GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

“Beklediğimiz şeker pancarı 550 bin ton civarındadır”

Perşembe, Eyl.20.2018 - 08:43
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


“Beklediğimiz şeker pancarı 550 bin ton civarındadır”

Amasya Şeker Fabrikası 65. Kampanya döneminde konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Saatci, 64 yıldır üretimine devam eden ve bugün burada 65.kez çalıştırmak için bir arada olduğumuz Fabrikamızın 2018 / 2019 kampanya açılış törenine katılımınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyor hoş geldiniz diyorum dedi.

Amasya Şeker Fabrikası 65. Kampanya döneminde konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Saatci, 64 yıldır üretimine devam eden ve bugün burada 65.kez çalıştırmak için bir arada olduğumuz Fabrikamızın 2018 / 2019 kampanya açılış törenine katılımınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyor hoş geldiniz diyorum dedi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Başkan Saatci şunları kaydetti: “Öncelikle bu Fabrika gibi Türkiye’mizde birçok Sanayi kuruluşunun hizmete girmesinde emeği geçen ahirete intikal etmiş tüm büyüklerimize Allahtan rahmet diliyorum.

Fabrikamız bu yıl şeker pancarı üretimi için Amasya, Samsun, Tokat ve Çorum İlleri ve bağlı İlçeleri ile on bölgede, 219 köy, 4.424 üretici ile sözleşme yapılmış olup, bu çiftçilerimiz 90 bin 676 dekar alanda pancar ekimi yapmışlardır. 

Ekim sahalarında beklediğimiz şeker pancarı 550 bin ton civarındadır.  Pancar miktarına karşılık çiftçilerimize 150 milyon TL ödeme yapılacak olup, bu tutarın 20 milyon TL’si bugüne kadar avans olarak çiftçilerimize ödenmiştir.

2018/2019 kampanya döneminde yaklaşık 55 bin ton kristal toz şeker ile yan ürün olarak maya ve yem sanayisi için en önemli ham madde olan 23 bin ton melas, Yöremiz besiciliğinde önemli yeri olan 150 bin ton yaş pancar küspesi üretimi gerçekleştirmeyi hedeflemekteyiz.

2019 yılında Pancar ekimini 100 bin dekara çıkarmak başlıca hedeflerimiz arasındadır. Kota sorunumuz tamamen ortadan kalkmıştır. Tüm pancarları A kotası üzerinden alacağız. Kota sorununun ortadan kalkmasında emeği olan Ak Parti Gurup Başkanı Naci Bostancı hocama tüm çiftçilerimiz adına teşekkür ederim.

14 yıl aradan sonra Alkol tesisimizi yeniden faaliyete geçirerek Etil Alkol üretimine başladık. Bu süreç içerisinde tüm imkanlarımızı seferber ederek tam kapasiteli ve çevreye rahatsızlık vermeyecek şekilde tedbirlerimizi alarak İKİ MİLYON ÜÇYÜZ BİN litre Alkol üretimi gerçekleştirdik. Ürettiğimiz Etil Alkol ’ün satış sevkiyatı devam etmektedir.

Bildiğiniz üzere A ve B Kotası şeker fazlası olan C Şekeri ya ihraç kayıtlı yurt içine yada yurt dışına ihraç edilebiliyor. Gururla söylemek istiyorum ki Amasya Şeker tarihinde bir ilki başararak, ürettiğimiz C Şekerimizi İhracat yolu ile yurt dışına satışını gerçekleştirdik. Sayın Valimize vermiş olduğu desteklerinden dolayı çok teşekkür ederim. Ayrıca yatırımlarımız arasında olan ve 2018 yılı bitmeden Alkol ve Şeker paketleme ünitelerimizi fabrikamıza kazandırıp, ürünlerimizin karlılık oranlarını artıracağız. Bu yatırımlarımız ile ilgili Fizibilite çalışmalarımız tamamlanmış olup, süreci başlatmış bulunmaktayız. Belirtmeden geçemeyeceğim bir konu ise Nakliyeci Kooperatifleri ile yapılan istişarelerimiz neticesi, Taşıyıcılar Kooperatifleri kendi bölgelerinin pancarlarını fabrikamıza kendileri getireceklerdir. Bizlere bu çalışmalarda destek veren emeğini hiçbir zaman esirgemeyen bu İşletmelerin gerçek sahibi olan çiftçi kardeşlerime teşekkür ediyorum. Gün ne başarılarımıza takılıp kalmak ne de problemler yumağında kaybolup gitme günüdür. Gün hemşerilerimizle, çiftçilerimizle, Bürokratlarımızla ve siyasilerimizle el ele, gönül gönüle vererek daha büyük projelere, daha büyük başarılara yelken açma günüdür. Çünkü Türkiye’nin çalışmaya, üretmeye, kalkınmaya ve her daim güçlü olmaya ihtiyacı vardır. Bir taraftan çiftçimizin alın teri kurumadan emeğinin karşılığını vermek gibi kutsal bir hedefimiz, diğer taraftan da ülkemize, bölgemize ve vatandaşlarımıza olan vefa borcumuzu ödeme gayretimiz vardır.  Bugün de 65.cisini düzenlediğimiz bu Törenimiz de bizleri yalnız bırakmayan, heyecanımızı paylaşmak için burada bulunan ve Fabrikamıza her türlü desteğini esirgemeyen başta Sn. Valimiz ve Ak Parti Gurup Başkanı Sn. Naci Bostancı hocamız olmak üzere Milletvekillerimize ve tüm katılımcılara teşekkür ediyor, Kampanyamızın kazasız belasız bol kazançlı olmasını cenabı haktan niyaz ediyorum” diye konuştu.

Umut Yeşilyurt

 


Bu haber 154 defa okundu.

Benzer Haberler

Yabancı uyruklu kadınlara kanser taraması yapılıyor

Yabancı uyruklu kadınlara kanser taraması yapılıyor

Ülkemizde yaşayan sığınmacı ve mülteci çocukların Çocuk Hakları İl Çocuk Komiteleri aracılığıyla topluma uyumlarının sağlanması ve Türk çocuklar ile yabancı uyruklu çocuklarımız arasında karşılıklı diyaloğa ve bilgi alışverişine olanak sağlayacak bir platformun oluşturulması amacıyla Bakanlığımız Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve UNICEF Türkiye Temsilciliği işbirliğinde “Sosyal Uyum Programı” kapsamında çalışmalar başlatıldı.


Cumartesi, Ara.15.2018 - 09:39

Toplum yararına çalışacak 20 kişi kura ile belirlendi

Toplum yararına çalışacak 20 kişi kura ile belirlendi

Amasya Orman İşletme Müdürlüğü çalışma alanlarında istihdam edilmek için Toplum Yararına Çalışma Projesi kapsamında  İŞKUR Amasya İl Müdürlüğüne müracaat eden 162 kişi arasından alımı yapılacak 20  kişi kura ile belirlendi.


Cumartesi, Ara.15.2018 - 09:37

Şehit ailelerine ziyaretleri devam ediyor

Şehit ailelerine ziyaretleri devam ediyor

Amasya Merkez ilçe nüfusuna kayıtlı Piyade Uzman Onbaşı Ferhat Erdin, 15 Ekim 2008 tarihinde Şırnak ili kırsalında bölücü terör örgütü mensupları ile girilen silahlı çatışmada şehit olmuştu.


Cumartesi, Ara.15.2018 - 09:36

SGK personellerine “etkili iletişim ve insan ilişkileri” semineri verildi

SGK personellerine “etkili iletişim ve insan ilişkileri” semineri verildi Amasya SGK İl Müdürlüğü personellerine Prof. Dr. Ertuğrul Yaman tarafından personellerin iş ve özel hayatlarında daha mutlu ve başarılı olmaları ve vatandaşlara Sosyal Güvenlik Kurumu vizyon ve misyonuna uygun hizmet verebilmek amacıyla ‘’Etkili İletişim ve İnsan İlişkileri’’ konulu seminer düzenlendi.


Cumartesi, Ara.15.2018 - 09:35

Köprü korumalıkları aşağı uçmasını engelledi

Köprü korumalıkları aşağı uçmasını engelledi

Amasya’da meydana gelen maddi hasarlı trafik kazasında darbe alan aracı ırmağa uçmaktan köprü korumalıkları kurtardı.


Cumartesi, Ara.15.2018 - 09:34
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.