GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

Meraklı miniklerden “aranıza yeniden geldim” projesi

Pazartesi, Mar.18.2019 - 08:15
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


Meraklı miniklerden “aranıza yeniden geldim” projesi

65 Bin Dev Öğrenci Sevgi Anaokulu öğrencileri, çevre duyarlılığına dikkat çekmek için “Aranıza Yeniden Geldim” projesi başlattı. 

65 Bin Dev Öğrenci Sevgi Anaokulu öğrencileri, çevre duyarlılığına dikkat çekmek için “Aranıza Yeniden Geldim” projesi başlattı. Proje kapsamında minik öğrenciler aileleriyle birlikte toplayıp biriktirdikleri kilolarca atığı geri dönüşüm merkezine gönderdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan “Sıfır Atık Projesi”ne 65 Bin Dev Öğrenci Sevgi Anaokulu Meraklı Minikler sınıfı öğrencileri ve ailelerinden büyük destek geldi. “Aranıza Yeniden Geldim” sloganı ile okulda yürütülen geri dönüşüm çalışmaları kapsamında minik öğrenciler ve aileleri cam, plastik, pil, ambalaj gibi atıkları biriktirdi.

“Çocuklarımızın çevreye karşı duyarlılığını artırmaya çalışıyoruz”

65 Bin Dev Öğrenci Sevgi Anaokulu Meraklı Minikler sınıfı öğretmeni Sevilay Çekin rehberliğinde yaklaşık 1,5 yıldır sürdürülen bir geri dönüşüm projesidir. Sınıf öğretmeni gerçekleştirilen proje ile ilgili şu bilgileri verdi;”Aranıza Yeniden Geldim” projemiz ilk olarak atik pil toplayarak başladı. Bu proje ile çocuklarımızın çevreye karşı duyarlılığını artırmaya çalışıyoruz. 2018-2019 Eğitim-öğretim yılı başında projemizi genişleterek Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ziyaret edilerek her öğrenci için bir geri dönüşüm kutusu temin edildi.. Öğrenciler bu kutuları apartman girişine koydular. Apartmanlarındaki komşularına projelerini anlattılar. Apartman içine koydukları geri dönüşüm kutularına evdeki geri dönüştürülebilir atıklarını atmalarını diğer çöplerle katıştırmamalarını söylediler. Her hafta okul bahçesinde bulunan büyük konteynıra poşetlerini getirdiler ve benden 1 TL. kazandılar. Biriken paramızla çeşitli yardım kuruluşlarına bağışlarda bulunduk ve çocuklar ihtiyaç sahibine yardım etmeyi öğrendiler. Bu çok gurur verici ve minik öğrencilerim sık sık yeni bağışımızı nereye yapacağız diye soruyorlar. Projemize ayrıca okulumuzun velileri ve öğretmen personellerimizde mutfaktan çıkan atıkları ayırarak destek oluyorlar” dedi.

“Temiz bir dünya temiz bir cevre için el ele verdik”

Okul velisi Şule Yörükoğlu Kartal, “bu projede bulunmaktan çok mutlu olduğunu dile getirerek duygu ve düşüncelerini şöyle anlattı;”Temiz bir dünya temiz bir cevre için el ele verdik. Çünkü düşünce olarak yenileniyoruz ve atıklarımız da yenileniyor. Eskiden mutfak atıklarını diğer kati atıklardan ayırmadan atıyordum. İnsanlara, çevreye, dünyamıza bu kadar zarar verdiğimizi bilmiyorduk. Sevilay öğretmenimizin öncülüğünde çocuklarımız geri dönüşüm nedir, toplanıp dönüştürüldükten sonra neler yapıldığını öğrendiler. Çeşitli geziler yaptılar geri dönüşüm tesisini gezdiler. Bizlerde komsulara, akrabalara anlattık böylece büyüyen bir zincir oluşturduk. Temiz bir dünya temiz bir cevre için el ele verdik bu projeye katkıda bulunmaya devam edeceğiz. Bizde bu farkındalığı oluşturan öğretmenimize çok teşekkür ediyorum” dedi.

 


Bu haber 457 defa okundu.

Benzer Haberler

Ahi felsefesi yüzyıllar boyunca Anadolu insanı için sarsılmaz bir ölçü olmuştur

Ahi felsefesi yüzyıllar boyunca Anadolu insanı için sarsılmaz bir ölçü olmuştur

Ak Parti Amasya Milletvekili M. Levent Karahocagil Ahilik Haftası ile ilgili bir kutlama mesajı yayımladı.


Çarşamba, Eyl.18.2019 - 09:33

Amasya turuncuya büründü

Amasya turuncuya büründü

Amasya Şehzadeler Gezi yolunda "Dünya Hasta Güvenliği Günü" nedeniyle farkındalık yaratmak amacıyla kale, kral kaya mezarları ve yalı boyu evleri turuncu renge büründü.


Çarşamba, Eyl.18.2019 - 09:27

Ziraat Bankası Bölge Müdüründen Vali Varol’a ziyaret

Ziraat Bankası Bölge Müdüründen Vali Varol’a ziyaret

Vali Dr. Osman Varol, Ziraat Bankası Bölge Müdürü Mustafa Sarıkuş ile Amasya Merkez Şube Müdürü Özlem Varlıoğlu’nu kabul etti.


Çarşamba, Eyl.18.2019 - 09:07

Vali Varol, şehitlerimizin aileleri, gazimiz ve koruyucu aileleri makamında konuk ederek ihtiyaç ile sorunlarını dinledi

Vali Varol, şehitlerimizin aileleri, gazimiz ve koruyucu aileleri makamında konuk ederek ihtiyaç ile sorunlarını dinledi

Vali Dr. Osman Varol, şehitlerimizin aileleri, gazimiz ve koruyucu aileleri makamında konuk ederek ihtiyaç ile sorunlarını dinledi.


Çarşamba, Eyl.18.2019 - 09:06

Vali Varol, Ahilik Kültürü Haftası dolayısıyla kutlama komitesi üyelerini kabul etti

Vali Varol, Ahilik Kültürü Haftası dolayısıyla kutlama komitesi üyelerini kabul etti

Ahilik Kültürü Haftası dolayısıyla kutlama komitesi üyelerini kabul eden Vali Dr. Osman Varol, Ahilikteki prensiplerin bugün modern prensiplere dönüşerek dünyanın birçok yerinde uygulanmakta olduğunu belirtti.


Çarşamba, Eyl.18.2019 - 09:06
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.