GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

“Hünerli Eller” elleri ayakları oldu

Salı, Tem.09.2019 - 09:21
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


“Hünerli Eller” elleri ayakları oldu

Amasya’nın Suluova ilçesinde hayata geçen Hünerli eller projesi, 15 yıldır yatağa bağımlı Hacer Öksüz (65)’e bakan eşi Halil İbrahim Öksüz’ün (70) eli ayağı oldu.

Amasya’nın Suluova ilçesinde hayata geçen Hünerli eller projesi, 15 yıldır yatağa bağımlı Hacer Öksüz (65)’e bakan eşi Halil İbrahim Öksüz’ün (70) eli ayağı oldu.

Proje kapsamında kişisel bakımlarını yapamayan, tek yaşayan ve kendine bakamayan vatandaşların hem ev temizliği yapılıyor hem de kişisel bakımları yapılıyor.

Suluova Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneğinin (SUDER) hayata geçirdiği, Proje ortaklığını Suluova Belediyesinin yaptığı ve İçişleri bakanlığı sivil toplumla ilişkiler genel müdürlüğünün hibe sağladığı hünerli eller projesi kapsamında 105 ihtiyaç sahibi kişiye SUDER Derneği tarafından işe alınan bayan çalışanlar hizmet veriyor.

Hünerli eller projesi kapsamında çalışan bayanlar ihtiyaç sahibi vatandaşların evlerini süpürüyor, yerleri ve camları siliyor.

15 yıldır Felçli eşine bebek gibi bakan 70 yaşındaki Halil İbrahim Öksüz: “ben 50 senelik evliyim, 25 yılını böyle, 10 sene bir doktorlarda geldik. Ameliyat yaptırdım Ankara’da, 15 yıldır, bir 5 sene sol tarafından felç oldu öyle baktım. 10 senedir de böyle yatıyor, bakıyorum işte. Benim için kolaylık evin içinde tertemiz yapıyorlar, siliyorlar camları. Bende işte buna kendim bakıyorum. Karnını doyuruyorum, mamasını veriyorum. Sağ olsunlar tertemiz ediyorlar, siliyor süpürüyorlar. Elim ayağım oldu tabi elim ayağım oldu” dedi.

Suluova Belediye Başkanı Fatih Üçok, yaşlı çifti evlerinde ziyaret etti. Halil ve eşi Hacer Hanıma geçmiş olsun diyen Başkan Üçok, “Aslında bizim buraya ziyaretimiz de projemiz kapsamında oldu. İlk başlangıçta biz kimsesiz yaşayan ister eş olsun ister tek olsun onların evine temizlik yapmak, kişisel bakımlarını yapmak üzere bir düşünce oluşmuştu. Başlangıçta kısmi böyle ailelerle başlamıştık ama bunu daha sonra bir proje kapsamında içişleri bakanlığından da destek almak suretiyle yapmayı gerçekleştirdik. Bu proje “hünerli eller” projesi bizim yine bünyemizde Suluova eğitim, kültür ve yaşatma derneğiyle Suluova Belediyesinin ortaklaşa yaptığı, içişleri bakanlığınca da hibe desteği ile desteklenen bir proje. Kesinlikle biz sadece onların halini hatırını sormuyoruz. Aslında kendi kişisel ihtiyaçlarını karşılamayan kişilerin de eli ayağı oluyoruz. Zaten hünerli eller dememizin projemizin isminin sebebi de bu. Çiftlerin ya da tk yaşayan yaşlıların biliyorsunuz, belli bir yaştan sonra eli ayağı tutmuyor. Yataktan kalkması, kişisel ihtiyaçlarını karşılaması bile güç oluyor. Onun içinde bu projenin adı hünerli eller. Yaşlıların bakıma muhtaç insanların bir nevi eliyiz, ayağıyız. Yeri geliyor onların can sesiyiz. Onların halini hatırını soran yakın bir dost olmaya çalışıyoruz.” Diye konuştu.

Proje kapsamında haftada bir kez ihtiyaç sahibi vatandaşların evleri süpürülüyor, kişisel bakımları yapılıyor.   

 


Bu haber 271 defa okundu.

Benzer Haberler

Hedef, “Yurtta Savaş Dünyada Savaş” mı?

Hedef, “Yurtta Savaş Dünyada Savaş” mı? Türkiye Devleti,  Cumhuriyet tarihinde ilk kez, özellikle dışardan, “ne yaptığını bilmez” görünümünde. İçerde de, “AK Sarayın ne yaptığını bilmez” duruma düştüğü kaygısı hâkim. 

Pazartesi, Tem.22.2019 - 11:44

Vatandaşların sorunlarını dinledi

Vatandaşların sorunlarını dinledi

Vali Dr. Osman Varol, ziyaret ettiği Merzifon ilçemize bağlı Yukarıbük, Ortabük ve Aşağıbük köylerinde vatandaşlarımızla buluşup sorunlarını dinledi.


Pazartesi, Tem.22.2019 - 10:16

Vali Varol vatandaşların talep ve ihtiyaçlarını dinledi

Vali Varol vatandaşların talep ve ihtiyaçlarını dinledi Vali Dr. Osman Varol Merzifon ilçemize bağlı Derealan, İnalanı ve Gelinsini köylerini ziyaret ederek talep ve ihtiyaçlarını dinledi.

Pazartesi, Tem.22.2019 - 10:15

Vali Varol Hırka köyünü ziyaret etti

Vali Varol Hırka köyünü ziyaret etti Vali Dr. Osman Varol bugünkü köy ziyaretleri programı çerçevesinde son olarak Merzifon ilçemize bağlı Hırka köyünü ziyaret etti.

Pazartesi, Tem.22.2019 - 10:14

Suluova’da kaldırım çalışmaları

Suluova’da kaldırım çalışmaları

Suluova Belediyesi, yaya gidiş gelişlerini daha güvenli hale getirmek amacıyla cadde ve sokaklarda yürüttüğü kaldırım ve bordür çalışmalarına Yeni Mahalle, Güneş ve Elmalı Sokakta devam ediyor. 


Pazartesi, Tem.22.2019 - 10:13
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.