GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

“Ek gösterge sözü hayata geçirilmelidir”

Cumartesi, Haz.08.2019 - 09:30
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


“Ek gösterge sözü hayata geçirilmelidir”

Türk Eğitim Sen Amasya Şube Başkanı Kamil Terzi, ek gösterge sözü bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Türk Eğitim Sen Amasya Şube Başkanı Kamil Terzi, ek gösterge sözü bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Terzi, Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen olarak terörle mücadelede şüphesiz, tereddütsüz devletimizin yanındayız. Daha önce Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı Harekatı’nda olduğu gibi şu anda devam eden Pençe Harekatı’nda da ordumuzun, devletimizin yanındayız, onların duacısıyız. Gerek yurt dışında, gerekse yurt içinde devletimizin bekasına kast eden son terör unsuru yok edilinceye kadar bu operasyonlar devam etmelidir. Rabbim Mehmetçiğimize güç versin dedi.

Türk Eğitim-Sen olarak her birinizle gurur duyuyoruz

15 Mayıs tarihi itibariyle üye sayılarının tespit edildiğini bildiren Başkan Terzi, “Türk Eğitim-Sen olarak Milli Eğitim Bakanlığı, Üniversiteler ve Yurt-Kur’da toplam 207 bin 500 üyeye ulaştık. Sendikal anlamda olumsuz konjonktürün başladığı 2002 yılında Türk Eğitim Sen’in üye sayısı Türkiye genelinde 125 bin 863 idi. O tarihten bu tarihe neredeyse net olarak 100 bin artış sağladık. Emekli olanları, kamudan ayrılanları, vefat edenleri, çeşitli nedenlerle istifa edenleri hesap ettiğimiz zaman 300 bini aşkın yeni üye kaydı yaptık. Teşkilatımız bu şekilde büyük başarıya imza attı. Hepinizi tebrik ediyorum. Peki neden büyük başarı diyoruz? Çünkü üye yaparken hiç kimseye, ‘Bize üye olursan müdür, müdür yardımcısı olmanı sağlarız, tayinini istediğin yere çıkarırız. Yardımcı hizmetler sınıfında çalışanlara bize üye olursan seni memur yaparız’ demediniz ya da kimseyi gayri ahlaki yöntemlerle esir almadınız. Sadece adam gibi sendikacılık yaptınız. Kendinizi anlattınız, sendikanızı anlattınız, ikna ettiniz ve 300 bini aşkın eğitim çalışanını bu yolculuğa dahil ettiniz. Bu kolay bir başarı değildir. Arkanızda bürokrasinin ya da iktidarın desteği yoktu, sadece inandığınız değerler vardı. Bunu ancak sizin gibi inanmış, ihlaslı Türkiye sevdalıları yapabilir. Türk Eğitim-Sen olarak her birinizle gurur duyuyoruz” dedi.

Bunların başarısızlıklarını ifşa etmesek, ellerindeki

propaganda gücü ile kamuoyunu manipüle edeceklerdi

Türkiye Kamu-Sen’in, 1-31 Ağustos tarihleri arasında yapılacak toplu sözleşme görüşmelerinde tüm kamu çalışanlarının taleplerini en güçlü şekilde savunacağını belirten Başkan Kamil Terzi, “Bizi o masada istemeyenler var. Başarısızlıklarının ortaya dökülmesini istemiyorlar. Ama isteseler de, istemeseler de 4688 sayılı Sendikalar Kanunu’nun 29. Maddesi ve 420 bin üyemizden aldığımız güçle o masaya oturacağız. Bizi engellemek kimsenin haddi değil.” dedi.

Malum-Sen’in her yapılan toplu sözleşmede büyük başarısızlıklara, ciddi hak kayıplarına imza attıklarını söyleyen Terzi, 2018 ve 2019 yılında da benzer tablonun yaşandığına dikkat çekti. “2018 yılında aldığımız maaş zammının neredeyse iki katı enflasyon farkı aldık” diyen Terzi,  sözlerini şöyle sürdürdü: “2019 yılında yüzde 9 oranında zamma imza attılar. Ama Merkez Bankası’nın yıl sonu enflasyon hedefi yüzde 16.43’tür.  Hedef tutturulsa dahi kamu çalışanları yüzde 7.43 oranında zarardadır. İşte Türkiye Kamu-Sen’i masada neden istemediklerinin cevabı budur. Bunların başarısızlıklarını ifşa etmeseydik, ellerindeki propaganda gücü ile kamuoyunu manipüle edeceklerdi.”

Hükümet, TBMM tatile girmeden ek göstergeyi hayata geçirmelidir

24 Haziran seçimleri öncesinde verilen 3600 ek gösterge sözünü hatırlatan Terzi, “Bu sözün üzerinden neredeyse bir yıl geçti. Ancak hala bir adım atılmadı. Ek gösterge, Torba Kanun’da yer almalıdır. Tabi sadece 4 meslek kuruluşunun değil, tüm kamu çalışanlarının ek göstergeleri güncellenmelidir. Ek göstergeden yararlanamayan yardımcı hizmet sınıfına da ek gösterge verilmelidir” dedi.

Birçok öğretmenin ek göstergenin artırılacağı beklentisiyle emekli olmadığını ifade eden Terzi, “Ek gösterge 3600’e çıkarılırsa, memur maaşlarında ortalama 600 TL, emekli ikramiyelerinde de 20 bin TL artış olacaktır. Bu durum öğretmenleri emekliliğe teşvik edecek, böylece atama bekleyen 400 bin öğretmen adayına iş kapısı ve tayin bekleyen öğretmenlere de yer açılacaktır. Hükümet, TBMM tatile girmeden ek göstergeyi hayata geçirmelidir” diye konuştu.

Bize yakışan devlet adamlarının sözüne itibar etmektir. Devlet adamlarına yakışan da sözlerini yerine getirmeleridir.

MEB’in adeta Yönetici Atama Bakanlığı olarak anılır hale geldiğini bildiren Terzi,  sınava dayalı yönetici atama talebini yineledi. Mülakatla insanların haklarının gasp edildiğini, yandaşların makamlara getirildiğini söyleyen Terzi, hak edenlerin -sendikasına, siyasi görüşüne, mezhebine, meşrebine bakılmaksızın- göreve getirilmesini istedi. 21 Nisan tarihinde yönetici atamaları yazılı sınavının yapıldığını hatırlatan Terzi, mülakatların başlayacağını söyledi. Terzi, “Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yönetici mülakatlarında güvenlik soruşturması temiz olan adaylara mülakat puanı olarak yazılı sınav puanının verileceğini söyledi. Bize yakışan devlet adamlarının sözüne itibar etmektir. Devlet adamlarına yakışan da sözlerini yerine getirmeleridir” diye konuştu.

Öğretmenlik Meslek Kanunu çıkarılırken, başta 657 sayılı DMK olmak üzere mevzuattan kaynaklanan haklarımızın baki kalmasını istiyoruz.

Öğretmenlik Meslek Kanunu hakkında açıklama yapan Terzi, “Öğretmenlik mesleğinin saygınlığını artıran bir kanun talebimiz vardı. Tabi dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olmayalım. Bu kanun çıkarılırken, başta 657 sayılı DMK olmak üzere mevzuattan kaynaklanan haklarımızın baki kalmasını istiyoruz. Ancak bu koşulla kanuna destek veririz” dedi.

 

 


Bu haber 582 defa okundu.

Benzer Haberler

Ahi felsefesi yüzyıllar boyunca Anadolu insanı için sarsılmaz bir ölçü olmuştur

Ahi felsefesi yüzyıllar boyunca Anadolu insanı için sarsılmaz bir ölçü olmuştur

Ak Parti Amasya Milletvekili M. Levent Karahocagil Ahilik Haftası ile ilgili bir kutlama mesajı yayımladı.


Çarşamba, Eyl.18.2019 - 09:33

Amasya turuncuya büründü

Amasya turuncuya büründü

Amasya Şehzadeler Gezi yolunda "Dünya Hasta Güvenliği Günü" nedeniyle farkındalık yaratmak amacıyla kale, kral kaya mezarları ve yalı boyu evleri turuncu renge büründü.


Çarşamba, Eyl.18.2019 - 09:27

Ziraat Bankası Bölge Müdüründen Vali Varol’a ziyaret

Ziraat Bankası Bölge Müdüründen Vali Varol’a ziyaret

Vali Dr. Osman Varol, Ziraat Bankası Bölge Müdürü Mustafa Sarıkuş ile Amasya Merkez Şube Müdürü Özlem Varlıoğlu’nu kabul etti.


Çarşamba, Eyl.18.2019 - 09:07

Vali Varol, şehitlerimizin aileleri, gazimiz ve koruyucu aileleri makamında konuk ederek ihtiyaç ile sorunlarını dinledi

Vali Varol, şehitlerimizin aileleri, gazimiz ve koruyucu aileleri makamında konuk ederek ihtiyaç ile sorunlarını dinledi

Vali Dr. Osman Varol, şehitlerimizin aileleri, gazimiz ve koruyucu aileleri makamında konuk ederek ihtiyaç ile sorunlarını dinledi.


Çarşamba, Eyl.18.2019 - 09:06

Vali Varol, Ahilik Kültürü Haftası dolayısıyla kutlama komitesi üyelerini kabul etti

Vali Varol, Ahilik Kültürü Haftası dolayısıyla kutlama komitesi üyelerini kabul etti

Ahilik Kültürü Haftası dolayısıyla kutlama komitesi üyelerini kabul eden Vali Dr. Osman Varol, Ahilikteki prensiplerin bugün modern prensiplere dönüşerek dünyanın birçok yerinde uygulanmakta olduğunu belirtti.


Çarşamba, Eyl.18.2019 - 09:06
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.