GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

“Tüberküloz önemli bir halk sağlığı sorunudur”

Pazartesi, Oca.07.2019 - 08:24
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


“Tüberküloz önemli bir halk sağlığı sorunudur”

Amasya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Arzu Cansaran: “Dünyanın en ölümcül bulaşıcı hastalığı olan ve verem olarak da bilinen tüberküloz (TB), hava yoluyla bulaşan ve başta akciğerler olmak üzere tüm organları tutabilen bir hastalıktır.”

Amasya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Arzu Cansaran: “Dünyanın en ölümcül bulaşıcı hastalığı olan ve verem olarak da bilinen tüberküloz (TB), hava yoluyla bulaşan ve başta akciğerler olmak üzere tüm organları tutabilen bir hastalıktır.”

Prof. Dr. Arzu Cansaran; “Verem (TB: tüberküloz) hastalığı, M. tuberculosis basili tarafından oluşturulan ve hava yolu ile bulaşan bakteriyel bir hastalıktır. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından 1997 yılından beri yayınlanan “Global Tüberküloz Raporu”na göre, 2016 yılında 10.4 milyon insan tüberküloz hatalığına yakalanmış ve 1.7 milyon kişi tüberküloz nedeniyle ölmüştür. Aynı raporda, Türkiye’nin 2015 yılı tahmini insidans hızı yüz binde 18 ve tahmini mortalite hızı yüz binde 0,96 olarak verilmiştir. Ülkemizde verem hastalığı konusunda toplumun bilgilendirilmesi ve bu hastalığa karşı toplumun bütün kesimlerinin dikkatinin çekilmesi amacıyla, her yıl Ocak ayının ilk Pazar günü ile başlayan hafta Verem Eğitim ve Propaganda Haftası olarak belirlenmiştir ve bu yıl için ilgili etkinlikler 6-12 Ocak 2019 tarihlerinde yapılacaktır. Hastalık öksürük, balgam çıkarma, halsizlik, gece terlemesi, iştahsızlık gibi belirti bulgularla ortaya çıkmaktadır. Veremin bulaşması öksürük, aksırma vb. durumlar sırasında havaya yayılan mikropların sağlam kişiler tarafından solunması ile olmaktadır.” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Arzu Cansaran; “Tüberkülozun bulaşmasını azaltmak ve yeni hastaların ortaya çıkışını önlemek amacıyla, Dünyada ve ülkemizde bebeklere BCG verem aşısı yapılmaktadır. Ayrıca korunmaya yönelik toplumu bilgilendirmek ve bilinçlendirmek amacıyla farkındalık çalışmaları da mevcuttur. Tüberkülozun yaygın olduğu ülkeler, bu hastalıkla mücadeleye yönelik çabalarını artırmalı, ilaca dirençli tüberküloz tedavisinde kullanılan yeni yöntemler de dahil olmak üzere teşhis ve tedavi imkanlarına erişimi kolaylaştırmalıdır. Aynı zamanda tüberkülozun bütün türlerine karşı etkili olan, yeni tedavi yöntemlerinin geliştirilmesine öncelik verilmelidir.” şeklinde açıklamasına devam etti.  

Prof. Dr. Arzu Cansaran: “Tüberküloz (TB), insanlık tarihi kadar eski bir hastalık olmasına rağmen; bulaşıcı olması ve çabuk yayılması nedeniyle, dünyada ciddi halk sağlığı sorunu olmaya devam etmektedir. Bununla birlikte verem hastalığı önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır. Toplumun veremden korunmasının en etkili yolu, veremin erken teşhisi ve başarılı tedavisidir” diye konuştu.

 

 


Bu haber 145 defa okundu.

Benzer Haberler

YHKB 2019 yılı Mart ayı encümen toplantısı Amasya’da gerçekleştirildi

YHKB 2019 yılı Mart ayı encümen toplantısı Amasya’da gerçekleştirildi

Yeşilırmak Havzası Kalkınma Birliği Mart ayı encümen toplantısı Vali Dr. Osman Varol’un başkanlığında, Samsun Valisi Osman Kaymak, Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, Amasya İl Genel Meclis Başkanı Mustafa Çittır, Amasya İl Genel Meclis Üyesi Yücel Gümüş, Çorum İl Genel Meclis Başkanı Halil İbrahim Kaya, Çorum İl Genel Meclis Üyesi Yusuf Kaya, Samsun İl Genel Meclis Üyesi Hayrettin Şahin, Samsun İl Genel Meclis Üyesi Ali İltekin, Tokat İl Genel Meclis Başkanı Salih Yıldırım, Tokat İl Genel Meclis Üyesi L. Daim Namlı, Birlik Müdürü Yasemin Çoban ve birlik personelinin katılımıyla Amasya’da gerçekleştirildi.


Cuma, Mar.22.2019 - 09:23

Su içmeniz için 15 hayati neden

Su içmeniz için 15 hayati neden Su sağlık için hayati önem taşıyor. Su içerdiği sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum ve fosfat gibi vücut için önemli olan mineraller içeriyor. 

Cuma, Mar.22.2019 - 09:21

“Nevruz, aynı zamanda kardeşliğin, barışın ve huzurun sembolüdür”

“Nevruz, aynı zamanda kardeşliğin, barışın ve huzurun sembolüdür”

Amasya Valisi Dr. Osman Varol Nevruz Bayramı ile ilgili bir mesaj yayımladı.


Cuma, Mar.22.2019 - 09:20

Saraçoğlu mahalle toplantısı yaptı

Saraçoğlu mahalle toplantısı yaptı CHP, İYİ Parti İttifak Amasya Belediye Başkan Adayı A.Serpil Saraçoğlu’nun mahalle toplantılarına mahalle halkı büyük ilgi gösterdi. 


Cuma, Mar.22.2019 - 09:19

Gönüllü turizm elçileri projesi il merkezi finali gerçekleştirildi

Gönüllü turizm elçileri projesi il merkezi finali gerçekleştirildi Amasya İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından bu yıl 5.si düzenlenen Gönüllü Turizm Elçileri Projesinin İl Merkezi Finali İl Milli Eğitim Müdürü Doç. Dr. İlker Kösterelioğlu’nun katılımlarıyla Macit Zeren Fen Lisesi Konferans Salonunda gerçekleştirildi. 

Cuma, Mar.22.2019 - 09:19
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.