GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

“Tarihi Sırtlayan Kadınlar” ortaokul öğrencilerine anlatıldı

Cuma, Ara.28.2018 - 08:29
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


 “Tarihi Sırtlayan Kadınlar” ortaokul öğrencilerine anlatıldı

Amasya Üniversitesi Tarih Bölümü ve Tuğgeneral Hikmet Akıncı İlk-Ortaokulu tarafından bir program düzenlendi

Amasya Üniversitesi Tarih Bölümü ve Tuğgeneral Hikmet Akıncı İlk-Ortaokulu tarafından bir program düzenlendi. Program kapsamında Tarih Bölümü öğrencilerimizce ‘Tarihi Sırtlayan Kadınlar: Anadolu’nun Öncü Türk Kadınları’ başlıklı bir öğrenci paneli düzenlenirken, Tuğgeneral Hikmet Akıncı İlk ve Ortaokulu öğrencilerince hazırlanan program da izleyiciyle buluştu.  

Türk tarihine mal olmuş dört kadın kahramanın anlatıldığı panelde Araştırma Görevlisi Zeynep Gül Erel panel başkanlığını üstlenirken; Zekiye Yılmaz, Nazmiye Kara, Kübra Yüce ve Cennet Demirkıran adlı öğrenciler de panelist olarak yer aldı. Panelde öğrenciler tarafından tarihte bilinen ilk kadın hükümdar ve ordu komutanı olan Saka Türklerinin Hükümdarı Tomris Hatun, Selçuklu Sultanı Tuğrul Bey’in eşi Altuncan Hatun, Osmanlının ‘Demir Leydi’si olarak nitelendirilen Hatice Turhan Sultan, Türk tarihinin önemli kadın kahramanlarından Nene Hatun anlatıldı.

Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Kemal Polat, Tuğgeneral Hikmet Akıncı İlk-Ortaokulu Müdürü Yavuz Kazancı, personel ve öğrencilerin katıldığı program Milli Hakimiyet Yerleşkesi Kongre ve Kültür Merkezinde yapıldı.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kemal Polat yaptığı değerlendirmede; ‘’Üniversitelerin eğitim ve bilim üretmek misyonları yanında bulunduğu şehrin; bölgenin eğitim, kültür ve sosyo-ekonomik hayatına yeni ufuklar açmak, vizyon kazandırmak, öncülük etmek gibi de görevleri vardır. Biz de yaptığımız çalışmalarla bu misyonu yerine getirmeye çalışıyoruz. Tarih bölümü olarak birçok öğrenci paneli yaptık. Bu panellerde birçok kesime hitap ettik. Tarihi Sırtlayan Kadınlar: Anadolu’nun Öncü Türk Kadınları panelini dinlemeye gelenler arasında ilk-ortaokul, lise öğrencilerimiz de vardı.  Konfüçyüs’ün çok güzel bir sözü vardır; bir kelime kararını, bir duygu hayatını, bir insan seni değiştirebilir. Bu paneller genç arkadaşlarımızdan birinin hayatına olumlu bir katkı yapar, ben de bu ülkeye, bu devlete hizmet edeceğim, bunun için var gücümle çalışacağım düşüncesi uyandırırsa ne mutlu bize, amacımıza ulaşmışızdır.’’  dedi.

Polat; öğrenci paneli düzenlemedeki bir başka amaçlarının ise farkındalık oluşturmak, öğrencilerin ilgisini çekmek ve bilgi sahibi olmalarını sağlamak ile öğrencilere güvendikleri hissini vermek olarak özetledi. Polat; ‘’Günümüzde gençlerimizin rol model aldığı kişiler değişti. Biz de gençlerimize rol model olacak değerli insanlarımızı, ecdadımızı öğrencilerimize tanıtalım, bu kişilere dikkat çekelim istedik. Gençlerimize rol model olacak tarihe şan veren kahraman Türk kadınlarımız var; kahramanlık cinsiyet işi değil yürek işidir. Bu panelin düzenlenmesinde emeği gecen öğrencilerimize, onları çalıştıran hocalarımıza teşekkür ediyorum.’’ cümlelerini kaydetti.

Öğrencileriyle birlikte panele katılan Tuğgeneral Hikmet Akıncı İlk ve Ortaokulu Müdürü Yavuz Kazancı ise gençlerle, öğrencilerini buluşturmaktan dolayı son derece mutlu olduğunu söyledi. İlk ve ortaöğretim öğrencilerinin üniversite ortamını görmelerinin onların okul motivasyonunu artırdığını kaydeden Kazancı; Türk milletinin tarihe mal olmuş birçok gerçek kahramanı olduğunu, bu kahramanlar çocuklara öğretilmezse onların yerini Örümcek Adam, Yarasa Adam gibi hayali kahramanların dolduracağını kaydetti. Kazancı bu ve buna benzer programlara öğrencileriyle katılarak onların düşünce dünyasında vatan sevgisi farkındalığı oluşturmayı amaçladıklarını belirtti.

Panel sonrasında Tuğgeneral Hikmet Akıncı Ortaokulu öğrencileri değerler eğitimi kapsamında hazırlamış oldukları aralık ayı değeri ‘Sevgi ve Hoşgörü’yü hoşgörünün yüzü olan Mevlana’dan esinlenerek vuslat ve sema gösterisiyle sundular. Program, değerler eğitimiyle ilgili şiir yarışmasında birinci olan Azra Semiha Öztürk’ün şiirini okumasıyla devam etti.

Program sonrasında Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kemal Polat panelistleri, onları panele hazırlayan Araştırma Görevlisi Zeynep Gül Erel’i ve Tuğgeneral Hikmet Akıncı Ortaokulu Müdürü Yavuz Kazancı’yı tebrik ederek; teşekkür belgesi takdim etti.

Program sonunda Tuğgeneral Hikmet Akıncı İlk ve Ortaokulu Müdürü Yavuz Kazancı ve öğretmenleri Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay’ı makamında ziyaret ettiler.

Umut Yeşilyurt

 


Bu haber 197 defa okundu.

Benzer Haberler

YHKB 2019 yılı Mart ayı encümen toplantısı Amasya’da gerçekleştirildi

YHKB 2019 yılı Mart ayı encümen toplantısı Amasya’da gerçekleştirildi

Yeşilırmak Havzası Kalkınma Birliği Mart ayı encümen toplantısı Vali Dr. Osman Varol’un başkanlığında, Samsun Valisi Osman Kaymak, Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, Amasya İl Genel Meclis Başkanı Mustafa Çittır, Amasya İl Genel Meclis Üyesi Yücel Gümüş, Çorum İl Genel Meclis Başkanı Halil İbrahim Kaya, Çorum İl Genel Meclis Üyesi Yusuf Kaya, Samsun İl Genel Meclis Üyesi Hayrettin Şahin, Samsun İl Genel Meclis Üyesi Ali İltekin, Tokat İl Genel Meclis Başkanı Salih Yıldırım, Tokat İl Genel Meclis Üyesi L. Daim Namlı, Birlik Müdürü Yasemin Çoban ve birlik personelinin katılımıyla Amasya’da gerçekleştirildi.


Cuma, Mar.22.2019 - 09:23

Su içmeniz için 15 hayati neden

Su içmeniz için 15 hayati neden Su sağlık için hayati önem taşıyor. Su içerdiği sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum ve fosfat gibi vücut için önemli olan mineraller içeriyor. 

Cuma, Mar.22.2019 - 09:21

“Nevruz, aynı zamanda kardeşliğin, barışın ve huzurun sembolüdür”

“Nevruz, aynı zamanda kardeşliğin, barışın ve huzurun sembolüdür”

Amasya Valisi Dr. Osman Varol Nevruz Bayramı ile ilgili bir mesaj yayımladı.


Cuma, Mar.22.2019 - 09:20

Saraçoğlu mahalle toplantısı yaptı

Saraçoğlu mahalle toplantısı yaptı CHP, İYİ Parti İttifak Amasya Belediye Başkan Adayı A.Serpil Saraçoğlu’nun mahalle toplantılarına mahalle halkı büyük ilgi gösterdi. 


Cuma, Mar.22.2019 - 09:19

Gönüllü turizm elçileri projesi il merkezi finali gerçekleştirildi

Gönüllü turizm elçileri projesi il merkezi finali gerçekleştirildi Amasya İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından bu yıl 5.si düzenlenen Gönüllü Turizm Elçileri Projesinin İl Merkezi Finali İl Milli Eğitim Müdürü Doç. Dr. İlker Kösterelioğlu’nun katılımlarıyla Macit Zeren Fen Lisesi Konferans Salonunda gerçekleştirildi. 

Cuma, Mar.22.2019 - 09:19
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.