GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

Braille alfabesiyle basılan kitapların dağıtımı yapıldı

Cumartesi, Mar.09.2019 - 09:10
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


Braille alfabesiyle basılan kitapların dağıtımı yapıldı

Nisan 2018 tarihinde, Vali Dr. Osman Varol’un eşi Funda Varol’un himayesinde başlayan “Masallarda Amasya” projesi, Amasya Valiliği Dış İlişkiler ve AB Koordinasyon Merkezi tarafından yürütülmektedir. Proje ortağı Amasya İl Milli Eğitim Müdürlüğüdür.

Nisan 2018 tarihinde, Vali Dr. Osman Varol’un eşi Funda Varol’un himayesinde başlayan “Masallarda Amasya” projesi, Amasya Valiliği Dış İlişkiler ve AB Koordinasyon Merkezi tarafından yürütülmektedir. Proje ortağı Amasya İl Milli Eğitim Müdürlüğüdür.

Proje kapsamında Amasya il merkez ve ilçelerindeki tarihi ve turistik değerlerin masal içine yedirilerek tanıtıldığı 8 adet masal kitabı yazılmıştır. Kitaplarda, Masalcı Nine’nin heyecan dolu masallarıyla tarihi turistik ve kültürel olarak Amasya’mız gezilip yeniden keşfedilerek eğlenceli bir biçimde çocuklarımıza öğretilmeye çalışılmıştır.

Masallarda Amasya Serisi kitapları hem Braille alfabesiyle hem sesli kitap olarak hem de işaret diline tercüme edilerek genel ve dezavantajlı grupların(görme engellilerin, dislektiklerin, işitme engellilerin, fiziksel engeli nedeniyle evden çıkamayan öğrencilerimizin, evinden sadece özel imkânlarla çıkabilen engelli öğrencilerimizin vb. 1 milyon 724 bin ilkokul çağında bulunan engelli öğrencinin) eğitiminde kullanılmak üzere materyal çeşitliği sağlayacaktır.

Projemiz hedef kitlesinin engelli çocuklarımızı içermesi ve kültürel değerlerimizin çocuklarımıza öğretilmesi, yönteminin farklılığı ve Braille alfabesiyle yazılan kitaplar sayesinde Türkiye’de bu anlamda gerçekleştirilen ilk projelerden birisi olma özelliği taşımaktadır. Bu anlamlı projenin daha çok çocuğumuza ulaşılabilir olmasını sağlamak amacıyla tanıtım ve etkinlik çalışmalarımızdan olan “Masallarda Amasya Projesi Braille Kitap Dağıtımı Etkinliğimizi’’ gerçekleştirmiş bulunmaktayız.

Etkinliğimiz kapsamında bir değişim hareketi gerçekleştiriyoruz. Şöyle ki; etkinliğimizde bu güne kadar yapılananın tersine, masal kitabımızı engelli çocuklarımız okuyacak görebilen çocuklarımız dinleyecek. Bu sayede görme engelli çocuklarımıza farklı duygular yaşatmış olacak ve onlara verdiğimiz değeri hissetmelerini sağlayacağız. Projemizin amacına ulaşabilmesi için yeni etkinlik ve faaliyetlerin gerçekleştirilmeye devam edeceğiz.

 


Bu haber 326 defa okundu.

Benzer Haberler

ZİRVENİN HAZIMSIZLIĞI

ZİRVENİN HAZIMSIZLIĞI Demokrasiyi “sadece sandık” diye anlayan ve anlatan ilk cumhurbaşkanı, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’dır. Ama artık çıplak gerçek o ki, 17 yıl sonra hem de sandık sayesinde devletin bütün güçlerini eline alan ve öylece “Tek Adamlığıyla” dünyaya meydan okuyan Recep Tayyip Erdoğan sonunda “sandıktan korkan” bir politikacı durumuna geldi.

Pazartesi, Mar.18.2019 - 17:54

Amasya Üniversitesinde Çanakkale Menüsü

Amasya Üniversitesinde Çanakkale Menüsü 18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferi anısına Amasya Üniversitesi yerleşkeleri yemekhanelerinde öğrencilere ve personele yönelik olarak Çanakkale Savaşı sırasında yokluklar içerisinde savaşan askerlerin yediği 'buğday çorbası, üzüm hoşafı ve ekmek' ten oluşan menü ikram edildi. 

Pazartesi, Mar.18.2019 - 17:52

Topsakal: Şehitlerimizi minnet ve rahmetle anıyoruz

Topsakal: Şehitlerimizi minnet ve rahmetle anıyoruz Amasya Ak Parti Merkez İlçe Başkanı Necmettin Topsakal, 18 Mart 1915 Çanakkale Zaferinin Türk tarihinde bir askeri ve siyasi başarı olmaktan öte inanç, azim ve yiğitlikle örülmüş bir destanın yaradılış tarihi olduğunu söyledi.


Pazartesi, Mar.18.2019 - 08:19

“Tedarik Zinciri Buluşması” Amasya’da yapılacak

“Tedarik Zinciri Buluşması” Amasya’da yapılacak

OKA tarafından gerçekleştirilen “Tedarik Zinciri Buluşması” toplantısının önümüzdeki dönemde Amasya’da yapılması hususunda toplantı yapıldı.


Pazartesi, Mar.18.2019 - 08:17

Sultan II. Bayezid Camii’nde Mevlid-i Şerif okundu

Sultan II. Bayezid Camii’nde Mevlid-i Şerif okundu

Çanakkale Zaferi’nin 104. yıl dönümü ve yaklaşan “18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü” sebebiyle Amasya Müftülüğü tarafından Sultan II. Bayezid Camii’nde Mevlid-i Şerif okundu. Programa Vali Dr. Osman Varol’un yanı sıra çok sayıda vatandaşımız katıldı.


Pazartesi, Mar.18.2019 - 08:16
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.