GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

70 yıl sonra MAO’nun TORUNLARI ve 96 yıl sonra BİZ

Pazartesi, Oca.07.2019 - 12:45
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


70 yıl sonra MAO’nun TORUNLARI ve 96 yıl sonra BİZ

Yazıma geçen hafta sonu haber ajanslarından aldığım iki haberle girmek istiyorum:

Yazıma geçen hafta sonu haber ajanslarından aldığım iki haberle girmek istiyorum:
1-“Çin'in, geçen ay uzaya gönderdiği Çang’ı-4 insansız uzay keşif aracı Ay'ın dünyadan görünmeyen karanlık yüzüne yerel saatle 10.26'da başarılı şekilde iniş yaptı. Keşif aracı iniş yaptığı yerden ilk fotoğrafı da gönderdi”.
2-“Türkiye, teknolojik gelişmişlik sıralamasında 82 ülke arasından en son sıralarda. Böylelikle, Türkiye’nin dijital altyapısının Birleşik Arap Emirlikleri, Malezya, Katar ve Suudi Arabistan gibi ülkelerin gerisinde kaldığı görüldü”.

Çin Halk Cumhuriyeti, 70 yıl önce 1949’da kuruldu. İlk halk meclisinin kararı ile Mao Ce-Tung Devlet Başkanı seçildi. Mao, Komünizmin düşünce ve uygulamaları ile geniş ilgi çeken tarihinde en önde gelen liderlerindendir. Marksizm, eski Sovyetler Birliğinde Leninizm yaftası ile Lenin’in, Çin’de de Maoizm adı altında Mao’nun savları ile farklılaşmıştır. Güney Amerika’da Che Guevara ve Castro, Romanya’da Çavuşesku, eski Yugoslavya’da Tito hatta Arnavutluk’ta Enver Hoca Komünizme ülkelerine özgün ayrılıklar katmak istediler. Ancak, bunların geçmişte kaldığı, içerik olarak temel ayrılıkların şekillendiği Marksizm, Leninizm ve Maoizm üzerinde ise, daha uzun yıllar kuramsal tartışmaların süreceği gözüküyor. Bunlardan yaşayan siyasal gerçek yalnızca Maoizmdir. Çin’deki büyük değişimin artık Mao ile hiçbir ilgisi kalmadı diyenlerin, Maoizmin özünü anlayamadıkları, ortak görüştür.  Dolaysıyla, Bugün dünya ticareti ile ilgili istatistiklere bakarak, Kapitalizmin küreselleştiği gerçeği ile Çin’in sosyal-politik yapısını komünizmden kopmuş gibi yorumlamak, gerçeği yansıtmaz. Emeğin en yüce değer olduğu ve adil bölüşümün göreceli de olsa yaşama geçirilebildiği Çin’de, son yıllarda sağlanan kalkınma ve teknolojik gelişme, bütün dünyanın kabul ettiği bir gerçek. Çin'ın ihracatının, 2018’de 1 Trilyon Dolara yaklaştığı tahmin ediliyor. Bundan 15 yıl önce bu rakam sadece 20 Milyar Dolar düzeyindeydi. Bazı tahminlere göre, gelecek beş yıl içinde dünyanın ekonomik açıdan patronu olan ABD ile “Dünya Liderliği” yarışını Çin’in kazanacağı hesapları yapılıyor. ABD Başkanı Donald Trump’ın başlattığı ticaret savaşının nedeni de bu korku. 

1989 baharında, Tiananmen olaylarından önce Maoizmi yozlaştırıyor diye, bir gecede düşürülen ve bir süre önce ölen Çin Komünist Parti Genel Sekreteri (Devlet Başkanı) Zao Zi-Yang ile davetlisi olarak görüşme fırsatı bulmuştuk. Genel Başkanım Erdal İnönü, Hikmet Çetin ve ben, henüz dünyaya kapılarını yeni açan Çin’i ve o açılımı yerinde görmüştük. Devlet Başkanı Zao Zi-ang’a bu açılımın ne anlama geldiğini sorduğumuzda; “Çin halkının ekonomik ve sosyal haklarının gelişmesi ve genişlemesinden başka bir şey değil” demişti. 
Maoizmden ödün verilmediğinin altını çizmeyi ihmal etmeyen Zao Zi-Yang’ın düşürülmesinden sonra gelen, partinin yeni üst kadrosu, hemen ertesi sabah “ekonomik, sosyal ve siyasal konularda başlatılan reformların devam edeceğini” ilan ettiler. Bugüne kadar süren dünyaya açılımın, o zaman da temelinde daha hızlı sanayileşmek ve verimliliği artırmak ve artan ulusal geliri de adıl paylaşmak vardı. Şimdilerde dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Türkiye’de de Çin mallarına karşı kendi pazarımızı nasıl koruyacağımızın tasası yaşanıyor. 

Yine de, bugünkü Çin gerçeğinin Mao ile ilgisi kaldı mı derseniz, buna “evet” ya da “hayır” la yanıt vermenin, çok basit ve kolay olacağını söyleyebilirim. Ancak, bugünkü Çin politikacıları, hala 70 yıl önce 1949’da kurulan Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurucusu Mao Ce-Tung’un gerçek torunları olmayı övünçle alınlarında taşıyorlar. Keşke biz de, 96 yıl önce 1923’te laik demokratik Türkiye Cumhuriyetini kuran Mustafa Kemal Atatürk’ü anlamayı ve ideallerine sahip çıkmayı becerebilseydik!


Bu haber 406 defa okundu.

Benzer Haberler

Genç Sanat Afiş Tasarım Yarışması Sergisinin açılışı yapıldı

Genç Sanat Afiş Tasarım Yarışması Sergisinin açılışı yapıldı

Millî Mücadele’nin ve Amasya Tamimi''nin 100’üncü yılı dolayısıyla gerçekleştirilen Genç Sanat Afiş Tasarım Yarışması Sergisinin açılışı yapıldı.


Pazartesi, Haz.17.2019 - 17:30

“Ezan evrensel mesajdır”

“Ezan evrensel mesajdır”

Diyanet-Sen Amasya Şube Başkanı Mehmet Topal, Ezan Evrensel Mesajdır dedi.


Pazartesi, Haz.17.2019 - 17:30

“Kur’an Eğitimine karşı çıkmak sendikal faaliyet değil, 28 Şubat STK’cılığının köhneleşmiş hezeyanlarıdır”

“Kur’an Eğitimine karşı çıkmak sendikal faaliyet  değil, 28 Şubat STK’cılığının köhneleşmiş hezeyanlarıdır”

Diyanet-Sen Amasya Şube Başkanı Mehmet Topal, Kur’an Eğitimine Karşı Çıkmak Sendikal Faaliyet Değil, 28 Şubat STK’cılığının Köhneleşmiş Hezeyanlarıdır dedi.


Pazartesi, Haz.17.2019 - 17:29

Başkan Sarı, “Genç çiftimize bir ömür boyu mutluluk diliyorum”

Başkan Sarı, “Genç çiftimize bir ömür boyu mutluluk diliyorum”

Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı evliliğe ilk adımı atan Osman&Sebiha çiftinin nikahlarını kıydı.


Pazartesi, Haz.17.2019 - 17:28

Başkan Sarı TRT FM’e canlı yayın konuğu oldu

Başkan Sarı TRT FM’e canlı yayın konuğu oldu

Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı TRT FM Gençlik Treni isimli radyo programına konuk oldu.


Pazartesi, Haz.17.2019 - 17:27
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.