GAZETELER

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

Amasya’dan en fazla ihracat İspanya'ya yapıldı

Cuma, Ağu.31.2018 - 09:09
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


Amasya’dan en fazla ihracat İspanya'ya yapıldı

Türkiye İstatistik Kurumu Samsun Bölge Müdürlüğü Dış Ticaret İstatistiklerinden "Amasya İli Dış Ticareti 2018 Temmuz" konulu bir basın bülteni hazırladı. 

Türkiye İstatistik Kurumu Samsun Bölge Müdürlüğü Dış Ticaret İstatistiklerinden "Amasya İli Dış Ticareti 2018 Temmuz" konulu bir basın bülteni hazırladı. 2018 Temmuz ayı geçici sonuçlarına göre;

Amasya'da ihracat %27,6 arttı, ithalat % 20,7 azaldı

Tüik Samsun Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre; 2018 Temmuz ayı itibarıyla Amasya ilinden 11,3 milyon dolar değerinde ihracat gerçekleştirildi. İhracat değeri bir önceki yılın aynı ayına göre (8,8 milyon dolar) %27,6 artış gösterdi.

2018 Temmuz ayı itibarıyla Amasya ilinde 2,2 milyon dolar değerinde ithalat gerçekleştirildi. İthalat değeri bir önceki yılın aynı ayına göre (2,8 milyon dolar) %20,7 azalış gösterdi.

Ülkemizde ihracat 2018 yılı Temmuz ayında, 2017 yılının aynı ayına göre %11,6 artarak 14 milyar 77 milyon dolar, ithalat %6,7 azalarak 20 milyar 59 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Amasya ilinde 2018 Temmuz ayında en fazla ihracat 4,3 milyon dolar ile İspanya'ya gerçekleştirildi. Bu ülkeyi 2,9 milyon dolar ile İngiltere ve 1 milyon dolar ile Almanya izledi.

Türkiye'de; Almanya'ya yapılan ihracat 2018 Temmuz ayında 1 milyar 294 milyon dolar olurken, bu ülkeyi sırasıyla 1 milyar 9 milyon dolar ile Birleşik Krallık, 850 milyon dolar ile ABD ve 750 milyon dolar ile İtalya takip etti.

Amasya ilinde en fazla ithalat Çin'den gerçekleştirildi

2018 Temmuz ayında Amasya ilinde en fazla ithalat 1 milyon dolar ile Çin'den gerçekleştirildi. Bu ülkeyi 229 bin dolar ile ABD ve 174 bin dolar Almanya izlemiştir.

Türkiye'de; Çin'den yapılan ithalat, 2018 yılı Temmuz ayında 1 milyar 975 milyon dolar oldu. Bu ülkeyi sırasıyla 1 milyar 886 milyon dolar ile Rusya, 1 milyar 691 milyon dolar ile Almanya ve 1 milyar 122 milyon dolar ile ABD izledi.

Amasya ilinden yapılan ihracat içerisinde en büyük pay örülmemiş giyim eşyası ve aksesuarı grubuna aittir

2018 Temmuz ayında Amasya ilinden yapılan ihracat içerisinde en büyük pay 7,7 milyon dolar değeri ile örülmemiş giyim eşyası ve aksesuarına aittir. Bu değeri 957 bin dolar ile dokunabilir maddelerden hazır eşya, takımlar, kullanılmış giyim ve dokunmuş diğer eşya, paçavralar, 405 bin dolar ile taş, alçı, çimento, amyant, mika veya benzeri maddelerden eşya izlemektedir.

Amasya ilinde yapılan ithalat içerisindeki paylara bakıldığında ilk sırada Elektrikli makine ve cihazlar, ses kaydetme-verme, televizyon görüntü-ses kaydetme-verme cihazları, aksam-parça-aksesuarı yer almaktadır

2018 Temmuz ayında Amasya ilinden yapılan ithalat içerisinde en büyük pay 1 milyon 83 bin dolar değeri ile elektrikli makine ve cihazlar, ses kaydetme-verme, televizyon görüntü-ses kaydetme-verme cihazları, aksam-parça-aksesuarı aittir. Bu değeri 406 bin dolar ile plastikler ve mamulleri, 233 bin dolar ile kazanlar, makineler, mekanik cihazlar ve aletler, nükleer reaktörler bunların aksam ve parçaları izlemektedir.

 


Bu haber 186 defa okundu.

Benzer Haberler

Yeni Amasyaspor deplasmanda kaybetti

Yeni Amasyaspor deplasmanda kaybetti

Spor Toto Bölgesel Amatör Liginin 4.haftasında Yozgat 1959 FK ile deplasmanda karşılaşan Yeni Amasyaspor deplasman 1-0 kaybederek, puansız döndü.


Salı, Eki.16.2018 - 09:48

Yabancı Diller Yüksekokulu ve UZEM binası açıldı

Yabancı Diller Yüksekokulu ve UZEM binası açıldı

Amasya Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu ve Uzaktan Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi(UZEM)’nin yer aldığı binanın açılış töreni gerçekleştirildi. Törene Üniversite Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Keziban Orbay, UZEM Müdürü Doç. Dr. M. Burak Bilgin ile akademik ve idari personel katıldı.


Salı, Eki.16.2018 - 09:47

Ozan ve şairlerle saz-şiir dinletisi

Ozan ve şairlerle saz-şiir dinletisi Amasya Üniversitesinde Halk Bilimi Araştırma Kulübü organizasyonuyla ‘Ozan ve Şairlerle Saz-Şiir Dinletisi’ programı düzenlendi. Şair Temel Ata, Şair Nazmiye Çelebi ve Ozan Fedai Koç’un katılımlarıyla renk kattıkları program İpekköy Yerleşkesi konferans salonunda gerçekleştirildi. 

Salı, Eki.16.2018 - 09:46

MHP’de Mahalli İdareler Seçimi istişare toplantısı yapıldı

MHP’de Mahalli İdareler Seçimi istişare toplantısı yapıldı

Milliyetçi Hareket Partisi Amasya İl Başkanlığı, yapılacak Mahalli İdareler Seçimi ile alakalı istişare toplantısını MHP Amasya il binasında gerçekleştirdi.


Salı, Eki.16.2018 - 09:45

Kıskıvrak yakalandılar, gözaltına alındılar

Kıskıvrak yakalandılar, gözaltına alındılar Amasya’da kablo hırsızlığı yaptıkları iddia edilen 2 kişi kıskıvrak yakalanarak, gözaltına alındı. 

Salı, Eki.16.2018 - 09:45
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.