GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

“Tüm esnaf ve sanatkârımızın Ahilik Haftası’nı kutlarım”

Salı, Eyl.18.2018 - 09:08
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


“Tüm esnaf ve sanatkârımızın Ahilik Haftası’nı kutlarım”

Amasya Valisi Dr. Osman Varol, Ahilik Haftası münasebetiyle bir mesaj yayımladı.

Amasya Valisi Dr. Osman Varol, Ahilik Haftası münasebetiyle bir mesaj yayımladı.

 Vali Varol mesajında şunları kaydetti: “Günümüz esnaf ve sanatkâr teşkilatlarının temelini oluşturan ve bunlara benzer işlevi olan Ahilik; din, dil, ırk ve cinsiyet farkı gözetmeyen, herkese eşit muamele yapılan bir anlayışın simgesidir. Bu anlayışın temel felsefesi toplumda yaşayan fertleri birbirine yaklaştırmak, aralarında dayanışma ve yardımlaşmanın kurulmasını sağlamaktır. Bu felsefe zengin fakir ayrımı yapmaz. Çalışmak ve üretmek, alın teri ile kazanmak Ahilik’te ilk ve en önemli ahlak kuralıdır. Ahilik; milli birlik ve beraberliği, karşılıklı saygı ve sevgiyi, sosyal dayanışma ve yardımı temel ilke sayan, el birliği ve kardeşlik havası içinde din ve ahlak kurallarına sıkı sıkıya bağlı, köklü, sağlam ve milli bir toplum kurmayı amaç edinen bir kuruluştur. Hem sosyal hem de kültürel yapıya ait bir terim olan Ahilik; birbirini seven, birbirine saygı duyan, yardım eden, fakiri gözeten, yoksulu barındıran, işi kutsal, çalışmayı ise ibadet sayan, din ve ahlâk kurallarına sıkı sıkıya bağlı esnaf ve sanatkâr teşkilatı manasını taşımaktadır.

 Davranışı, sanat anlayışı, milli ve manevi değerlere duyarlılığı ve dünya görüşü bakımından Ahilerin hem devlet nazarındaki yerleri hem de halkın nazarındaki konumları çok farklı olup, ekonomik faaliyette bulunmayı, iş ve çalışma hayatında dayanışma ve iş birliğini önemli bir değer olarak görmüş, iyi işler yapmayı, sahasında ilerlemeyi, toplumsal görev ve sorumluluğun icapları arasında saymıştır. Kısacası; Ahi Teşkilatı’nın vizyonu "hep birlikte büyük hedeflere yürümek" mantığına dayanır. Bu vizyon, teşkilatı ileriye yönelten yol gösterici bir ışıktır. Ahilik; tüm bu değerleri kaynaştıran ve hayata geçirilmesini sağlayan bir yenilik ve Türk tarihinde adeta bir "Rönesans" olarak kabul görüp, yenilik ve güzellikler manzumesidir. 12 ve 13'ncü yüzyıllarda Anadolu'da kurumlaşmasını tamamlayan Ahilik, günümüz şartlarında bile örnek bir sivil örgütlenme modeli olmuştur. Türklerin Anadolu'da bin yıldan beri varlığını sürdürmelerindeki sır, Ahilik anlayışı içerisinde var olan değerlere saygı göstermeleri ve bu değerlere sıkı sıkıya bağlı olmaları şeklinde ifade edilebilir.

 Tüm hemşerilerimizin bu değerlere sahip çıkmasıyla; medeniyetin getirdiği diğer yenilikleri de mevcutların üzerine ilave ederek daha gelişmiş bir düzeyde gelecek kuşaklara aktarılması duygusuyla tüm esnaf ve sanatkârımızın Ahilik Haftası’nı en içten duygularımla kutlar ve helal kazançlı, sağlıklı ve huzurlu günler dilerim” diye konuştu.

Umut Yeşilyurt

 


Bu haber 217 defa okundu.

Benzer Haberler

Genç Sanat Afiş Tasarım Yarışması Sergisinin açılışı yapıldı

Genç Sanat Afiş Tasarım Yarışması Sergisinin açılışı yapıldı

Millî Mücadele’nin ve Amasya Tamimi''nin 100’üncü yılı dolayısıyla gerçekleştirilen Genç Sanat Afiş Tasarım Yarışması Sergisinin açılışı yapıldı.


Pazartesi, Haz.17.2019 - 17:30

“Ezan evrensel mesajdır”

“Ezan evrensel mesajdır”

Diyanet-Sen Amasya Şube Başkanı Mehmet Topal, Ezan Evrensel Mesajdır dedi.


Pazartesi, Haz.17.2019 - 17:30

“Kur’an Eğitimine karşı çıkmak sendikal faaliyet değil, 28 Şubat STK’cılığının köhneleşmiş hezeyanlarıdır”

“Kur’an Eğitimine karşı çıkmak sendikal faaliyet  değil, 28 Şubat STK’cılığının köhneleşmiş hezeyanlarıdır”

Diyanet-Sen Amasya Şube Başkanı Mehmet Topal, Kur’an Eğitimine Karşı Çıkmak Sendikal Faaliyet Değil, 28 Şubat STK’cılığının Köhneleşmiş Hezeyanlarıdır dedi.


Pazartesi, Haz.17.2019 - 17:29

Başkan Sarı, “Genç çiftimize bir ömür boyu mutluluk diliyorum”

Başkan Sarı, “Genç çiftimize bir ömür boyu mutluluk diliyorum”

Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı evliliğe ilk adımı atan Osman&Sebiha çiftinin nikahlarını kıydı.


Pazartesi, Haz.17.2019 - 17:28

Başkan Sarı TRT FM’e canlı yayın konuğu oldu

Başkan Sarı TRT FM’e canlı yayın konuğu oldu

Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı TRT FM Gençlik Treni isimli radyo programına konuk oldu.


Pazartesi, Haz.17.2019 - 17:27
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.