GAZETELER

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

Erenler Amasya’da buluştu

Salı, Eki.23.2018 - 09:48
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


Erenler Amasya’da buluştu

Amasya Belediyesi Kültür Merkezinde, "Horasan'dan Anadolu'ya, Hacı Bektaş Veli'den Keçeci Baba'ya, Aziz Baba'dan Er Mahmud Dede'ye Erenler Buluşması" konulu konferans ve etkinlik gerçekleştirildi.

Amasya Belediyesi Kültür Merkezinde, "Horasan'dan Anadolu'ya, Hacı Bektaş Veli'den Keçeci Baba'ya, Aziz Baba'dan Er Mahmud Dede'ye Erenler Buluşması" konulu konferans ve etkinlik gerçekleştirildi.

 Etkinliğe Vali Dr. Osman Varol, Amasya Milletvekilleri Mustafa Levent Karahocagil ile Hasan Çilez, Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Ali Yıldız, protokol üyeleri, akademisyenler, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda vatandaşımız katıldı.

 Vali Dr. Osman Varol yaptığı konuşmada: “Çok uzun zaman önce yaşanmış bir acının insanlarımızın üzerinde bıraktığı etki ve o hala haksızlığa bir tepki olarak sürdürülen bir inanç var. Kerbela olayında olduğu gibi yapılan bir haksızlığın, adaletsizliğin üzerini zamanın kapatılması mümkün olmuyor. Bu haksızlıkların insanlar içerisinde açtığı yara her gün taze bir şekilde tekrar yaşanıyor. Böylece İslam toplumunun içerisinde çok farklı bir inanç ve ritüel oluşturmuştur. Fakat hep bir farklılığımız olmadığına vurgu yapıyoruz. Fark kavramına gelince, aynı hanenin iki evladında bile birbirinden farklı yönü bulunur. Bizim üzerinde durmamız gerekense farklılıklardan ziyade ortak yanlar olmalı. Ecdadımız çok uzun zaman önce bu toprakları yurt edindiler. Daha sonra büyük bir medeniyet kurarak huzur içerisinde yaşanan bir toplumsal yapı oluşturdular. Bugün bizlerin yaşadığı bu kıymetli topraklarda türlü oyunlar oynanmaktadır. Bunlara direnebilmek için ecdadımızın yaptığı gibi mutlaka birlik olmamız gerekiyor. Ortak taraflarımızı ortaya çıkararak bir kültür ve medeniyetin inşasını kurmamız gerekiyor. Bugün yaptığımız bu etkinlik de bu anlamda çok önemli” ifadelerine yer verdi.

 Program kapsamında düzenlenen panelde Amasya Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Fatih Köksal, Munzur Üniversitesinden Dr. Öğretim Üyesi Coşkun Kökel, Erzincan Hıdır Abdal Ocağı Dedesi Ahmet Uğurlu yer aldı. Ayrıca program birlik duası, semah gösterileri gibi birbirinden güzel etkinliklerle sahne oldu.

 


Bu haber 94 defa okundu.

Benzer Haberler

“Sanayimizin geleceği: sorunlar ve çözüm önerileri" çalıştayına katıldı

“Sanayimizin geleceği: sorunlar ve çözüm önerileri" çalıştayına katıldı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı'na (OKA) ilettiği içeriğe uygun olarak Ajans Kasım Ayı Yönetim Kurulu Toplantısı "Milli Teknoloji, Güçlü Sanayi Hamlesi Yolunda Sanayimizin Geleceği: Sorunlar Ve Çözüm Önerileri" konulu gündemle Ajans Yönetim Kurulu Üyeleri, ilgili kamu kurumları, yerel yönetimler, üniversiteler, ticaret ve sanayi odaları, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ayrıca AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger ve AB Türkiye Delegasyonu Sektör Yöneticisi Prof. Dr. Mustafa Balcı’nın da katılımı ile Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı'nda düzenlendi.


Cumartesi, Kas.17.2018 - 10:26

Samsun Valisi Osman Kaymak’ı makamında ziyaret etti

Samsun Valisi Osman Kaymak’ı makamında ziyaret etti

Amasya Valisi Dr. Osman Varol, OKA toplantısına katılmak üzere bulundukları Samsun’da, Çorum Valisi Mustafa Çiftçi ile birlikte Samsun Valisi Osman Kaymak’ı makamında ziyaret etti.


Cumartesi, Kas.17.2018 - 10:23

Proje koordinatörleri ile bilgilendirme toplantısı yapıldı

Proje koordinatörleri ile bilgilendirme toplantısı yapıldı Amasya Gençlik Merkezi Has Odasında Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Projeleri Destek Programı 2018-1 Özel Çağrı döneminde proje başvurusunda bulunup, projeleri bakanlık tarafından kabul edilen proje koordinatörleri ile bilgilendirme toplantısı yapıldı


Cumartesi, Kas.17.2018 - 10:17

OKA Yönetim Kurulu Kasım Ayı Toplantısı yapıldı

OKA Yönetim Kurulu Kasım Ayı Toplantısı yapıldı Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) Yönetim Kurulu Kasım ayı toplantısı, Dönem Başkan Vekili Vali  Dr. Osman Varol’un başkanlığında Samsun’da gerçekleştirildi. 

Cumartesi, Kas.17.2018 - 10:16

Kutlu Sulama Göleti 700 hektar alana hayat verecek

Kutlu Sulama Göleti 700 hektar alana hayat verecek

Amasya İl Özel İdaresi 2018 Yılı Sulama Hizmetleri Yatırım Programı çalışmaları ile Amasya topraklarında sulu tarıma imkân sağlayacak olan projelerine bir yenisini daha ekledi.


Cumartesi, Kas.17.2018 - 10:15
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.