GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

Birlik mobil tohumlama uygulamasına geçiyor

Pazartesi, Nis.15.2019 - 07:32
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


Birlik mobil tohumlama uygulamasına geçiyor

Amasya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği olarak son yıllarda dünyada yaygın olarak kullanılan üye işletmelerinde sığırlarımıza suni tohumlama uygulanması sırasında gelişen teknolojiyi üyeleriyle buluşturuyor. 

Amasya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği olarak son yıllarda dünyada yaygın olarak kullanılan üye işletmelerinde sığırlarımıza suni tohumlama uygulanması sırasında gelişen teknolojiyi üyeleriyle buluşturuyor. Suni tohumlama uygulamasında mobil tohumlama sistemine geçmenin sebebi mevcut sığırlarımıza kullanacağımız seçilmiş boğa spermlerinin bir laptop marifetiyle boğa katalogunda bulunan uygun boğayı seçmek üreticinin etçi veya sütçü tercihini yapabilmesini sağlamak; aynı zamanda işletme kayıtlarının anlık yapabilmesini sağlamaktır.

Mobil tohumlama sonucu birliğimiz saha personelleri araçlarında bulunan tablet, alet ve ekipmanlar yardımıyla fatura ve kayıtlarını da yerinde yapabilecek, mevcut işletme kontrolünü yaparken; sonrasında hayvanın bilgileri ve suni tohumlama kaydı işletme ortamında e-ıslah veri tabanına etkin ve hızlı bir şekilde kayıt edilebilecektir.

Ayrıca mevcut uygulama sırasında bulunan kırtasiye, zaman kaybı, evrak yükü ortadan kalkmış olacak, ekonomik kayıplara sebep olan hatalı tohumlamaların önüne geçilmiş olacaktır. Amasya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği üyeleri süt ortalaması bakımından son yıllarda doğru besleme, kayıt tutma, doğru barınaklar, uygun boğa seçimi ve mesleki bilgilerin artmasıyla beraber il genelinde laktasyondaki süt verilerimizi 305 günde 7 tona ulaştırmış bulunmaktadır. Bu önemli gelişmeler işletmelerimizin sürdürülebilirliğine güvenle bakmamızı sağlamaktadır.

Haber merkezi

 


Bu haber 123 defa okundu.

Benzer Haberler

Yavru TEMA’cılar ödüllendirildi

Yavru TEMA’cılar ödüllendirildi

Millî Eğitim Bakanlığı ile TEMA VAKFI’nın protokolü kapsamında okullarda uygulanan Yavru TEMA Projesi kapsamında Amasya Zübeyde Hanım Üçler İlkokulu 8 sınıfı ile ortak olduğu projenin belge ve rozetlerini aldı.


Cuma, May.24.2019 - 09:57

Sözünü tutarak engelli gencin yüzünü güldürdü

Sözünü tutarak engelli gencin yüzünü güldürdü Vali Dr. Osman Varol, Göynücek ilçesinde evine yaptığı ziyarette hedeflediği mühendislik mesleğine ulaşmak için bilgisayara ihtiyacının olduğunu belirten engelli öğrenci Murat Yonca’ya söz verdiği bilgisayarı göndererek yüzünü güldürdü.

Cuma, May.24.2019 - 09:47

Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğünden esnafa kritik uyarı

Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğünden esnafa kritik uyarı

3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu’nda 28 Şubatta yapılan değişiklikle sağlanan muafiyetin amacına ulaşması için Amasya Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü Müdür vekili Dursun Pazar, İl müdürlüğü personeli ve Belediye ölçü ayar memurlarından oluşan bir ekiple Amasya Belediyesi İstasyon kapalı Pazar yerinde farkındalık çalışması yapılarak esnaflara hatırlatma ve uyarılarda bulundu.


Cuma, May.24.2019 - 09:46

Ramazan’da karbonhidrat tüketimine dikkat

Ramazan’da karbonhidrat tüketimine dikkat

Amasya İl Sağlık Müdürü Dr. Öner Nergiz, Ramazan’da uzun süre tok kalabilmek için lif ağırlıklı karbonhidratları tercih etmek gerekiyor dedi.


Cuma, May.24.2019 - 09:45

PTT Başmüdürü Bolat’tan Başkan Sarı’ya anlamlı hediye

PTT Başmüdürü Bolat’tan Başkan Sarı’ya anlamlı hediye

Amasya PTT Baş Müdürlüğü tarafından Belediye Başkanı Mehmet Sarı’ya hatıra olarak kişisel pul bastırıldı.


Cuma, May.24.2019 - 09:44
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.