GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

Kızılaycılık

Cuma, Şub.08.2019 - 08:49
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


Kızılaycılık

Tarih 11 Haziran 1868 Perşembe... Bir grup idealist Osmanlı hekimi bir araya gelerek bir dernek kurar… Bu dernek ilk önce “Hilal-i Ahmer Cemiyeti” daha sonra ise Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle “Kızılay” adını almıştır.

Tarih 11 Haziran 1868 Perşembe... Bir grup idealist Osmanlı hekimi bir araya gelerek bir dernek kurar… Bu dernek ilk önce “Hilal-i Ahmer Cemiyeti” daha sonra ise Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle “Kızılay” adını almıştır. Ülkemizin bu en köklü ve en eski sivil toplum kuruluşu olan Kızılay, o günden bugüne ülkemizdeki ve dünyadaki ihtiyaç sahiplerini yalnız bırakmamaktadır. Tam manasıyla ‘Kızılay’; İhtiyaç anında dayanışmanın, ızdırap anında şefkatin, farklılıklar karşısında hoşgörünün, savaşın en kızgın anında insancıllığın, merhametin, tarafsızlığın ve barışın simgesidir. Kızılaycılık ise; halkının vicdanını, hoşgörüsünü, şefkatini, sağduyusunu ve yardımseverliğini insanlığa hizmete dönüştürmekten haz duymaktır. Kızılaycılar, Kızılayın 7 temel ilkesini (İnsanlık, Ayrım Gözetmemek, Tarafsızlık, Bağımsızlık, Hayır Kurumu Niteliği, Birlik, Evrensellik) ve kurumsal değerlerini samimi duygularıyla benimseyen, içselleştiren, tutum, davranış ve hizmetlerine yansıtan, insan ızdırabını dindirmek için fedakarca hizmet üreten "İyilik Dervişleri"dir. Ülkemizin en yüce makamı olan Cumhurbaşkanlığının yüksek himayesinde bulunan ‘Kızılay’ın mensubu olmak onur ve gurur kaynağıdır.

Kızılay, dayanışmanın ve yardımlaşmanın timsalidir aslında. Tarihi köklerinden ve halkının yüksek duyarlılığından beslenen bu kuruluş, bağışçılarıyla ortak değerlerde birleşir, birlikte hareket eder ve her türlü hizmetini toplumun gücüyle destekler. Bu kurumun mensupları da köklerinden aldığı kültür, gelenek ve birikimleriyle hizmetlerini üretirken kendi aralarında da dayanışmaya önem verir.

Türk Kızılayı’nın gençlik kademesini oluşturan “Genç Kızılay” ise Kızılaycılık ve yardımlaşma kültürünün erken yaşlarda gelişmesi için eğitim çalışmaları yürüten, aynı zamanda şubeleri aracılığıyla gençlik kolları ve üniversite topluluklarını da kapsayarak Türk Kızılayı için çok önemli bir anlam ifade eden gençleri Kızılay gönüllüsü olmaya teşvik eder ve gençlerde din, dil, ırk, renk ve cinsiyet ayrımı gözetmemeksizin Kızılaycılık kültürünün yaygınlaşması yönünde çalışmalar yürütür.

Türk Kızılayı ile tanışmam yaklaşık 9 yıl öncesine dayanıyor. O kırmızı yeleği ilk kez giydiğimde insancıllığı ve bu iyilik hareketini benimseyerek bu kutlu yola başkoydum. Yaklaşık 9 yıldır gönüllüsü olduğum bu kurumda şu an Genç Kızılay Amasya İl Başkanlığı görevini yürütmekteyim. Bu kutlu yolda mazlumların, yetimlerin, yoksulların, tüm ihtiyaç sahiplerinin yanında olmak ve onlara Kızılay sevgisini aşılayarak yüzlerindeki tebessüme sebep olmak için gençler olarak elimizden gelenin fazlasını yapmaya özen göstereceğiz. Bizler, Genç Kızılaycılar olarak Türk Kızılay Genel Başkanımız Sn. Dr. Kerem KINIK ve Genç Kızılay Genel Başkanımız Sn. Emre KOÇ’un önderliğinde bu iyilik hareketi kapsamında Hilal-i Ahmer sancağını daha ileri noktalara taşımak için Cenab-ı Allah’ın izniyle daha çok gayret göstereceğiz ve kuruluşun yapı taşları olarak insanlığa hizmet aşkıyla hareket eden bu kutsal görevde, bu onurlu görevin bilinciyle, bu kurumun misyonunu ve vizyonunu hakkıyla yerine getireceğiz.

 

            Ahmet KALKAN

Genç Kızılay Amasya İl Başkanı

 

 


Bu haber 1182 defa okundu.

Benzer Haberler

Yavru TEMA’cılar ödüllendirildi

Yavru TEMA’cılar ödüllendirildi

Millî Eğitim Bakanlığı ile TEMA VAKFI’nın protokolü kapsamında okullarda uygulanan Yavru TEMA Projesi kapsamında Amasya Zübeyde Hanım Üçler İlkokulu 8 sınıfı ile ortak olduğu projenin belge ve rozetlerini aldı.


Cuma, May.24.2019 - 09:57

Sözünü tutarak engelli gencin yüzünü güldürdü

Sözünü tutarak engelli gencin yüzünü güldürdü Vali Dr. Osman Varol, Göynücek ilçesinde evine yaptığı ziyarette hedeflediği mühendislik mesleğine ulaşmak için bilgisayara ihtiyacının olduğunu belirten engelli öğrenci Murat Yonca’ya söz verdiği bilgisayarı göndererek yüzünü güldürdü.

Cuma, May.24.2019 - 09:47

Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğünden esnafa kritik uyarı

Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğünden esnafa kritik uyarı

3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu’nda 28 Şubatta yapılan değişiklikle sağlanan muafiyetin amacına ulaşması için Amasya Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü Müdür vekili Dursun Pazar, İl müdürlüğü personeli ve Belediye ölçü ayar memurlarından oluşan bir ekiple Amasya Belediyesi İstasyon kapalı Pazar yerinde farkındalık çalışması yapılarak esnaflara hatırlatma ve uyarılarda bulundu.


Cuma, May.24.2019 - 09:46

Ramazan’da karbonhidrat tüketimine dikkat

Ramazan’da karbonhidrat tüketimine dikkat

Amasya İl Sağlık Müdürü Dr. Öner Nergiz, Ramazan’da uzun süre tok kalabilmek için lif ağırlıklı karbonhidratları tercih etmek gerekiyor dedi.


Cuma, May.24.2019 - 09:45

PTT Başmüdürü Bolat’tan Başkan Sarı’ya anlamlı hediye

PTT Başmüdürü Bolat’tan Başkan Sarı’ya anlamlı hediye

Amasya PTT Baş Müdürlüğü tarafından Belediye Başkanı Mehmet Sarı’ya hatıra olarak kişisel pul bastırıldı.


Cuma, May.24.2019 - 09:44
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.