GAZETELER

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

“Tüm esnaf ve sanatkârımızın Ahilik Haftası’nı kutlarım”

Salı, Eyl.18.2018 - 09:08
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


“Tüm esnaf ve sanatkârımızın Ahilik Haftası’nı kutlarım”

Amasya Valisi Dr. Osman Varol, Ahilik Haftası münasebetiyle bir mesaj yayımladı.

Amasya Valisi Dr. Osman Varol, Ahilik Haftası münasebetiyle bir mesaj yayımladı.

 Vali Varol mesajında şunları kaydetti: “Günümüz esnaf ve sanatkâr teşkilatlarının temelini oluşturan ve bunlara benzer işlevi olan Ahilik; din, dil, ırk ve cinsiyet farkı gözetmeyen, herkese eşit muamele yapılan bir anlayışın simgesidir. Bu anlayışın temel felsefesi toplumda yaşayan fertleri birbirine yaklaştırmak, aralarında dayanışma ve yardımlaşmanın kurulmasını sağlamaktır. Bu felsefe zengin fakir ayrımı yapmaz. Çalışmak ve üretmek, alın teri ile kazanmak Ahilik’te ilk ve en önemli ahlak kuralıdır. Ahilik; milli birlik ve beraberliği, karşılıklı saygı ve sevgiyi, sosyal dayanışma ve yardımı temel ilke sayan, el birliği ve kardeşlik havası içinde din ve ahlak kurallarına sıkı sıkıya bağlı, köklü, sağlam ve milli bir toplum kurmayı amaç edinen bir kuruluştur. Hem sosyal hem de kültürel yapıya ait bir terim olan Ahilik; birbirini seven, birbirine saygı duyan, yardım eden, fakiri gözeten, yoksulu barındıran, işi kutsal, çalışmayı ise ibadet sayan, din ve ahlâk kurallarına sıkı sıkıya bağlı esnaf ve sanatkâr teşkilatı manasını taşımaktadır.

 Davranışı, sanat anlayışı, milli ve manevi değerlere duyarlılığı ve dünya görüşü bakımından Ahilerin hem devlet nazarındaki yerleri hem de halkın nazarındaki konumları çok farklı olup, ekonomik faaliyette bulunmayı, iş ve çalışma hayatında dayanışma ve iş birliğini önemli bir değer olarak görmüş, iyi işler yapmayı, sahasında ilerlemeyi, toplumsal görev ve sorumluluğun icapları arasında saymıştır. Kısacası; Ahi Teşkilatı’nın vizyonu "hep birlikte büyük hedeflere yürümek" mantığına dayanır. Bu vizyon, teşkilatı ileriye yönelten yol gösterici bir ışıktır. Ahilik; tüm bu değerleri kaynaştıran ve hayata geçirilmesini sağlayan bir yenilik ve Türk tarihinde adeta bir "Rönesans" olarak kabul görüp, yenilik ve güzellikler manzumesidir. 12 ve 13'ncü yüzyıllarda Anadolu'da kurumlaşmasını tamamlayan Ahilik, günümüz şartlarında bile örnek bir sivil örgütlenme modeli olmuştur. Türklerin Anadolu'da bin yıldan beri varlığını sürdürmelerindeki sır, Ahilik anlayışı içerisinde var olan değerlere saygı göstermeleri ve bu değerlere sıkı sıkıya bağlı olmaları şeklinde ifade edilebilir.

 Tüm hemşerilerimizin bu değerlere sahip çıkmasıyla; medeniyetin getirdiği diğer yenilikleri de mevcutların üzerine ilave ederek daha gelişmiş bir düzeyde gelecek kuşaklara aktarılması duygusuyla tüm esnaf ve sanatkârımızın Ahilik Haftası’nı en içten duygularımla kutlar ve helal kazançlı, sağlıklı ve huzurlu günler dilerim” diye konuştu.

Umut Yeşilyurt

 


Bu haber 49 defa okundu.

Benzer Haberler

Yeni Amasyaspor deplasmanda kaybetti

Yeni Amasyaspor deplasmanda kaybetti

Spor Toto Bölgesel Amatör Liginin 4.haftasında Yozgat 1959 FK ile deplasmanda karşılaşan Yeni Amasyaspor deplasman 1-0 kaybederek, puansız döndü.


Salı, Eki.16.2018 - 09:48

Yabancı Diller Yüksekokulu ve UZEM binası açıldı

Yabancı Diller Yüksekokulu ve UZEM binası açıldı

Amasya Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu ve Uzaktan Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi(UZEM)’nin yer aldığı binanın açılış töreni gerçekleştirildi. Törene Üniversite Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Keziban Orbay, UZEM Müdürü Doç. Dr. M. Burak Bilgin ile akademik ve idari personel katıldı.


Salı, Eki.16.2018 - 09:47

Ozan ve şairlerle saz-şiir dinletisi

Ozan ve şairlerle saz-şiir dinletisi Amasya Üniversitesinde Halk Bilimi Araştırma Kulübü organizasyonuyla ‘Ozan ve Şairlerle Saz-Şiir Dinletisi’ programı düzenlendi. Şair Temel Ata, Şair Nazmiye Çelebi ve Ozan Fedai Koç’un katılımlarıyla renk kattıkları program İpekköy Yerleşkesi konferans salonunda gerçekleştirildi. 

Salı, Eki.16.2018 - 09:46

MHP’de Mahalli İdareler Seçimi istişare toplantısı yapıldı

MHP’de Mahalli İdareler Seçimi istişare toplantısı yapıldı

Milliyetçi Hareket Partisi Amasya İl Başkanlığı, yapılacak Mahalli İdareler Seçimi ile alakalı istişare toplantısını MHP Amasya il binasında gerçekleştirdi.


Salı, Eki.16.2018 - 09:45

Kıskıvrak yakalandılar, gözaltına alındılar

Kıskıvrak yakalandılar, gözaltına alındılar Amasya’da kablo hırsızlığı yaptıkları iddia edilen 2 kişi kıskıvrak yakalanarak, gözaltına alındı. 

Salı, Eki.16.2018 - 09:45
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.