GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

Köylülerin tek umudu Cumhurbaşkanı

Perşembe, Ara.06.2018 - 08:53
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


Köylülerin tek umudu Cumhurbaşkanı

Amasya’nın Suluova İlçesi Cürlü Köyünde yaşayan 30 vatandaş bir araya gelerek, köyden kente göçü önlemek amacıyla 3 milyon tl’lik devlet desteği 700 başlık damızlık üretim tesisi kurdu. 

Amasya’nın Suluova İlçesi Cürlü Köyünde yaşayan 30 vatandaş bir araya gelerek, köyden kente göçü önlemek amacıyla 3 milyon tl’lik devlet desteği 700 başlık damızlık üretim tesisi kurdu. İlk taksitin ödemesini geciktiren Cürlü Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, canlı hayvan alımı için devlet tarafından kooperatifin hesabına gönderilen 2 milyon 180 bin liranın blokesinin kalması için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan yardım istiyor.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Cürlü Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Ziraat Mühendisi Levent Topal: “2014 yılında 3 milyon tl kredi ile arkamızda görmüş olduğunuz 700 baş damızlık üretim çiftliğini kurduk. Amacımız köyden kente göçü önlemek. Genç arkadaşlarımızı burada istihdam edip, katma değere katkıda bulunmak amacıyla yaptık. Şu an 2018 yılında canlı hayvan paramız hesabımıza yatmasına rağmen 2 yıldır kooperatifimiz atıl vaziyette kaderine terk edilmiş durumdadır. Şu an 2 milyon 180 bin lira hesabımızda canlı hayvan alıp, üretime geçmek için devletimiz para gönderdi. Aşağı yukarı 1 yıl oldu bu parayı kullanamadık. 2014 yılında inşaatımıza başladık, 2016 yılında inşaatımıza hayvan alıp, besleyebilecek kapasiteye getirdik. 2016 yılından 2018 yılına kadar da canlı hayvan alıp, beslemek için tesisimizi şenlendirmek için bekliyoruz ama malum bürokrasi engeline takıldık. Bir türlü biz canlı hayvan alıp, üretime geçemedik. Bu zaman zarfı içerisinde inşaata harcanan paraların geri ödeme günleri geldi. Devletin bize göndermiş olduğu kredinin taksit ödemeleri geldiğinden, hesabımızda şu an canlı hayvan için, alım yapılması için beklenen parayı kullanamıyoruz. 30 üyemiz var, 30 tane aile var bu kooperatife ortak olan, onların tamamının şu an hesaplarında bloke ve haciz var. biz bu zaman zarfı içerisinde bu tesisi canlandırıp, arkadaşlarımızla devlete, millete katma değer üretip, faydalı işler yapmak istiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımıza sesimizi duyup, olaya el atmasını, sorunlarımızın dinlenmesini istiyoruz. 2 yıldır kaderine terk edilmiş vaziyette devletin parası ve bizim emeklerimiz burada heder oldu. Sayın Cumhurbaşkanımızdan tek isteğimiz bir an önce sesimizi duyup, kaldığımız yerden heyecanla üretimimize devam etmek istiyoruz” dedi.

Kooperatif ortaklarından Hülya Yolcu: “bu topraklarda doğdum, bu topraklar büyüdüm ve bu topraklarda verimli olmak istiyoruz. Biz bu hayallerle bu yola çıktık. Sayın Cumhurbaşkanımız tesisimiz var, toprağımız var, otumuz var, yerimiz yurdumuz var, ineklerimiz nerede. İneklerimizi istiyoruz. Her konuya el attığınız gibi bizim konumuza da el atmanızı istiyorum. Çoluğumuzu, çocuğumuzu bu umutlardan geri koymayın, gurbette, orada, burada çalışmaktansa kendi topraklarımızda üretmiş olduğumuz ineklerimizle, sütümüzle, derisiyle, çok affedersiniz gübresiyle bu ülkeye faydalı olmamız için biz yardımcı olmanızı istiyoruz” diye konuştu.

 

 


Bu haber 224 defa okundu.

Benzer Haberler

Vali Varol yatağa bağımlı Aktaş ve ailesini ziyaret etti

Vali Varol yatağa bağımlı Aktaş ve ailesini ziyaret etti

Vali Dr. Osman Varol, İl Sağlık Müdürü Dr. Öner Nergiz ve Amasya Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Dr. Özgür Dalkıran ile birlikte 58 yaşında olan ve 15 yıldır süren şeker hastalığı sebebiyle sol bacağını kaybeden, ayrıca geçirdiği SVO sebebiyle 2 yıldır yatağa bağımlı halde yaşayan ve kalp rahatsızlığı geçirmiş Hayri Aktaş ve ailesine ziyaret gerçekleştirdi.


Pazartesi, Şub.18.2019 - 08:43

Sultan II. Bayezid Cami bugün ibadete açılıyor

Sultan II. Bayezid Cami bugün ibadete açılıyor Restorasyon çalışmaları sona eren Sultan II.Bayezid Külliyesi ve Cami bugün ibadete açılıyor.


Pazartesi, Şub.18.2019 - 08:42

Stres vertigoyu tetikliyor

Stres vertigoyu tetikliyor Baş dönmesi, yani vertigo toplumda yaygın olarak görülüyor. Baş dönmesi ya da vertigonun birçok farklı sebebin sonuç semptomu olduğunu söyleyen Amasya İl Sağlık Müdürü Dr. Öner Nergiz vertigo ile ilgili bilinmesi gerekenleri anlattı. 

Pazartesi, Şub.18.2019 - 08:41

Kursu başarı ile tamamlayan öğretmenler sertifikalarını aldı

Kursu başarı ile tamamlayan öğretmenler sertifikalarını aldı

“Oyun Temelli Blok Kodlama Eğitici Eğitimi” kursunu başarı ile tamamlayan öğretmenlere sertifikaları Amasya İl Milli Eğitim Müdürü Doç. Dr. Ilker Kösterelioğlu, tarafından verildi.


Pazartesi, Şub.18.2019 - 08:41

“İhmal edilen gastrit ciddi hastalıklara neden oluyor”

“İhmal edilen gastrit ciddi hastalıklara neden oluyor”

Midede yanma, ağrı ve şişkinlik gibi belirtilerle kendini gösterebilen gastritin, mide iç duvarının iltihaplanması anlamına geldiğini belirten Kara Mustafa Paşa Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Selçuk Sezikli Önemsenmeyerek tedavisi geciktirilen gastrit sorunu, kansere kadar gidebilen ciddi hastalılara zemin hazırlayabiliyor açıklamasında bulundu.


Pazartesi, Şub.18.2019 - 08:40
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.