GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

Eliaçık: Acilen önlem alınmalı

Cumartesi, Eki.06.2018 - 09:15
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


Eliaçık: Acilen önlem alınmalı

Sağlık-Sen Amasya Şube Başkanı Recep Eliaçık sağlık çalışanlarının döner sermaye konusunda yaşadığı sorunlarla ilgili açıklama yaptı. 

Sağlık-Sen Amasya Şube Başkanı Recep Eliaçık sağlık çalışanlarının döner sermaye konusunda yaşadığı sorunlarla ilgili açıklama yaptı. Eliaçık  şu ifadeleri kullandı: “Sağlık çalışanları üzerinde yaptığımız anketlerin neredeyse tamamında çalışanların en çok şikâyet ettikleri husus, adaletsiz döner sermaye dağıtımıdır. Hekimlerde, azalan kaynaklar ve sistemin rekabeti teşviki nedeniyle iş barışı bozulmuştur. Hekim dışındaki sağlık hizmetleri, genel idari hizmetler, teknik hizmetler ve yardımcı hizmetler sınıfı personelinin neredeyse tamamı sabit üstü ek ödeme alamaz duruma gelmiştir.” Son yıllarda hastanelerin gelirlerinin, sunulan hizmetin sayısal verilerinin arttığını, buna karşılık sağlık çalışanlarının elde ettikleri döner sermayenin artamadığını, hatta geriye gittiğini savunan Eliaçık çalışanların neredeyse tamamının memnuniyetsiz olduğu döner sermaye sisteminde köklü değişikliklere gidilmesi gerektiğini vurguladı.

Sorun Bakanlık Seviyesinde Çözülmeli
Eliaçık, Sağlık-Sen olarak sorunun giderilmesi için kurumlara başvurular ve idareciler ile görüşmeler yaptık. Maalesef ki Bakanlık tarafından sabit ücretler genel bütçeye aktarılmadan tablo değişmez. 10 yıldır artırılamayan fiyatlar sebebi ile gelirler giderleri karşılamıyor. Sorun Bakanlık seviyesinden çözülmesi gerekiyor. Büyüyen Türkiye’de hekim dışı personel, fatura ve performans sistemine köle edilmemelidir” dedi. 

Makas açılıyor
Gelir gider dengesindeki makasın açıldığını belirten Eliaçık ,  “Sağlık çalışanlarının maaşlarındaki düşüklük, ek ödeme ile giderilmeye çalışılıyor. Mevcut sistemde maaş, maaşa ek olarak sabit ek ödeme ve çalıştığı kurumun performans ve gelir gider dengesine göre döner sermaye ödeniyor. Ancak gelinen noktada sağlık çalışanları sabit ek ödemeye mahkûm edilmiş durumdadır. Aldıkları ek ödeme emekliliğe yansıtılmadığından başka mağduriyet yaşanmaktadır. Gelir gider dengesinde gün geçtikçe makas açılmaktadır. Bir an önce hastanelerin gelirleri artırılmalı böylece dağıtılacak döner sermayelerde de bir rahatlama sağlanmalıdır” dedi. 

Acilen önlem alınmalı 
Döner sermaye bütçesi ile ilgili acilen alınması gereken önlemlere de değinen Yıldırım, “Diğer kamu kurumlarda olduğu gibi sabit ek ödemelerin genel bütçeden ödenmesi ve gelir vergisinden muaf tutulmalı. Nöbet, fazla mesai yolluk gibi giderlerin genel bütçeden ödenmeli. Büyük onarım giderlerinin genel bütçeden karşılanması gibi önlemlerin acilen hayata geçmesi gerekmektedir. Döner sermaye üzerinden yapılan ödemelerin azaltılması ve bazı giderlerin genel bütçeden karşılanması gibi seçenekler hayata geçirilmelidir” dedi. 

                             

 


Bu haber 403 defa okundu.

Benzer Haberler

Yollar birbirine bağlanıyor

Yollar birbirine bağlanıyor

Suluova İlçe Belediyesi Borsa Mahallesi Soğuk Pınar Sokağı, Site Bulvarına bağlayan yolda genişletme ve tesviye çalışması başlattı.


Cumartesi, Şub.16.2019 - 09:43

“Yetkisiz sendika gerçek dışı hayali tablolarla yanıltmaya devam ediyor”

“Yetkisiz sendika gerçek dışı hayali tablolarla yanıltmaya devam ediyor” Memur Sen Amasya Şube Başkanı Recep Eliaçık, biz erdemliler hareketi memur-sen olarak gerçek verilerle rakamları da yazarak net bir şekilde kazanımlarımızı yazıyoruz. “Yetkisiz sendika gerçek dışı hayali tablolarla yanıltmaya devam ediyor” dedi.


Cumartesi, Şub.16.2019 - 09:42

Vali Varol Müftü Keşvelioğlu’nu ziyaret etti

Vali Varol Müftü Keşvelioğlu’nu ziyaret etti

Vali Dr. Osman Varol’u ziyaretinde, İl Müftüsü Abdulkadir Keşvelioğlu ve müftülük yetkilileri karşıladı.


Cumartesi, Şub.16.2019 - 09:41

“Şiddetle kınıyoruz”

 “Şiddetle kınıyoruz”

Yeniden Refah Partisi Amasya Kurucu İl Başkanı Mustafa Erişgen, Fransa'nın 24 Nisan'ı "sözde ermeni soykırımını anma günü" ilan etme girişimini şiddetle kınıyoruz dedi. 


Cumartesi, Şub.16.2019 - 09:40

Okul öncesi eğitimin önemine dikkat çekti

Okul öncesi eğitimin önemine dikkat çekti

Suluova İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Davu Zübeyde Hanım İlkokulu Ana Sınıfını ziyaret ederek minik öğrencilerle bir araya geldi.


Cumartesi, Şub.16.2019 - 09:39
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.