GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

Üniversite Antalya’da kongreye katıldı

Pazartesi, Eki.15.2018 - 08:43
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


Üniversite Antalya’da kongreye katıldı

Türk Nefroloji, Diyaliz ve Transplantasyon Hemşireleri Derneğinin düzenlediği “28. Ulusal Böbrek Hastalıkları Diyaliz ve Transplantasyon Hemşireliği Kongresi” Antalya’da gerçekleştirildi.

Türk Nefroloji, Diyaliz ve Transplantasyon Hemşireleri Derneğinin düzenlediği “28. Ulusal Böbrek Hastalıkları Diyaliz ve Transplantasyon Hemşireliği Kongresi” Antalya’da gerçekleştirildi.

Kongreye davetli konuşmacı olarak katılan Hemşirelik Bölümü Başkanı Dr. Öğr.Üyesi Eylem Topbaş, 14. Periton Diyaliz Hemşireliği Kursunda “Periton Eşitleme Testi” oturumunda Güncel Literatür Çalışmaları ile PET” başlıklı bir konuşma yaptı.

Topbaş konuşmasında periton eşitleme testi sırasında hemşirelerin dikkat etmesi gereken noktalara, periton eşitleme testinin ne zaman ve ne sıklıkla yapılması gerektiğine, test öncesinde peritonda hangi sıvıların olması gerektiğine, testi hangi sıvılarla yapmanın periton diyaliz reçetesini oluştururken avantaj sağlayacağına, peritondan serbest su geçişi ve aquaporin kanallarında sodyumla birlikte su ve solüt geçişlerine, periton membranın ömrünü korumak için hangi solüsyonların kullanılması gerektiğine, işlemi standardize etmek için işlem süresine, işlem esnasında hasta pozisyonuna, Aletli periton diyalizi (APD) ile sürekli ayaktan periton diyalizi (SAPD) işlemlerinin periton membranına etkisine, her iki diyaliz yönteminin de PET işlemin standardizasyonunun nasıl sağlanması gerektiğine gibi birçok teknik konuyu anlattı.

Metaanaliz ve randomize kontrollü çalışma sonuçlarına dayanarak yapılması gerekenleri belirtten Topbaş; hemşire ve hekimlerin dikkat etmesi gereken noktalara da değindi.

Çok sayıda katılımcının konuşmasını ilgiyle dinlediğini kaydeden Topbaş; konuşmasını Avrupa Renal Derneği (ERA-EDTA)’nın bilimsel danışma kurul üyesi dünyaca ünlü nefroloji uzmanı Prof. Dr. Raymand T.Krediet’le aynı oturumda yapmış olmaktan dolayı mutlu ve heyecanlı olduğunu belirtti.

Kongrede panel konuşmasının yanı sıra, dört sözlü ve bir poster sunum yapan Dr.Topbaş’ın Öğr. Gör. Gülay BingöL, Öğr.Gör. Öznur Görgen, Hem. Lale Akkaya ve Hem. Nimet Ferahoğlu ile birlikte yaptıkları “Periton Diyalizine Yeni Başlayan Hastaların Retrospektif Değerlendirilmesi” adlı çalışmaları poster sunum ile de üçüncülük ödülü aldı.

Türk Nefroloji Derneğinin 35. Ulusal Nefroloji, Hipertansiyon, Diyaliz ve Transplantasyon Kongresi ile eş zamanlı olarak gerçekleştirilen kongrede üç kurs, bir uydu sempozyumu, bir konferans, iki interaktif oturum ve on bir panel düzenlendi.

 


Bu haber 207 defa okundu.

Benzer Haberler

Yakınçağ Tarihi Doktora Programına YÖK onayı

Yakınçağ Tarihi Doktora Programına YÖK onayı

Amasya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Tarih Anabilim Dalında, Yakınçağ Tarihi Doktora Programı açılmasına YÖK tarafından onay verildi.


Pazartesi, Mar.25.2019 - 09:20

“Sevincimizi birlikte paylaşacağız”

“Sevincimizi birlikte paylaşacağız”

Ak Parti Amasya İl Başkanı Mehmet Ünek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın vatandaşlara hitap ettiği mitinge katılanlar için bir teşekkür mesajı yayımladı.


Pazartesi, Mar.25.2019 - 09:19

MYO’dan barınak ziyareti

MYO’dan barınak ziyareti Suluova Meslek Yüksekokulu Laborant ve Veteriner Sağlık Bölümü öğrencileri Belediyemize ait Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi’ni ziyaret etti.


Pazartesi, Mar.25.2019 - 09:18

Müdür Kösterelioğlu anaokulunda incelemelerde bulundu

Müdür Kösterelioğlu anaokulunda incelemelerde bulundu

Amasya İl Milli Eğitim Müdürü Doç. Dr. İlker Kösterelioğlu, Vedia Zeren Anaokulunu ziyaret ederek, incelemelerde bulundu.


Pazartesi, Mar.25.2019 - 09:06

Merkezi araştırma laboratuarı denetimden başarıyla geçti

Merkezi araştırma laboratuarı denetimden başarıyla geçti

Amasya Üniversitesi Merkezi Araştırma Laboratuarı iki yıldır Tarım ve Orman Bakanlığından almaya hak kazandığı Toprakta Verimlilik Analizleri (Kapsam 1) yetkisinin haricinde, Merkez Müdürü Doç. Dr. Melek Gül ve laboratuar personelinin özverili çalışmalarıyla Detaylı Toprak Analizi (Kapsam 2), Sulama Suyu Analizi (Kapsam 3), Bitki Analizi (Kapsam 4)’te yetkilendirmeye başvurmuş buna istinaden Tarım ve Orman Bakanlığının yetkilendirme denetiminden başarı ile geçmiştir.


Pazartesi, Mar.25.2019 - 09:01
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.