GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

BIRAKIN ADAYLAR PROPAGANDAYI PROJELERİYLE GÖTÜRSÜNLER

Pazartesi, Şub.11.2019 - 14:39
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


BIRAKIN ADAYLAR PROPAGANDAYI PROJELERİYLE GÖTÜRSÜNLER

Ülkemiz tarihinin en sorunlu bir dönemini yaşarken, CHP’yi eleştirmenin, sorumsuzluk sayılacağını biliyorum.

Ülkemiz tarihinin en sorunlu bir dönemini yaşarken, CHP’yi eleştirmenin, sorumsuzluk sayılacağını biliyorum. Ancak, Tek Adam seçiminden bu yana baktığımda, hep R.T.E ve AKP'yi eleştirirken, aslında nedenlerinin sonuçta, CHP ile ilgili olduğu da saklanamaz bir gerçek. 1974’den beri çok olumsuzluklar gördüm. Ama bu kez 31 Mart seçimi için aday belirlenmesinde yaşananları ve kamuoyuna yansıyanları, ben bile anlamakta zorluk çekiyorum. Çünkü bu gün olduğu gibi, bırakınız ilçe başkanlarını il başkanı, parti meclisi-merkez yönetim kurulu üyesi ve meclis başkan vekilliği konumunda istifaya varan tepkileri ne gördüm ne de duydum. Bu durum, bütün umudunu CHP'ye bağlamış, aş-iş derdindeki sade yurttaşın haklı tepkisini çekmeye devam ediyor.

CHP'nin, Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşundan beri, çağdaş uygarlık yolunda üstlendiği görev ve sorumluluk, başta bu gün iktidardaki AKP, hiçbir bir başka parti için söz konusu değildir. İşsizlik ve fiyat artışı derdiyle boğuşan sade seçmen güncel olarak böyle bakmasa da, demokrasisi olgunlaşmamış, kalkınmasını tamamlayamamış bizim gibi Müslüman bir ülkede yurdunu seven, sağduyu sahibi ve öngörüsü yüksek öncü kesimlerin-boyutu ne olursa olsun- CHP'ye bakışı olağanüstü önem taşır. O bakışın halk indinde etkinliği de, başta genel başkan, parti üst yönetiminin, içerde ve dışa dönük söylem ve eylemlerinin tutarlı, inandırıcı ve güven verir olmasına bağlıdır.

2010’da, genel başkan seçildiği ilk kurultayda “anlamlı bir seçim kazanamazsam, ayrılırım” dediği halde, dokuz seçim kaybetmiş olmayı “anlamlı” saymıyor olmalı ki, CHP Genel Başkanı, partiyi tek başına sahiplenmeye ve ayrılmamaya kararlı gözüküyor. Üstelik tüzükte yapılan antidemokratik değişikliler ile de, kendisi istemedikçe Genel Başkan'ı değiştirmek de olanaksız hale gelmiş durumda. Son olanlar ise kamuoyunda, Genel Başkan ve yakın çevresinin, ya konumlarını koruma ya da geleceği güvenceye alma hesabı içinde olduklarını gösteriyor. Oysa halkın en başta günlük ekonomik yaşam, ülkenin her alanda içine düştüğü çıkmaz yüzünden, AK Sarayın baskısından kurtulma fırsatı saydığı, bir yerel seçime gidiyoruz.Ne yazık ki son olumsuzluklar, yerel seçimin gündeme girdiği ilk aylardaki AK Sarayın olumsuz durumuna karşı CHP’ye yönelen seçmen ilgisini soğutuyor.

Son yirmi yılda, Avrupa'da da sosyal demokratların, muhafazakâr ve liberal-kapitalist partiler karşısında zayıflaması ve bunun Türkiye'ye de yansıdığı bir gerçek. Özal'la başlayan ve küreselleşme ile yaygınlaşan bireyselleşmenin özellikle yeni kuşakları sosyal demokrasiden uzaklaştırdığı da doğru. Ancak, yine Avrupa’da ve Güney Amerika’da, genel seçimlerde böyle olmakla birlikte, başta ekonomi olmak üzere halkın güncel dertleri açısından yerel yönetimler öne çıkmış durumda. Merkezî ya da federal hükümetler iktidarda olduğu halde birçok orta ve büyük ölçekli kentlerde muhalif yerel yönetimler seçim kazandılar. Bizde de 1989 ve hatta 2009’da olduğu gibi sosyal demokrat belediyecilik anlayıştaki partiler yerel seçimlerde önemli tırmanış gösterdiler. İşte bu nedenle, İstanbul Belediye başkanlığı deneyimine dayanarak bu gerçeği görmüş olmalı ki, Partili Cumhurbaşkanı Erdoğan, AKP’nin temel amaç ve hedeflerinde olmadığı halde sırf propaganda için açıkladığı son seçim manifestosunun 11 maddesi de CHP (SHP)‘nin 1989’daki yerel seçim bildirgesinin hem de aynı başlıklarla kopyasından başka bir şey değil.

Sonuç olarak şunun altını çizmek istiyorum. CHP, Genel Başkanı başta olmak üzere Üst Yönetim, artık Partili Cumhurbaşkanı R.T. Erdoğan’la günlük söz dalaşını ve gelecek post hesaplarını 1 Nisana ertelesinler. Ve İstanbul büyük şehir adayı Ekrem İmamoğlu’nun başlattığı ve sürdürdüğü gibi, bütün il ve ilçe adayları 31 Mart akşamına kadar, yerel seçim propagandasını mahalle mahalle, halkın içinde projeleriyle götürsünler.

Erol Çevikçe


Bu haber 856 defa okundu.

Benzer Haberler

Yavru TEMA’cılar ödüllendirildi

Yavru TEMA’cılar ödüllendirildi

Millî Eğitim Bakanlığı ile TEMA VAKFI’nın protokolü kapsamında okullarda uygulanan Yavru TEMA Projesi kapsamında Amasya Zübeyde Hanım Üçler İlkokulu 8 sınıfı ile ortak olduğu projenin belge ve rozetlerini aldı.


Cuma, May.24.2019 - 09:57

Sözünü tutarak engelli gencin yüzünü güldürdü

Sözünü tutarak engelli gencin yüzünü güldürdü Vali Dr. Osman Varol, Göynücek ilçesinde evine yaptığı ziyarette hedeflediği mühendislik mesleğine ulaşmak için bilgisayara ihtiyacının olduğunu belirten engelli öğrenci Murat Yonca’ya söz verdiği bilgisayarı göndererek yüzünü güldürdü.

Cuma, May.24.2019 - 09:47

Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğünden esnafa kritik uyarı

Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğünden esnafa kritik uyarı

3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu’nda 28 Şubatta yapılan değişiklikle sağlanan muafiyetin amacına ulaşması için Amasya Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü Müdür vekili Dursun Pazar, İl müdürlüğü personeli ve Belediye ölçü ayar memurlarından oluşan bir ekiple Amasya Belediyesi İstasyon kapalı Pazar yerinde farkındalık çalışması yapılarak esnaflara hatırlatma ve uyarılarda bulundu.


Cuma, May.24.2019 - 09:46

Ramazan’da karbonhidrat tüketimine dikkat

Ramazan’da karbonhidrat tüketimine dikkat

Amasya İl Sağlık Müdürü Dr. Öner Nergiz, Ramazan’da uzun süre tok kalabilmek için lif ağırlıklı karbonhidratları tercih etmek gerekiyor dedi.


Cuma, May.24.2019 - 09:45

PTT Başmüdürü Bolat’tan Başkan Sarı’ya anlamlı hediye

PTT Başmüdürü Bolat’tan Başkan Sarı’ya anlamlı hediye

Amasya PTT Baş Müdürlüğü tarafından Belediye Başkanı Mehmet Sarı’ya hatıra olarak kişisel pul bastırıldı.


Cuma, May.24.2019 - 09:44
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.