GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

KÖYLÜLÜK (Köylü Kafalılık)

Pazartesi, Şub.04.2019 - 11:26
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


KÖYLÜLÜK (Köylü Kafalılık)

Ben bu yazının ilkini, 15 yıl önce AKP yolun başındayken yazmıştım. 

Ben bu yazının ilkini, 15 yıl önce AKP yolun başındayken yazmıştım. Daha ne Tek Adamlık ne de laik demokratik parlamenter cumhuriyetin tasfiyesi söz konusuydu!  Bu kez bir-kaç ismi güncelleştirdim. Ancak, yalnız bizde değil başta ABD, birçok adı demokratik ve teknoloji irisi ülkede bile, bu gerçek artık sıradanlaştı;
“Köylülük” köyle ilgili bir tanım değildir. Dünya elbette önce köyü tanımış. İnsanoğlu, birlikte yaşamaya ilk köyde başlamış, bir anlamda bugünkü dünya nüfusunun tümünün kökü köyden gelmiştir. Oysa Köylülük bir “yaşam biçimidir (kafa yapısıdır)”. “Kentlilik” te, şehirle coğrafi ilgisi olan bir kelime değildir. Yaşanan yere bağlı bir anlam taşımaz. Köylülük gibi, Kentlilik te bir yaşam biçimidir. 20. yüzyılın ilk yarısına kadar, üzerinde çok konuşulan, yazılan, çizilen “Kentsoyluluk” da “Kentlilik” ile aynı şey değildir, apayrı anlam taşırlar. Bizde Burjuvazi anlamında kullanılan kentsoyluluk, sınıfsal bir tanımdır. Yani, İşçi sınıfı, Aristokrasi gibi sosyal bir içerik taşır. Toplumsal tartışmalar, siyasal kavgalar bilindiği gibi, tarih boyu sınıflar arası bir bitmeyen mücadelenin (savaşımın) yansımalarıdır. Yakın tarihte, tipik “köylü” kafalı dört isim: Josef Stalin, Mao Zedong, Harry Truman ve Adolf Hitler’dir, Kentli örnekler ise: Vladimir Lenin, Winston Churchill, Mustafa Kemal Atatürk ve Nelson Mandela’dır.
Ciddi araştırmaların sonuçlarına göre, 8 milyara yaklaşan dünya nüfusunun büyük çoğunluğu “Köylü kafalıdır”. Üstelik aynı bilgilere göre, bu köylü kafalıların yüzde 80’i kentlerde yaşamaktadır. Bu oranlar, Londra’dan doğuya doğru gidildikçe hızla büyür. Yine Londra’nın batısında kalmasına karşın örneğin ABD’de köylülük oranı yüzde 70’in üstündedir. Dolaysıyla önemli olan nokta: “Kentliliğin Zenginlikle Doğru Orantılı” olmadığıdır. Aynı araştırmalara göre, nüfusunun en yüksek oranda (yüzde 90) kentli olduğu ülke İsveç’tir.
Bu kadar uzun girişten sonra, ne imiş, ne özellikleri varmış bu “Köylülüğün” diye, üzerinde durmak gerekir. Bir bilim insanımızın çalışmasına göre, köylülüğün temel unsurları şunlar:
1. Köylü Kafalı için önce “insan” değil, “ben” vardır. Bulunduğu ülke, şehir, köy, mahallede iyi ya da kötü bir olay olduğunda ilk aklına gelen “bireysel çıkarı ya da zararıdır”. İlk adımını hemen ona bağlı hem de bilinçsizce atar.
2. Adı ya da soyadı “ışık” dahi olsa “aydınlıktan” korkar. Bilmediği, öğrenmediği bir yeni “şeyi” görmekten ve sorgulamaktan kaçar. 
3. Ezberini bozamaz. Küçükken bilinçaltına konanlara sonuna kadar sahip çıkar. Değiştirmek isteyenlere karşı direnir. Eline bir güç geçirdiğinde, başkalarının da değiştirmemesi için gerekirse can alır, kan akıtır.
4. Hep ve her şeyden korktuğu için çareyi “korkutmakta” bulmaya azimlidir. O nedenle aşırı güce tapar.
5. Gülmeyi, hoşgörüyü zaaf, çatık kaşı disiplin sanır. Asla canlı-cansız hiçbir yaratığı sevmeyi bilmez. Zorla da olsa kendisine tapınma isteği içgüdüsü çok yüksektir. Özellikle kafasında (yaşamında), kadın sadece nesnel bir gereksinimdir.
6. Acıma (vicdan) duygusu gözlerinden yaş bile aksa, aslında ve hatta sadece içindeki vehmin (korkunun, kaygının) dışavurumudur. 
7. Hedefine ulaşmak için “kızılcık şurubu içer, kan kusar”, ulaşınca da “kızılcık şurubu içirtir, kan kusturur”.
8. Hangi düzeyde olursa olsun kendine dönük  “Donald Trump'ın başkan olmasını Tanrı istedi"(*) gibi bir ilahî inancı, herkesin duyumsaması için maddi manevi her yola başvurur. 
9. Değerli okurlar, elbette ek yapmak, irdelemek, genişletmek ya da yadsımak hakkına sahiptir.
Gelelim Ülkemize, eski Başbakanlardan Adnan Menderes, tam bir kentliydi. General Cumhurbaşkanı Kenan Evren ise köylü kafalıydı. Başbakan iken Turgut Özal ve Erdal İnönü, siyaseten benzeşmedikleri halde ikisi de kentliydi. Bu güne bakarsak, Cumhurbaşkanı R.T. Erdoğan’ı gördükten sonra bir önceki Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e kentli demek gerekir. 15 yıldır İkinci Adamlık (Emirberlik) görevini layıkıyla yerine getiren Binaliali Yıldırım’ın, son haliyle tam bir köylü kafalı olduğunu kendisi de yadsıyamaz. Deniz Baykal’ın kentli olduğuna karşıtları bile tanıklık eder. Kemal Kılıçdaroğlu son iki yıldır kentli gibi gözükmüyor, köylülüğü tartışılabilir.

(*)Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders’ın açıklaması, BBC 31 Ocak 2019

Erol Çevikçe


Bu haber 233 defa okundu.

Benzer Haberler

Yapı ruhsatı verilen daire sayısı 3 bin 589 oldu

Yapı ruhsatı verilen daire sayısı 3 bin 589 oldu Türkiye İstatistik Kurumu Samsun Bölge Müdürlüğü Yapı İzin İstatistiklerinden "Amasya ili Yapı İzin İstatistikleri, Ocak-Aralık 2018" konusunda bir basın bülteni hazırladı. 

Çarşamba, Şub.20.2019 - 08:27

Yabancı uyruklu çocuklar uyum sorununu müzikle aşıyor

Yabancı uyruklu çocuklar uyum sorununu müzikle aşıyor

Amasya’da Sosyal uyum programı kapsamında yabancı uyruklu ve çocuk hakları komite üyesi çocuklardan müzik korosu kuruldu. Kurulan müzik korusu ile yabancı uyruklu çocukların uyum sorunu evrensel dil olan müzikle ortadan kalkmış oldu.


Çarşamba, Şub.20.2019 - 08:26

Valilikten dolandırıcılık uyarısı

Valilikten dolandırıcılık uyarısı

Amasya Valiliğinden yapılan uyarıda kendisini herhangi bir kamu görevlisi olarak tanıtarak sizden para talep edenlere itibar etmeyiniz denildi.


Çarşamba, Şub.20.2019 - 08:24

Sertifika dağıtım töreni yapıldı

Sertifika dağıtım töreni yapıldı

Amasya'da Hukuk okuryazarlığı projesi kapsamında sertifika töreni Amasya Baro Başkanlığında gerçekleşti.


Çarşamba, Şub.20.2019 - 08:24

Polis kontrol noktaları Amasya dokusuna uygun hale getirildi

Polis kontrol noktaları Amasya dokusuna uygun hale getirildi

Amasya İl Özel İdaresine bağlı Plan Proje Yatırım ve İnşaat Müdürlüğünce yapımı tamamlanan Amasya-Suluova, Amasya-Taşova, Amasya-Tokat karayolu üzerindeki kavşak noktalarında bulunan 3 adet polis kontrol noktalarına geleneksel Amasya kent dokusuna uygun konteynırlar İl Özel İdaresi tarafından yaptırılarak güvenlik görevlilerinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere hizmete sunulmuştur.


Çarşamba, Şub.20.2019 - 08:23
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.