GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

Uzmanından hipertroidi’nin bilinmeyen yönleri

Cumartesi, Oca.05.2019 - 09:27
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


Uzmanından hipertroidi’nin bilinmeyen yönleri

Sağlığı ciddi oranlarda tehlikeye düşüren, tiroid bezesinin salgıladığı hormon fazlalığı olan guatr türü zehirli guatr hastalığıdır diyen Merzifon Kara Mustafa Paşa Devlet Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Sezai Kantar Diğer adı hipertroidi hastalığı olarak bilinen zehirli guatr ile ilgili önemli bilgiler verdi.

Sağlığı ciddi oranlarda tehlikeye düşüren, tiroid bezesinin salgıladığı hormon fazlalığı olan guatr türü zehirli guatr hastalığıdır diyen Merzifon Kara Mustafa Paşa Devlet Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Sezai Kantar Diğer adı hipertroidi hastalığı olarak bilinen zehirli guatr ile ilgili önemli bilgiler verdi.

 Kara Mustafa Paşa Devlet Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Sezai Kantar hastalıklı ilgili olarak “Tiroit hormonunun fazla üretilmesi ile insan vücudu için zararlı etkilere neden olur. Aşırı ve ani stres bu hastalığın nedenlerinden biri olarak bilinmektedir. Ayrıca aşırı iyotlu tuz tüketimi de hastalığın tetikleyicisi olarak düşünülmüştür. Yapılan araştırmalar sonucun da zehirli guatr hastalığı belirtileri kalp çarpıntısı, ellerde titreme, avuç içlerinde terleme görülmesi, ani ve hızlı kilo kaybı, aşırı yorgunluk, halsizlik, adet düzensizliği, saç dökülmesi ve öfke ve sinirlenme gibi semptomlara rastlanılmıştır. Kalp atışı ve ritmini ayarlayan troid hormonun aşırı salgılanması sonucu taşikardi ve aritmi oluşturur. Ancak psikolojik gibi görünen hastalık taşikardi ve aritmi için ne kadar düzenleyici kullanılırsa kullanılsın geçmez ancak troid hormonu düzenleyici kullananlar tedavi edilebilir” dedi.

Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Sezai Kantar hastalığın tedavisi ile ilgili olarak “Zehirli guatr tedavisi ameliyat, anti-tiroid ilaçlar ve radyoaktif iyot (RAI) kapsül tedavisiyle yapılmaktadır. Ancak uzmanlar özellikle de zehirli guatrda ameliyat yerine carbimazol ve propilhiouracil türü ilaçlar ile tedavi yöntemi önermektedirler. Bu ilaç tedavisi yöntemlerinin olumsuz ektileri olabilir genellikle karaciğer fonksiyonları bozularak nodül oluşumuna yol açar. Diğer bir tedavi yöntemi ise RAI kapsül tedavisidir. RAI kapsül tedavisi zehirli guatrın tekrarlamasını önleyecek biçimde, yüksek hormonların normalin altına indirilmesi hedeflenir. RAI kapsül tedavisinde zehirli guatr hastasına düşük doz radyoaktif iyot kapsülü verilir. Tedavi süresinden yaklaşık 2 gibi bir süre sonunda guatr küçülmeye başladığı tespit edilmiştir. Radyoaktif iyot ile ameliyatsız olarak tedavi si yapılabilmekle birlikte tedavi sonrasında tiroit hormonunun ömür boyu kullanılması gerekmektedir. Diğer bir tedavi yöntemi ise RAI kapsül tedavisidir. RAI kapsül tedavisi zehirli guatrın tekrarlamasını önleyecek biçimde, yüksek hormonların normalin altına indirilmesi hedeflenir. RAI kapsül tedavisinde zehirli guatr hastasına düşük doz radyoaktif iyot kapsülü verilir. Tedavi süresinden yaklaşık 2 gibi bir süre sonunda guatr küçülmeye başladığı tespit edilmiştir. Radyoaktif iyot ile ameliyatsız olarak tedavi si yapılabilmekle birlikte tedavi sonrasında tiroit hormonunun ömür boyu kullanılması gerekmektedir. Sigara içen tiroid hastalıklarında göz rahatsızlıkları daha çok görülmektedir ve sigara içmek, tiroid hastalığının tedavisini de zorlaştırmaktadır. Tiroid hastalığında iyotlu tuz ve iyotlu yiyeceklerin yenmesi önerilmektedir. Bazı tiroid hastalıklarında iyotlu tuz ve iyot bakımından zengin besinlerin tüketimi sakıncalıdır. Zehirli guatr, tiroidin haşimato hastalığı ve tiroid kanserlerinde aşırı iyotun zararlı olduğu yapılan birçok bilimsel araştırmayla ortaya çıkmaktadır. Bu hastalık önlem ve erken müdahale gerektiren hatta risk içeren bir ciddi sağlık sorunudur. Tedavisi için iyi bir uzmana gidilmeli ve besin takviyesi ve diğer ilaç tedavisi sürecinde aşamalar dikkate alınmalı, risk en aza indirilmelidir. Sağlıklı günleriniz daim olsun” diyerek sözlerini noktaladı.

 

 


Bu haber 232 defa okundu.

Benzer Haberler

YHKB 2019 yılı Mart ayı encümen toplantısı Amasya’da gerçekleştirildi

YHKB 2019 yılı Mart ayı encümen toplantısı Amasya’da gerçekleştirildi

Yeşilırmak Havzası Kalkınma Birliği Mart ayı encümen toplantısı Vali Dr. Osman Varol’un başkanlığında, Samsun Valisi Osman Kaymak, Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, Amasya İl Genel Meclis Başkanı Mustafa Çittır, Amasya İl Genel Meclis Üyesi Yücel Gümüş, Çorum İl Genel Meclis Başkanı Halil İbrahim Kaya, Çorum İl Genel Meclis Üyesi Yusuf Kaya, Samsun İl Genel Meclis Üyesi Hayrettin Şahin, Samsun İl Genel Meclis Üyesi Ali İltekin, Tokat İl Genel Meclis Başkanı Salih Yıldırım, Tokat İl Genel Meclis Üyesi L. Daim Namlı, Birlik Müdürü Yasemin Çoban ve birlik personelinin katılımıyla Amasya’da gerçekleştirildi.


Cuma, Mar.22.2019 - 09:23

Su içmeniz için 15 hayati neden

Su içmeniz için 15 hayati neden Su sağlık için hayati önem taşıyor. Su içerdiği sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum ve fosfat gibi vücut için önemli olan mineraller içeriyor. 

Cuma, Mar.22.2019 - 09:21

“Nevruz, aynı zamanda kardeşliğin, barışın ve huzurun sembolüdür”

“Nevruz, aynı zamanda kardeşliğin, barışın ve huzurun sembolüdür”

Amasya Valisi Dr. Osman Varol Nevruz Bayramı ile ilgili bir mesaj yayımladı.


Cuma, Mar.22.2019 - 09:20

Saraçoğlu mahalle toplantısı yaptı

Saraçoğlu mahalle toplantısı yaptı CHP, İYİ Parti İttifak Amasya Belediye Başkan Adayı A.Serpil Saraçoğlu’nun mahalle toplantılarına mahalle halkı büyük ilgi gösterdi. 


Cuma, Mar.22.2019 - 09:19

Gönüllü turizm elçileri projesi il merkezi finali gerçekleştirildi

Gönüllü turizm elçileri projesi il merkezi finali gerçekleştirildi Amasya İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından bu yıl 5.si düzenlenen Gönüllü Turizm Elçileri Projesinin İl Merkezi Finali İl Milli Eğitim Müdürü Doç. Dr. İlker Kösterelioğlu’nun katılımlarıyla Macit Zeren Fen Lisesi Konferans Salonunda gerçekleştirildi. 

Cuma, Mar.22.2019 - 09:19
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.