GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

“Beklediğimiz şeker pancarı 550 bin ton civarındadır”

Perşembe, Eyl.20.2018 - 08:43
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


“Beklediğimiz şeker pancarı 550 bin ton civarındadır”

Amasya Şeker Fabrikası 65. Kampanya döneminde konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Saatci, 64 yıldır üretimine devam eden ve bugün burada 65.kez çalıştırmak için bir arada olduğumuz Fabrikamızın 2018 / 2019 kampanya açılış törenine katılımınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyor hoş geldiniz diyorum dedi.

Amasya Şeker Fabrikası 65. Kampanya döneminde konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Saatci, 64 yıldır üretimine devam eden ve bugün burada 65.kez çalıştırmak için bir arada olduğumuz Fabrikamızın 2018 / 2019 kampanya açılış törenine katılımınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyor hoş geldiniz diyorum dedi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Başkan Saatci şunları kaydetti: “Öncelikle bu Fabrika gibi Türkiye’mizde birçok Sanayi kuruluşunun hizmete girmesinde emeği geçen ahirete intikal etmiş tüm büyüklerimize Allahtan rahmet diliyorum.

Fabrikamız bu yıl şeker pancarı üretimi için Amasya, Samsun, Tokat ve Çorum İlleri ve bağlı İlçeleri ile on bölgede, 219 köy, 4.424 üretici ile sözleşme yapılmış olup, bu çiftçilerimiz 90 bin 676 dekar alanda pancar ekimi yapmışlardır. 

Ekim sahalarında beklediğimiz şeker pancarı 550 bin ton civarındadır.  Pancar miktarına karşılık çiftçilerimize 150 milyon TL ödeme yapılacak olup, bu tutarın 20 milyon TL’si bugüne kadar avans olarak çiftçilerimize ödenmiştir.

2018/2019 kampanya döneminde yaklaşık 55 bin ton kristal toz şeker ile yan ürün olarak maya ve yem sanayisi için en önemli ham madde olan 23 bin ton melas, Yöremiz besiciliğinde önemli yeri olan 150 bin ton yaş pancar küspesi üretimi gerçekleştirmeyi hedeflemekteyiz.

2019 yılında Pancar ekimini 100 bin dekara çıkarmak başlıca hedeflerimiz arasındadır. Kota sorunumuz tamamen ortadan kalkmıştır. Tüm pancarları A kotası üzerinden alacağız. Kota sorununun ortadan kalkmasında emeği olan Ak Parti Gurup Başkanı Naci Bostancı hocama tüm çiftçilerimiz adına teşekkür ederim.

14 yıl aradan sonra Alkol tesisimizi yeniden faaliyete geçirerek Etil Alkol üretimine başladık. Bu süreç içerisinde tüm imkanlarımızı seferber ederek tam kapasiteli ve çevreye rahatsızlık vermeyecek şekilde tedbirlerimizi alarak İKİ MİLYON ÜÇYÜZ BİN litre Alkol üretimi gerçekleştirdik. Ürettiğimiz Etil Alkol ’ün satış sevkiyatı devam etmektedir.

Bildiğiniz üzere A ve B Kotası şeker fazlası olan C Şekeri ya ihraç kayıtlı yurt içine yada yurt dışına ihraç edilebiliyor. Gururla söylemek istiyorum ki Amasya Şeker tarihinde bir ilki başararak, ürettiğimiz C Şekerimizi İhracat yolu ile yurt dışına satışını gerçekleştirdik. Sayın Valimize vermiş olduğu desteklerinden dolayı çok teşekkür ederim. Ayrıca yatırımlarımız arasında olan ve 2018 yılı bitmeden Alkol ve Şeker paketleme ünitelerimizi fabrikamıza kazandırıp, ürünlerimizin karlılık oranlarını artıracağız. Bu yatırımlarımız ile ilgili Fizibilite çalışmalarımız tamamlanmış olup, süreci başlatmış bulunmaktayız. Belirtmeden geçemeyeceğim bir konu ise Nakliyeci Kooperatifleri ile yapılan istişarelerimiz neticesi, Taşıyıcılar Kooperatifleri kendi bölgelerinin pancarlarını fabrikamıza kendileri getireceklerdir. Bizlere bu çalışmalarda destek veren emeğini hiçbir zaman esirgemeyen bu İşletmelerin gerçek sahibi olan çiftçi kardeşlerime teşekkür ediyorum. Gün ne başarılarımıza takılıp kalmak ne de problemler yumağında kaybolup gitme günüdür. Gün hemşerilerimizle, çiftçilerimizle, Bürokratlarımızla ve siyasilerimizle el ele, gönül gönüle vererek daha büyük projelere, daha büyük başarılara yelken açma günüdür. Çünkü Türkiye’nin çalışmaya, üretmeye, kalkınmaya ve her daim güçlü olmaya ihtiyacı vardır. Bir taraftan çiftçimizin alın teri kurumadan emeğinin karşılığını vermek gibi kutsal bir hedefimiz, diğer taraftan da ülkemize, bölgemize ve vatandaşlarımıza olan vefa borcumuzu ödeme gayretimiz vardır.  Bugün de 65.cisini düzenlediğimiz bu Törenimiz de bizleri yalnız bırakmayan, heyecanımızı paylaşmak için burada bulunan ve Fabrikamıza her türlü desteğini esirgemeyen başta Sn. Valimiz ve Ak Parti Gurup Başkanı Sn. Naci Bostancı hocamız olmak üzere Milletvekillerimize ve tüm katılımcılara teşekkür ediyor, Kampanyamızın kazasız belasız bol kazançlı olmasını cenabı haktan niyaz ediyorum” diye konuştu.

Umut Yeşilyurt

 


Bu haber 231 defa okundu.

Benzer Haberler

Genç Sanat Afiş Tasarım Yarışması Sergisinin açılışı yapıldı

Genç Sanat Afiş Tasarım Yarışması Sergisinin açılışı yapıldı

Millî Mücadele’nin ve Amasya Tamimi''nin 100’üncü yılı dolayısıyla gerçekleştirilen Genç Sanat Afiş Tasarım Yarışması Sergisinin açılışı yapıldı.


Pazartesi, Haz.17.2019 - 17:30

“Ezan evrensel mesajdır”

“Ezan evrensel mesajdır”

Diyanet-Sen Amasya Şube Başkanı Mehmet Topal, Ezan Evrensel Mesajdır dedi.


Pazartesi, Haz.17.2019 - 17:30

“Kur’an Eğitimine karşı çıkmak sendikal faaliyet değil, 28 Şubat STK’cılığının köhneleşmiş hezeyanlarıdır”

“Kur’an Eğitimine karşı çıkmak sendikal faaliyet  değil, 28 Şubat STK’cılığının köhneleşmiş hezeyanlarıdır”

Diyanet-Sen Amasya Şube Başkanı Mehmet Topal, Kur’an Eğitimine Karşı Çıkmak Sendikal Faaliyet Değil, 28 Şubat STK’cılığının Köhneleşmiş Hezeyanlarıdır dedi.


Pazartesi, Haz.17.2019 - 17:29

Başkan Sarı, “Genç çiftimize bir ömür boyu mutluluk diliyorum”

Başkan Sarı, “Genç çiftimize bir ömür boyu mutluluk diliyorum”

Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı evliliğe ilk adımı atan Osman&Sebiha çiftinin nikahlarını kıydı.


Pazartesi, Haz.17.2019 - 17:28

Başkan Sarı TRT FM’e canlı yayın konuğu oldu

Başkan Sarı TRT FM’e canlı yayın konuğu oldu

Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı TRT FM Gençlik Treni isimli radyo programına konuk oldu.


Pazartesi, Haz.17.2019 - 17:27
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.