GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

“Kadının eğitimine önem veren bir iradeye ihtiyaç vardır”

Cumartesi, Mar.09.2019 - 09:12
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


“Kadının eğitimine önem veren bir iradeye ihtiyaç vardır”

CHP Amasya İl Kadın Kolları Başkanı Emine Aras, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla İl Başkanlığında basın açıklaması yaptı.

CHP Amasya İl Kadın Kolları Başkanı Emine Aras, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla İl Başkanlığında basın açıklaması yaptı.
Aras açıklamasında: “Bugün dünyanın kadınlar günü olarak kutladığı bizim ise siyasal duruşumuzla dünya emekçi kadınlar günü olarak kutladığımız 8 Mart. Evet, bugün 8 Mart 2019 tarihindeyiz. 1857 yılında nasıl ki 129 kadın yanarak can vermiştir, Gerek günümüz dünyasına gerekse günümüz Türkiye’sine baktığımız vakit  kadınlar yine ezilen, hakları sömürülen, şiddete maruz kalan hala yakılarak öldürülen bireylerdir. 2019 yılında kadınların hala biraz önce saydığımız olaylara maruz kalmasının bir tek nedeni vardır. O da kadınların örgütlenmesinden korkan erkek düşüncesi ve her gün kadın üzerinden politika yapıp rant sağlamaya çalışan günümüz iktidar sahipleridir.
Bir taraf da ezilen üç kuruş ekmek parasına hakları sömürülen kadınlar, bir taraf da kaçak saraylarda yaşayan özenti ile israfta bulunan görgüsüz kadınlar.  
Dünya üzerinde kadının adı tekdir. Ne zaman ki kadın mücadelesi de tek bir ağızdan aynı sloganla yükselirse kadınlar o gün özgürleşip, emeğinin karşılığında eşit birey olma hakkına kavuşacaktır.  
Kadını ikinci sınıf görenlerin; Kadınların kahkahalarıyla, kadının bedeniyle, kadının başındaki örtü ile kadının doğuracağı çocuk sayısıyla uğraşmayı bırakıp gerçekten kadını eşit yurttaş görmeye başlayacaktır.  İşte o zaman genç kızlarımız, kadınlarımız cinsel istismara uğramayacak, cinayetlere kurban gitmeyecek, alın terinin karşılığını eşit yurttaş olarak alacaktır.
Ülkemize baktığımız zaman kadınların örgütlenmesinden korkan zihniyet çıkardığı yasalar ile kadınları iş hayatından koparıp, eve hapsetmeyi kendilerine hedef bellemişlerdir. İşçi sendikalarına savaş açmışlardır.  Çünkü günümüz iktidar zihniyeti kadının gücünden korkmakta ve kendilerine göre önlem almaya çalışmaktadırlar.
Cumhuriyet Halk partili olarak diyoruz ki; Atatürk gibi siyasi iradelere ihtiyacımız vardır. Kadınları el üstünde tutan, öncelikle eşit yurttaşlık hakkını, kanuni haklarını vermek için mücadele eden Ardından da kadının eğitimine önem veren bir iradeye ihtiyaç vardır. Kısacası Kadının sol da birleşmeye örgütlenmeye ihtiyacı vardır.  Ve biz diyoruz ki; SOL AÇIK, YOL AÇIK.
Daha özgür ve emeğine saygılı kadın toplumu dileklerimizle 1920’li yıllardan bu yana tüm dünyada çeşitli etkinlikler ile yol alınmaya çalışılan Dünya Emekçi Kadınlar Günün de kadının toplum içerisinde daha etkin ve daha güçlü bir birey olabilmesi dileğiyle CHP İL Kadın Kolları ve şahsım adına kadınlarımızın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutluyorum” diye konuştu.

 

 


Bu haber 399 defa okundu.

Benzer Haberler

Hazırladıkları raporu Kılıçdaroğlu’na sunacaklar

Hazırladıkları raporu Kılıçdaroğlu’na sunacaklar CHP Amasya Milletvekili Mustafa Tuncer, dolu yağışının Merzifon’da tarım arazilerine verdiği zararla ilgili incelemelerde bulunarak, hazırladıkları raporu CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na Pazartesi sunacaklarını söyledi. 

Pazartesi, May.27.2019 - 10:57

“Yeni Lise programının, yeni problemlere yol açmaması için tedbirler alınmalıdır"

“Yeni Lise programının, yeni problemlere yol açmaması için tedbirler alınmalıdır"

Türk Eğitim-Sen Amasya Şube Başkanı Kamil Terzi, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un açıkladığı yeni lise programları ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Programa, bütün sistemin bir parçası olarak  baktıklarını söyleyen Terzi, programı olumlu bulmakla beraber çekinceleri  olduğunu da ifade etti.  Terzi, yeni programda “Tarih dersinin sosyal ve beceri bilimleri grubunda tercihli ders olarak bulunması bizi endişeye sevk etmiştir.” dedi.


Pazartesi, May.27.2019 - 10:55

“Sözleşmeli öğretmenlik aile bütünlüğünü bozuyor”

“Sözleşmeli öğretmenlik aile bütünlüğünü bozuyor”

Eğitim Bir Sen Amasya Şube Başkanı Kerem Camcı, Gayret yoksa hayret vardır, Rehavetin olduğu yerde felaket yakındır. Bananeciliğin olduğu yerde, elini taşın altına koymakta çekincenin olduğu yerde, Türkiye çok daha iyi noktalara gelme hedeflerini gerçekleştiremez” dedi.


Pazartesi, May.27.2019 - 10:54

Karasenir mahallesi sakinleri iftarda bir araya geldi

Karasenir mahallesi sakinleri iftarda bir araya geldi

Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı tarafından bu yıl ilk defa başlatılan ‘çorbalar bizden yemekler sizden’ başlattığı ramazan iftarının misafirleri karasenir mahalle sakinleri oldu.


Pazartesi, May.27.2019 - 10:36

Hasar tespit çalışmalarına başlandı

Hasar tespit çalışmalarına başlandı

Amasya’nın Suluova ve Merzifon ilçelerinde Cuma günü etkili olan dolu yağışında zarar gören tarım arazileri ile ilgili hasar tespit çalışmaları başladı.


Pazartesi, May.27.2019 - 10:33
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.