GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

Kendilerini görme engellilerin yerine koyarak goalball oynadılar

Cuma, Mar.29.2019 - 09:46
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


Kendilerini görme engellilerin yerine koyarak goalball oynadılar

Amasya Üniversitesi öğrencileri görme engelli sporcularla goalball oynayarak kendilerini görme engellilerin yerine koydular, empati yaptılar.

Amasya Üniversitesi öğrencileri görme engelli sporcularla goalball oynayarak kendilerini görme engellilerin yerine koydular, empati yaptılar.

Amasya Üniversitesi spor salonunda oynana karşılaşmayı öğrencilerin yanı sıra Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, Amasya Altınokta görme engelliler Derneği Başkanı Musa Demiryarar izledi.

Amasya Üniversitesi spor salonunda Amasya Üniversitesi öğrencileri ile görme engelliler arasında düzenlenen karşılaşmayı görme engelliler kazandı. Değişmeli olarak 3 karşılaşma yapıldı. 3 karşılaşmanın 3’ünü de görme engelliler kazandı. Amasya Üniversitesi Beden Eğitim 2. Sınıf öğrencisi Güllü Karadağ: bugün burada görme engellilerin ne kadar zor şartlarda spor yaptığını ya da yaşayabildiğini kendimizde denemeye kalktık. Empati kurmanın en güzel yanı da gözlerimizi kapatarak, onların yerine geçmek oldu. Oyun oynarken tek hissettiğim bir ömür boyu nasıl böyle yaşayabilirim, acaba yaşayabilir miydim onu düşündüm. Gerçekten çok zor bir şey ama bu engeli aşmanın bir tek yolu vardır, belki de bu engeli onlara sevdirerek yani yaşayarak sevdirmek. Ben bu tür oyun oynadığımız için memnun oldum. Onların yerine geçmek benim için güzel bir deneyimdi.” Dedi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Altınokta Körler Derneği Amasya Şube Başkanı Musa Demiryarar: “Bizler sivil toplum kuruluşu olarak Amasya Üniversitesi ile uyum kavramı oluşturulması için çeşitli etkinlikler yapıyoruz. bunlardan birinde bugün burada sizlerle beraberiz. Eğitim Fakültesi Beden Eğitimi Bölümü Öğrencileri görme engellileri anlama ve onların yaşam koşullarını öğrenme konusunda bir empati yapıyoruz ve bu çeşitli etkinliklerle anlamaya çalışmalarını, bizleri bilmeye, öğrenmeye çalışmaları için bu etkinliği de sürekli Amasya Üniversitesiyle her yıl yapıyoruz.” şeklinde konuştu.

Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay: “Amasya Üniversitesi olarak sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği içinde çalışıyoruz. Görme engellilerle öğrencilerimizin, geleceğin öğretmen adaylarının anlıkta olsa empati kurarak, onların birlikte yaşam kültürünü nasıl geliştirebileceklerini, sosyal hayatın içerisinde ne tür gereksinimleri duyduklarını bir an için algılayabilmeleri için bugün eğitim fakültesi çatısı altında görme engelliler derneğimizle beraber, görme engelli vatandaşlarımızla ve geleceğin öğretmen adaylarıyla bir karşılıklı müsabaka gerçekleştirdik. Burada kazanan dostluk olacak elbette ki, bu ve buna benzer toplumsal sorumluluk projelerinin sivil toplum örgütlerimizle işbirliği içerisinde sürdürüyoruz, sürdürmeye de devam edeceğiz” diye konuştu.

Rektör Orbay da kendini görme engellilerin yerine koyarak,goalball oynadı.

Görme engelli sporcu Oktay Ankaralı: “sonradan görme engelli oldum, her yıl üniversite bizi davet ediyor. Burada goalball maçı yapıyoruz. farkındalık yaratmak için bizleri anlamaya çalışıyorlar. Her sene bu etkinliği yapıyoruz burada, sayın rektörüme ve çalışan hocalarıma teşekkür ederim” diye konuştu. Dostluğun kazandığı karşılaşma sonra toplu halde boz verdiler. 

 Umut Yeşilyurt

 


Bu haber 448 defa okundu.

Benzer Haberler

Durumdan Vazife Çıkarmak

Durumdan Vazife Çıkarmak 2016 anayasa değişikliği yüzde 51 Evet oyu ile kabul edilmişti. Bu demekti ki, 2018 seçiminde uygun adayla çıkılırsa cumhur ittifakı karşısında sandıktan çıkılabilir. 

Pazartesi, Ağu.19.2019 - 17:48

SAY-DER Başkanı’ndan anlamlı hediye

SAY-DER Başkanı’ndan anlamlı hediye

Samsun Yazarlar Derneği Başkanı Ahmet Seven, Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı’ya ziyarette bulunarak yeni görevinde başarılar diledi.


Pazartesi, Ağu.19.2019 - 08:36

Rektör Elmacı’dan Başkan Sarı’ya ziyaret

Rektör Elmacı’dan Başkan Sarı’ya ziyaret

Amasya Üniversitesi Rektörü Süleyman Elmacı ve beraberindekiler Belediye Başkanı Mehmet Sarı’ya ziyarette bulundular.


Pazartesi, Ağu.19.2019 - 08:35

“Komik zamma karşı sessiz kalmayacağız, eylemdeyiz”

“Komik zamma karşı sessiz kalmayacağız, eylemdeyiz”

Türkiye Kamu Sen Amasya Şube Başkanı Şemsettin Dümen, Komik zamma karşı sessiz kalmayacağız, eylemdeyiz dedi.


Pazartesi, Ağu.19.2019 - 08:35

“Geç saatte yenen besinler uyku kalitenizi ve kilonuzu olumsuz etkileyebilir”

“Geç saatte yenen besinler uyku kalitenizi ve kilonuzu olumsuz etkileyebilir”

Amasya’nın Merzifon ilçesinde Diyetisyenlik yapan Gonca Aktan, Akşam yemeğinden sonra gece sürekli bir şeyler yeme isteği duyanlar ve kendilerine atıştırmalıklar konusunda engel olamayanlar için önerilerde bulundu. 


Pazartesi, Ağu.19.2019 - 08:34
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.