GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

“Kadının eğitimine önem veren bir iradeye ihtiyaç vardır”

Cumartesi, Mar.09.2019 - 09:12
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


“Kadının eğitimine önem veren bir iradeye ihtiyaç vardır”

CHP Amasya İl Kadın Kolları Başkanı Emine Aras, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla İl Başkanlığında basın açıklaması yaptı.

CHP Amasya İl Kadın Kolları Başkanı Emine Aras, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla İl Başkanlığında basın açıklaması yaptı.
Aras açıklamasında: “Bugün dünyanın kadınlar günü olarak kutladığı bizim ise siyasal duruşumuzla dünya emekçi kadınlar günü olarak kutladığımız 8 Mart. Evet, bugün 8 Mart 2019 tarihindeyiz. 1857 yılında nasıl ki 129 kadın yanarak can vermiştir, Gerek günümüz dünyasına gerekse günümüz Türkiye’sine baktığımız vakit  kadınlar yine ezilen, hakları sömürülen, şiddete maruz kalan hala yakılarak öldürülen bireylerdir. 2019 yılında kadınların hala biraz önce saydığımız olaylara maruz kalmasının bir tek nedeni vardır. O da kadınların örgütlenmesinden korkan erkek düşüncesi ve her gün kadın üzerinden politika yapıp rant sağlamaya çalışan günümüz iktidar sahipleridir.
Bir taraf da ezilen üç kuruş ekmek parasına hakları sömürülen kadınlar, bir taraf da kaçak saraylarda yaşayan özenti ile israfta bulunan görgüsüz kadınlar.  
Dünya üzerinde kadının adı tekdir. Ne zaman ki kadın mücadelesi de tek bir ağızdan aynı sloganla yükselirse kadınlar o gün özgürleşip, emeğinin karşılığında eşit birey olma hakkına kavuşacaktır.  
Kadını ikinci sınıf görenlerin; Kadınların kahkahalarıyla, kadının bedeniyle, kadının başındaki örtü ile kadının doğuracağı çocuk sayısıyla uğraşmayı bırakıp gerçekten kadını eşit yurttaş görmeye başlayacaktır.  İşte o zaman genç kızlarımız, kadınlarımız cinsel istismara uğramayacak, cinayetlere kurban gitmeyecek, alın terinin karşılığını eşit yurttaş olarak alacaktır.
Ülkemize baktığımız zaman kadınların örgütlenmesinden korkan zihniyet çıkardığı yasalar ile kadınları iş hayatından koparıp, eve hapsetmeyi kendilerine hedef bellemişlerdir. İşçi sendikalarına savaş açmışlardır.  Çünkü günümüz iktidar zihniyeti kadının gücünden korkmakta ve kendilerine göre önlem almaya çalışmaktadırlar.
Cumhuriyet Halk partili olarak diyoruz ki; Atatürk gibi siyasi iradelere ihtiyacımız vardır. Kadınları el üstünde tutan, öncelikle eşit yurttaşlık hakkını, kanuni haklarını vermek için mücadele eden Ardından da kadının eğitimine önem veren bir iradeye ihtiyaç vardır. Kısacası Kadının sol da birleşmeye örgütlenmeye ihtiyacı vardır.  Ve biz diyoruz ki; SOL AÇIK, YOL AÇIK.
Daha özgür ve emeğine saygılı kadın toplumu dileklerimizle 1920’li yıllardan bu yana tüm dünyada çeşitli etkinlikler ile yol alınmaya çalışılan Dünya Emekçi Kadınlar Günün de kadının toplum içerisinde daha etkin ve daha güçlü bir birey olabilmesi dileğiyle CHP İL Kadın Kolları ve şahsım adına kadınlarımızın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutluyorum” diye konuştu.

 

 


Bu haber 339 defa okundu.

Benzer Haberler

ZİRVENİN HAZIMSIZLIĞI

ZİRVENİN HAZIMSIZLIĞI Demokrasiyi “sadece sandık” diye anlayan ve anlatan ilk cumhurbaşkanı, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’dır. Ama artık çıplak gerçek o ki, 17 yıl sonra hem de sandık sayesinde devletin bütün güçlerini eline alan ve öylece “Tek Adamlığıyla” dünyaya meydan okuyan Recep Tayyip Erdoğan sonunda “sandıktan korkan” bir politikacı durumuna geldi.

Pazartesi, Mar.18.2019 - 17:54

Amasya Üniversitesinde Çanakkale Menüsü

Amasya Üniversitesinde Çanakkale Menüsü 18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferi anısına Amasya Üniversitesi yerleşkeleri yemekhanelerinde öğrencilere ve personele yönelik olarak Çanakkale Savaşı sırasında yokluklar içerisinde savaşan askerlerin yediği 'buğday çorbası, üzüm hoşafı ve ekmek' ten oluşan menü ikram edildi. 

Pazartesi, Mar.18.2019 - 17:52

Topsakal: Şehitlerimizi minnet ve rahmetle anıyoruz

Topsakal: Şehitlerimizi minnet ve rahmetle anıyoruz Amasya Ak Parti Merkez İlçe Başkanı Necmettin Topsakal, 18 Mart 1915 Çanakkale Zaferinin Türk tarihinde bir askeri ve siyasi başarı olmaktan öte inanç, azim ve yiğitlikle örülmüş bir destanın yaradılış tarihi olduğunu söyledi.


Pazartesi, Mar.18.2019 - 08:19

“Tedarik Zinciri Buluşması” Amasya’da yapılacak

“Tedarik Zinciri Buluşması” Amasya’da yapılacak

OKA tarafından gerçekleştirilen “Tedarik Zinciri Buluşması” toplantısının önümüzdeki dönemde Amasya’da yapılması hususunda toplantı yapıldı.


Pazartesi, Mar.18.2019 - 08:17

Sultan II. Bayezid Camii’nde Mevlid-i Şerif okundu

Sultan II. Bayezid Camii’nde Mevlid-i Şerif okundu

Çanakkale Zaferi’nin 104. yıl dönümü ve yaklaşan “18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü” sebebiyle Amasya Müftülüğü tarafından Sultan II. Bayezid Camii’nde Mevlid-i Şerif okundu. Programa Vali Dr. Osman Varol’un yanı sıra çok sayıda vatandaşımız katıldı.


Pazartesi, Mar.18.2019 - 08:16
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.