GAZETELER

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

15 yaşında Avrupa ikincisi oldu, hedefi 2020 Olimpiyatları

Pazartesi, Ağu.27.2018 - 08:56
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


15 yaşında Avrupa ikincisi oldu, hedefi 2020 Olimpiyatları

22-29 Temmuz’da İtalya’da yapılan U-15 ve Yıldızlar Avrupa Halter Şampiyonasında 48 kiloda silkmede, koparmada ve toplamda Avrupa ikincisi olan Rabia Aslıhan Demir’in hedefi 2020 olimpiyatlarında şampiyon olmak. 

22-29 Temmuz’da İtalya’da yapılan U-15 ve Yıldızlar Avrupa Halter Şampiyonasında 48 kiloda silkmede, koparmada ve toplamda Avrupa ikincisi olan Rabia Aslıhan Demir’in hedefi 2020 olimpiyatlarında şampiyon olmak. 
İstanbul’da yaşayan ve memleketi Amasya’nın Taşova ilçesine ailesiyle birlikte gelen Demir, bir an olsun antrenmanı bırakmıyor. Memleketinde de antrenmanlara devam ediyor.
 

Kızına sonsuz destek veren Baba Selim Demir: “ben kendim de spor yaptım ama profesyonel değil ama bana sahip çıkan olmadı bizim zamanımızda pek yoktu. Şu anda da bende benim çocuklarımı yönlendiriyorum. Ben yapamadım derken, hani nedir Baba, mesela herhangi bir yer görmedik, bir spor salonu görmedik. Bende çok hevesim vardı. İçimdeki uhdeyle çocuklarıma yaşatmak istedim. Türkiye adına, bireysellikten ziyade Türkiye adına, Türk bayrağını açmak, maddiyattan ziyade maneviyat benim için. Şu anda bu bir başlangıç, ileriye dönük Avrupa, dünya, olimpiyat hedefimiz bu” dedi. 
6 aylık sürede Türkiye şampiyonluğu geldi diyen Avrupa Halter Şampiyonasında 2. olan Rabia Aslıhan Demir, “sonra antrenörüm Aydın’a gittiği için bir 5 ay durakladım. Tekrar 6 ay başladım. O 6 ay sürecinde de bir Türkiye Şampiyonluğu daha. Gençlerde olmama rağmen 18-20 yaş kategorisinde olmamama rağmen, oradan da bir 3.lük geldi. Yani toplamda 1 sene falan oldu” 
Halter sporuna nasıl başladığını anlatan Rabia Aslıhan Demir, “bizim Göztepe’deydi evimiz. Babamda geçeceğimiz yerde Kaynarca’da bir yer buluyor spor olarak. Voleybol’da 6 senelik hayatım var. Babam baktı doğru dürüst bir voleybol yeri yoktu. Sonra Halteri buldu. İr bakalım dedi, sonra oraya taşındık zaten. Annem ilk başta gönül vermedi. Kız kısmısı işte halter falan şey yapamayacaksın gibisine. Sonra aradan şampiyonluk geçince oda hani böyle oldu, oda bana inandı. Sonra başarıların üstesinden gelmeye çalıştık” dedi. 
Hedeflerinden bahseden Demir: “Babam, babamlar 2024 olimpiyatlarını hedefliyor ama benim her zaman 2020. Çünkü 15 yaşındayım şu an, U-15’im bitti benim, U-17, bir dahaki sene U-17 olacağım. U-17’nin son senesi 2020 bana denk geliyor. O zamanda sikletlerde hafiflik başlıyor. Ablalarımız falan çıktığı için orada belki patlayacağımı düşünüyorum. Olmadı 1 sene teknik üzerine çalışırım, daha iyi teknikle başlarım. U-17’nin son senesinde Allah izin verirse patlayacağımı düşünüyorum. İtalya’da yapılan yarışmada ilk, hani ilk deneyimimdi. Ona rağmen hocalar bana söyledi, 4. Gözüküyorsun dedi. Ama 4. De şu şekilde koparmada 62 yapacağım, silkmede 75 ki dördüncülük gözüksün. Bende kendime şey diyordum, 5-6 falan olurum, çok fazla şeyim yoktu. Oraya gittim 2. Çıktım. İlk tecrübemdi, her zamanki hedefim şuradaki Türk, Ay Yıldız bayrağını göndere çekebilmek. Onu da inşallah 2020 olimpiyatlarında dünya olsun, Avrupa olsun bütün hepsinde başaracağıma inanıyorum” dedi. 
Kısıtlı imkanlarla Avrupa ikincisi oldum diyen Rabia Aslıhan Demir, “bana daha iyi destek verilirse ben inanıyorum ki Türk Milletine, Türk vatanına olimpiyat şampiyonu olurum. Daha çok destek verirlerse ben inanıyorum olimpiyatlarda dalgalandırırım bayrağımı” diye konuştu. 

Hanife Yeşilyurt

 


Bu haber 245 defa okundu.

Benzer Haberler

“Sanayimizin geleceği: sorunlar ve çözüm önerileri" çalıştayına katıldı

“Sanayimizin geleceği: sorunlar ve çözüm önerileri" çalıştayına katıldı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı'na (OKA) ilettiği içeriğe uygun olarak Ajans Kasım Ayı Yönetim Kurulu Toplantısı "Milli Teknoloji, Güçlü Sanayi Hamlesi Yolunda Sanayimizin Geleceği: Sorunlar Ve Çözüm Önerileri" konulu gündemle Ajans Yönetim Kurulu Üyeleri, ilgili kamu kurumları, yerel yönetimler, üniversiteler, ticaret ve sanayi odaları, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ayrıca AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger ve AB Türkiye Delegasyonu Sektör Yöneticisi Prof. Dr. Mustafa Balcı’nın da katılımı ile Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı'nda düzenlendi.


Cumartesi, Kas.17.2018 - 10:26

Samsun Valisi Osman Kaymak’ı makamında ziyaret etti

Samsun Valisi Osman Kaymak’ı makamında ziyaret etti

Amasya Valisi Dr. Osman Varol, OKA toplantısına katılmak üzere bulundukları Samsun’da, Çorum Valisi Mustafa Çiftçi ile birlikte Samsun Valisi Osman Kaymak’ı makamında ziyaret etti.


Cumartesi, Kas.17.2018 - 10:23

Proje koordinatörleri ile bilgilendirme toplantısı yapıldı

Proje koordinatörleri ile bilgilendirme toplantısı yapıldı Amasya Gençlik Merkezi Has Odasında Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Projeleri Destek Programı 2018-1 Özel Çağrı döneminde proje başvurusunda bulunup, projeleri bakanlık tarafından kabul edilen proje koordinatörleri ile bilgilendirme toplantısı yapıldı


Cumartesi, Kas.17.2018 - 10:17

OKA Yönetim Kurulu Kasım Ayı Toplantısı yapıldı

OKA Yönetim Kurulu Kasım Ayı Toplantısı yapıldı Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) Yönetim Kurulu Kasım ayı toplantısı, Dönem Başkan Vekili Vali  Dr. Osman Varol’un başkanlığında Samsun’da gerçekleştirildi. 

Cumartesi, Kas.17.2018 - 10:16

Kutlu Sulama Göleti 700 hektar alana hayat verecek

Kutlu Sulama Göleti 700 hektar alana hayat verecek

Amasya İl Özel İdaresi 2018 Yılı Sulama Hizmetleri Yatırım Programı çalışmaları ile Amasya topraklarında sulu tarıma imkân sağlayacak olan projelerine bir yenisini daha ekledi.


Cumartesi, Kas.17.2018 - 10:15
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.