GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

Taş kırma ünitesinin açılışı yapıldı

Pazartesi, Nis.01.2019 - 10:46
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


Taş kırma ünitesinin açılışı yapıldı

Amasya’nın Merzifon İlçe Kara Mustafa Paşa Devlet Hastanesi (ESWL)Taş Kırma Ünitesinin açılışı yapıldı.

Amasya’nın Merzifon İlçe Kara Mustafa Paşa Devlet Hastanesi (ESWL)Taş Kırma Ünitesinin açılışı yapıldı.

Açılışa İl Sağlık Müdürü Dr.Öner Nergiz, İşKur İl Müdürü Osman Yılmaz, SGK İl Müdürü Nurcan Yurt Şenel, hastane yöneticileri, doktorlar ve çalışanlar katıldı.

Kara Mustafa Paşa Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm.Dr. Selçuk Sezikli yaptığı açıklamada, “Kaliteli ve mümkün olan en iyi sağlık hizmetini sunmak, hastanemiz bünyesinde mümkün olabilecek hizmetleri hastanemize bir bir kazandırıp vatandaşlarımıza sunmak hedefindeyiz. Bu noktada hastanemize kazandırdığımız taş kırma ünitesi (ESWL) ile hastanemizden hizmet alabilecek vatandaşlarımızın taş kırdırmak için il merkezi ve veya diğer illere gitmesini azaltmış olacağız. Üroloji uzmanlarımızla yaptığımız görüşmelerimizde taş hastalığının bölgemizde yaygın olduğu yaklaşık olarak polikliniğe başvuran her 10 hastanın 2 tanesinde böbrek taşı saptandığı ve bu hastalarımızın büyük bir kısmında da taş kırma ile sonuç alabileceğini belirttiler. Bu anlamda hastanemizden hizmet alan vatandaşlarımız için ihtiyaç olduğu ve il merkez ve diğer illere başvurduklarını tespit ettik ve girişimlerde bulunduk ve sonuç aldık. Bu bağlamda sayın vekilimize, sağlık müdürümüze ve emeği geçen herkese çok teşekkür ederiz” dedi.
ESWL (Şok dalga litotripsi) yüksek frekanslı ses dalgalarını dış bir kaynaktan (vücudun dışından) göndererek böbrek taşını küçük parçalara ayırıp idrar yollarından düşmesini sağlamaya yarar.
Üroloji uzmanı Dr.Faruk Koç taş kırma ile ilgili bilgi verdi. ESWL cihazlarının en büyük özelliği; hedeflenen taşa çok küçük odaklı şok dalgaları uygulayabiliyor olmasıdır. Bu sayede taş kırma işlemi hastalar için ameliyata gerek kalmadan ağrısız ve konforlu bir şekilde gerçekleşmektedir. Ayrıca şok dalgalarının küçük bir odakta toplanarak taşa uygulanması, çevre böbrek dokularında meydana gelebilecek hasarı önlemekte ve yüksek parçalama verimliliği sunmaktadır. Bu cihaz elektromanyetik olarak şok (ses) dalgaları oluşturmakta, bu sayede efektif bir şekilde ses dalgasını odak noktasına ulaştırmaktadır. Bu işlem sırasında cihaz çok az ses çıkarttığı için hastayı rahatsız etmemektedir.
ESWL çoğunlukla anestezi (narkoz) gerektirmeyen bir yöntemdir, ancak çocuk ve bebek hastalarda anestezi altında yapılmaktadır. Herhangi bir ön hazırlık gerektirmemekle beraber kan sulandırıcı ilaçlar (warfarin, aspirin, clopidogrel, coumadin v.b.) işlemden 5-7 gün önce kesilmelidir. ESWL seansından yaklaşık 30 dk önce güçlü bir ağrı kesici ilaç verilerek beklenir ve hasta seansa alınır.
ESWL hamileler, kanama bozukluğu olan hastalar , böbrek kanseri hastalrı ve idrar yolu enfeksiyonu geçiren hastalara yapılamaz.
Taş şikayeti olan hastalar üroloji polikliniğinde uzman hekimler tarafından değerlendirildikten sonra uygun görüldüğü taktirde ESWL işlemine yönlendirilir. ESWL’nin standart seans aralığı 7-10 gün ve seans sayısı 3’tür. Ancak taşın özelliklerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Taşların kırılmasında başarı oranı taşın bulunduğu yere, sertliğine, büyüklüğüne göre değişim gösterir. Taş parçalarının düşmesine yardım etmek için günlük 8-10 (2,5-3 litre) bardak sıvı almanız gerekir. ESWL seansı sonrası ortalama 7-10 gün sonra kontrole gelmeniz gerekmektedir. Kontroller taş temizlenene kadar devam etmektedir. Taş tedavisi biten hastaların 6 ayda bir kontrole gelmesi gerekmektedir çünkü taş hastalığı tekrarlamayı sever ve erken dönemde fark edilmesi avantaj sağlar.
ESWL sonrası; taş parçalarının üreter (idrar kanalında) ilerlemesine bağlı ağrı, taş parçalarının tıkanıklığa yol açacak şekilde idrar akımını azaltması ve bazı azı durumlarda taş kırılmasına rağmen dökülmeyebilmektedir. Enfeksiyon ve kanama da ESWL sonrası görülebilecek durumlardır. Bazı durumlara kırılan taş idrar yolunda tıkanıklığa ve ağrıya neden olabilmektedir. Bu tür durumlarda endoskopik girişim ( halkımızın anlayabileceği şekilde kapalı ameliyatla lazerle taş kırma) gerekebilir.

haber merkezi


Bu haber 483 defa okundu.

Benzer Haberler

Durumdan Vazife Çıkarmak

Durumdan Vazife Çıkarmak 2016 anayasa değişikliği yüzde 51 Evet oyu ile kabul edilmişti. Bu demekti ki, 2018 seçiminde uygun adayla çıkılırsa cumhur ittifakı karşısında sandıktan çıkılabilir. 

Pazartesi, Ağu.19.2019 - 17:48

SAY-DER Başkanı’ndan anlamlı hediye

SAY-DER Başkanı’ndan anlamlı hediye

Samsun Yazarlar Derneği Başkanı Ahmet Seven, Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı’ya ziyarette bulunarak yeni görevinde başarılar diledi.


Pazartesi, Ağu.19.2019 - 08:36

Rektör Elmacı’dan Başkan Sarı’ya ziyaret

Rektör Elmacı’dan Başkan Sarı’ya ziyaret

Amasya Üniversitesi Rektörü Süleyman Elmacı ve beraberindekiler Belediye Başkanı Mehmet Sarı’ya ziyarette bulundular.


Pazartesi, Ağu.19.2019 - 08:35

“Komik zamma karşı sessiz kalmayacağız, eylemdeyiz”

“Komik zamma karşı sessiz kalmayacağız, eylemdeyiz”

Türkiye Kamu Sen Amasya Şube Başkanı Şemsettin Dümen, Komik zamma karşı sessiz kalmayacağız, eylemdeyiz dedi.


Pazartesi, Ağu.19.2019 - 08:35

“Geç saatte yenen besinler uyku kalitenizi ve kilonuzu olumsuz etkileyebilir”

“Geç saatte yenen besinler uyku kalitenizi ve kilonuzu olumsuz etkileyebilir”

Amasya’nın Merzifon ilçesinde Diyetisyenlik yapan Gonca Aktan, Akşam yemeğinden sonra gece sürekli bir şeyler yeme isteği duyanlar ve kendilerine atıştırmalıklar konusunda engel olamayanlar için önerilerde bulundu. 


Pazartesi, Ağu.19.2019 - 08:34
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.