GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

Menekşe: Kurs ihtiyaçtır, kapatılamaz

Pazartesi, Şub.25.2019 - 08:57
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


Menekşe: Kurs ihtiyaçtır, kapatılamaz

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 28.01.2019 tarihinde yaptığı bir açıklama ile 2019-2020 Eğitim-öğretim yılından itibaren özel öğretim kurslarının kapatılacağı yönündeki açıklamasının ardından yaklaşık üç bin kurs kurucu ve temsilcisi kursların kapatılmaması için harekete geçti.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 28.01.2019 tarihinde yaptığı bir açıklama ile 2019-2020 Eğitim-öğretim yılından itibaren özel öğretim kurslarının kapatılacağı yönündeki açıklamasının ardından yaklaşık üç bin kurs kurucu ve temsilcisi kursların kapatılmaması için harekete geçti.

Türkiye Özel Öğretim Kursları Platformu adı altında bir araya gelen kurs temsilci ve kurucuları 21 Şubat Perşembe günü Ankara Meyra Place saat 10.00’da bir toplantı yaptı.

Toplantıya Türkiye Özel Öğretim Kursları Platformu Amasya Temsilcisi Önem Özel Öğretim Kursu kurucu ve müdürü Mehmet Menekşe katıldı. Menekşe, “Türkiye’nin dört bir yanında yoğun bir katılım vardı. Yasal, anayasal ve MEB’nin ruhsatı ile çalışan kursların önemli bir ihtiyaç ve tercih olduğu, okullarda ve halk eğitim merkezlerinde açılan kursların sınava hazırlıkta yeterli olmadığı, kursların önemli bir boşluğu doldurup, alt ekonomik düzeydeki ailelerin çocuklarına yönelik fırsat eşitliği sağladığı yönünde gerçekler dile getirildi. Var olan süreçte sürdürülecek mücadelenin yol haritası çizildi. Verimli ve etkili bir toplantı oldu” diye konuştu. Menekşe yapılan ortak basın açıklamasını kamuoyuyla paylaştı.

Katılım yüksek oldu

Türkiye’nin 81 il ve birçok ilçeden sekiz yüz özel öğretim kurs ve temsilcisinin katıldığı toplantıda kursların kapatılmaması için yapılması gereken çalışmaların yol haritası çizildi. Yapılan basın açıklamasında kursların sınav gerçeği karşısında ihtiyaç ve tercih olduğu, ailelerin çocuklarına ders desteği aldırdığını, kursların kapatılması durumunda oluşacak boşluğu okul kurslarının ve halk eğitim merkezlerinde açılacak kursların kapatamayacağının atı çizildi. Yasal ve MEB’nin ruhsatı ile çalışan kursların kapatılması durumunda oluşacak boşluğu çeşitli cemaatlerin, denetimsiz merdiven altı kursların dolduracağı ve on binlerce öğretmenin işsiz kalacağı, devletin ekonomik zarara uğrayacağı vurgusu yapıldı. Yapılan basın açıklamasında şu görüşlere yer verildi; “Milli Eğitim bakanlığı çatışı altında resmi faaliyet gösteren Özel Öğretim kurslarının kapatılmasının gündeme gelmesi üzerine bizler Türkiye’deki Özel Öğretim Kursları Platformu olarak hiçbir derneğe, ideolojiye ve siyasi düşünceye bağlı olmaksızın toplum ve bireyleri bu konuda detaylı olarak bilgilendirmek amacıyla aşağıdaki açıklamayı yapılmasına ihtiyaç duyduk.

Özel öğretim kursları eğitim sistemimizin bir ihtiyacı lup, Milli Eğitim Bakanlığı’nin izni ve denetimiyle faaliyetlerini sürdürmektedir. Aileler çocuklarını üniversiteye giriş sınavlarına hazırlamak ve derslerine destek amacıyla, gönül rızasıyla kurslarımıza göndermektedir.

Kurslarımızın faaliyetlerini sürdürememesi eğitim sistemimizde telafi edilemeyecek yaralara yol açacaktır. Sadece öğrenciler değil kurs sahipleri ve bu kurumlara emek veren öğretmen ve personeller de zarar görecektir.

Bakanlığımız yıllarca okullardır okullarda ve halk eğitim merkezlerinde destekleme kursları düzenlemektedir. Ancak bu çalışmalar destek eğitim ihtiyacını karşılayamamaktadır. Özel öğretim kurslarına olan talep de devam etmektedir. Eğitim sistemimizde kurslar bir ihtiyaçtır ve bu ihtiyaç devletimizin denetimindeki kurslarımız aracılığı ile karşılanmaktadır.

Resmi kayıtlara göre 2019 Ocak ayı itibariyle MEB’na bağlı 2594 özel öğretim kursu bunmaktadır. Bu kurslarda istihdam edilen öğretmen ve personel sayısı yaklaşık olarak 63.000’dir. Aileleriyle hesapladığımızda böyle bir durumdan 200.000 bin kişi olumsuz olarak etkilenecektir. Özel öğretim kurslarının kapanmasıyla ülkemizin 1 yıllık ekonomik kaybı (KDV-Stopaj-SGK) 1.500.000.000 (Bir milyar beş yüz milyon) olacaktır.

Türkiye’mizde ailelerin gelir düzeyleri birbirinden farklıdır. Bu aileler çocuklarını daha iyi bir gelecek hazırlamak için kurslara göndermektedir. Bu tercihlerinin ellerinden alınmaması gerekir. Zira tabiat boşluğu asla kabul etmez. Genç nüfusa sahip olmamız geleceğe güvenle bakmamıza vesiledir. Gençlerimizin kursların kapatılmasıyla farklı mecralara gideceği göz önünde bulundurulması gereken bir husustur. Ülke olarak böyle bir acı tecrübeyi pırlanta gibi çocuklarımızı cemaat kisvesi altında abi/abla kimliği ile yaklaşan insanlara kaptırarak yaşadık. Böyle olumsuzlukların bir daha yaşanmaması için resmi faaliyet gösteren kurslara yasal engel getirilmemelidir. Bu nedenle sayın cumhurbaşkanımızın ve Milli Eğitim Bakanımızın bizleri objektif ve sağduyu ile değerlendireceklerini düşünüyoruz.”

 


Bu haber 236 defa okundu.

Benzer Haberler

ZİRVENİN HAZIMSIZLIĞI

ZİRVENİN HAZIMSIZLIĞI Demokrasiyi “sadece sandık” diye anlayan ve anlatan ilk cumhurbaşkanı, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’dır. Ama artık çıplak gerçek o ki, 17 yıl sonra hem de sandık sayesinde devletin bütün güçlerini eline alan ve öylece “Tek Adamlığıyla” dünyaya meydan okuyan Recep Tayyip Erdoğan sonunda “sandıktan korkan” bir politikacı durumuna geldi.

Pazartesi, Mar.18.2019 - 17:54

Amasya Üniversitesinde Çanakkale Menüsü

Amasya Üniversitesinde Çanakkale Menüsü 18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferi anısına Amasya Üniversitesi yerleşkeleri yemekhanelerinde öğrencilere ve personele yönelik olarak Çanakkale Savaşı sırasında yokluklar içerisinde savaşan askerlerin yediği 'buğday çorbası, üzüm hoşafı ve ekmek' ten oluşan menü ikram edildi. 

Pazartesi, Mar.18.2019 - 17:52

Topsakal: Şehitlerimizi minnet ve rahmetle anıyoruz

Topsakal: Şehitlerimizi minnet ve rahmetle anıyoruz Amasya Ak Parti Merkez İlçe Başkanı Necmettin Topsakal, 18 Mart 1915 Çanakkale Zaferinin Türk tarihinde bir askeri ve siyasi başarı olmaktan öte inanç, azim ve yiğitlikle örülmüş bir destanın yaradılış tarihi olduğunu söyledi.


Pazartesi, Mar.18.2019 - 08:19

“Tedarik Zinciri Buluşması” Amasya’da yapılacak

“Tedarik Zinciri Buluşması” Amasya’da yapılacak

OKA tarafından gerçekleştirilen “Tedarik Zinciri Buluşması” toplantısının önümüzdeki dönemde Amasya’da yapılması hususunda toplantı yapıldı.


Pazartesi, Mar.18.2019 - 08:17

Sultan II. Bayezid Camii’nde Mevlid-i Şerif okundu

Sultan II. Bayezid Camii’nde Mevlid-i Şerif okundu

Çanakkale Zaferi’nin 104. yıl dönümü ve yaklaşan “18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü” sebebiyle Amasya Müftülüğü tarafından Sultan II. Bayezid Camii’nde Mevlid-i Şerif okundu. Programa Vali Dr. Osman Varol’un yanı sıra çok sayıda vatandaşımız katıldı.


Pazartesi, Mar.18.2019 - 08:16
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.