GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

Meraklı miniklerden “aranıza yeniden geldim” projesi

Pazartesi, Mar.18.2019 - 08:15
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


Meraklı miniklerden “aranıza yeniden geldim” projesi

65 Bin Dev Öğrenci Sevgi Anaokulu öğrencileri, çevre duyarlılığına dikkat çekmek için “Aranıza Yeniden Geldim” projesi başlattı. 

65 Bin Dev Öğrenci Sevgi Anaokulu öğrencileri, çevre duyarlılığına dikkat çekmek için “Aranıza Yeniden Geldim” projesi başlattı. Proje kapsamında minik öğrenciler aileleriyle birlikte toplayıp biriktirdikleri kilolarca atığı geri dönüşüm merkezine gönderdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan “Sıfır Atık Projesi”ne 65 Bin Dev Öğrenci Sevgi Anaokulu Meraklı Minikler sınıfı öğrencileri ve ailelerinden büyük destek geldi. “Aranıza Yeniden Geldim” sloganı ile okulda yürütülen geri dönüşüm çalışmaları kapsamında minik öğrenciler ve aileleri cam, plastik, pil, ambalaj gibi atıkları biriktirdi.

“Çocuklarımızın çevreye karşı duyarlılığını artırmaya çalışıyoruz”

65 Bin Dev Öğrenci Sevgi Anaokulu Meraklı Minikler sınıfı öğretmeni Sevilay Çekin rehberliğinde yaklaşık 1,5 yıldır sürdürülen bir geri dönüşüm projesidir. Sınıf öğretmeni gerçekleştirilen proje ile ilgili şu bilgileri verdi;”Aranıza Yeniden Geldim” projemiz ilk olarak atik pil toplayarak başladı. Bu proje ile çocuklarımızın çevreye karşı duyarlılığını artırmaya çalışıyoruz. 2018-2019 Eğitim-öğretim yılı başında projemizi genişleterek Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ziyaret edilerek her öğrenci için bir geri dönüşüm kutusu temin edildi.. Öğrenciler bu kutuları apartman girişine koydular. Apartmanlarındaki komşularına projelerini anlattılar. Apartman içine koydukları geri dönüşüm kutularına evdeki geri dönüştürülebilir atıklarını atmalarını diğer çöplerle katıştırmamalarını söylediler. Her hafta okul bahçesinde bulunan büyük konteynıra poşetlerini getirdiler ve benden 1 TL. kazandılar. Biriken paramızla çeşitli yardım kuruluşlarına bağışlarda bulunduk ve çocuklar ihtiyaç sahibine yardım etmeyi öğrendiler. Bu çok gurur verici ve minik öğrencilerim sık sık yeni bağışımızı nereye yapacağız diye soruyorlar. Projemize ayrıca okulumuzun velileri ve öğretmen personellerimizde mutfaktan çıkan atıkları ayırarak destek oluyorlar” dedi.

“Temiz bir dünya temiz bir cevre için el ele verdik”

Okul velisi Şule Yörükoğlu Kartal, “bu projede bulunmaktan çok mutlu olduğunu dile getirerek duygu ve düşüncelerini şöyle anlattı;”Temiz bir dünya temiz bir cevre için el ele verdik. Çünkü düşünce olarak yenileniyoruz ve atıklarımız da yenileniyor. Eskiden mutfak atıklarını diğer kati atıklardan ayırmadan atıyordum. İnsanlara, çevreye, dünyamıza bu kadar zarar verdiğimizi bilmiyorduk. Sevilay öğretmenimizin öncülüğünde çocuklarımız geri dönüşüm nedir, toplanıp dönüştürüldükten sonra neler yapıldığını öğrendiler. Çeşitli geziler yaptılar geri dönüşüm tesisini gezdiler. Bizlerde komsulara, akrabalara anlattık böylece büyüyen bir zincir oluşturduk. Temiz bir dünya temiz bir cevre için el ele verdik bu projeye katkıda bulunmaya devam edeceğiz. Bizde bu farkındalığı oluşturan öğretmenimize çok teşekkür ediyorum” dedi.

 


Bu haber 371 defa okundu.

Benzer Haberler

Yavru TEMA’cılar ödüllendirildi

Yavru TEMA’cılar ödüllendirildi

Millî Eğitim Bakanlığı ile TEMA VAKFI’nın protokolü kapsamında okullarda uygulanan Yavru TEMA Projesi kapsamında Amasya Zübeyde Hanım Üçler İlkokulu 8 sınıfı ile ortak olduğu projenin belge ve rozetlerini aldı.


Cuma, May.24.2019 - 09:57

Sözünü tutarak engelli gencin yüzünü güldürdü

Sözünü tutarak engelli gencin yüzünü güldürdü Vali Dr. Osman Varol, Göynücek ilçesinde evine yaptığı ziyarette hedeflediği mühendislik mesleğine ulaşmak için bilgisayara ihtiyacının olduğunu belirten engelli öğrenci Murat Yonca’ya söz verdiği bilgisayarı göndererek yüzünü güldürdü.

Cuma, May.24.2019 - 09:47

Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğünden esnafa kritik uyarı

Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğünden esnafa kritik uyarı

3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu’nda 28 Şubatta yapılan değişiklikle sağlanan muafiyetin amacına ulaşması için Amasya Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü Müdür vekili Dursun Pazar, İl müdürlüğü personeli ve Belediye ölçü ayar memurlarından oluşan bir ekiple Amasya Belediyesi İstasyon kapalı Pazar yerinde farkındalık çalışması yapılarak esnaflara hatırlatma ve uyarılarda bulundu.


Cuma, May.24.2019 - 09:46

Ramazan’da karbonhidrat tüketimine dikkat

Ramazan’da karbonhidrat tüketimine dikkat

Amasya İl Sağlık Müdürü Dr. Öner Nergiz, Ramazan’da uzun süre tok kalabilmek için lif ağırlıklı karbonhidratları tercih etmek gerekiyor dedi.


Cuma, May.24.2019 - 09:45

PTT Başmüdürü Bolat’tan Başkan Sarı’ya anlamlı hediye

PTT Başmüdürü Bolat’tan Başkan Sarı’ya anlamlı hediye

Amasya PTT Baş Müdürlüğü tarafından Belediye Başkanı Mehmet Sarı’ya hatıra olarak kişisel pul bastırıldı.


Cuma, May.24.2019 - 09:44
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.