GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

Amasya’dan en fazla ihracat İspanya'ya yapıldı

Cuma, Ağu.31.2018 - 09:09
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


Amasya’dan en fazla ihracat İspanya'ya yapıldı

Türkiye İstatistik Kurumu Samsun Bölge Müdürlüğü Dış Ticaret İstatistiklerinden "Amasya İli Dış Ticareti 2018 Temmuz" konulu bir basın bülteni hazırladı. 

Türkiye İstatistik Kurumu Samsun Bölge Müdürlüğü Dış Ticaret İstatistiklerinden "Amasya İli Dış Ticareti 2018 Temmuz" konulu bir basın bülteni hazırladı. 2018 Temmuz ayı geçici sonuçlarına göre;

Amasya'da ihracat %27,6 arttı, ithalat % 20,7 azaldı

Tüik Samsun Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre; 2018 Temmuz ayı itibarıyla Amasya ilinden 11,3 milyon dolar değerinde ihracat gerçekleştirildi. İhracat değeri bir önceki yılın aynı ayına göre (8,8 milyon dolar) %27,6 artış gösterdi.

2018 Temmuz ayı itibarıyla Amasya ilinde 2,2 milyon dolar değerinde ithalat gerçekleştirildi. İthalat değeri bir önceki yılın aynı ayına göre (2,8 milyon dolar) %20,7 azalış gösterdi.

Ülkemizde ihracat 2018 yılı Temmuz ayında, 2017 yılının aynı ayına göre %11,6 artarak 14 milyar 77 milyon dolar, ithalat %6,7 azalarak 20 milyar 59 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Amasya ilinde 2018 Temmuz ayında en fazla ihracat 4,3 milyon dolar ile İspanya'ya gerçekleştirildi. Bu ülkeyi 2,9 milyon dolar ile İngiltere ve 1 milyon dolar ile Almanya izledi.

Türkiye'de; Almanya'ya yapılan ihracat 2018 Temmuz ayında 1 milyar 294 milyon dolar olurken, bu ülkeyi sırasıyla 1 milyar 9 milyon dolar ile Birleşik Krallık, 850 milyon dolar ile ABD ve 750 milyon dolar ile İtalya takip etti.

Amasya ilinde en fazla ithalat Çin'den gerçekleştirildi

2018 Temmuz ayında Amasya ilinde en fazla ithalat 1 milyon dolar ile Çin'den gerçekleştirildi. Bu ülkeyi 229 bin dolar ile ABD ve 174 bin dolar Almanya izlemiştir.

Türkiye'de; Çin'den yapılan ithalat, 2018 yılı Temmuz ayında 1 milyar 975 milyon dolar oldu. Bu ülkeyi sırasıyla 1 milyar 886 milyon dolar ile Rusya, 1 milyar 691 milyon dolar ile Almanya ve 1 milyar 122 milyon dolar ile ABD izledi.

Amasya ilinden yapılan ihracat içerisinde en büyük pay örülmemiş giyim eşyası ve aksesuarı grubuna aittir

2018 Temmuz ayında Amasya ilinden yapılan ihracat içerisinde en büyük pay 7,7 milyon dolar değeri ile örülmemiş giyim eşyası ve aksesuarına aittir. Bu değeri 957 bin dolar ile dokunabilir maddelerden hazır eşya, takımlar, kullanılmış giyim ve dokunmuş diğer eşya, paçavralar, 405 bin dolar ile taş, alçı, çimento, amyant, mika veya benzeri maddelerden eşya izlemektedir.

Amasya ilinde yapılan ithalat içerisindeki paylara bakıldığında ilk sırada Elektrikli makine ve cihazlar, ses kaydetme-verme, televizyon görüntü-ses kaydetme-verme cihazları, aksam-parça-aksesuarı yer almaktadır

2018 Temmuz ayında Amasya ilinden yapılan ithalat içerisinde en büyük pay 1 milyon 83 bin dolar değeri ile elektrikli makine ve cihazlar, ses kaydetme-verme, televizyon görüntü-ses kaydetme-verme cihazları, aksam-parça-aksesuarı aittir. Bu değeri 406 bin dolar ile plastikler ve mamulleri, 233 bin dolar ile kazanlar, makineler, mekanik cihazlar ve aletler, nükleer reaktörler bunların aksam ve parçaları izlemektedir.

 


Bu haber 246 defa okundu.

Benzer Haberler

Yabancı uyruklu kadınlara kanser taraması yapılıyor

Yabancı uyruklu kadınlara kanser taraması yapılıyor

Ülkemizde yaşayan sığınmacı ve mülteci çocukların Çocuk Hakları İl Çocuk Komiteleri aracılığıyla topluma uyumlarının sağlanması ve Türk çocuklar ile yabancı uyruklu çocuklarımız arasında karşılıklı diyaloğa ve bilgi alışverişine olanak sağlayacak bir platformun oluşturulması amacıyla Bakanlığımız Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve UNICEF Türkiye Temsilciliği işbirliğinde “Sosyal Uyum Programı” kapsamında çalışmalar başlatıldı.


Cumartesi, Ara.15.2018 - 09:39

Toplum yararına çalışacak 20 kişi kura ile belirlendi

Toplum yararına çalışacak 20 kişi kura ile belirlendi

Amasya Orman İşletme Müdürlüğü çalışma alanlarında istihdam edilmek için Toplum Yararına Çalışma Projesi kapsamında  İŞKUR Amasya İl Müdürlüğüne müracaat eden 162 kişi arasından alımı yapılacak 20  kişi kura ile belirlendi.


Cumartesi, Ara.15.2018 - 09:37

Şehit ailelerine ziyaretleri devam ediyor

Şehit ailelerine ziyaretleri devam ediyor

Amasya Merkez ilçe nüfusuna kayıtlı Piyade Uzman Onbaşı Ferhat Erdin, 15 Ekim 2008 tarihinde Şırnak ili kırsalında bölücü terör örgütü mensupları ile girilen silahlı çatışmada şehit olmuştu.


Cumartesi, Ara.15.2018 - 09:36

SGK personellerine “etkili iletişim ve insan ilişkileri” semineri verildi

SGK personellerine “etkili iletişim ve insan ilişkileri” semineri verildi Amasya SGK İl Müdürlüğü personellerine Prof. Dr. Ertuğrul Yaman tarafından personellerin iş ve özel hayatlarında daha mutlu ve başarılı olmaları ve vatandaşlara Sosyal Güvenlik Kurumu vizyon ve misyonuna uygun hizmet verebilmek amacıyla ‘’Etkili İletişim ve İnsan İlişkileri’’ konulu seminer düzenlendi.


Cumartesi, Ara.15.2018 - 09:35

Köprü korumalıkları aşağı uçmasını engelledi

Köprü korumalıkları aşağı uçmasını engelledi

Amasya’da meydana gelen maddi hasarlı trafik kazasında darbe alan aracı ırmağa uçmaktan köprü korumalıkları kurtardı.


Cumartesi, Ara.15.2018 - 09:34
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.