GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

“Sağlık çalışanlarının en temel sorunlarının başında şiddet var”

Pazartesi, Tem.22.2019 - 10:12
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


“Sağlık çalışanlarının en temel sorunlarının başında şiddet var”

Sağlık Sen Amasya Şube Başkanı Recep Eliaçık,  Sağlık çalışanlarının en temel sorunlarının başında şiddet var dedi.

Sağlık Sen Amasya Şube Başkanı Recep Eliaçık,  Sağlık çalışanlarının en temel sorunlarının başında şiddet var dedi.

Sağlık-Sen, sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının gören gözü, işiten kulağı, yükselen sesi olmayı, kararlılıkla sürdürecektir diyen Eliaçık, ekip arkadaşlarımızla, bunun için gece gündüz çalışacağız. Neticede bu iş ekip işidir. Hiçbir başarı kendiliğinden yakalanamayacağı gibi hiçbir sendikal mücadele de bireysel yürütülemeyeceğini söyledi. Sağlık çalışanlarının yaşadığı sorunlara değinen Başkan Eliaçık, “sağlık çalışanlarının yaşadıkları sorunların başında şiddetin geldiğini” söyledi. Her gün birkaç yerde sağlık çalışanına yönelik şiddet vakalarının haber konusu olduğunu hatırlatan Eliaçık, en son Mardin’de Dr. Davut Sakız ve eşi Dr. Ayşe Sakız’a kendilerinden usulsüz rapor isteyen kişiler tarafından saldırıda bulunulduğunu kaydetti. Başkan Eliaçık, şiddetin sebebi ne olursa olsun makul görülmemesi gerektiğini ifade ederek şiddetle mücadele edilirken; “şiddeti ortadan kaldıracak unsurların hayata geçirilmesi” gerektiğini vurguladı.

Sağlık hizmetlerinde büyük bir değişim ve dönüşüm süreci yaşandığını aktaran Eliaçık, “Bu değişim ve dönüşümün getirdiği iyilik ve yararlara rağmen, bir takım zorlukları da beraberinde getirmektedir” dedi. Sağlık çalışanlarının evinde, ailesiyle geçirdiği zamandan daha çoğunu iş yerinde geçirdiğini dile getiren Eliaçık, iş yoğunluğunun fazlalığı ve çalışma sürelerinin uzunluğunun sağlık çalışanlarının memnuniyet oranlarını olumsuz yönde etkilediğini ifade etti. Sağlık çalışanlarının devlet memurları içerisinde mesleki memnuniyetsizliği en yüksek 2. grup olduğunu belirten Eliaçık, “Sağlık çalışanı istihdamı, öncelikli olarak artırılmalıdır. Buna bağlı olarak sağlık çalışanlarının iş yaşamları ile aile yaşamlarının uyumlu hale getirilmesi öncelikli konularımız arasındadır” şeklinde konuştu.

Tüm bu olumsuz şartlara karşılık sağlık çalışanlarının gelirlerinin her geçen gün azalmakta ve değer kaybetmekte olduğunu söyleyen Eliaçık, “Sağlık çalışanları arasında ücret dengesizliği tavan yapmıştır. Bir hemşire ile diğer bir hemşirenin ücreti arasında ciddi farklar oluşmuştur. Çalışma ortamlarının aynı olmasına, eğitim düzeylerinin aynı olmasına ve aynı hizmeti sunuyor olmalarına rağmen, iki hemşirenin birbirinden çok farklı ücret alması izah edilebilir bir durum değildir. Bu nedenle sağlık çalışanlarının ücretlerinde,  emeğinin karşılığı olan bir hakkaniyetin tesis edilmesi gerekir” ifadelerini kullandı.

Son olarak TBMM’de kabul edilen ve 4 + 2’yi 3 + 1’e dönüştüren sözleşmeli personelin çalışması ve süresine yönelik düzenlemeye değinen Eliaçık, düzenlemeyi memnuniyetle karşıladıklarını ancak bu düzenlemeden yararlanamayan sözleşmeli sağlık çalışanlarının hayal kırıklığı yaşadığını sözlerine ekledi. Eliaçık, tüm sözleşmeli kamu çalışanlarının bu düzenlemeden yararlanması gerektiğini dile getirerek Memur-Sen ve Sağlık-Sen’in bu süreçte gereken mücadeleyi vereceğini açıkladı. 

 


Bu haber 185 defa okundu.

Benzer Haberler

Karahocagil: “Kurban Bayramının yeryüzüne barış ve huzur getirmesini diliyorum”

Karahocagil: “Kurban Bayramının yeryüzüne barış ve huzur getirmesini diliyorum”

AK Parti Amasya Milletvekili Mustafa Levent Karahocagil, Kurban Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı. 


Perşembe, Ağu.15.2019 - 13:21

Jandarmadan uyuşturucu operasyonu: 5 gözaltı

Jandarmadan uyuşturucu operasyonu: 5 gözaltı

Amasya’da jandarma ekiplerinin düzenlediği operasyonda 8 kilodan fazla uyuşturucu madde ve 2 bin 500 kök kenevir bitkisi ele geçirildi, 5 şüpheli gözaltına alındı.


Perşembe, Ağu.15.2019 - 09:40

Bayram namazı sonrası protokol ile vatandaş bayramlaştı

Bayram namazı sonrası protokol ile vatandaş bayramlaştı

Vali Dr. Osman Varol, bayram namazı sonrası il yöneticileri ile birlikte vatandaşlarımızla bayramlaştı.


Perşembe, Ağu.15.2019 - 09:39

Başkan Sarı, Partililer ve Ocak yönetimiyle bayramlaştı

Başkan Sarı, Partililer ve Ocak yönetimiyle bayramlaştı

Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, bayramın 2’inci günü partinin ve Ülkü Ocaklarının bayramlaşma programlarına katıldı.


Perşembe, Ağu.15.2019 - 09:38

Başkan Sarı, Ankara’da bir dizi temaslarda bulundu

Başkan Sarı, Ankara’da bir dizi temaslarda bulundu

Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, MHP Genel Başkanı Dr. Devlet Bahçeli’yi ziyaret etti.


Perşembe, Ağu.15.2019 - 09:36
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.