GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

“Sağlıklı nesiller yetiştirmek tüm diş hekimlerinin temel hedefleri arasındadır”

Perşembe, Kas.22.2018 - 08:59
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


“Sağlıklı nesiller yetiştirmek tüm diş hekimlerinin temel hedefleri arasındadır”

Samsun Diş Hekimleri Odası Amasya İl Temsilcisi Dt Bayhan Pekin, Bilimsel Diş hekimliği eğitiminin 22 Kasım 1908 tarihinde başlaması nedeniyle bu tarih Ülkemizde “Diş Hekimliği Günü” olarak kabul edilmiştir. Her yıl 22 Kasım’ı da içine alan hafta “Toplum Ağız ve Diş Sağlığı Haftası” adı altında kutlanmaktadır dedi.

Samsun Diş Hekimleri Odası Amasya İl Temsilcisi Dt Bayhan Pekin, Bilimsel Diş hekimliği eğitiminin 22 Kasım 1908 tarihinde başlaması nedeniyle bu tarih Ülkemizde “Diş Hekimliği Günü” olarak kabul edilmiştir. Her yıl 22 Kasım’ı da içine alan hafta “Toplum Ağız ve Diş Sağlığı Haftası” adı altında kutlanmaktadır dedi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Pekin şunları kaydetti: “Ağız ve Diş Sağlığı genel sağlığımızın önemli bir parçası olması nedeniyle, düzenli diş hekimi kontrolleri ve koruyucu diş hekimliği uygulamalarının bir yaşam tarzı olduğunu kabul ederek sağlıklı nesiller yetiştirmek tüm diş hekimlerinin temel hedefleri arasında yer almaktadır.

Ülkemizde sigara ve tütün kullanımı, yanlış beslenme alışkanlıkları, ağız ve diş sağlığına bakım, doğru diş fırçalama alışkanlığının oluşmaması ve düzenli diş hekimi kontrolü boyutunda yeterince önem verilmemesi gibi nedenlerle, diş ve diş eti hastalıkları ülkemizde önemli bir halk sağlığı sorunu olarak varlığını sürdürmektedir.

Sağlıksız dişler insan vücudundaki bütün sistemleri olumsuz etkilemekte ve “sürekli enfeksiyon odağı”na dönüşebilmektedir. Diş çürükleri; sinüzit, bademcik iltihabı, romatizma, kemik erimesi, diyabet(şeker hastalığı), solunum sistemi ve kalp hastalıkları ile sindirim sorunlarına yol açabilmektedir.

Diş çürüklerinin tedavi edilebilir dönemde belirlenmesi için, ağrı oluşmasını beklemeden senede en az iki kez diş hekimine giderek dişlerin muayene ettirilmesi gereklidir. Diş çürüklerinin erken dönemde tespit ve tedavisi dişlerin kaybedilmesini önler.

Sıcak, soğuk, şeker veya ekşi yiyecek-içecekler ağza alındığında dişlerde ani bir tepki oluşur; ağrı-sızı başlar. Bu ağrı keskin, ani ve derindir.

Çürük ve eski dolgular dışında hassasiyet en çok dişeti çekilmesi ile açığa çıkan kök yüzeylerinden kaynaklanır. Normal olarak, dentin (dişin ikinci ve önemli bir tabakası) mine ve sement (kök yüzeyini kaplayan özel tabaka) ile çepeçevre kuşatılmıştır. Diş hassasiyetinin sebebi tam olarak anlaşılamamışsa da hassasiyetin dişin sinirine mikron düzeyindeki kanalcıklar aracılığı ile iletildiği üzerinde durulmaktadır.

Diş çürüklerinde erken tanı ve tedavi hem sağlık hem de sosyal ve ekonomik yönden büyük önem taşır. Diş çürükleri daha ilk aşamada tespit edilip, tedavisi yapılırsa diş kurtarılır. İlk aşamada tedavi için yapılan harcamalar daha azdır. Ayrıca sağlık personelinin zaman kaybı da en azdır. Çürüğün ilerleyen aşamasında yapılan harcama ve emek artar. Diş tedavisinde kullanılan araç ve malzemelerin döviz ödenerek ithal edildiği düşünülürse ülkemiz ekonomisi açısından ne derece önemli olduğu daha iyi anlaşılır. Kısaca belirtecek olursak çürüğün erken teşhis edilmesi dişin kurtarılmasının yanında ekonomik yönden de büyük yararlar sağlar.

Tüm Diş Hekimleri olarak, sağlığımızın bir parçası olan ağız ve diş sağlığı hizmetlerinin halkımız için eşit haklar çerçevesinde rahat ve kolay ulaşılabilir olması için çalışmaktayız. Bu çerçevede modern teknoloji ve bilgilerin ışığında kaliteli ve kapsamlı ağız ve diş sağlığı hizmeti sunan diş hekimlerinin ve personelimizin 22 Kasım Diş Hekimleri gününü kutlar tüm halkımıza sağlıklı günler dilerim” diye konuştu.

Umut Yeşilyurt

 


Bu haber 314 defa okundu.

Benzer Haberler

Şehzadeler Voleybol Takımından Vali Varol’a ziyaret

Şehzadeler Voleybol Takımından Vali Varol’a ziyaret

Vali Dr. Osman Varol, Bayanlar Voleybol 2. Lig 7. Grupta mücadele eden ve başarılı bir sezon geçiren Şehzadeler Voleybol takımını makamında kabul etti.


Cuma, Şub.15.2019 - 09:40

STK’lardan Başkan Kırlangıç'a ziyaret

STK’lardan Başkan Kırlangıç'a ziyaret Amasya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kırlangıç, sivil toplum kuruluşları temsilcilerini makamında ağırladı. 

Cuma, Şub.15.2019 - 09:40

Sarı, MHP Belediye Meclis Üyesi Aday Adayı Döndü Olgun’un düzenlediği toplantıya katıldı

Sarı, MHP Belediye Meclis Üyesi Aday Adayı Döndü Olgun’un düzenlediği toplantıya katıldı Milliyetçi Hareket Partisi Amasya Belediye Başkan adayı Mehmet Sarı, Amasya MHP Belediye Meclis Üyesi Aday Adayı Döndü Olgun’un düzenlemiş olduğu bayanlar toplantısına katıldı. 

Cuma, Şub.15.2019 - 09:35

“Polemik Yerine, Türkiye Kamu-Sen’in ek gösterge çalışmasına göz atılmalıdır”

“Polemik Yerine, Türkiye Kamu-Sen’in ek gösterge çalışmasına göz atılmalıdır”

Türkiye Kamu Sen Amasya Şube Başkanı Şemsettin Dümen, kamuoyunda sabırsızlıkla beklenen 3600 ek gösterge düzenlemesi hususunda iktidar kanadından iki ayrı açıklama gelmiştir. Kamuda heyecanla beklenen düzenlemeye ilişkin siyasi iktidara mensup iki önemli isimden gelen kısa aralıklı bu açıklamalar kafaları karıştırmıştır dedi.


Cuma, Şub.15.2019 - 09:29

Pancar bedelleri ödenmeye başladı

Pancar bedelleri ödenmeye başladı

Amasya Şeker Fabrikası, üreticiden satın alınan 453 bin 700 ton pancar karşılığında çiftçilere yaptığı 83 milyon TL’lik avans ödemesinin ardından kalan 32 milyon TL’yi de çiftçilere dağıtmaya başladı.


Cuma, Şub.15.2019 - 09:25
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.