GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

“Bizim manavın” tüm geliri Mehmetçik Vakfına

Pazartesi, Eki.15.2018 - 09:06
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


“Bizim manavın” tüm geliri Mehmetçik Vakfına

Değerler Eğitim kapsamında Amasya Merkeze bağlı Tuğgeneral Hikmet Akıncı İlk ve Ortaokulu öğretmenleri “bizim manav” adlı projeyle öğrencilere yardımseverlik ve dürüstlük gibi olgular kazandırıyor.

Değerler Eğitim kapsamında Amasya Merkeze bağlı Tuğgeneral Hikmet Akıncı İlk ve Ortaokulu öğretmenleri “bizim manav” adlı projeyle öğrencilere yardımseverlik ve dürüstlük gibi olgular kazandırıyor.

Okul koridorunda oluşturulan manavda öğrenciler istedikleri meyveyi alıp, parasını da kumbaraya atıyorlar. Bu manavın başında da herhangi bir görevli bulunmuyor.  Ay sürecek projenin geliri ise Mehmetçik Vakfına bağışlanacak. Meyvelerin ücretini ise gönüllük esasına dayalı her gün bir öğretmen cebinden veriyor.  Çocuklar teneffüslerde istedikleri meyveyi alarak, çocukların meyve yemesi de destekleniyor.

Teneffüs zili çaldığında ise çocuklar manavın başına toplanıyor, meyve alıyor parasını da kumbaraya atıyorlar.

Öğrencilerden Mervenur Caner: “bu bizim değerler eğitimimizle ilgili. Bizim manav, bizim dürüstlüğümüzü pekiştirmek için yapılmış bir etkinlik. Bunun satıcısı yok, başında kimse durmuyor. Kumbaraya parasını atarak, meyvesini alıyor. Daha sonra Türk Silahlı Kuvvetleri Mehmetçik Vakfına bağışlanıyor” dedi.

Öğrencilerden Seda Yeniceli: “bu projede aldığımız meyvelerin ücretini kumbaraya bırakarak, dürüstlüğü öğreniyoruz. Bu toplanan paraları da Mehmetçik Vakfına bağışlayarak da yardımseverliği öğrenmiş oluyoruz” dedi.

Tuğgeneral Hikmet Akıncı İlk Ortaokulu Müdürü Yavuz Kazancı: “Değerler eğitimi Ekim ayı konusunda yardımseverlik ve dürüstlük konusunu işliyoruz çocuklarla birlikte, bu üniteyi öğretmenlerimiz projelendirmek istediler, neler yapabiliriz diye düşündüler ve ortaya bu gördüğünüz meyve tezgahı çıktı. Bunu öğretmenlerin gönüllülük esasına göre her gün bir öğretmen arkadaşımız meyveleri okula getiriyor. Burada tezgahta öğrencilere sunuyoruz. Buradaki amaç öğrencilere dürüstlüğü öğretmek, meyve yemenin faydalarını işlemek. Bunu da yaparken öğrencilerin, tezgahın başında herhangi bir kişi bulunmuyor. Çocuklar kendileri geliyor, ücreti neyse onu kumbaraya atıyorlar ve bunu kontrol eden herhangi bir kişi yok. Bunun sonucunda da buradan elde ettiğimiz geliri de Mehmetçik Vakfına bağışlayacağız. Yaklaşık olarak ay sürecek bu projemiz. Bu proje sonucunda okulumuz 300 ile 400 kilo meyve tüketmeyi planlıyoruz. Tezgahımızın başında herhangi bir yetkili olmadığı için parası olmayan bir çocuk da buradan gelip, istediği ürünü alabiliyor. Herhangi bir kişi müdahale etmiyor ona. Burada çocuklarda şunu da gördük. Parası olan çocuk olmayan meyve ikram ediyor ve onun parasını, arkadaşının parasını kendisi veriyor. Çok fazla çocuklara bir şey anlatmadan aslında bizim toplumumuzun içinde var olan o yardımseverlik ve dürüstlük duygularını çocuklarımızda da görmek bizi çok mutlu etti ve bu projede amacımıza ulaşacağımızı, daha ilk başlarında olmamıza rağmen şu an itibariyle eminiz” diye konuştu.

 


Bu haber 329 defa okundu.

Benzer Haberler

Yakınçağ Tarihi Doktora Programına YÖK onayı

Yakınçağ Tarihi Doktora Programına YÖK onayı

Amasya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Tarih Anabilim Dalında, Yakınçağ Tarihi Doktora Programı açılmasına YÖK tarafından onay verildi.


Pazartesi, Mar.25.2019 - 09:20

“Sevincimizi birlikte paylaşacağız”

“Sevincimizi birlikte paylaşacağız”

Ak Parti Amasya İl Başkanı Mehmet Ünek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın vatandaşlara hitap ettiği mitinge katılanlar için bir teşekkür mesajı yayımladı.


Pazartesi, Mar.25.2019 - 09:19

MYO’dan barınak ziyareti

MYO’dan barınak ziyareti Suluova Meslek Yüksekokulu Laborant ve Veteriner Sağlık Bölümü öğrencileri Belediyemize ait Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi’ni ziyaret etti.


Pazartesi, Mar.25.2019 - 09:18

Müdür Kösterelioğlu anaokulunda incelemelerde bulundu

Müdür Kösterelioğlu anaokulunda incelemelerde bulundu

Amasya İl Milli Eğitim Müdürü Doç. Dr. İlker Kösterelioğlu, Vedia Zeren Anaokulunu ziyaret ederek, incelemelerde bulundu.


Pazartesi, Mar.25.2019 - 09:06

Merkezi araştırma laboratuarı denetimden başarıyla geçti

Merkezi araştırma laboratuarı denetimden başarıyla geçti

Amasya Üniversitesi Merkezi Araştırma Laboratuarı iki yıldır Tarım ve Orman Bakanlığından almaya hak kazandığı Toprakta Verimlilik Analizleri (Kapsam 1) yetkisinin haricinde, Merkez Müdürü Doç. Dr. Melek Gül ve laboratuar personelinin özverili çalışmalarıyla Detaylı Toprak Analizi (Kapsam 2), Sulama Suyu Analizi (Kapsam 3), Bitki Analizi (Kapsam 4)’te yetkilendirmeye başvurmuş buna istinaden Tarım ve Orman Bakanlığının yetkilendirme denetiminden başarı ile geçmiştir.


Pazartesi, Mar.25.2019 - 09:01
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.