GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

Kendilerini görme engellilerin yerine koyarak goalball oynadılar

Cuma, Mar.29.2019 - 09:46
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


Kendilerini görme engellilerin yerine koyarak goalball oynadılar

Amasya Üniversitesi öğrencileri görme engelli sporcularla goalball oynayarak kendilerini görme engellilerin yerine koydular, empati yaptılar.

Amasya Üniversitesi öğrencileri görme engelli sporcularla goalball oynayarak kendilerini görme engellilerin yerine koydular, empati yaptılar.

Amasya Üniversitesi spor salonunda oynana karşılaşmayı öğrencilerin yanı sıra Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, Amasya Altınokta görme engelliler Derneği Başkanı Musa Demiryarar izledi.

Amasya Üniversitesi spor salonunda Amasya Üniversitesi öğrencileri ile görme engelliler arasında düzenlenen karşılaşmayı görme engelliler kazandı. Değişmeli olarak 3 karşılaşma yapıldı. 3 karşılaşmanın 3’ünü de görme engelliler kazandı. Amasya Üniversitesi Beden Eğitim 2. Sınıf öğrencisi Güllü Karadağ: bugün burada görme engellilerin ne kadar zor şartlarda spor yaptığını ya da yaşayabildiğini kendimizde denemeye kalktık. Empati kurmanın en güzel yanı da gözlerimizi kapatarak, onların yerine geçmek oldu. Oyun oynarken tek hissettiğim bir ömür boyu nasıl böyle yaşayabilirim, acaba yaşayabilir miydim onu düşündüm. Gerçekten çok zor bir şey ama bu engeli aşmanın bir tek yolu vardır, belki de bu engeli onlara sevdirerek yani yaşayarak sevdirmek. Ben bu tür oyun oynadığımız için memnun oldum. Onların yerine geçmek benim için güzel bir deneyimdi.” Dedi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Altınokta Körler Derneği Amasya Şube Başkanı Musa Demiryarar: “Bizler sivil toplum kuruluşu olarak Amasya Üniversitesi ile uyum kavramı oluşturulması için çeşitli etkinlikler yapıyoruz. bunlardan birinde bugün burada sizlerle beraberiz. Eğitim Fakültesi Beden Eğitimi Bölümü Öğrencileri görme engellileri anlama ve onların yaşam koşullarını öğrenme konusunda bir empati yapıyoruz ve bu çeşitli etkinliklerle anlamaya çalışmalarını, bizleri bilmeye, öğrenmeye çalışmaları için bu etkinliği de sürekli Amasya Üniversitesiyle her yıl yapıyoruz.” şeklinde konuştu.

Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay: “Amasya Üniversitesi olarak sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği içinde çalışıyoruz. Görme engellilerle öğrencilerimizin, geleceğin öğretmen adaylarının anlıkta olsa empati kurarak, onların birlikte yaşam kültürünü nasıl geliştirebileceklerini, sosyal hayatın içerisinde ne tür gereksinimleri duyduklarını bir an için algılayabilmeleri için bugün eğitim fakültesi çatısı altında görme engelliler derneğimizle beraber, görme engelli vatandaşlarımızla ve geleceğin öğretmen adaylarıyla bir karşılıklı müsabaka gerçekleştirdik. Burada kazanan dostluk olacak elbette ki, bu ve buna benzer toplumsal sorumluluk projelerinin sivil toplum örgütlerimizle işbirliği içerisinde sürdürüyoruz, sürdürmeye de devam edeceğiz” diye konuştu.

Rektör Orbay da kendini görme engellilerin yerine koyarak,goalball oynadı.

Görme engelli sporcu Oktay Ankaralı: “sonradan görme engelli oldum, her yıl üniversite bizi davet ediyor. Burada goalball maçı yapıyoruz. farkındalık yaratmak için bizleri anlamaya çalışıyorlar. Her sene bu etkinliği yapıyoruz burada, sayın rektörüme ve çalışan hocalarıma teşekkür ederim” diye konuştu. Dostluğun kazandığı karşılaşma sonra toplu halde boz verdiler. 

 Umut Yeşilyurt

 


Bu haber 381 defa okundu.

Benzer Haberler

Yavru TEMA’cılar ödüllendirildi

Yavru TEMA’cılar ödüllendirildi

Millî Eğitim Bakanlığı ile TEMA VAKFI’nın protokolü kapsamında okullarda uygulanan Yavru TEMA Projesi kapsamında Amasya Zübeyde Hanım Üçler İlkokulu 8 sınıfı ile ortak olduğu projenin belge ve rozetlerini aldı.


Cuma, May.24.2019 - 09:57

Sözünü tutarak engelli gencin yüzünü güldürdü

Sözünü tutarak engelli gencin yüzünü güldürdü Vali Dr. Osman Varol, Göynücek ilçesinde evine yaptığı ziyarette hedeflediği mühendislik mesleğine ulaşmak için bilgisayara ihtiyacının olduğunu belirten engelli öğrenci Murat Yonca’ya söz verdiği bilgisayarı göndererek yüzünü güldürdü.

Cuma, May.24.2019 - 09:47

Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğünden esnafa kritik uyarı

Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğünden esnafa kritik uyarı

3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu’nda 28 Şubatta yapılan değişiklikle sağlanan muafiyetin amacına ulaşması için Amasya Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü Müdür vekili Dursun Pazar, İl müdürlüğü personeli ve Belediye ölçü ayar memurlarından oluşan bir ekiple Amasya Belediyesi İstasyon kapalı Pazar yerinde farkındalık çalışması yapılarak esnaflara hatırlatma ve uyarılarda bulundu.


Cuma, May.24.2019 - 09:46

Ramazan’da karbonhidrat tüketimine dikkat

Ramazan’da karbonhidrat tüketimine dikkat

Amasya İl Sağlık Müdürü Dr. Öner Nergiz, Ramazan’da uzun süre tok kalabilmek için lif ağırlıklı karbonhidratları tercih etmek gerekiyor dedi.


Cuma, May.24.2019 - 09:45

PTT Başmüdürü Bolat’tan Başkan Sarı’ya anlamlı hediye

PTT Başmüdürü Bolat’tan Başkan Sarı’ya anlamlı hediye

Amasya PTT Baş Müdürlüğü tarafından Belediye Başkanı Mehmet Sarı’ya hatıra olarak kişisel pul bastırıldı.


Cuma, May.24.2019 - 09:44
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.