GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

Cep telefonu ile konuşabilmek için her gün 5 km yol gidiyorlar

Pazartesi, Mar.18.2019 - 08:02
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


Cep telefonu ile konuşabilmek için her gün 5 km yol gidiyorlar

Amasya Merkeze Bağlı 70 hane 500 nüfuslu Avşar köyünde yaşayan vatandaşlar köyde cep telefonu çekmediği için telefonla konuşabilmek için 5 km yukarıdaki tepeye çıkıyorlar.

Amasya Merkeze Bağlı 70 hane 500 nüfuslu Avşar köyünde yaşayan vatandaşlar köyde cep telefonu çekmediği için telefonla konuşabilmek için 5 km yukarıdaki tepeye çıkıyorlar.

Köyde hiçbir yerde çekmeyen cep telefonları ile konuşmak isteyen vatandaşlar 5 km yukarıdaki tepeye çıkmak zorunda kalıyor. Traktör römorkuna binen köylüler, konuşabilmek için 5 km’lik yolu giderek, tepeye çıkıyorlar.

Şehir dışında akrabaları olduğunu söyleyen Avşar Köyünde yaşayan 64 yaşındaki Elmas Zor: “konuşamıyoruz, telefon çekmiyor.

5 km yere çıkacağız da orada konuşacağız. Verici istiyoruz, yardım istiyoruz. Gurbette çoluk çocuk var. Akrabalarımız dışarıda, konuşamıyoruz. Yardım istiyoruz görüşmek için” dedi.

Bir diğer köy sakini Veysel Partal: “bizim dışarıda 500 hane var Avşar Köyü olarak. Buradakiler oradakilere ulaşamıyorlar. Oradakiler de buradakilere ulaşamıyorlar. Bu konuda çok mağdur kalıyorlar. İnternet yok, öğrencilere öğretmenler ödev veriyorlar, ödevlerini yapamıyorlar. Amasya’ya gitmek gerekiyor o ödevleri yapmak için, araba da yok. Yakınlarına ulaşmıyorlar, çoçuğuydu çoluğuydu.  Konuşmak için 5 km yukarıda bir dağımız var, yığın yeri denen bir tepemiz var. oraya işte traktörü olan traktörüyle, arabası olan arabasıyla, arabası olmayan da yürüyerek gitmek zorunda kalıyorlar, orada konuşma yapıyorlar. Kar yağdığı zaman ondan da mahrum kalıyorlar. Bazen toplu giden oluyor, acil ihtiyacı olan kendi gidiyor oraya, duruma göre değişiyor acillik durumuna göre. Genellikle toplu gidiliyor, herkesin traktörü yok. Birisi işte traktörünü çekiyor, herkes biniyor ona gidiyor. O şekilde gitmek zorunda kalıyorlar. Burada 2 köy daha var, orada da çekmiyor. Ben buraya hangi baz istasyonu kurulmak istenirse ben baz istasyonu istiyorum” dedi.

Şehir dışında akrabaları olduğunu ve görüşemediklerini söyleyen Köy sakinlerinden 71 yaşındaki Hatice Gökçe: “hiç telefonla konuşamıyoruz, hasta oluyoruz, çökel oluyoruz buraya gelene kadar hasta ölüyor, hiç konuşamıyoruz kimselerle, konuşmak için artık Aydınca’ya gidiyorlar, tepeye çıkıyorlar. 5 km’ye çıkıyorlar, oraya. Orada görüşüyorlar” diye konuştu.

Avşar Köyünün dışında çevrede bulunan 2 köyde daha cep telefonu çekmiyor.

 


Bu haber 107 defa okundu.

Benzer Haberler

Yavru TEMA’cılar ödüllendirildi

Yavru TEMA’cılar ödüllendirildi

Millî Eğitim Bakanlığı ile TEMA VAKFI’nın protokolü kapsamında okullarda uygulanan Yavru TEMA Projesi kapsamında Amasya Zübeyde Hanım Üçler İlkokulu 8 sınıfı ile ortak olduğu projenin belge ve rozetlerini aldı.


Cuma, May.24.2019 - 09:57

Sözünü tutarak engelli gencin yüzünü güldürdü

Sözünü tutarak engelli gencin yüzünü güldürdü Vali Dr. Osman Varol, Göynücek ilçesinde evine yaptığı ziyarette hedeflediği mühendislik mesleğine ulaşmak için bilgisayara ihtiyacının olduğunu belirten engelli öğrenci Murat Yonca’ya söz verdiği bilgisayarı göndererek yüzünü güldürdü.

Cuma, May.24.2019 - 09:47

Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğünden esnafa kritik uyarı

Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğünden esnafa kritik uyarı

3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu’nda 28 Şubatta yapılan değişiklikle sağlanan muafiyetin amacına ulaşması için Amasya Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü Müdür vekili Dursun Pazar, İl müdürlüğü personeli ve Belediye ölçü ayar memurlarından oluşan bir ekiple Amasya Belediyesi İstasyon kapalı Pazar yerinde farkındalık çalışması yapılarak esnaflara hatırlatma ve uyarılarda bulundu.


Cuma, May.24.2019 - 09:46

Ramazan’da karbonhidrat tüketimine dikkat

Ramazan’da karbonhidrat tüketimine dikkat

Amasya İl Sağlık Müdürü Dr. Öner Nergiz, Ramazan’da uzun süre tok kalabilmek için lif ağırlıklı karbonhidratları tercih etmek gerekiyor dedi.


Cuma, May.24.2019 - 09:45

PTT Başmüdürü Bolat’tan Başkan Sarı’ya anlamlı hediye

PTT Başmüdürü Bolat’tan Başkan Sarı’ya anlamlı hediye

Amasya PTT Baş Müdürlüğü tarafından Belediye Başkanı Mehmet Sarı’ya hatıra olarak kişisel pul bastırıldı.


Cuma, May.24.2019 - 09:44
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.