GAZETELER

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

“Bizim manavın” tüm geliri Mehmetçik Vakfına

Pazartesi, Eki.15.2018 - 09:06
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


“Bizim manavın” tüm geliri Mehmetçik Vakfına

Değerler Eğitim kapsamında Amasya Merkeze bağlı Tuğgeneral Hikmet Akıncı İlk ve Ortaokulu öğretmenleri “bizim manav” adlı projeyle öğrencilere yardımseverlik ve dürüstlük gibi olgular kazandırıyor.

Değerler Eğitim kapsamında Amasya Merkeze bağlı Tuğgeneral Hikmet Akıncı İlk ve Ortaokulu öğretmenleri “bizim manav” adlı projeyle öğrencilere yardımseverlik ve dürüstlük gibi olgular kazandırıyor.

Okul koridorunda oluşturulan manavda öğrenciler istedikleri meyveyi alıp, parasını da kumbaraya atıyorlar. Bu manavın başında da herhangi bir görevli bulunmuyor.  Ay sürecek projenin geliri ise Mehmetçik Vakfına bağışlanacak. Meyvelerin ücretini ise gönüllük esasına dayalı her gün bir öğretmen cebinden veriyor.  Çocuklar teneffüslerde istedikleri meyveyi alarak, çocukların meyve yemesi de destekleniyor.

Teneffüs zili çaldığında ise çocuklar manavın başına toplanıyor, meyve alıyor parasını da kumbaraya atıyorlar.

Öğrencilerden Mervenur Caner: “bu bizim değerler eğitimimizle ilgili. Bizim manav, bizim dürüstlüğümüzü pekiştirmek için yapılmış bir etkinlik. Bunun satıcısı yok, başında kimse durmuyor. Kumbaraya parasını atarak, meyvesini alıyor. Daha sonra Türk Silahlı Kuvvetleri Mehmetçik Vakfına bağışlanıyor” dedi.

Öğrencilerden Seda Yeniceli: “bu projede aldığımız meyvelerin ücretini kumbaraya bırakarak, dürüstlüğü öğreniyoruz. Bu toplanan paraları da Mehmetçik Vakfına bağışlayarak da yardımseverliği öğrenmiş oluyoruz” dedi.

Tuğgeneral Hikmet Akıncı İlk Ortaokulu Müdürü Yavuz Kazancı: “Değerler eğitimi Ekim ayı konusunda yardımseverlik ve dürüstlük konusunu işliyoruz çocuklarla birlikte, bu üniteyi öğretmenlerimiz projelendirmek istediler, neler yapabiliriz diye düşündüler ve ortaya bu gördüğünüz meyve tezgahı çıktı. Bunu öğretmenlerin gönüllülük esasına göre her gün bir öğretmen arkadaşımız meyveleri okula getiriyor. Burada tezgahta öğrencilere sunuyoruz. Buradaki amaç öğrencilere dürüstlüğü öğretmek, meyve yemenin faydalarını işlemek. Bunu da yaparken öğrencilerin, tezgahın başında herhangi bir kişi bulunmuyor. Çocuklar kendileri geliyor, ücreti neyse onu kumbaraya atıyorlar ve bunu kontrol eden herhangi bir kişi yok. Bunun sonucunda da buradan elde ettiğimiz geliri de Mehmetçik Vakfına bağışlayacağız. Yaklaşık olarak ay sürecek bu projemiz. Bu proje sonucunda okulumuz 300 ile 400 kilo meyve tüketmeyi planlıyoruz. Tezgahımızın başında herhangi bir yetkili olmadığı için parası olmayan bir çocuk da buradan gelip, istediği ürünü alabiliyor. Herhangi bir kişi müdahale etmiyor ona. Burada çocuklarda şunu da gördük. Parası olan çocuk olmayan meyve ikram ediyor ve onun parasını, arkadaşının parasını kendisi veriyor. Çok fazla çocuklara bir şey anlatmadan aslında bizim toplumumuzun içinde var olan o yardımseverlik ve dürüstlük duygularını çocuklarımızda da görmek bizi çok mutlu etti ve bu projede amacımıza ulaşacağımızı, daha ilk başlarında olmamıza rağmen şu an itibariyle eminiz” diye konuştu.

 


Bu haber 189 defa okundu.

Benzer Haberler

“Sanayimizin geleceği: sorunlar ve çözüm önerileri" çalıştayına katıldı

“Sanayimizin geleceği: sorunlar ve çözüm önerileri" çalıştayına katıldı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı'na (OKA) ilettiği içeriğe uygun olarak Ajans Kasım Ayı Yönetim Kurulu Toplantısı "Milli Teknoloji, Güçlü Sanayi Hamlesi Yolunda Sanayimizin Geleceği: Sorunlar Ve Çözüm Önerileri" konulu gündemle Ajans Yönetim Kurulu Üyeleri, ilgili kamu kurumları, yerel yönetimler, üniversiteler, ticaret ve sanayi odaları, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ayrıca AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger ve AB Türkiye Delegasyonu Sektör Yöneticisi Prof. Dr. Mustafa Balcı’nın da katılımı ile Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı'nda düzenlendi.


Cumartesi, Kas.17.2018 - 10:26

Samsun Valisi Osman Kaymak’ı makamında ziyaret etti

Samsun Valisi Osman Kaymak’ı makamında ziyaret etti

Amasya Valisi Dr. Osman Varol, OKA toplantısına katılmak üzere bulundukları Samsun’da, Çorum Valisi Mustafa Çiftçi ile birlikte Samsun Valisi Osman Kaymak’ı makamında ziyaret etti.


Cumartesi, Kas.17.2018 - 10:23

Proje koordinatörleri ile bilgilendirme toplantısı yapıldı

Proje koordinatörleri ile bilgilendirme toplantısı yapıldı Amasya Gençlik Merkezi Has Odasında Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Projeleri Destek Programı 2018-1 Özel Çağrı döneminde proje başvurusunda bulunup, projeleri bakanlık tarafından kabul edilen proje koordinatörleri ile bilgilendirme toplantısı yapıldı


Cumartesi, Kas.17.2018 - 10:17

OKA Yönetim Kurulu Kasım Ayı Toplantısı yapıldı

OKA Yönetim Kurulu Kasım Ayı Toplantısı yapıldı Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) Yönetim Kurulu Kasım ayı toplantısı, Dönem Başkan Vekili Vali  Dr. Osman Varol’un başkanlığında Samsun’da gerçekleştirildi. 

Cumartesi, Kas.17.2018 - 10:16

Kutlu Sulama Göleti 700 hektar alana hayat verecek

Kutlu Sulama Göleti 700 hektar alana hayat verecek

Amasya İl Özel İdaresi 2018 Yılı Sulama Hizmetleri Yatırım Programı çalışmaları ile Amasya topraklarında sulu tarıma imkân sağlayacak olan projelerine bir yenisini daha ekledi.


Cumartesi, Kas.17.2018 - 10:15
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.