GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

Amasya'da ihracat arttı, ithalat azaldı

Cumartesi, Haz.08.2019 - 09:28
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


Amasya'da ihracat arttı, ithalat azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu Samsun Bölge Müdürlüğü Dış Ticaret İstatistiklerine göre Amasya Dış Ticareti 2019 Nisan konusunda bir basın bülteni hazırladı. 

Türkiye İstatistik Kurumu Samsun Bölge Müdürlüğü Dış Ticaret İstatistiklerine göre Amasya Dış Ticareti 2019 Nisan konusunda bir basın bülteni hazırladı. 2019 Nisan ayı geçici sonuçlarına göre;

Amasya'da ihracat %30,7 arttı, ithalat %22,2 azaldı

2019 Nisan ayı itibarıyla Amasya ilinden 10,1 milyon dolar değerinde ihracat gerçekleştirildi. İhracat değeri bir önceki yılın aynı ayına göre (7,7 milyon dolar) %30,7 artış gösterdi.

2019 Nisan ayı itibarıyla Amasya ilinde 2,1 milyon dolar değerinde ithalat gerçekleştirildi. İthalat değeri bir önceki yılın aynı ayına göre (2,7 milyon dolar) %22,2 azalış gösterdi.

Ülkemizde ihracat 2019 yılı Nisan ayında, 2018 yılının aynı ayına göre %4,6 artarak 14 milyar 480 milyon dolar, ithalat %15,1 azalarak 17 milyar 462 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Amasya ilinde en fazla ihracat İspanya'ya gerçekleştirildi

Amasya ilinde 2019 Nisan ayında en fazla ihracat 2,9 milyon dolar ile İspanya'ya gerçekleştirildi. Bu ülkeyi 1 milyon dolar ile ABD ve 993 bin dolar ile Birleşik Krallık izledi.

Türkiye'de; Almanya'ya yapılan ihracat 2019 Nisan ayında 1 milyar 243 milyon dolar olurken, bu ülkeyi sırasıyla 819 milyon dolar ile Birleşik Krallık, 777 milyon dolar ile İtalya ve 754 milyon dolar ile Irak takip etti.

Amasya ilinde en fazla ithalat Rusya Federasyonu'na gerçekleştirildi

2019 Nisan ayında en fazla ithalat 640 bin dolar ile Rusya Federasyonu'na gerçekleştirildi. Bu ülkeyi 335 bin dolar ile Çin ve 172 bin dolar ile ABD izlemiştir.

Türkiye'de; Rusya'dan yapılan ithalat, 2019 yılı Nisan ayında 1 milyar 861 milyon dolar olurken, bu ülkeyi sırasıyla 1 milyar 458 milyon dolar ile Çin, 1 milyar 454 milyon dolar ile Almanya ve 925 milyon dolar ile ABD izledi.

Amasya ilinden yapılan ihracat içerisinde en büyük pay Örülmemiş giyim eşyası ve aksesuarı ürünlerine aittir

2019 Nisan ayında Amasya ilinden yapılan ihracat içerisinde en büyük pay 4,6 milyon dolar değeri ile Örülmemiş giyim eşyası ve aksesuarı aittir. Bu değeri 1,7 milyon dolar ile değirmencilik ürünleri, malt, nişasta, inülin, buğday glüteni, 1 milyon dolar ile dokunabilir maddelerden hazır eşya, takımlar, kullanılmış giyim ve dokunmuş diğer eşya, paçavralar izlemektedir.

Amasya ilinde yapılan ithalat içerisindeki paylara bakıldığında ilk sırada hububat yer almaktadır

2019 Nisan ayında Amasya ilinde yapılan ithalat içerisindeki paylara bakıldığında 528 bin dolarlık değeri ile hububat ilk sırada yer almaktadır. Bu değeri 391 bin dolar ile Elektrikli makina ve cihazlar, ses kaydetme-verme, televizyon görüntü-ses kaydetme-verme cihazları, aksam-parça-aksesuarı ve 362 bin dolar ile Plastikler ve mamulleri izlemektedir.

 


Bu haber 467 defa okundu.

Benzer Haberler

Ahi felsefesi yüzyıllar boyunca Anadolu insanı için sarsılmaz bir ölçü olmuştur

Ahi felsefesi yüzyıllar boyunca Anadolu insanı için sarsılmaz bir ölçü olmuştur

Ak Parti Amasya Milletvekili M. Levent Karahocagil Ahilik Haftası ile ilgili bir kutlama mesajı yayımladı.


Çarşamba, Eyl.18.2019 - 09:33

Amasya turuncuya büründü

Amasya turuncuya büründü

Amasya Şehzadeler Gezi yolunda "Dünya Hasta Güvenliği Günü" nedeniyle farkındalık yaratmak amacıyla kale, kral kaya mezarları ve yalı boyu evleri turuncu renge büründü.


Çarşamba, Eyl.18.2019 - 09:27

Ziraat Bankası Bölge Müdüründen Vali Varol’a ziyaret

Ziraat Bankası Bölge Müdüründen Vali Varol’a ziyaret

Vali Dr. Osman Varol, Ziraat Bankası Bölge Müdürü Mustafa Sarıkuş ile Amasya Merkez Şube Müdürü Özlem Varlıoğlu’nu kabul etti.


Çarşamba, Eyl.18.2019 - 09:07

Vali Varol, şehitlerimizin aileleri, gazimiz ve koruyucu aileleri makamında konuk ederek ihtiyaç ile sorunlarını dinledi

Vali Varol, şehitlerimizin aileleri, gazimiz ve koruyucu aileleri makamında konuk ederek ihtiyaç ile sorunlarını dinledi

Vali Dr. Osman Varol, şehitlerimizin aileleri, gazimiz ve koruyucu aileleri makamında konuk ederek ihtiyaç ile sorunlarını dinledi.


Çarşamba, Eyl.18.2019 - 09:06

Vali Varol, Ahilik Kültürü Haftası dolayısıyla kutlama komitesi üyelerini kabul etti

Vali Varol, Ahilik Kültürü Haftası dolayısıyla kutlama komitesi üyelerini kabul etti

Ahilik Kültürü Haftası dolayısıyla kutlama komitesi üyelerini kabul eden Vali Dr. Osman Varol, Ahilikteki prensiplerin bugün modern prensiplere dönüşerek dünyanın birçok yerinde uygulanmakta olduğunu belirtti.


Çarşamba, Eyl.18.2019 - 09:06
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.