GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

Taşova’da yüksek sistem bağ yetiştiriciliği projesi

Perşembe, Ara.06.2018 - 08:55
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


Taşova’da yüksek sistem bağ yetiştiriciliği projesi

Vali Dr. Osman Varol, Taşova ilçesi bağlı Baraklı köyleri olarak bilinen yörede hayata geçirilecek olan yüksek sistem bağ yetiştiriciliği projesi malzeme tanıtım törenine katıldı. Vali Varol’a Taşova Kaymakamı Okan Yenidünya, İl Emniyet Müdürü Fahri Bulut, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Ali Yıldız, İl Tarım ve Orman Müdürü Zekeriya Şeker ve yöre halkı eşlik etti.

Vali Dr. Osman Varol, Taşova ilçesi bağlı Baraklı köyleri olarak bilinen yörede hayata geçirilecek olan yüksek sistem bağ yetiştiriciliği projesi malzeme tanıtım törenine katıldı. Vali Varol’a Taşova Kaymakamı Okan Yenidünya, İl Emniyet Müdürü Fahri Bulut, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Ali Yıldız, İl Tarım ve Orman Müdürü Zekeriya Şeker ve yöre halkı eşlik etti.

 Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve aziz şehitlerimiz anısına düzenlenen saygı duşu ve akabinde okunan İstiklal Marşımız ile başlayan program, Yukarı Baraklı Köyü Muhtarı Rıfat Üstün’ün açılış konuşması ve İl Tarım ve Orman Müdürü Zekeriya Şeker’in konuşmaları ile devam etti.

 Vali Dr. Osman Varol konuşmasında Taşova yöresinde üretilen üzümün birden fazla kalemde bölgeye gelir getiren önemli bir ürün olduğuna değindi. Kamunun köylerimizde yaşayan vatandaşlarımızın topraklarına sahip çıkarak, üretim faaliyetlerine katılması ve refah içerisinde yaşaması için elinden gelen her türlü çalışmayı uyguladığına vurgu yaptı. Yapılan törenle Baraklı köylerindeki bağcılık faaliyetlerine devletimizin verdiği önemin vurgulanmak istediğini belirtti. Bölgede yapılan yatırımlara devam edileceğini belirtti. Yüksek sistem bağ yetiştiriciliği projesinin Yukarı Baraklı köyüne hayırlı olmasını diledi. Verimlerinin bol, ürünlerinin bereketli olması temennilerini iletti.

 Konuşmaların ardından çiftçilere belgeleri teslim edildi.

 Ülkemiz çok eski ve köklü bağcılık kültürüne sahip ülkelerden birisidir. Bağcılık, tarımla uğraşan çok sayıda çiftçi ailesine geçim kaynağı olduğu gibi, farklı değerlendirme şekilleriyle de tarımsal ürünlerimiz içinde önemli bir yer alarak ulusal ekonomiye katkı sağlamaktadır. Ülkemizde 4 milyon 200 bin dekar bağcılık alanı bulunmakta olup bunun %2’lik kısmına tekabül eden 7 bin 500 dekarlık alanı ilimizdedir. Ülke genelinde üretilen 2 milyon 600 bin tonluk sofralık üzümün %5’ine tekabül eden 14 bin 200 tonu ilimizde yetiştirilmektedir. Bu 7 bin 500 dekar üretim alanının 4 bin dekarı (%53) Taşova ilçemizde bulunmaktadır. Taşova ilçesinde de Baraklı köyleri üretim alanı bakımından yaklaşık 500 dekar alan ile ilk sırada yer almaktadır.

 İlimizde ana geçim kaynağı bağcılık olan köylerin başında Baraklı köylerimiz gelmektedir. Bunun sebebi olarak köyün coğrafi konumu, yapısı ve yöre olarak üzüm yetiştiriciliğine elverişli bir topografyaya sahip olması gösterilebilir. Bölgede yetiştirilen üzüm çeşidi bakımından Narince, Abalıkoca, Kazova çeşitlerinin yanı sıra Alphonse Lavalle, İtalia, Horoz Karası, Ata Sarısı ve Yalova İncisi gibi sofralık çeşitlerde öne çıkmaktadır. Bu çeşitler ilimizde ve iç pazarda sofralık üzüm olarak tüketilmesi yanında yöre halkının mamul hale dönüştürdüğü üzüm pekmezi, üzüm sirkesi ve yaprakları da dolmalık yaprak olarak pazarda ayrı bir katma değer sağlamaktadır.

 Modern ve teknik bir bağcılık için ilimizde yüksek sistem bağcılık modelinin uygulanması gereklidir. Çünkü mevcut bağlarda geleneksel bir sistem olan goble bağ (yerde bağ) modeli uygulanmaktadır. Bu model fazla işgücü ve masraf gerektiren, buna karşılık verim ve kalite kayıplarına neden olan bir modeldir. Bu nedenle yerde bağ modelinden vazgeçilip yerine toprak işleme, budama, hasat ve ilaçlı mücadele konusunda daha elverişli ürün verimi ve kalite açısından avantajlı olan yüksek sistem bağcılık modeline dönüşüm yapılmalıdır. Yerde bağ modelinde verim 700-1000 kg/daa aralığında iken telli terbiye sistemlerinde bu rakam 2000-3000 kg/daa aralığındadır. Verim en az 2 katı artarken mücadele ve bakım işlerinden dolayı işgücü de azalmaktadır.

 Bugün 80 dekar alanda %50 genel bütçe, %50 çiftçi katkısı imkânları ile gerçekleştirilen projenin dekar maliyeti 4 bin TL olup, toplam maliyet 320 bin TL’dir.

 


Bu haber 93 defa okundu.

Benzer Haberler

Yeni Amasyaspor Ordu’dan eli boş döndü

Yeni Amasyaspor Ordu’dan eli boş döndü Spor Toto Bölgesel Amatör Ligi 4.Gurup'da mücadele eden Yeni Amasyaspsor 12.hafta müsabakasında Altınordu Belediyespor deplasmanında 67. dakikada kalesinde gördüğü golle sahadan 1-0 mağlup ayrıldı.


Salı, Ara.11.2018 - 08:53

“Yemen’de çocuklar da ölmesin insanlık da” kampanyası

“Yemen’de çocuklar da ölmesin insanlık da”  kampanyası

AFAD’ın ülke genelinde “Yemen’de Çocuklar da Ölmesin İnsanlık Da” sloganıyla başlattığı yardım kampanyası, vatandaşların desteğini bekliyor


Salı, Ara.11.2018 - 08:52

Tekeş: Kongrede kesinlikle aday değiliz

Tekeş: Kongrede kesinlikle aday değiliz

Yeni Amasyaspor Kulübü Basın Sözcüsü Bahadır Tekeş, 15.12.2018 günü saat 13.00’te yapılacak olağanüstü kongrede aday olmayacaklarını söyledi.


Salı, Ara.11.2018 - 08:51

“Tarihimiz insan hak ve hukukunun her zaman korunduğuna yönelik örneklerle doludur”

“Tarihimiz insan hak ve hukukunun her  zaman korunduğuna yönelik örneklerle doludur”

Ak Parti Amasya İl Başkanı Mehmet Ünek, 10 Aralık İnsan Hakları mesajı yayınladı.


Salı, Ara.11.2018 - 08:50

Şehzadeler hükmen galip

Şehzadeler hükmen galip

Bayan Voleybol 2. Lig’de mücadele eden Amasya Şehzadeler Bayan Voleybol takımı Rize Pazar Kaçkar Sağlık Kolejinin sahaya çıkmamasından dolayı 3-0 hükmen galip geldi, 6’da 6 yaparak ligde yoluna emin adımlarla ilerliyor.


Salı, Ara.11.2018 - 08:49
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.