GAZETELER

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

Eliaçık: Acilen önlem alınmalı

Cumartesi, Eki.06.2018 - 09:15
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


Eliaçık: Acilen önlem alınmalı

Sağlık-Sen Amasya Şube Başkanı Recep Eliaçık sağlık çalışanlarının döner sermaye konusunda yaşadığı sorunlarla ilgili açıklama yaptı. 

Sağlık-Sen Amasya Şube Başkanı Recep Eliaçık sağlık çalışanlarının döner sermaye konusunda yaşadığı sorunlarla ilgili açıklama yaptı. Eliaçık  şu ifadeleri kullandı: “Sağlık çalışanları üzerinde yaptığımız anketlerin neredeyse tamamında çalışanların en çok şikâyet ettikleri husus, adaletsiz döner sermaye dağıtımıdır. Hekimlerde, azalan kaynaklar ve sistemin rekabeti teşviki nedeniyle iş barışı bozulmuştur. Hekim dışındaki sağlık hizmetleri, genel idari hizmetler, teknik hizmetler ve yardımcı hizmetler sınıfı personelinin neredeyse tamamı sabit üstü ek ödeme alamaz duruma gelmiştir.” Son yıllarda hastanelerin gelirlerinin, sunulan hizmetin sayısal verilerinin arttığını, buna karşılık sağlık çalışanlarının elde ettikleri döner sermayenin artamadığını, hatta geriye gittiğini savunan Eliaçık çalışanların neredeyse tamamının memnuniyetsiz olduğu döner sermaye sisteminde köklü değişikliklere gidilmesi gerektiğini vurguladı.

Sorun Bakanlık Seviyesinde Çözülmeli
Eliaçık, Sağlık-Sen olarak sorunun giderilmesi için kurumlara başvurular ve idareciler ile görüşmeler yaptık. Maalesef ki Bakanlık tarafından sabit ücretler genel bütçeye aktarılmadan tablo değişmez. 10 yıldır artırılamayan fiyatlar sebebi ile gelirler giderleri karşılamıyor. Sorun Bakanlık seviyesinden çözülmesi gerekiyor. Büyüyen Türkiye’de hekim dışı personel, fatura ve performans sistemine köle edilmemelidir” dedi. 

Makas açılıyor
Gelir gider dengesindeki makasın açıldığını belirten Eliaçık ,  “Sağlık çalışanlarının maaşlarındaki düşüklük, ek ödeme ile giderilmeye çalışılıyor. Mevcut sistemde maaş, maaşa ek olarak sabit ek ödeme ve çalıştığı kurumun performans ve gelir gider dengesine göre döner sermaye ödeniyor. Ancak gelinen noktada sağlık çalışanları sabit ek ödemeye mahkûm edilmiş durumdadır. Aldıkları ek ödeme emekliliğe yansıtılmadığından başka mağduriyet yaşanmaktadır. Gelir gider dengesinde gün geçtikçe makas açılmaktadır. Bir an önce hastanelerin gelirleri artırılmalı böylece dağıtılacak döner sermayelerde de bir rahatlama sağlanmalıdır” dedi. 

Acilen önlem alınmalı 
Döner sermaye bütçesi ile ilgili acilen alınması gereken önlemlere de değinen Yıldırım, “Diğer kamu kurumlarda olduğu gibi sabit ek ödemelerin genel bütçeden ödenmesi ve gelir vergisinden muaf tutulmalı. Nöbet, fazla mesai yolluk gibi giderlerin genel bütçeden ödenmeli. Büyük onarım giderlerinin genel bütçeden karşılanması gibi önlemlerin acilen hayata geçmesi gerekmektedir. Döner sermaye üzerinden yapılan ödemelerin azaltılması ve bazı giderlerin genel bütçeden karşılanması gibi seçenekler hayata geçirilmelidir” dedi. 

                             

 


Bu haber 470 defa okundu.

Benzer Haberler

Verilen desteğe teşekkür edildi

Verilen desteğe teşekkür edildi

Ata spor kulübü izcileri, 100. Yıl dolayısıyla Türkiye İzcilik Federasyonu tarafından 6-20 Mayıs tarihleri arasında Samsunda gerçekleştirilen kamp dönüşü Başkan Kargı'ya teşekkür ziyaretinde bulundular. 


Çarşamba, May.22.2019 - 10:01

Vali Dr. Osman Varol, Müzeler Haftası dolayısıyla Amasya Arkeoloji Müzesi’nde gerçekleştirilen etkinliğe katıldı

Vali Dr. Osman Varol, Müzeler Haftası dolayısıyla Amasya  Arkeoloji Müzesi’nde gerçekleştirilen etkinliğe katıldı

Vali Dr. Osman Varol, Müzeler Haftası dolayısıyla Amasya Arkeoloji Müzesi’nde gerçekleştirilen etkinliğe katıldı.


Çarşamba, May.22.2019 - 10:00

Suç makinesi yakalandı: 16 suç kaydı, 13 yakalama ve 13 yıl kesinleşmiş hapis cezası

Suç makinesi yakalandı: 16 suç kaydı, 13 yakalama ve 13 yıl kesinleşmiş hapis cezası

Amasya Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube ekipleri, 16 suç kaydı bulunan, 9 farlı ilde 13 yakalama kararı olan ve 13 yıl kesinleşmiş hapis cezası bulunan suç makinesi Nevris Demirtaş’ı (53) kıskıvrak yakaladı.


Çarşamba, May.22.2019 - 09:59

Son tarih 31 Mayıs

Son tarih 31 Mayıs

Amasya Defterdarlığından yapılan açıklamada 7143 sayılı yapılandırma kanunu 5. Taksit ödemesi, 7020 sayılı yapılandırma kanunu 12. Taksit ödemesi, 6736 sayılı yapılandırma kanunu 14. Taksit ödemesi için  son tarih 31 Mayıs 2019 olduğu belirtilerek, vatandaşların mağdur olmaması için bu tarihi dikkate almaları gerektiği belirtildi.


Çarşamba, May.22.2019 - 09:58

Sanatçı ve ekibinden Başkan Sarı’ya hayırlı olsun ziyareti

Sanatçı ve ekibinden Başkan Sarı’ya hayırlı olsun ziyareti

Yerel Sanatçı ve ekibi Amasya Belediye Başkanı makamında ziyaret ederek hayırlı olsun temennisinde bulundular.


Çarşamba, May.22.2019 - 09:58
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.