunun sağlık çalışanlarının memnuniyet oranlarını olumsuz yönde etkilediğini ifade etti. Sağlık çalışanlarının devlet memurları içerisinde mesleki memnuniyetsizliği en yüksek 2. grup olduğunu belirten Eliaçık, “Sağlık çalışanı istihdamı, öncelikli olarak artırılmalıdır. Buna bağlı olarak sağlık çalışanlarının iş yaşamları ile aile yaşamlarının uyumlu hale getirilmesi öncelikli konularımız arasındadır” şeklinde konuştu.

Tüm bu olumsuz şartlara karşılık sağlık çalışanlarının gelirlerinin her geçen gün azalmakta ve değer kaybetmekte olduğunu söyleyen Eliaçık, “Sağlık çalışanları arasında ücret dengesizliği tavan yapmıştır. Bir hemşire ile diğer bir hemşirenin ücreti arasında ciddi farklar oluşmuştur. Çalışma ortamlarının aynı olmasına, eğitim düzeylerinin aynı olmasına ve aynı hizmeti sunuyor olmalarına rağmen, iki hemşirenin birbirinden çok farklı ücret alması izah edilebilir bir durum değildir. Bu nedenle sağlık çalışanlarının ücretlerinde,  emeğinin karşılığı olan bir hakkaniyetin tesis edilmesi gerekir” ifadelerini kullandı.

Son olarak TBMM’de kabul edilen ve 4 + 2’yi 3 + 1’e dönüştüren sözleşmeli personelin çalışması ve süresine yönelik düzenlemeye değinen Eliaçık, düzenlemeyi memnuniyetle karşıladıklarını ancak bu düzenlemeden yararlanamayan sözleşmeli sağlık çalışanlarının hayal kırıklığı yaşadığını sözlerine ekledi. Eliaçık, tüm sözleşmeli kamu çalışanlarının bu düzenlemeden yararlanması gerektiğini dile getirerek Memur-Sen ve Sağlık-Sen’in bu süreçte gereken mücadeleyi vereceğini açıkladı. 

 


Bu haber 223 defa okundu.

Benzer Haberler

BARIŞ HAREKÂTLARI!

BARIŞ HAREKÂTLARI! 1974’de Kıbrıs Barış Harekâtına karar veren Bakanlar Kurulunda 6 aylık Bayındırlık Bakanı, mecliste de CHP’nin 9 aylık Adana milletvekili idim. 

Salı, Eki.15.2019 - 11:33

Vali Varol şehidimizin anne ve babasını ziyaret etti

Vali Varol şehidimizin anne ve babasını ziyaret etti

Vali Dr. Osman Varol, Şehidimiz Özcan Özen’in annesi Meliha Özen ile babası Mustafa Özen’i evlerinde ziyaret etti.


Salı, Eki.15.2019 - 11:22

Vali Varol personellerle kahvaltıda bir araya geldi

Vali Varol personellerle kahvaltıda bir araya geldi

Vali Dr. Osman Varol, OKA 2019 Yılı Mali Destek Programına ilimizden sunulan projelerin hazırlanmasında gayret gösteren personellerle kahvaltıda bir araya gelerek teşekkür belgesi verdi.


Salı, Eki.15.2019 - 11:22

Şehidimizin naşı Amasya’dan memleketine uğurlandı

Şehidimizin naşı Amasya’dan memleketine uğurlandı

Şehidimiz Piyade Onbaşı Onur Yavan’ın naaşı askeri uçakla getirildiği Amasya Merzifon Havalimanından memleketi Samsun’un Havza ilçesine uğurlandı.


Salı, Eki.15.2019 - 11:19

LGS’ye bilinçli çalışın

LGS’ye bilinçli çalışın Liseye Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında 2020’de sınava girecek 8. sınıf öğrencilerinin sayısında patlama olması nedeniyle sınavın zorluk derecesi yüksek olacağı belirtiliyor. 

Salı, Eki.15.2019 - 11:18
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.