GAZETELER

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

Okullar açılırken Türk Eğitim Sen’den milli eğitime genel bakış

Perşembe, Eyl.13.2018 - 08:58
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


Okullar açılırken Türk Eğitim Sen’den milli eğitime genel bakış

Türk Eğitim Sen Amasya Şube Başkanı Kamil Terzi, okulların açılmasına kısa bir süre kala değerlendirmede bulundu. 

Türk Eğitim Sen Amasya Şube Başkanı Kamil Terzi, okulların açılmasına kısa bir süre kala değerlendirmede bulundu. Terzi yaptığı değerlendirmede şunları kaydetti: “ Sayın Ziya Selçuk’un Milli Eğitim Bakanı olması tüm eğitim çalışanlarında heyecan uyandırdı. Çünkü uzun zamandır ilk kez bir eğitimci Milli Eğitim Bakanı oldu. Devir teslim töreninde yaptığı konuşma öğretmenleri çok mutlu etti. Daha önce bu makamda oturanların büyük çoğunluğunun eğitimle alakası öğrenci velisi olmaktan öteye geçmemişti. Hatta tutum ve açıklamalarıyla öğretmenleri tahkir eden Bakanlar dahi oldu. Dolayısıyla Sayın Selçuk’un olumlu tutumları bizleri çok mutlu etti. Şimdi sıra eğitim çalışanlarında oluşan bu heyecanı, çalışanların motivasyonunu artıran adil bir yönetim anlayışının Bakanlık merkez ve taşra teşkilatında tesis etmektir. Bunu yaparlarsa gövdemizi taşın altına koyarız.

 “Bakan Ziya Selçuk’tan önceki Bakanların bazıları bazen eğitimin ve eğitimin çalışanların faydasına olduğunu düşündükleri birtakım uygulamaları hayata geçirdi ama başarılı olamadı. Çünkü bu uygulamalar, çetelerin marifetiyle çalışanlara yönelik tehdit ve şantaj mekanizması olarak kullanıldı. Sayın Bakanım eğer çeteleri temizleyemezseniz, sizin döneminizde de aynı şeyler yaşanacak.

Bakınız; yönetici atama sonuçları açıklandı. Size Rize örneğini vermek istiyorum. Rize’de 33 kişi 90 ve üzeri puan almıştır. Bunların 28 tanesi malum sendika üyesi, biri Türk Eğitim-Sen üyesi, 4’ü de sendikasızdır. Bu fotoğrafı iki şekilde okuyabiliriz. Ya Rize’deki en yetenekli müdürler bu sendikaya üye olmuş ve bunların dışında kalan yetersizler diğer sendikalara dağılmış ya da Rize Milli Eğitim Müdürlüğünün oluşturduğu komisyonlar çatır çatır kul hakkı yemiştir.’

Başta Sayın Cumhurbaşkanı olmak üzere aklı başında herkes 15 Temmuz Hain kalkışmasını işaret ederek, ‘Bu felaket bize gösterdi ki; bu topraklarda varlığımızı sürdürmenin yegâne teminatı birlik ve beraberlik ruhunun toplumun tüm kesimlerine etki etmesidir’ demiştir. Özellikle Sayın Cumhurbaşkanı her konuşmasında buna vurgu yapmıştır. Ama MEB'de yapılan yönetici mulakat sonuçlarından görüyoruz ki, Sayın Cumhurbaşkanı’nın ortaya koyduğu iradeyi sabote eden bir yapı vardır. MEB, bazı vakıf, cemiyet ve dernekler ile bazı protokoller yapmaktadır. Bu kuruluşlar, bu protokollere binaen değerler eğitimi kapsamında okullarda cirit atıyor. Bu yapılar, ‘Değerler eğitimi veriyoruz’ adıyla kendi ideolojilerini çocuklara empoze ediyorlar. Bu şekilde yeni Fetölere zemin hazırlanıyor. MEB’in değerler eğitimini önemsemesini doğru buluyor ve destekliyoruz. Ancak MEB 953 bin öğretmenine güvenmeli ve değerler eğitimini kendi öğretmenleri eliyle vermelidir. Biz bu kadar aciz miyiz ki dışarıdan hizmet alıyoruz? Değerler eğitimi konusunda illa partner arıyorsa Mili Eğitim Bakanlığı Türk Eğitim-Sen’e gelmelidir. Çünkü Türk Eğitim-Sen’in her üyesi her durum ve koşulda sadece devlete sadakat gösterir.”

Bakan Selçuk ve ekibi İnşallah başarılı olurlar, onlara hareket alanı tahsis edilir. Çünkü sadece Bakanların iyi niyetli olması yetmiyor. Siyasetin tutumu da süreci tayin edecektir..

Bugüne kadarki olumsuz uygulamalar nedeniyle eğitim çalışanları paranoyak hale gelmiştir. En standart uygulamalarda dahi acaba diyoruz. Acaba birtakım yandaşlara çıkar mı sağlanacak? diye soruyoruz. MEB personeli artık maalesef geçmiş uygulamalar dolayısıyla MEB’e güven duyamaz hale geldi. Yaşadıklarımız nedeniyle sabır eşiğimiz düşük. Sabrımızı yükseltmemiz lazım. Bunun da yolu adil ve hakkaniyetli bir yönetim tesis etmekten geçer.

 “Bilindiği gibi şube müdürlüğü yazılı sınavı 1 Nisan’da yapılmıştı. Mülakatlar da 14 Eylül tarihine kadar devam edecek.  513 kadro için 2 bin 32 adayı mülakata çağırdılar. Temennimiz, şube müdürlüğü sınavında da mülakatın kaldırılması, atamaların sadece yazılı puan üstünlüğüne göre yapılmasıdır. Bu yapılana kadar da, şube müdürlüğü atamalarında güvenlik soruşturması temiz olan adaylara yazılı puanı ne ise mülakatta o puan verilmelidir. Şube müdürlüğü atamalarında kul hakkı yenilmemelidir. Milli Eğitim Bakanlığı yeni yönetimi ilk sınavını şube müdürlüğü sınavında verecektir. Bakalım aynı tas aynı hamam devam mı edecek, yoksa bir şeyler değişecek mi?

 Sayın Cumhurbaşkanı, ‘Mülakat sayesinde PKK, DEAŞ, DHKPC, FETÖ gibi örgütlerin kamuya girilmeden önce ayıklanmasında imkân buluyoruz’ demişti. Elbette hangi vatansever, zararlı unsurların ayıklanmasına karşı çıkar? Ama işin rengi farklı. Maalesef yıllardır mülakat sadece hak yenilen bir zemin oldu. Yandaş kadrolaşmanın zemini oldu. Bu nedenle Türk Eğitim-Sen olarak kamuya alımlarda, yönetici ve şube müdürlüğü atamalarında, öğretmen atamalarında kısacası her alanda mülakata karşıyız. “Sözleşmeli öğretmenler 4+2 yıl çakılı kadro ile çalışıyorlar. Bunu 3 yıl sözleşmeli, 1 yıl kadrolu olmak üzere toplam 4 yıl şeklinde dönüştürme niyetleri var. Türk Eğitim Sen olarak sözleşmeli ve mülakatlı öğretmen alımına her zaman karşıyız. Yargı sürecimiz de devam ediyor. Bu konudaki tutumumuzda bir değişiklik olmayacaktır. Sendika olarak öğretmen alımlarında da mülakatın kaldırılmasını istiyoruz. Özür grubu tayinlerinde mutlaka il/ilçe emri verilmesi gerekmektedir, ailelerinden ayrı kalan öğretmenlerin daha fazla travma yaşamasını ve 3600 ek göstergenin ivedilikle hayata geçirilmesi talep ediyoruz” diye konuştu.

 

 


Bu haber 173 defa okundu.

Benzer Haberler

“Sanayimizin geleceği: sorunlar ve çözüm önerileri" çalıştayına katıldı

“Sanayimizin geleceği: sorunlar ve çözüm önerileri" çalıştayına katıldı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı'na (OKA) ilettiği içeriğe uygun olarak Ajans Kasım Ayı Yönetim Kurulu Toplantısı "Milli Teknoloji, Güçlü Sanayi Hamlesi Yolunda Sanayimizin Geleceği: Sorunlar Ve Çözüm Önerileri" konulu gündemle Ajans Yönetim Kurulu Üyeleri, ilgili kamu kurumları, yerel yönetimler, üniversiteler, ticaret ve sanayi odaları, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ayrıca AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger ve AB Türkiye Delegasyonu Sektör Yöneticisi Prof. Dr. Mustafa Balcı’nın da katılımı ile Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı'nda düzenlendi.


Cumartesi, Kas.17.2018 - 10:26

Samsun Valisi Osman Kaymak’ı makamında ziyaret etti

Samsun Valisi Osman Kaymak’ı makamında ziyaret etti

Amasya Valisi Dr. Osman Varol, OKA toplantısına katılmak üzere bulundukları Samsun’da, Çorum Valisi Mustafa Çiftçi ile birlikte Samsun Valisi Osman Kaymak’ı makamında ziyaret etti.


Cumartesi, Kas.17.2018 - 10:23

Proje koordinatörleri ile bilgilendirme toplantısı yapıldı

Proje koordinatörleri ile bilgilendirme toplantısı yapıldı Amasya Gençlik Merkezi Has Odasında Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Projeleri Destek Programı 2018-1 Özel Çağrı döneminde proje başvurusunda bulunup, projeleri bakanlık tarafından kabul edilen proje koordinatörleri ile bilgilendirme toplantısı yapıldı


Cumartesi, Kas.17.2018 - 10:17

OKA Yönetim Kurulu Kasım Ayı Toplantısı yapıldı

OKA Yönetim Kurulu Kasım Ayı Toplantısı yapıldı Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) Yönetim Kurulu Kasım ayı toplantısı, Dönem Başkan Vekili Vali  Dr. Osman Varol’un başkanlığında Samsun’da gerçekleştirildi. 

Cumartesi, Kas.17.2018 - 10:16

Kutlu Sulama Göleti 700 hektar alana hayat verecek

Kutlu Sulama Göleti 700 hektar alana hayat verecek

Amasya İl Özel İdaresi 2018 Yılı Sulama Hizmetleri Yatırım Programı çalışmaları ile Amasya topraklarında sulu tarıma imkân sağlayacak olan projelerine bir yenisini daha ekledi.


Cumartesi, Kas.17.2018 - 10:15
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.