GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

Özel Öğretim kurslarına kayıtlar başladı

Çarşamba, May.08.2019 - 09:37
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


Özel Öğretim kurslarına kayıtlar başladı

2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılı 14 Haziran’da sona ererken üniversite sınavına hazırlanan öğrenciler yaz kurslarına ve sınava hazırlık kurslarına kayıt yaptırıyorlar. 

2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılı 14 Haziran’da sona ererken üniversite sınavına hazırlanan öğrenciler yaz kurslarına ve sınava hazırlık kurslarına kayıt yaptırıyorlar. Yaz kursunda birinci basamak sınavı olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) ile ilgili konuları yazdan bitirmeyi amaçlayan öğrenciler okul döneminde ders ve sınav desteği alabilecekleri kursları tercih ediyor. Özellikle çocuklarını yüksek ücretli özel okullara gönderemeyen, yüksek ücretli olduğu için çocuğuna özel ders aldıramayan veliler daha ekonomik olduğu için özel öğretim kurslarını tercih ediyorlar.

Özel öğretim kursları kapanmıyor

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk 22 Nisan 2019 Pazartesi günü Milliyet Gazetesinde yayınlanan röportajında “Özel öğretim kursları bu yıl bitiyor mu?” sorusuna şu yanıtı verdi; Bakan Selçuk “Özel öğretim kursları ile ilgili bir yasal düzenleme gerekiyor, o yasal düzenleme de gündeme gelecek. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı doğrultusunda dershanelerle ilgili olarak yeni bir model geliyor, ama biz meseleyi dershane meselesi olarak görüyoruz. Biz meseleyi Türkiye’deki ortaöğretim sisteminin kalitesinin artması meselesi olarak görüyoruz.” dedi. Kurslara yönelik bir düzenlemenin yapılması beklenirken 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılı için özel öğretim kursları tüm Türkiye genelinde kayıtlarını başlattı.

Kurslar okulu tamamlıyor

Özel Öğretim Kurs kurucusu ve emekli öğretmen Ahmet Zeytünlü var olan süreçte kursların orta ve alt gelirli ailelerin çocuklarına hizmet verdiğini, kursların ihtiyaç olduğunu belirttiği açıklamasında şu görüşlere yer verdi; Zeytünlü şu şekilde konuştu;

“Türkiye’mizde ailelerin gelir düzeyleri birbirinden farklıdır. Bu aileler çocuklarını daha iyi bir gelecek, iyi bir üniversite kazanması için kurslara göndermektedir. Kurslar okulun bir alternatifi değil, okulu tamamlayan, destek sunan, denetlenebilen, güvenli öğretim kuruluşudur. Çocuğunu yüksek ücretli özel okula gönderemeyen, yüksek ücretli olduğu için çocuğuna özel ders aldıramayan ailelerin ellerinden kurs tercihi alınmamalıdır. Zira tabiat boşluğu asla kabul etmez. Genç nüfusa sahip olmamız geleceğe güvenle bakmamıza vesiledir. Bu ülkenin güzide gençlerine sahip çıkıyor, onların umutlarını güçlendirerek, hayata hazırlıyor, geleceğe güvenle bakmalarını sağlıyoruz. Gençlerimizin kursların kapatılmasıyla farklı mecralara gideceği göz önünde bulundurulması gereken bir husustur. Ülke olarak böyle bir acı tecrübeyi pırlanta gibi çocuklarımızı cemaat kisvesi altında abi-abla kimliği ile yaklaşan insanlara kaptırarak yaşadık. Böyle olumsuzlukların bir daha yaşanmaması için resmi faaliyet gösteren kurslara yasal engel getirilmemelidir. Bu nedenle sayın cumhurbaşkanımızın ve Milli Eğitim Bakanımızın bizleri objektif ve sağduyu ile değerlendireceklerini düşünüyoruz. Biz özel öğretim kursları olarak çocuklarını yüksek ücretli özel oklu gönderemeyen, çocuğuna özel ders aldıramayan velilerin çocuklarına sahip çıkıyoruz. Okul kursları bireysel ihtiyaçları dikkate almadığı için yeterli gelmiyor. Sınavlar karşısında çaresiz akalan veliler çocuklarının daha iyi bir üniversite kazanması için biz yasal kurslara gönderiyor.”

Öğrencimize bilgi ve psikolojik destek sunuyoruz

Psikolojik Danışman ve Özel Öğretim Kurs kurucusu Mehmet Menekşe var olan sınav sisteminde öğrencilerin ders ve psikolojik destek alacakları bir yere ihtiyaç duyduklarını belirtti. Menekşe şu görüşlere yer verdi; “Yasal kurslarımızla 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılında öğrencilerimize okula destek, üniversite sınavlarına hazırlık kursu vermeye devam edeceğiz. Bir yılda öğrencimize 600 saatlik bir ders programı, kaynak ve deneme sınavı, rehberlik desteği sunuyoruz. Biz kurslar okuldaki çalışmaları destekliyoruz ve öğrencinin ihtiyacına, yetersiz olduğu ders ve konuya göre ders desteği sunuyoruz. Öğrencimizi sınava hazırlanma, ders çalışma konusunda bilgilendiriyor, izliyor ve motivasyonunu güçlendiriyoruz. Özel ders ile sınavlara hazırlanmak hem ekonomik hem de zaman açısından yorucu ve külfetli bir durumudur. Kurs olarak öğrencimizi bir bütünlük ve sistem içerisinde sınava hazırlıyor, bir hedefe yöneltiyoruz. Kurs ihtiyaçtır, tercihtir ve okul farklılıklarından kaynaklanan olumsuzlukları kurslar ortadan kaldırır. Böylece özel öğretim kursları olarak eğitim-öğretimde fırsat eşitliği sağlıyoruz. Kurslar var olan eğitim-öğretim gerçeğinin ve sınava dayalı sistemin bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır ve bir sonuçtur. Biz düzenli, planlı, disiplinli ve güvenli bir ortamda öğrencimize bilgi ve psikolojik destek sunarak en doğru ve etkili bir şekilde sınavlara hazırlıyoruz.” Diye konuştu.

Umut Yeşilyurt

 

 


Bu haber 599 defa okundu.

Benzer Haberler

Yeşilırmak Havzası Paydaş Toplantısı gerçekleştirildi

Yeşilırmak Havzası Paydaş Toplantısı gerçekleştirildi

Tarım ve Orman Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü’nün Nehir Havza Yönetim Planları Kapsamında düzenlediği Yeşilırmak Havzası Paydaş Toplantısı Vali Dr. Osman Varol’un katılımıyla gerçekleştirildi.


Perşembe, Haz.20.2019 - 10:15

Yeni Başkandan Vali Dr. Osman Varol’a ziyaret

Yeni Başkandan Vali Dr. Osman Varol’a ziyaret

Amasya Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Başkanlığına yeni seçilen Asım Sözer ve oda üyeleri, Vali Dr. Osman Varol’u ziyaret etti.


Perşembe, Haz.20.2019 - 10:15

Türk Armoni Yıldızları Orkestrası konser verdi

Türk Armoni Yıldızları Orkestrası konser verdi

Türk Silahlı Kuvvetleri Türk Armoni Yıldızları (TÜRKAY) Orkestrası, Milli Mücadelenin ve Amasya Tamimi’nin 100. yıldönümü dolayısıyla bu yıl daha bir önem arz eden 12-22 Haziran Uluslararası Atatürk Kültür ve Sanat Festivali kapsamında konser gerçekleştirdi.


Perşembe, Haz.20.2019 - 10:13

“TES memleket sevdasını ekmek kavgasının önüne koymuş bir sendikadır”

“TES memleket sevdasını ekmek kavgasının önüne koymuş bir sendikadır”

 Türk Eğitim-Sen Amasya Şube Başkanı Kamil Terzi, Türk Eğitim-Sen’in 27’inci kuruluş yıl dönümü dolayısıyla bir açıklama yaptı. 


Perşembe, Haz.20.2019 - 10:12

Muhtarlar sorunlarını Vali Varol’a anlattı

Muhtarlar sorunlarını Vali Varol’a anlattı

Geçen ay yaşanan dolu yağışında arazilerdeki ürünlerin zarar gördüğü Merzifon ilçemize bağlı köylerin muhtarları, Vali Dr. Osman Varol’u ziyaret etti.


Perşembe, Haz.20.2019 - 10:09
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.